Skocz do zawartości
IGNORED

Elektrolity


SebaeL

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z opisywanym już na forum remontem mojego wzmaka, wymieniam elektrolity. I stanąłem przed ścianą: mianowicie na zasilaniu są dwa elektrolity o następujących parametrach:

 

- pojemność - 20 000 uF (założyłem że mogą być do 50% większe)

- napięcie - 69 wolt

- i w końcu wymiary maksymalne :(średnica 40 mm i długość 70 mm

 

Przez to nigdzie nie mogę znaleźć takich kondków, a sprawdzałem już w Elfie, Faradzie i Mafralu. Gdzie ewentualnie jszcze szukać? Czy - jeśli nie znajdę - byłoby rozwiązaniem zrobienie baterii kilku kondensatorów i umieszczenie ich z boku, gdzie b edzie więcej miejsca, ale na dłuższych wyprowadzeniach? Wzmacniacz to Onkyo Integra.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10955-elektrolity/
Udostępnij na innych stronach

Niestety, na 100% jest to 69 woltów, mam 2 różne książki serwisowe ze schamatami, do 8290 i niemal identycznego 8087 (przy okazji dzięki dla chłopaków z Onkyo Deutschland ;)) i w obu są kondki na 69 wolt.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10955-elektrolity/#findComment-169035
Udostępnij na innych stronach

no bo takie cuda sobie chlopaki z ONKYO-Japan sami zrobili. To ich wlasna produkcja chyba, chyba ze zlecona gdzies. ale i tak oryginalnie. Sadze ze gdybys dal 63Voltowe elektrolity to nic sie nie stanie, zawsze sa dawane z zapasem wiec nie ma obaw.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10955-elektrolity/#findComment-169202
Udostępnij na innych stronach

mie ma zadnego ryzyka, chyba ze fachowcy z ONKYO zrobili kondy na 69V bo mialy pracowac z napieciem 68V.... ale to chyba tylko mozna spotkac w spzretyach miniwierze ze wszystko jest tak okrajane ze glowa boli...

Napiecie na tych elektrolitach raczej nie pzrekroczy 50V we wzmaku. Zawsze musi byc zapas, i chyba ONKYO to wie. Musi wiedziec, kazdy dzieciak co dłubie cos w elektronice to wie to! A ze 69V to tak zrobuli sobie, taki maly wybryk by bylo oryginalnie.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10955-elektrolity/#findComment-169443
Udostępnij na innych stronach

Brencik, to czemuś od razu nie napisał, przeciesz uwielbiasz powoływać się na pomiary? A tak- wszystko jasne, kolega najspokojniej może wpakować kondy na 63V, polecam zbocznikować jakimiś przyzwoitymi foliowymi. A może przy okazji wymień mostek na diody, np. BYW29-200 albo podobne? Sporo się dzięki temu poprawia.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10955-elektrolity/#findComment-169749
Udostępnij na innych stronach

Odfiltrowanie na pojemności wyższych częstotliwości z sieci (im szybsze diody tym wyższe wyprostowane częstotliwości) oraz (jeśli to Shottky) zapewniają mniejszy spadek napięcia.

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10955-elektrolity/#findComment-169826
Udostępnij na innych stronach

O pogorszeniu nie słyszałem. Zawsze spotykałem się z pozytywnymi odczuciami. Ciężko czasem dobrać Shottkyego do zasilacza o dużym prądzie i napięciu ale wydaje mi sie,że warto poszukać.

 

Co do typu diod i które są najlepsze to odsyłam do wyszukiwarki bo był już wątek z porównaniem diod i ich zastosowaniu.

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10955-elektrolity/#findComment-169835
Udostępnij na innych stronach

>McGywer

na pomiary trzeba sie powolywac bo napiecia na słuch to raczej nie zmierzy sie...

Oczywiscie nalezy bocznikowac dobrymi niskoimpedancyjnymi kondensatorami o niskiej szeregowej impedancji pasozytniczej. I to nie jednym kondem tylko najlepiej dac garsc.

 

>StefanB

3V zapasu to nie jest zaden zapas. Sama tolerancja wykonania takiego elektrolita nie pozwala praktycznie okreslic czy wytrzyma on 63 czy 66V na przyklad. I tak wytrzyma wiecej, bo sa jeszcze parametry maksymalne, dopuszczale i graniczne. A ze na obudowie pisze 63V to znaczy ze 63 spokojnie wytrzyma tylko zapas zawsze dobzre robi dla ukladu i samego konda. Wiemy pzreciez ze temperatura ma wplyw zabojczy na elektrolity i to nawet te 105^st. C. jeden kondensator poplynie sobie z pojemnoscia w jedna strone, drugi w druga jednak o 4% drugi o 10%...

 

>Dreamer_1

Szybkie diody (np. Schottky`ego) w prostowniku zasilacza sa zawsze lepszym rozwiazanie. Głowna ich zaleta jest nie to ze pzrepuszcza smieci w.cz. na elektrolit i dalej (bo to raczej juz mala wada...) ale to ze przy pzrechodzeniu pzrez "zero" napiecia przemiennego szybciej pzrechodza ze stanu pzrewodzenia w zaporowy i odwrotnie, (dzieki niskiej pojemnosci wlasnej zlacza i "szybkosci" nosnikow wiekszosciowych - bo pracuja na takich w pzreciwienstwie do zwyklych diod, ktore dzialaja na nosnikach zarowno mniejszosciowych jak i wiekszosciowych /elektronach i dziurach/ co skutkuje ze w napieciu wyprostowanym nie pojawiaja sie dokuczliwe szpilki przy przełaczaniu w punkcie przejscia sinusa pzrez zero, mogace mimo dobrej filtracji pzredostawac sie pzrez zasilanie do wzmaka.

Niestety diody Schotky`ego sa dosyc drogie a i ciezko dostac takie jednoczesnie n aduzy prad i wysokie napiecie, ale nie oznacza ze ich nie ma, tylko technika polprzewodnikowa ciagle sie rozwija.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10955-elektrolity/#findComment-169853
Udostępnij na innych stronach

Mój "nadworny elektronik" zmierzył napięcie na kondensatorach. Jest niestety ok. 62 woltów, tak więc63-woltowce odpadają :(

W takim razie pozostaje chyba zrobienie tej baterir kondensatorów na długich, grubych wyprowadzeniach? Jakie kruczki mogą się tu czaić?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10955-elektrolity/#findComment-171886
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.