Skocz do zawartości
IGNORED

Układ miękkiego startu do toroidów


RAF

Rekomendowane odpowiedzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

jest tam też druga część aplikacji, wystarczyło wpisać w google

 

Aplikacja działająca Radioelektronik 8/2000 jest tam wzmak Marantza Pm 7000/8000 jak zeskanuję to poinformuje, chyba że ktoś ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z reguły we wzmacniaczach powiedzmy audiofilskich nie stosuję tego, poza tym trzeba to dobierac indywidualnie. Nie widzę możliwości zastosowania tego we wzmacniaczu klasy A, ale można poeksperymentować. Najważniejsze przy budowaniu wzmaków Diy jest zabezpieczenie przed napięciem stałym zwłaszcza jak ktoś ma kolumny za duże jak dla niego pieniądze.

Zdarza się, że znani producenci stosują układy upc1237ha.

Zrobiłem Upload datasheet'a na EleNota. Na razie mozna znaleźć też tutaj:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Może nie jest to stricte soft start, ale może ktoś wykorzysta do swoich aplikacji. Układ wykrywa m.in. zanik AC, pojawienie DC ( negative jak i positive ) na wyjściu wzmaka.

  • 5 tygodni później...

AVT1226 UKŁAD OPÓŹNIANIA WŁĄCZANIA ZASILANIA "(Układ jest przeznaczony do stopniowego włączania zasilania sieciowego przy dużych obciążeniach o nieliniowej charakterystyce oporności. Elementami, które powodują przy włączaniu zasilania przepływ dużych prądów grożących przepaleniem bezpiecznika są np. kondensatory elektrolityczne we wzmacniaczach dużej mocy. Może zostać użyty do zasilania wszelkiego rodzaju grzałek i żarówek dużej mocy. Układ pracuje prawidłowo przy prądach obciążenia do 5A. )"

 

Ten kit działał do czasu kiedy nie dodałem drugiego mostka, następ. 4 diód (BYW29-200), mostek na dodatnie i osobny na ujemne. Teraz przekażnik się nie włącza i rezystory po 2 sek. " świecą". Zmieniłem w kicie poj. konda z 2200, na 1000 i na 330 i nic. Zmieniłem rezystory z poprzed. 2-ch 22om 8W (Były w szeregu) na dwa 70om 20W poł. równolegle. Przy jednym mostku włączał się po 0,5 sek. Czyżby za duży prąd?

1. Trzeba sprawdzić działanie samego układu opóźniania, czy działął i czy działa prawidłowo. AVT sprzedawało do tego kitu nie ten typ przekaxników i nawet jak po włączeniu 'pykało' to i tak nie łączyło tego, co trzeba. Sam tak miałem w dwuch egzemplarzach.

2. Musi płynąć teraz na pierwotnym dość duzy prąd - może zrobiłeś zwarcie lub złe połaczenia przy przeróbce zasilania na podwójny mostek.

 

Tak więc mogą byc to zupełnie niezalezne od siebie sprawy...

jar1> A jeki tam powinien się znaleść przekażnik? Trafo 300VA 2X5A , sprawsdzałem, mierzyłem wszystko ok. To chyb zbyt duży prąd. Poj. kondów w zasilaniu to raptem 4x2200u na kanał.

Nawet, gdy nie łączyło mi przekażnikiem oporników, to oporniki tylko były lekko gorące a nie dymiły. Bo po starcie płynie raczej niewielki prąd z sieci. Bez obciązenia (sam zasilacz) to pewno rzędu stu mA. Tak więc oporniki powinny spokojnie wytrzymywać.

Nie pamietam typu przekaźników - pamietam, że nie był to typ najbardziej standardowy - telpod chyba już takich nie robi.

Odłącz zasilacz po stronie wtórnej i sprzwdź, czy sam układ startowy działa OK. Po sekundzie nie powinno byc żadnego spadku napięcia na opornikach.

Faktycznie przekaźnik się nie włącza, Jest tam model Relpola RM83 a ulotce do kitu AVT podany jest RM82- nie osiągalny. Te 44omy na pierwotnym mogą szkodzić przy głośniejszym słuchaniu i w impulsie!? Zastanawiam się też nad wymianą kondów z 8-miu Panasoniców FC 2200u na 2 Kendeila 15000u.

>Faktycznie przekaźnik się nie włącza, Jest tam model Relpola RM83 a ulotce do kitu AVT podany jest

>RM82- nie osiągalny.

 

Ciekawe, już ze trzy lata temu w tej sprawie korespondowałem z AVT, i w dalszym ciagu sprzedają to 'niebezpieczne' gówno? Dla mnie to jest skandaliczne.

Panasoniki stoją wyżej niż Kendeile. Nie wiem, czy ta zamiana będzie na plus.

  • 1 miesiąc później...

Znalazłem przez przypadek info, że Indel produkuje gotowe moduły do miękkiego startu indel.pl->cenniki->TST na dole strony, ma to w ofercie także TME. Nie miałem z tymi urządzeniami bliższego kontaktu.

Może za jakiś tydzień, czy dwa zrobię płytki do soft startu, więc jak ktoś będzie chciał, to tradycyjnie tanio sprzedam.

Układ ten działa w kilku moich GC od dłuższego czasu. Oparty jest na przekaźniku, który po krótkim czasie (około 0,6 sek.) zwiera rezystory (40ohm). Proste i działa bezbłędnie - skończyły się problemy z bezpiecznikami :)

>rekin

Możesz podrzucić schemat pod który będziesz robił płytki ? Dzięki. Skąd jest brane zasilanie pod ten układ ? Sieciowe 230V czy po stronie wtórnej trafa ?

Pozdrawiam.

Nie mam schematu - muszę go narysować, a chwilowo nie mam czasu się bawić. Tak jak mówiłem za tydzień-dwa możemy pogadać o szczegółach. Ogólnie jest to przekaźnik, 4 rezystorki 10ohm/5W, dwa kondensatorki (jeden do obworu czasowego RC, jeden do nap. stałego przekaźnika), dwa rezystorki i mostek. Super proste, super tanie i super działa :). Jest też miejsce na gniazdo montażowe bezpiecznika. Włączane jest to po stronie pierwotnej trafa (przyłączane na kostki do druku). Przekaźnik 16A/12VDC. Sprawdzałem działanie z trafami od 200VA do 600VA, ale będzie działało przy tych wartościach elementów do 1000VA.

OK. Dam znać i zamieszczę wtedy schemat i wzór druku. Jak ktoś będzie chciał, to sobie samodzielnie zrobi płytkę jak nie, to myślę, że w granicach 5PLN wyjdzie płytka z zakładu.

Na stronie www.maritex.com.pl (Gdynia) w sekcji Elementy Bierne / Termistory NTC, ochronne są termistory:

 

--------------------------------

Termistor NTC - 20mm, 3W

 

Parametry:

IMAX=8.0A, R25°=3W, R [iMAX]=0.055W, TT=75s.

 

Wymiary:

DMAX=21.5mm, T=7.0mm, F=10mm.

---------------------- lub ----------

Termistor NTC - 20mm, 8W

 

Parametry:

IMAX=6.0A, R25°=8W, R [iMAX]=0.142W, TT=88s.

 

Wymiary:

DMAX=21.5mm, T=7.0mm, F=10mm.

 

Czy ktoś bardziej doświadczony w tym temacie może się wypowiedzieć na temat przydatności tych NTC dla trafo toro ?

 

Bardini

OK. Jutro wyjeżdżam na hmm... wakacje powiedzmy. Układzik jest bajecznie prosty i równie skuteczny. Można wrzucić rezystor 20-40 Ohm, albo termistor. Udar prądu trwa średnio 10-15ms, więc moment zwarcia styków przekaźnika ustalony powyżej tego czasu powoduje, że spadek napięcia na rezystorze nie jest już zbyt wielki dla obciążeń typu wzmacniacze w klasie A-B, gdzie po załączeniu nie mamy do czynienia z zbyt dużym obciążeniem. Jeśli chodzi o Alephy i inne konstrukcje w klasie A - polecałbym jednak termistor.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.