Skocz do zawartości
IGNORED

Ciekawy temat kablowy + spójżcie :-)


Martin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ostanio zacząłem sie zastanawiac nad nastepujaca kwestia - przykładowo kabel audioquest type 6 - wtyki babany WBT 0645 ... kabel ma 6 żył . jedna sopray , drua srodek , trzecia bas - procudent i wszyscy podaja że kazda ma prowadzic jakis syngał lepiej ., ale jak to jest skoro juz na wyjsciu wzamcniacza jak kabel skrecsz do wtyku np w warkocz - to juz na samym wyjsciu sygnały sie mieszaja ... to samo z drugiej strony - do kolumnynie wchodza przeciez trzy kable tylko znów ta sama sytuacja kabel skrecony w warkocz i do wtyku. Skad wiec ... :-) i wnzmacniacz i kolmny maja wiedziec ( jesli wogole wiedza :-) ) że dany sygnał ma byc tak poporwadzony ... nie jeste,m elektronikiem i fizykiem ... i wydaje mi sie ze to sciema ... bo skoro calym kabelm sygnał - prąd - wysokotonoy idzie jakims tam cienkim kablem - to jak wchodzac do kolumny wraz z innymi sygnałami dzieli sie i rzeczyscie to ma wplyw na jakosc ... macie jakies spostrzezenia ? pomysły ? mam nadzieje ze zrozumieliscie co chcialem powiedziec

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mm CV4 AudioQuesta. System pracuje w biwiringu, co oznacza, w tym konkretnym przypadku, że kabelki opisane "treble" są podłączone do przedwzmacniacza w CA A500, a w kolumnie zasilają głośnik wysokotonowy- żyła czerwona + /plus/ i czarna od czerwonego - /minus/ kopułki.

Druty opisane jako bass" podłaczone są do końcówki mocy wzmaka, a z drugiej strony zasilają odpowiednio głośnik niskośredniotonowy. (nisko-...to tylko z nazwy...hehehe).

(Oczywiście zwory na zaciskach głośnikowych są usunięte.)

O tym co piszesz też się kiedyś zastanawiałem, bo mająć układ jak ja, czyli kolumny dwudrożne - masz przecież możliwość pokombinowania z przydzieleniem jednej pary drutów... (Wybrałbym takie, co daje mi lepsze brzmienie i nie zastanawiałbym się nad niuansami.)

Ciekawe, jak to jest, jak masz kolumny 3-drożne, a wzmak ma możliwość podłączenia się do wyj. przedwzm., jednak i tu łatwo można wybrnąć w sposób jak wyżej napisałem.

Co do reszty - nie wiem, bo rozumiem, że taka odpowiedź nie jest do końca satysfakcjonująca.

Niech wypowiedzą się mądrzejsi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, bo to niedokładnie na temat, że eksperymentowałem różnie. Np. wyj. z końcówki CA A500 łączyłem tylko jedną parą drutów ( skręcone) i kolumnu miały zwarte głośniki. Zamieniałem tez druty miejscami - kolumna bez zwory i druty opisane jako "treble" na dół, a druty opisane "bass" na górę kolumny, ale nie dało się długo słuchać.

Jakby tego było mało, łączyłem w pary - w najróżniejszych kombinacjach - kable różnych producentów. Oprócz siniaków na palcach i zdartej skóry - nie udało mi się osiągnąć nic lepszego, jak mam teraz. No chyba tyle, że CV4 wyparł mi zupełnie z dołu TS 12 Nykiela, który miał jakby mocno szczegółową górę, choć dawał "kopa" na dole. Po prostu uznałem,że w moim sytemie góra CV4 jest przyjemniejsz niz na Nykielu. ( Kontrabas zabrzmiał mi wreszcie podobnie, jak on sam, choć na Nykielu tez było b. db.) CV4 pozostał ''ahead" jako jedyny w systemie, a TS 12 jest na sprzedaż. (2x2,7m z 8 końcówkami, oryginalnie założonymi przez producenta. Dałem - 680zł.)

Aż mnie korci posłuchać - z czystej ciekawości - jak grają "Slate" i "Bedrock"...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przeczytałem Twój wątek. Oczywiście, że rozwiązanie, jakie podajesz jest gorsze, niż gdybyś mógł nie splatać drutów od strony wzmaka.

Myślę, że chodzi o to - i to chcesz usłyszeć, - że od strony elektrycznej - masz rację , ale od audiofilskiej...:-))), no cóż, :-))) byli lepsi ode mnie i Ciebie, co eksperymentowali i jakoś do takich wniosków doszli, skoro to powtarzajądalej sprzedawcy.

 

Wal na stronę AudioQuesta i niech Ci odpowiedzą.

A co twierdzą sprzedawcy ? Pytałeś ? Mająjakieś przekonywające odpowiedzi na t.t. ?

Dla mnie to pipka i tak wszystko sprawdzam na słuch i nie wdaję się zbytnio w teoretyczne rozważania.

Gdybym znał prawdziwe odpowiedzi na takie pytania, to byłbym niezłej klasy inżynierem, bądź... guru. Zresztą ciągle jest postęp i to , co wczoraj było takie ,dziś wydaje sięinne. wiemy więceji g...o wiemy. Cholesterol, niepodzielny atom, potem podzielny , jego skład... cząstki istniejące tylko w ruchu, teoria Einsteina i ta która ją twraz uzupełnia, bo... okazuje się ,że E. nie miał racji. Jaja, no nie ?

Metafizyka zaś za b. mnie nie interesuje. Po śmierci - zobaczymy. Na razie chodzę po ziemi, /choć ponoć jestem troszkę uzdolniony parapsychologicznie ;-) /

A jeżeli spać nie możesz- posłuchaj, czego kupiłeś, lub poradź się gwiazd, albo wróżki ;-)

Mam nadzieję, że masz poczucie humoru i się nie obraziłeś, bo nie jest to moim zamiarem.

Pozdrawiam dociekliwego ducha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-))) Przepraszam,ze to znowu ja :-)

taka myśl przyszła mi do głowy:

załózmy ,że producent kabla doszedł do dość jednoznacznych wniosków, np.,że miedź o czystości min. 6N jest najlepsza do sygnałów audio.

Sladowa domieszka pierwiasytka x sprawia jednak o dziwo!,że kabel wyjątkowodobrze podaje tony wysokie, ale sprawa kaszani się z np. dołem. W drodze wielu eksp. i doświadczeń, odkryto,że dla dołu dobrze jest dac mieź 5noraz pierwiastki Yi Z, a srednica najlepsza, gdy...wstaw se sam.

w sumie otrzymał 3 pary przewodów, w których genialne odkrycia zawarł w 1 kablu. Zatem mamy już 3 żyły...

To taka moja hipoteza, bo jak jest - nie wiem.

Nie sądzę, że każda z żył działa jak filtr...jako przykład niech będzie optyka. Zatem mamy 3 filtry:R,G,B. Podająć niebieskie światło przez B- otrzymasz B, zielone przez G - otrzymasz... itd . No, a jeśli światło zwykłej żarówki podasz przed każdym z tych 3 filtrów - otrzymasz po przejściu: R,G,B...

No i co ? :-))))))) Czaisz ? Bo ja już nie...

I na tym kończę na dziś część rozrywkową. Jest wystarczająco śmiesznie, bo łzy lecą mi na klawiaturę.

A producent wystarczy, że wie empirycznie i może nawet nie wiedzieć teoretycznie, czemu tak jest. Zresztą co on tam wie ? Tyle, co my - jak przeczyta na forum - wyłoży Ci odpowiedź na może moim przykładzie. Ale heca.

Czy Was to śmieszy, tak jak mnie ? ;-)

Faktem jednak jest, że nic lepszego z mojego zestawu nie dało się wycisnąć, kombinując z tym samym kablem. Wg mnie- w moim przypadku Producent ma rację, bo wie, co robi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Troche to wszystko za madre dla mnie, ale jedno pytanie: jak ty andrea mozesz miec podlaczone przewody kolumnowe do przedwzmacniacza?? Wszystko jedno wysoko- czy niskotonowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrea aleś super namieszał . Post trochę nie dokładny martina , ale sprawa ma się mniej więcej tak.Z wzmaka kablem wyprowadzasz cały sygnał z + i -.Kolumny muszą mieć bi-wiring.

Zdejmujesz zworę w kolumnie i przyłączasz odpowiednio "druty". W kolumnie jest zwrotnica ,która ci odpowiednio odfiltruje sygnał.Czyli sygnał był na górę i dól w całym pasmie podany ale na głośniki będzie podany sygnał odfiltrowany przez zwrotnicę! . Odpowiednio dla góry będzie brak niskich tonów a dla niskich wysokich tonów.Może mi się udało to wyjaśnic przyziemnie choć do końca nie jestem przekonany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z postu Martina wynika, że nie stosuje bi-wiringu. Natomiast z cytowanego opisu producenta wynika, że kabel nadaje się nawet do tri-wiringu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość andrea29 -> jozwa maryn

(Konto usunięte)

Jedne przewody są podłączone do "BI-WIRE OPERATION", drugie do "FOR NORMAL OPERATION" w CA A500. Wzmak ten ma 4 pary wyjść do wykorzystania.

 

Zanadto mnie poniosło i uprościłem brutalnie sprawę z tą zwrotnicą :-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Uzupelnienie do pawiowego - bo prad krazy w obwodzie, a nie leci w jedna strone jak woda z kranu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

No dobra, ale jednak nie mialem na mysli parowania do atmosfery... Wody, nie pradu. A prad jak to prad, ma obwod wiec krazy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość pawiowy/Zbig

(Konto usunięte)

Zgadza śię można go podłączyć do tri-wiringu , ale założę się ,że nikt tego nie zrobi o zdrowych zmysłach, poprostu ten kabelek będzie za cienias.Do podwójnego okablowania sprawa chyba będzie już do przyjęcia . A swoją drogą to te kolumny są mądre ,wiedzą jaki przyjąć sygnał przy podwójnym okablowaniu dla poszczególnych głośników:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drodze eksperymentu z 1. i 2. kolumny usunąłem kiedyś zwrotnice i głośniki, bo i tak były do... niczego. Podłączyłem, zapuściłem "Sound Of Silence" A. Garfunkela i P. Simona ( nie wiem jak się pisze te nazwiska), odkręciłem "volume" na maxa i zagrały tak, że mowę mi odjęło i słuch. Te basy, dynamika, aż żyć się chce... Zupełnie nie osiągalny poziom dla konkurencji.

Aha ! Kolumny "dopieszczone" były płukanym piaskiem i ołowiem do 2/3 wysokości. Polecam. Teraz oddałem je ptakom, bo duże otwory, no i to ekologicznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim - za udzial w dyskusji ,... oczywscie dalej nie uzyskałem odpowiedzi ... Andrea !! mam poczucie humoru wiec sie nie martw - nie pozwe Cie jak tu juz sugerowano w jakims temacie :-) .... poza tym to tak: mam to szczerze mowiac gdzieś :-) jak to jest z tymi zyłami ( chcialem tylko uzyskac odpowiedz ) - Audioquest type 6 był tylko przykładem - sam uzywam zupelnie innego kabla choc tez ze stajni audioquesta ale o kilka wyżej oczek. Po rpostu zaciekawiło mnie to w pewenym momencie ... to taka zagadnienie w stylu : JAK TO JEST ... 365 pytań na 365 dni w roku. Pewnie od strony elektrycznej da sie wszystko wyjasnic... od strony audiofilskiej też - ja akurat należe do tego gatunku "audifili" którzy bardziej sie ciesza dzwiekiem i muzyka - niz technicznymi nowinakami i cała oprawą - w stylu A KTO MA LEPSZY SPRZET. Na troche mnie stać ... ale to nie powód do chwalenia się ,... po prostu poszedlem do kilku sklepów, posłuchałem kilkunastu opcji ... po czym :-) sprowadziłem sobie z niemiec - akurat miałem taki kontakt ze wyszlo duuuzo taniej niz w sklepie . I za sprzet warty naprawdę trochę ... Ale pewnie nie powiem co to , itd. Mniejsza zreszta o to - to taki doadtkowy wątek ... bo mnie to troche wkurza - Ci wszyscy specjaliści... a mało kto ma cos do pwoiedzenia w tak pewnie mało skomlikowanej kwestii jak to o czym pisałem w poscie. Ale wdzieczny jestem tym ktorzy sie udzielili i potrafili przyznac ze nie wiedza - BO TO NORMALNE !!! - coz - czekam :-) moze ktoś mimo wszystko znadjzie sie taki kto w kilku zdaniach bedzie umiał wyjasnic to co napisalem na poczatku ... Aha - problem oczywiscie dotyczy single-wiring ( nie stosuje bi-wire ) bo nie jes mi potrzebny .... Pozdrówka dla wszystkich ... Andrea !!! - spoko - dzieki za wylewnośc - oby tak dalej :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, pozdrawiam wszystkich wytrwałych. :-)))

 

Pytałeś może o to "specjalistów" z renomowanych pism audiofilskich i producenta ?

Chciałbym gdzieś o tym przeczytać, bo widzę, że mam luki.

 

W materii audio - wszystko biorę "na słuch", jak nie słyszę - nie moja wina - może jeszcze nie dorosłem do jakiegoś poziomu słuchania czy też odczuwania... (?) Idę dalej za głosem autentycznej pasji, a co uszczknę po drodze - sprawia mi frajdę, tak, jak bycie tu, na tym forum. Lubię, jak jest śmiesznie i czasem się staram:-))). /Czytaliście./

 

Trzymajcie się, pozdrawiam wszystkich gorąco !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tam będą znać odpowiedzi na takie pytania ?

Nie znam ich, ale stronka interesująca. Sam zobacz:

 

www.nudaveritas.pd.pl

 

Nie wiem tylko, czy goście są rozmowni, bo ich nie znam. Poza tym co z tego będą mieć, że rozwieją wątpliwości innych ?

Może robią tylko to, z czego mają bezpośrednio kasę ?

 

Wierzę, że są ludzie, którzy Twoje pytanie potraktują jak bułkę z masłem, tak jak wiem, że są dużo lepsi ode mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pytania Martina. Wyobraż sobie sytuację,że nie podłączasz żadnych głosników do wzmacniacza. Nie zagra. Dlaczego? Przecież wzmacniacz nie jest uszkodzony. Otóż wzmacniacz daje zmienne napięcie, które dopiero w głośnikach powoduje przepływ prądu. Zwrotnica, czyli zestaw filtrów z elementami R, L, i C decyduje jakie częstotliwości będą przepuszczane przez poszczególne głośniki zestawu. Jeśli połączymy kolumnę pojedynczym kablem ze wzmacniaczem, to suma tych prądów popłynie tym kablem. Kabel też jest jakimś filtrem o określonej rezystancji, pojemności i indukcyjności. I tu dochodzimy do sedna. Można skonstruować kabel lepszy do niskich albo do wysokich tonów i podłączyć oddzielnie ( bi lub tri wiring) natomiast kabel, o którym piszesz połaczony pojedynczo nie będzie "wiedział" którymi drutami popłyną wysokie, a którymi niskie tony. Prąd popłynie wg. prawa Ohma i prawa Kirchoffa, czyli tak jak mu będzie łatwiej. Drutem dla niskich bardziej zniekształcony. Drutem dla wysokich, mniej ( dotyczy prądu dla głośnika wysokotonowego). Dla niskotonowego odwrotnie. Wynika z tego, że osobne zasilanie kazdej sekcji kolumny może dać pozytywny rezultat.Może... Oczywiście, można to sprawdzić robiąc ślepy test za pomocą teściowej. Jest tylko jeden problem. Ślepy test może wykazać, że teściowa jest głucha, co nie umniejsza jej roli jako babci. Firma Dynaudio we wszystkich modelach kolumn głośnikowych stosuje pojedyncze gniazda i nie ma sprawy ( wyjaśnia to wywiad w majowym AUDIO ). Ja mam kolumny Dynaudio i pojedyncze kable. Może to najlepszy sposób rozwiązania problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję wrócić do pytania zadanego przez Martina na początku. Oczywiście prąd nie "rozróżnia", którym przewodem ma płynąć. O co wiec chodzi? Dlaczego w ogóle mamy kable z wieloma żyłami a nie tylko "solid core"?

Zacznijmy od prostego przykładu. Załóżmy dla uproszczenia, że mamy jedna parę wyjść we wzmacniaczu i jedną parę wejść w kolumnach. Podlączamy wzmacniacz do kolumn jednym kablem, a następnie równolegle podłączamy w ten sam sposób drugi kabel. Czy coś się zmienia? No pewnie! A dlaczego?

Z elektrycznego punktu widzenia kabel to filtr RLC czyli złożony z rezystancji, indukcyjności i pojemności ( w pewnym uproszczeniu - pomijamy aspekt długości). Dwa kable połaczone równolegle to jakby dwa równolegle połączone filtry - a to powoduje, że wypadkowe parametry takiego połączenia są zupełnie inne niż parametry każdego kabla oddzielnie (i nie jest to prosta suma parametrów). Sześć przewodów to połączenie równoległe sześciu filtrów. W ten sposób producent może kształtować wypadkową charakterystykę (parametry) kabla dobierając odpowiednio ilość i rodzaj przewodów.

Tyle od strony elektrycznej. A skąd te sugestie, że jeden przewód do basu, drugi do sopranów itp? To już kwestia interpretacyjno-marketingowa. Różne przewody użyte w kablu różnie przenoszą poszczególne zakresy. Producent wykorzystuje to aby "sprzedać" informację o kształtowaniu charakterystyki kabla w prosty sposób. A stwierdzenie "ten drut to do niskich a tamten do wysokich" łatwiej przemawia do wyobraźni niż zaprezentowany wywód na temat "kształtowania charakterystyki wypadkowej" - od samego tego sformułowania może się zrobić niedobrze. W końcu kupujący nie musi wiedzieć czym jest prąd i co to jest pojemność ale kabel MA KUPIĆ!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.