Skocz do zawartości
IGNORED

Trudność z ustawieniem a sens inwestowania w stereo


Blanco

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tak jak w temacie. Cały problem widać na załączonym obrazku. Co tu począć? Rozstawienie trudne, akustycznie niewłaściwe. Maksymalnie 150-170 cm miejsca miedzy kolumnami. Czy warto inwestować w ambitny zestaw stereo z podłogówkami?

A może proste rozwiązanie czyli aktywne monitory?

 

Obecnie słucha się siedząc przy biurku oraz z fotela ustawionego na przeciwnej ścianie. Jest możliwość przeniesienia kanapy. Źródło to PC+karta Prodigy HD2, a głośniki to Solo 7C. Jeśli chodzi o ich moc to jest wystarczająca. Basu tez nie jest zbyt mało. Ale ogólnie nic zaskakującego i wciągającego. Słucha głównie szerokiej elektroniki, rapu, chillu i innych. Lubi przestrzeń, wyrazistość oraz miękki bas. Może przeznaczyć na nowe max 1500 zł. Oczywiście na stereo kwota urośnie, o ile jest sens inwestowania. W planach dobry odtwarzacz CD + DAC USB. Na poniższym załączanym obrazku 3 ewentualne koncepcje: A, B, C. Aktualnie jest "A".

 

Wyraźcie swoje zdanie, czy spotkaliście się z taka sytuacja, czy jest z niej pomyślne wyjście? Być może ma zbyt duże wymagania co do efektów w porównaniu do realnych technicznych możliwości?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz ustawić kolumn na skrajach dużego okna? Wtedy z kanapy byłoby w miarę dobrze.

 

Nie wiem też co masz na ścianie 4m. po lewej od biurka. Tam też mógłbym przy rogach ustawić kolumny(wiadomo, że odpowiednio odsunięte od ścian), ale odsłuch musiałby być gdzieś po środku pokoju:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lewej od biurka od dolnego rogu stoi regał z szafą (3 metry). Po prawej od górnego rogu stoi komoda z TV (1,6 metra). Generalnie ewentualne przemeblowanie jest jak najbardziej możliwe.

 

Na skraju dużego okna? Hmm myślałem trochę o tym (nawet o monitorach z przednim BR na parapecie ;) ) Z prawej strony jest jednak tylko około 75 cm odstępu od ściany...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny, przestronny pokój o dobrych proporcjach, w którym można wręcz wzorcowo rozstawić kolumny do odsłuchu stereo. Jeżeli jest możliwość przemeblowania, to nie ma się nad czym zastanawiać.

Krótsza ściana, ta bez okna jest idealna do ustawienia na niej bazy stereo. Kolumny w odległości 2,5m od siebie i po 70/80cm (taka mała asymetria bywa korzystna pod względem akustycznym) od ścian bocznych, oraz 100-150cm od ściany za zestawem. Miejsce odsłuchowe gdzieś pomiędzy 3,5-5m licząc od ściany za kolumnami. To będzie bardzo dobre ustawienie wyjściowe, a korekty będziesz robić już w trakcie odsłuchu. Można też spróbować ustawienia wg. starej dobrej metody tzw. złotej proporcji - w pomieszczeniach prostokątnych zwyczaj daje to bardzo dobre rezultaty brzmieniowe:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonarek dziękuje za konstruktywne wskazówki. Fakt, napisałem że z przemeblowaniem nie ma problemu lecz co ja mam ustawić kanapę na środku pokoju? :P Aaaczkolwiek zastanowię się nad tym ;) Wiem że tak będzie najlepiej ale czy istnieje jakiś kompromis?

 

Justas32 chyba trochę przesadzasz ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny, przestronny pokój o dobrych proporcjach, w którym można wręcz wzorcowo rozstawić kolumny do odsłuchu stereo. Jeżeli jest możliwość przemeblowania, to nie ma się nad czym zastanawiać.

Krótsza ściana, ta bez okna jest idealna do ustawienia na niej bazy stereo. Kolumny w odległości 2,5m od siebie i po 70/80cm (taka mała asymetria bywa korzystna pod względem akustycznym) od ścian bocznych, oraz 100-150cm od ściany za zestawem. Miejsce odsłuchowe gdzieś pomiędzy 3,5-5m licząc od ściany za kolumnami. To będzie bardzo dobre ustawienie wyjściowe, a korekty będziesz robić już w trakcie odsłuchu. Można też spróbować ustawienia wg. starej dobrej metody tzw. złotej proporcji - w pomieszczeniach prostokątnych zwyczaj daje to bardzo dobre rezultaty brzmieniowe:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Potwierdzam,te odległości są optymalne u mnie jedyna różnica to mniejsza odległość od tylnej ściany ponieważ pozwala na to konstrukcja kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Każdy człowiek może zbłądzić , uparcie w błędzie tkwi tylko głupi.... Cyceron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lecz co ja mam ustawić kanapę na środku pokoju?

No nie tak dosłownie ;) Dokładny geometryczny środek pomieszczenia to jest miejsce, w którym wręcz nie powinno się umieszczać miejsca odsłuchowego ze względu na występujące w tym rejonie osłabienie niskich częstotliwości wynikające z rozkładu modów w pomieszczeniu. Stąd właśnie korzystna jest ta mała asymetria względem ścian bocznych, o której wspominałem wcześniej, oraz unikanie połowy osi długości pomieszczenia. Takich zasad względem wzajemnych odległości kolumn, słuchacza i ścian jest oczywiście więcej (m.in. unikanie odległości jednakowych i tych będących wielokrotnościami), ale nie siadanie na środku pomieszczenia jest z nich najistotniejsze.

Większość problemów związanych z zachowaniem właściwych wzajemnych odległości załatwia ustawienie wg. złotej proporcji. Zazwyczaj w tym ustawieniu uzyskuje się najlepsze brzmienie, ale nie zawsze jest ono możliwe do zastosowania ze względów praktycznych. Niemniej jednak zawsze warto chociażby tymczasowo takie ustawienie wypróbować, ponieważ daje to pojęcie o tym jaki potencjał tak naprawdę drzemie w naszym systemie.

A pisze o tym wszystkim dlatego, że tak fajne pomieszczenie jak Twoje daje naprawdę spore możliwości jeśli chodzi o ustawienie systemu i szkoda byłoby ich w pełni nie wykorzystać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie trochę się nad tym zastanawiałem, próbowałem robić nawet małe przemeblowanie. Wnioski z tego takie, że jednak najwygodniej (co nie znaczy najefektywniej) byłoby na obrzeżach dużego okna. Myślę o czymś z przednim BR. Co o tym myślicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedni BR niczego nie zmienia. Pokutujące również na tym forum przekonanie, że kolumny z przednim wydmuchem mogą stać blisko ściany to mit i kompletna bzdura. Bliskość tylnej ściany nie służy żadnym kolumnom bez względu na to czy BR mają z przodu, z tyłu, od spodu czy wcale (OZ). Niskie częstotliwości rozchodzą się w promieniu 360 stopni wokół kolumny, a nie w tym kierunku, w którym skierowany jest bas reflex, dlatego zachowanie odstępu od ścian jest istotne zawsze i niezależne od tego gdzie są powiercone dziury w obudowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.