Skocz do zawartości
IGNORED

Zawinięta odgroda a obudowa otwarta


szczesiu

Rekomendowane odpowiedzi

"fizyka dla kolegi nie istnieje"

 

Ależ istnieje, a Tobie widać brakuje doświadczenia. Nie ładnie się wyśmiewać.

 

To co napisałem, czyli 40Hz (-3dB) i 112dB/1W/1m przy wylocie mniejszym niż 0,5m2 zostało potwierdzone symulacjami, a potem pomiarem charakterystyki częstotliwościowej.

 

Moja tuba różni się jednak od tej, które na swojej stronie prezentuje Acuhorn.

 

U mnie głośnik jest zamknięty z jednej strony w małej komorze zamkniętej (około 40l przy 18 calach i max Vd ponad 1200cm3).

 

Na typie tuby którą prezentuje Acuhorn można uzyskać jeszcze większą sprawność, ale taka tuba jest mniej uniwersalna i poniżej uzytecznego pasma można dużo łatwiej uszkodzić głośnik.

 

W każdym razie proponuję koledze iść na koncert i zobaczyć tubę, osobiście nie widziałem na estradzie tub które miały by 4m2 przy wylocie.

 

 

Qubric - przy większych mocach nie ma żadnych zniekształceń. Jedną tubę w której są dwa 18 calowe głośniki zasilam końcówką 1800W (32 tranzystory IRFP240/9240). Nie ma problemów.

Wrażenia odsłuchowe są bardzo ciekawe.

 

O ile pamiętam oprócz leciwych już GD30/30, 30/60 itp Tonsila, jedyny sensowny głośnik estradowy to GD38/200 (albo 38/400, nie pamiętam...), ale szczerze mówiąc nie jest specjalny, a sporo kosztuje.

 

Możesz osiągnąć nawet 30Hz kosztem wielkości i max SPL.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>js

 

nie nasmiewam się, stwierdzam fakt

 

kolega zarzuca mi brak doświadczenia, cóż..., taaaki argument świadczy jedynie o braku konstruktywnych argumentów dla obrony swojej tezy. Przy okazji, kolega kompletnie nie trafił w temat, bowiem o ile mnie moja tępota już całkowicie nie zacmiła, to konstrukcja o której piszesz nie ma kompletnie nic wspólnego z tematem mojego postu. Ja pisałem o "back loaded horn" w którym czynnkikiem generującym niskie częstotliwości jest TYLNA część głośnika umieszczonego jedynie w komorze kompresyjnej (o ile takowa w ogóle została uwzgledniona w Acuhornie). Twoja konstrukcja jest kompletnie inna i nie ma nic wpólnego z tematem, o którym pisałem. Jeśli jednak dalej podtrzymujesz twierdzenie, że w "back loaded hornie" o powierzchni wylotu 0,5m2 skierowanym nawet w ścianę mozna uzyskać 40Hz, to nominację do Nobla uważam za konieczną - inaczej świat nie dowie sie o istnieniu Twojego geniuszu

 

z wyrazami szacunku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yaxa - ależ trafiłem w 10-kę.

 

Tuba Acuhorna za komorą z tyłu zapewne ma jak to nazwałeś "komorę kompresyjną", bo chyba myślimy o tym samym, a dalej już tylko tuba.

Moja tuba jest zbudowana tak samo, tylko przednia strona membrany jest zabudowana, dlatego nadaje się tylko do basu.

 

W takim wypadku uzyskanie 40-50Hz nie jest problemem (nie ma mowy przy jakim spadku, uznaję więc 3-6dB).

 

 

Daj mi parametry tej Tesli oraz wymiary skrzynki to przeprowadzę Ci symulacje. I zbieraj na tego Nobla... ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Js - AcuHorn pokazał wykres swojej kolumny i widać że spadek jest już przy ok. 60-80Hz - na oko już -6db. I ciagnie nie nizej niż ten CT-193 Monacora który wspomniałem. Tyle że efektywność średnia jest znacznie większa.

Jezeli Tesla ma rzeczywiście 1,2 Qts to chyba nie bardzo nadaje się do tuby o duzym wzmocnieniu i niskim strojeniu? A już na pewno nie za 2600EUR :)))

Raczej nie ma się o co gryźć ;)

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>js

 

zrobimy tak - jeśli pozwolisz, ja pozostanę przy moim amatorskim zdaniu, że tuba MUSI mieć zachowane bardzo konkretne wymiary, aby uzyskać z niej odpowiednio niską częstotliwość

 

Twoje zdanie jak najbardziej szanuję, przecież nie poddaje pod wątpliwość Twoich osiągnięć (chyba, że coś przeoczyłem) na polu konstrukcji. W temacie estrady jestem jeszcze wiekszym ignorantem niż w temacie audio, więc nawet nie próbuję z Tobą polemizować. Ale jesli pozwolisz - jedna uwaga, o ile się nie mylę to konstrukcje estradowe mają na celu pracę (i takie są ich założenia) przy bardzo dużych obciążeniach i maksymalnej sprawności. Natomiast w świecie audio domowego obowiązuje trochę inna zasada - maksimum informacji przy monimalnej ilości zniekształceń. Właśnie dlatego nie buduje się ZINTEGROWANYCH (czytaj w jednej obudowie) a juz w ogóle JEDNODROŻNYCH systemów estradowych (chyba, że maoja wiedza jest faktycznie kompletnie wsteczna) bowiem przy celach jakim maja one służyć byłby to jeden wielki jazgot. Stąd konieczność dzielenia pasma na wiele niezależnych systemów, integrowanych na poziomie reżysera dźwięku. Wierz mi, że w świecie domowego audio twoja konstrukcja nie ma szans na zapewnienie odpowiedniego komforu odsłuchu. I vice-wersa domowa tuba nie ma szans nagłośnić nawet średniej wielkości stodoły...

Operujemy innymi pojęciami, ale myślimy chyba podobnie, wiec pozwoliłem sobie na tą uwagę. Jesli jestem w błędzie prosze o wyprostowanie...

 

Za propozycje obliczeń dziękuję, ale korzystam z własnego softu (wielkie słowa, arkusz w Excelu :-)), oraz czasem weryfikuję to z wiedzą z netu np:.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) lub

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tesla mnie nie interesuje, ale moge powiedzieć, że jest to świetny wybór dla wszystkich chcących sie zająć tym zagadnieniem. Taki ersatz lowthera, ale wiele razy tańszy - i fajnie gra, szczególnie w małych pojemnościach.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taki stereotyp, że tuba estradowa nie zagra w domu. Estradowe głośniki są dużo lepszej jakości niż np. pokazana Tesla.

 

 

Jeśli chodzi o tuby, to taka prawdziwa tuba to właśnie urządzenie kilku metrowe, z wylotem 15m2 (dla około 20Hz). Taka tuba ma bardzo dużą sprawność.

 

To co się robi w domu, na estradę, czy tuba Klipscha to oczywiście kompromis.

 

W każdym razie da się zbudować taką kompromisową tubę która zejdzie nawet do 30Hz przy objętości 300-400l brutto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.