Skocz do zawartości
IGNORED

Wytrzymałość mocowa


NonPotest

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam kilka pytań do znających temat akustyki bardziej dogłębnie:

 

1. Na podstawie jakich zależności programy do symulacji obliczają charakterystykę mocową kolumny basrefleks. Chodzi mi tutaj o kwestie wyliczenia mocy w zakresie liniowej pracy w funkcji częstotliwości.

2. Jak ocenić na podstawie charakterystyki mocowej moc, którą przetwornik jest w stanie wytrzymać bez uszkodzenia.

3. Jak ma się zależność opóźnienia grupowego do prędkości impulsu i czasu oscylacji.

 

Jeśli chodzi o charakterystykę mocową, to interesuje mnie to bardziej szczegółowo dlatego, że WinISD Pro wysymulował mi charakterystykę, która wskazuje, że głośnik mający nominalnie moc 80 W spada w dołku powyżej częstotliwości rezonansowej do zaledwie 6 W!

Wyczytałem w kilku miejscach, że WinISD Pro nie jest jeszcze dopracowany pod tym względem i może błędnie podawać tę charakterystykę, ale znalazłem w internecie wzór, która pozwala obliczyć maksymalną moc pracy liniowej dla pasma (czyli minimalną moc, jaka przy danej częstotliwości może wychylić głośnik do Xmax) i wyniki z WinISD Pro się potwierdziły:/

 

Czekam na opinie i pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Myślę, że o to trzeba by spytać autora programu.

W zaawansowanych programach zależności może być wiele, bo wiele jest parametrów które program bierze pod uwagę, min: Xmax, Xmaksymalne, Sd, Pe, Pmax, Vb, Fb

 

2. Najłatwiej oglądając ją w funkcji wychylenia cewki. Trzeba znać Xmax, Xmaksymalne i Xdam

 

3. Wszystko jest ściśle powiązane, na Twoim miejscu nie zawracał bym sobie głowy symulacją tych parametrów w programach. Wszystkie opóźnienia są bardzo zależne od filtrów, wzmacniacza, kabelków. Jeśli obudowa nie jest przesadzona, a głośnik jest dobrej jakości będzie dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1

W zaawansowanych programach zapewne może być brana i wilgotność powietrza pod uwagę:) Ale mi chodzi o podstawowe zależności do wykreślenia charakterystyki takiej, jak to robi na przykład WinISD Pro, lub inny tego typu program.

 

Ad. 2

To oczywiste, ale problem w tym, że nie znam X maksymalnego. Xmax jestem w stanie łatwo obliczyć, bo można to zrobić patrząc na głośnik i dlatego właśnie chcę przynajmniej mniej wiecej ocenić do jakiego momentu nie muszę się martwić o "wyplucie" cewki przy podnoszeniu mocy.

 

Ad. 3

Poglądowa symulacja jest o tyle istotna, że pozwala przynajmniej mniej więcej ocenić impuls. To, że przy mniejszej obudowie impuls jest szybszy, a przy większej obudowie wolniejszy nie zawsze wystarcza. Opóźnienia są również zależne od tego, co napisałeś, ale o wiele bardziej są zależne od głośnika i tego, jak zrobiona jest kolumna.

 

>Jeśli obudowa nie jest przesadzona, a głośnik jest dobrej jakości będzie dobrze.

 

Problem w tym, że głośnik jest względnie dobrej jakości, bo to Tonsil GDN 20/60/3. A wsadziłem go chyba do nieco za dużej obudowy, bo połaśniłem się na niski bas.

Chcę teraz ocenić co się zmieni i w jakim stopniu jeśli zmniejszę objętość obudowy. Symulacje pokazują, że w przypadku zmniejszenia pojemności do 35 litrów moc liniowej pracy w dołku powyżej rezonansu zwiększy się z 6 do 12 W... Nominalnie ten głośnik ma 80 W (tak jest w dokumentacji), tudzież 60 (jak wskazuje jego symbol). W każdym razie spadek z 80, czy 60 do 6 jest dziwny....

 

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad2: "Xmax jestem w stanie łatwo obliczyć, bo można to zrobić patrząc na głośnik"

 

Niby jak?

 

Xmax można ocenić znając wysokość cewki i nabiegunnika. Xmaksymalne jest wtedy, kiedy cała cewka jest za nabiegunnikiem, a skoro znasz wysokość cewki i nabiegunnika nie będziesz miał chyba problemu to obliczyć?

Xdam jest wtedy, kiedy karkas jest za nabiegunnikiem.

 

Ad3: najbardziej zależne są od filtrów. Jeśli wykonasz idealną obudowę, daj kiepski filtr i zrób pomiar częstotliwościowy prostokątem. Po tym nie będziesz się już tak przejmował symulacjami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xmax obliczam ze wzoru: Xmax=|Wysokość cewki - Wysokość szczeliny powietrznej |/2 + 15%

 

Tak więc jak na podstawie pozostałych parametrów, które podajesz, oszacować maksymalną moc jaką mogę obciążyć głośnik bez uszkodzenia w danej obudowie??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabierasz się do zagadnienia od dziwnej strony. Jeśli potrzebujesz głośnik do katowania (np. chcesz sobie pograć na gitarze basowej), to żadne kretyńskie symulacje na badziewiu klasy win-isd na nic się nie zdadzą.

 

Rzeczywista wytrzymałość MECHANICZNA głośnika wynika głównie z jego konstrukcji (zawieszenie - sztywność, prowadzenie cewki, odpowiednio "głęboki" układ magnetyczny itp.). Specjalnie wytrzymałe mechaniczne głośniki to konstrukcje estradowe i do subów (głównie samochodowych). Odrębną sprawą jest wytrzymałość termiczna (na ogół bardziej zbieżna z mocą znamionową podawaną przez producenta). Zależy ona głównie od wymiarów uzwojenia (obwód cewki x wysokość nawoju) i wynikającej z tego zdolności do oddawania ciepła.

 

Jeśli masz coś wyliczać (nie wiemy w jakim celu), to lepiej od razu przewymiaruj konstrukcję (wrzuć na bas głosnik min. 30 cm o mocy >200 W sin) i śpij spokojnie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze na problem nalezaloby spojrzec z innej strony:

glosnik moze wytworzyc przy danej czestotliwosci okreslony poziom cisnienia dzwieku wprost zalezny od powierzchni membrany i zakresu wychylenia liniowego (powiedzmy,ze to ma "grac" a nie "lopotac") wiec kubatura pomieszczenia i nasze preferencje (poziom "halasu") w pomieszczeniu wprost implikuja ten zestaw parametrow.

Obudowa bas-refleks niewiele tu zmieni bo "wzmacnia skutecznosc" w stosunkowo waskim zakresie (wiec albo nieco zjedziemy pasmem w dol, albo wzmocnimy nieco system w miejscu gdzie zaczyna sie dolek mocowy ale "dolu" praktycznie nie bedzie :-( ) widac to wyraznie na symulacjach;

Efektywnosc glosnika przeklada okreslona juz "moc akustyczna" na "moc elektryczna", gdybys wzial podobny gabarytowo (powierzchnia i "skok") glosnik o zdecydowanie mniejszej efektywnosci to moc elektryczna zdecydowanie by wzrosla - ale czy to by Cie uszczesliwilo ze w dolku byloby np 20W jesli bylby to ten sam poziom "halasu" ???

Wydaje mi sie, ze od tego ograniczenia nalezaloby zaczac, a potem zdefiniowac jakiego rodzaju i jakiej klasy dzwiek nas interesuje i do tego "dopasowac" pozostale parametry glosnika.

 

W domu na 30 metrach graja mi 17cm audaxy ze stosunkowo niewielkim wychyleniem liniowym. Podczas symulacji przy zalozonym strojeniu b-r wyszlo, ze beda mialy dolek na poziomie 10W. Dla proby tak to zestroilem, zakladajac, ze jak dolek bedzie dokuczliwy to zmniejsze obudowe i przestroje b-r. Ale tak zostalo. Dyskoteki przy tym nie zrobie, ale dla moich potrzeb jest wystarczajaco glosno (zona czasami marudzi zeby przyciszyc :-) ) Moment kiedy zaczynam slyszec "nieliniowosc" pracy jest sporo poza akceptowanym przeze mnie poziomem "halasu".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...gdybys wzial podobny gabarytowo (powierzchnia i "skok") glosnik o zdecydowanie mniejszej efektywnosci to moc elektryczna zdecydowanie by wzrosla - ale czy to by Cie uszczesliwilo ze w dolku byloby np 20W jesli bylby to ten sam poziom "halasu" ???"

 

Nieprawda... Moc elektryczna w dołku by nie wzrosła. Po prostu nie uzyskałoby się takiego samego poziomu "hałasu" w przypadku przyłożenia danej mocy z uwagi właśnie na niższą efektywność.:) Żeby uzyskać taki sam poziom "hałasu" trzeba by wyjść już poza liniowość pracy i przyłożyć większą moc.

 

No ale odbiegliśmy od tematu... Teorię znam... Mam za sobą studia z Elektrotechniki i nie jest to dla mnie nowością, że w przypadku przyłożenia do przetwornika danej mocy, na wyjściu otrzymamy tę samą moc pomniejszoną o straty.

 

Nie zastanawiam się też nad tym, jaki głośnik włożyć do kolumny, żeby coś uzyskać, bo ten głośnik już tam jest włożony.:) Pytanie jest proste:

 

- Jakie są zależności na podstawie których można obliczyć charakterystykę mocową w zakresie pracy liniowej w funkcji częstotliwości.

- Jak oszacować moc, która przyłożona do głośnika spowoduje jego uszkodzenie mechaniczne.

 

Wiem, że szacować to można z różną dokładnością, że może dojść bardzo dużo czynników, których proste darmowe programy nie uwzględniają. Ale można tę charakterystykę oszacować przynajmniej poglądowo z dużym przybliżeniem na podstawie wzorów, które zawierają jedynie podstawowe parametry głośnika i konfiguracji, w jakiej ma pracować.... Pytanie tylko: JAKIE TO WZORY???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.