Skocz do zawartości
IGNORED

Józef Hofmann


Grrreg

Rekomendowane odpowiedzi

Z postacią Józefa Hofmanna spotkałem się zupełnie przypadkowo czytając kiedyś książkę Piotra Wierzbickiego "Życie z muzyką", który uznaje Hofmanna za najwybitniejszego chopinistę. Po jakimś czasie kupiłem pianolowe nagrania na płycie Nimbusa z serii Grand Piano i od tego momentu twierdzę, że Hofmann wielkim pianistą był! Co więcej - był to bardzo ciekawy człowiek.

Źródła wiedzy o JH są niezwykle skąpe. Mamy bowiem książkę książkę Jana Żdżarskiego "Józef Hofmann - geniusz zapomniany" (wyd. STO), która przedstawia fakty z dzieciństwa i młodości. Mamy analizę gry Hofmanna u Piotra Wierzbickiego w "Chopin - portert muzyczny" (Wyd. KAW), która to książka stanowi rozwinięcie uwag zawartych we wspomnianym wyżej "Życiu z muzyką". I tyle...

Wiem, że były audycje radiowe Jana Webera o Hofmannie - moze ktoś to spisał lub nagrał? O JH pisała też Krystyna Konarkowska - Juszyńska - gdzie było to opublikowane? kiedy? Nie wiem. Był też artykuł Wojciecha Matuszewskiego: "Józef Hofmann w Nowym Jorku" w Ruchu Muzycznym z roku 1987.

Może ktoś z Was posiada napisana przez JH "Piano Playing with piano questions answered"?

Z płytami jest nieco lepiej. Są nagrania pianolowe Nimbusa, poświęcona Hofmannowi płyta z serii Wielcy Pianiści XX wieku, nadto seria the Complete Josef Hofmann Marstona (której nie mam) oraz podobna wydana przez VAI Audio (też nie mam). Aha, jeszcze płyta Poltonu z drugim koncertem Chopina.

Skąd jeszcze czerpiecie wiedzę o Hofmannie?

Myślę, że tem wątek mógłby się stać miejscem wymiany informacji o źródłach dotyczących Hofmanna, jego płytach czy wreszcie miejscem dyskucji o jego sztuce wykonawczej. Będę wdzięczny za odzew.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe obudziłeś się!

no nic, gratuluję.

 

książka Żdżarskeigo jest dosć nowa, wydana w tym albo zeszłym roku, nie pamiętam już.

co do Hoffmana.........heh......a mogł zostać pomocnikiem Edisona

 

cykl aucji Webera był powtarzany 2 czy 3 tala temu w radiowej Dwójce.

bardzo ciekawe, chociaż czasem tych zachwytów wobec Hofmana miało się dość.

w kazdym razie ciekawe i pouczjące, autorstwa jednego z weteranów i twórców radia w Polsce.

 

ciekawostki?

mały Hoffman juz jedził i grywał torunee po USA, potem (o ile pamietam) ojciec je powstrzymal w trosce o jego rozwój pianistyczny, aby nie skonczylo sie na cudownym dziecku tylko ;)

 

był mały.......bardzo mały, mial dosc smieszna pozycja przy fortepianie, nie mial problemów z techniką.

napisał kilka rzeczy, w stylu coprawda typowo chopinowskim (pochwale sie - gralem jeden z jego nokturnów ;P)

 

chyba bral tez udzial w zalozeniu Curtis Institute Of Music, ale juz nie pamietam, to mocno niepewna informacja ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grrreg:

W sprawie nagran Hofmana odezwij sie do mnie na GG prosze. Mam wszystko, z jednym wyjatiem... Kiedys w radiowej II slyszalem rano, jak Tomasz Szachowski z okazji rocznicy smierci Hofmanna puscił finał 3 koncertu Beethovena. Nigdzie nie udalo mi sie trafic na wzmianeke o tym nagraniu. Jeli ktos ma, bede bardzo zobowiazany.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>kapelli

Jak oceniasz tworczosc Hofmanna? Czy ktokolwiek nagral jego utwory na plyty (oprocz niego samego oczywiscie)?

PS Rozumiem, ze Twoje gratulacje to nawiazanie do moich "z serca" wypowiedzi o wykonaniu 3 Rachmaninowa. Rzeczywiscie, jako laik, nie powinienem byl pisac tak zadecydowanie... choc zdania co do wykonania Kern nie zmienilem :-).

 

>Mars

Oczywiscie sie skontaktuje. z GG nie korzystam... ale spróbuje to zmienic.

 

Czy Hofmann kiedykowiek wykonal dedykowany mu III koncert Rachmaninowa?

Tak na marginesie, to szkoda byloby gdyby tak ciekawa osobowosc ulegla zapomnieniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Grreg

z tymi gratulacjami to bez związku z Olgą ;)

poprostu o Hofmannie już swego czasu i to całkiem niedawno była spora rozprawa ;)

 

Czy Hofmann grał kiedyś 3 Rachmaninowa - nie wiem. W każdym razie lubiał jesgo twórczość,

więc całkeim prawdopodobne że to grywał.

 

Z jego utworów to MArc-Andre Hamelin nagrał Nokturn i coś tam jeszcze chyb (płyta Composers Pianists).

Z moich informacji wynika też, że inni pianiści ponagrywali jego naprawde trudne utwory.

niestety, nie jestem w stanie podać kto gdzie i kiedy.

 

PS Ten nokturn ("complaint") jest bardzo przyjemny. Generalnie łątwy ale........na końcu nawet robi się trdno.

Tam nawet ją sa 2 nutki na krzyż to jest tu trudno zagrać, ale widać że to pianista pisał, bo się samo pod palcami układa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>kapelli

Przepraszam, nie mialem ostatnio za duzo czasu na czytanie forum i watek z rozprawka o Hofmannie przegapilem (ale juz nadrobilem zaleglosci) stad tez moja reakcja.

Hofmann napisl tez koncert fortepianowy. Moze ktos z Was slyszal go lub o nim?

Zupelnie na marginesie - przeczytalem, ze JH wystapil w Carnegie Hall.. 156 razy! No pieknie, to podobno rekord.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 tygodni później...

Hofmann nigdy nie wykonał dedykowanego mu III Koncertu Rachmaninowa.

Słyszałem, że Hofmann stwierdził iż ma zbyt małe dłonie aby grać ten koncert. Nie wiem na ile jest to prawda, w każdym razie rzeczywiście miał on niewielką rękę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.