Skocz do zawartości
IGNORED

czar winylu


Cortazar

Rekomendowane odpowiedzi

Ukryte

Zainteresował mnie temat analogu . Mije doświadczenia z rzeczonym nie są niestety zbyt duże . Słuchałem gramofonu project podłączonego do scorpiona i pro ac 125 i było naprawdę super . Przestrzeń , muzykalność i coś co bym nazwał spójnością dźwięku . Od tego czasu głowie się nad tym tematem i miałbym do " analogowców " kilka pytań . Jak jest z dostępnością dobrych płyt analogowych ( jazz , klasyka ) ? Jak wypada ich porównanie z cd ? Ile warto zainwestować w gramofon i jakich marek ( odtwarzacz cd mam cec -a) ?Czy wychodzą jakieś nowości na analogu . I czy w ogóle warto zawracać sobie tym głowę ? ( Coś czuję po tym 15-min. odsłuchu ,że warto ) . Będę wdzięczny za wszelkie informacje .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
  • Redaktorzy
Ukryte

Z dostepnoscia plyt jest srednio, bo w Polsce w kluczowym okresie, czyli od lat 50. do 80. panowalo wiadomo co. W zw. z tym nie ma rynku wtornego, na ktorym w zachodniej Europie mozna kupic wszystko. W komisach sa najwyzej ochlapy z prywatnego importu, zwykle zajechane na smierc (to drugi aspekt minionego ustroju - zarzynanie plyt gownianym sprzetem), albo pozostalosci kolekcji Supraphonow, Hungarotonow (najlepsza jakosc), i innych Etern. O polskich i rosyjskich tloczeniach nie wspominam, bo najgorsze. Mimo tego narzekania zawsze cos mozna wygrzebac. Niedawno przeszla mi kolo nosa kolekcja kilku tysiecy plyt klasycznych, dziadek czyjs zmarl, ale podarowali komus tam pod pozorem, ze zajmuje sie muzyka. Juz to widze, poszlo do piwnicy i tyle.

 

Porownanie z CD... Zalezy jakim. Dobry CEC porownanie z niezlym gramofonem wytrzyma. Natomiast co do najlepszych - David Price napisal niedawno, ze wiaze coraz wieksze nadzieje z SACD, bo ZBLIZYLO SIE do poziomu jakosci gramofonu analogowego...

 

Czy warto? Ja to zrobilem, bo lubie. Jakich marek? Wyzsze modele Pro-jecta uwazane sa za b. dobre, i w innych krajach kosztuja prawie 2 razy tyle co u nas. Mysle ze Perspective albo RPM9 to niezly poczatek, jesli nie chce sie z gramofonu zaraz robic glownego zrodla. Te dwa modelel maja tez najlepsze ramiona. Z rzeczy dostepnych w polsce bardzo warte zainteresowania sa gramofony Acoustic Signature (dystrybucja RCM), ktory ma tez bardzo ciekawy przedwzmacniacz gramofonowy z mozliwoscia dokladnego dostosowania do wkladki. Z nieco tanszych urzadzen taka mozliwosc daje jeszcze RiAudio i Project. Poza tym, jak juz tu kiedys pisalem, Artis Audio w Warszawie na Batorego ma bardzo ciekawe niemieckie gramofony, niestety nie pamietam firmy. Warto sie zapoznac, cena ok. 6000, ale wygladaja jakby byly tego warte. No i zawsze pozostaje Linn LP12 Sondek, w najtanszej opcji nowy powinien stac jakies 6-7 tysiecy. Jak widac, Pro-jecty jednak tansze.

 

Czy wychodza nowosci? Tak, ale malo, i trzeba wiedziec gdzie szukac. Natomiast sa ciagle reedycje, wydawane przez male firmy, w Europie glownie niemieckie i brytyjskie, ktore odkupuja prawa do edycji winylowych. Wskazane duzo czasu spedzonego w internecie, czytanie brytyjskich czasopism.

 

Czy warto? Jak ci sie podoba, to tak. W tej chwili winyl silnie powraca, odrodzily sie firmy, ktore zdechly przed laty, jak Thorens czy Dual, inne zaczely sie rozwijac, i wypuszczac nowe modele. I nie ma to wiele wspolnego z tzw. didzejstwem.

 

no, to tyle co mi na poczatek do glowy przyszlo, mam nadzieje ze sie przyda na cos.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
  • Redaktorzy
Ukryte

Sam slucham na LP12, od dzisiaj z ramieniem Ittok i wkladka Audio Technica OC9. Nie mialem mozliwosci powrwnania, bo wieksza czesc kolekcji CD mam gdzie indziej, i nic mi sie na razie nie dubluje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Gość Paul / Cortazar

(Konto usunięte)
Ukryte

hmm, jestesmy w identycznej sytuacji, strasznie mi sie analog spodobal...

Z moim zapalem to kwestia kilku miesiecy:)

I jeszcze pytanie, czy od razu rozgladac sie za np Ri Audio czy wystarczy Pro-Ject Phonobox?

Moge nabyc Aure 6GN, ale jak sie zepsuje to klops, to chyba spore ryzyko...

Odnośnik do komentarza
  • Redaktorzy
Ukryte

Czy producent Aury padl calkiem, znaczy sie na smierc? Bo jesli tak to faktycznie, ramienia tangencjalnego byle gdzie nie naprawisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Ukryte

Na pierwszy gramofon Pro-ject z niskiej półki nadaje się świetnie, bo jest tani i - na oko - nie ma się co w nim zepsuć. Nie daj się tylko zrobić w konia z propozycją kupna starego, podrasowanego gramofonu unitry. Mają straszny przydźwięk, z którym nic nie da się zrobić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Gość parmenides - paul

(Konto usunięte)
Ukryte

z ciekawości pytałem. po prostu możesz się zawieźć i bedziesz zmuszony kupować płyty, które właśnie wyszły a nie te co chcesz. Bo na analogach już wychodzi coraz mniej i to raczej będzie się pogłebiać mimo pewnego ożywienia na rynku. Dobry analog kosztuje tyle co przyzwoity CD. Oczywiście możesz kupowac z drugiej ręki ale nie wiem czy będziesz zachwycony jakością 10 letniego vinylu. No chyba, że kupisz od jakiegoś audiofila, który dbał o płyty i miał dobry sprzęt (czyt. prawie niemożliwe dostać to co się chce w dobrym stanie). Słowem - ja nie widzę sensu powrotu ale każdy lubi co innego więc oczywiście jak się zdecydujesz to życzę jak najmilszego spędzania czasu przy czarnej płycie. Ale przemyśl czy jakbyś przedał swój dotychczasowy cd i dołożył to co chcesz wydać na gramofon, do lepszego odtwarzacza cd, to czy nie byłbyś bardziej zadowolony.

pozdrowienia

p.s. wszedłem właśnie do cdnow i merlin.com.pl i nie znalazłem kategorii vinyl. same jakieś cd, dvd, sacd, dvd-a:) ale może trzeba szukać po konkretnym tytule lub wykonawcy. Moja rada to sprawdź czy muzyka, której słuchasz i którą chciałbyś mieć na czarnych krążkach jest dostępna, a jeżeli tylko na wtórnym rynky to radzę przemyśl sprawę

Odnośnik do komentarza
Gość lolo -> Cortazar

(Konto usunięte)
Ukryte

Moja propozycja dla Ciebie to Rega 3 2000 z firmową wkładką Elys. Dlaczego?

-> Generalnie Rega to bardzo dobry gramofon na początek. Jest prosty, wręcz ascetyczny w budowie. Ma opinię niezawodnego (tzn. oczywiście, że się psują tylko bardzo rzadko) i co najważniejsze jest bardzo prosty w ustawieniu. Gramofon to nie CD i wymaga niestety odpowiedniej wiedzy aby dał z siebie max możliwości. Trzeba ustawić VTA, anti-skating itd. Trochę zabawy jest.

-> Model 3 bo nie warto wydawać wielkich pieniędzy, kiedy nie wiadomo, czy zabawa w winyl Ci się spodoba.

-> Wersja 2000, bo niewiele odbiega od Regi 25, a to już całkiem dobry gramofon.

-> Wkładka Elys (to są wkładki MM, jeśli ma to dla Ciebie znaczenie), bo firmowe wkładki Regi przymocowane są na 3 śruby i nie ma w związku z tym zabawy z ich ustawianiem.

 

Wadą tego rozwiązania jest w zasadzie brak możliwości elastycznego upgradowania. Także, jak będziesz chciał coś poprawić to trzeba się raczej ruszyć po lepszy model innej firmy. Łatwiej jest upgradować wymieniony przez jozwę Linn, tylko że ten gramofon ma opinię kapryśnej primadonny i trzeba miec tyle co jozwa doświadczenia, aby sobie z nim poradzić i właściwie ustawić. Zwolennicy Linna to w tej chwili jedna z głównych religii w świecie analogów, ale równie dużo jest przeciwników tego gramofonu. To trochę tak jak z Naimem - love it or hate it. Co do Pro-jectów to ja swego czasu zrezygnowałem z tej opcji, bo spotkałem się z narzekaniem na ich niezawodność. Ale może się to już pozmieniało i teraz są ok.

 

Pzdr.

 

PS Równie ważną kwestią jest wybór odpowiedniego przedwzmacniacza gramofonowego. Tu zdaje się możesz śmiało polegać na Pro-jectach.

Odnośnik do komentarza
Ukryte

No właśnie, może ktoś wie czy jest jakas przystepna strona www dla początkujących winylofilów, gdzie można by swoja wiedzę uzupełnic i uporzadkować (te różne anty skatingi, regulacje, rodzaje i modele wkładek itd.)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Ukryte

To będzie problem. No bo wiesz to wiedza tajemna - trzeba złożyć ślubowanie i przejść różne rytuały wtajemniczania. :)))))))))))) A tak na serio to kiepsko z tym. Jest parę info ale po angielsku. Poźniej poszukam i podrzucę linki.

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
  • Redaktorzy
Ukryte

Rega, i jaszcze wspominany wczesniej Michell, to dwie firmy ktorych wczesniej nie wymienilem. Michella przez zapomnienie, a Rege bo nie przepadam. Rega ma dla mnie jedna wade dzwiekowa, i jedna ogolna.

Dzwiekowa jest taka, ze jest to ze wszech miar poprawny gramofon, i mnie osobiscie troche nudzi. To troche jak z ramionami Regi - same w sobie nieciekawie grajace, i dopiero jak wezma sie za nie specjalisci od przerobek, to wychodza cuda, bo maja duzy potencjal ukryty w konstrukcji.

Natomiast ogolna jest taka, je dla mnie w Redze nie ma nic "na wyrost". Jest to cos, co kupujesz za prawidlowo wyznaczona cene, wlaczasz i gra, natomiast nie masz poczucia ze kupiles cos swietnego za tani pieniadz. Zreszta, wcale nie jest specjalnie tania. Rega to cos do idealnie zbalansowanych systemow, z ktorymi juz nigdy nie bedzie sie chcialo nic robic w przyszlosci.

Ale jesli Proj-ject z roznych wzgledow nie mialby byc brany pod uwage, to wyglada na to ze na horyzoncie pojawila sie nowa gwiazda. Jest nia nowy deck Michella - model TecnoDec z ramieniem TecnoArm. W UK Deck kosztuje ok. 550 GBP, a ramie 350. Pierwsza recenzja jaka sie pojawila (dotyczaca egzemplarza ze standardowym ramieniem Rega RB250), byla entuzjastyczna. Potem zas pojawila sie (w tegomiesiecznym HiFi World) recenzja nowego ramienia, ktore dostalo 5 gwiazdek, co tam sie dotad nie zdarzalo, bo maksymalnie daja cztery. Jest to bardzo gleboko zmodyfikowana hybryda Regai RB250 (podstawa) i 300 (rura), ze zmienionym okablowaniem, koncowka ramienia i przeciwwaga, oraz z dodanym pierscieniem do regulacji VTA. Cacko po prostu. David Price zapytal na koniec: Czemu nie mozna bylo tego zrobic 20 lat temu?

Tak wiec jesli chce sie miec gramofon powaznej firmy, a stosunkowo niedrogi (TecnoDec jest oparty na GyroDecu, minus zawieszenie i pare bajerow), to jest to bardzo dobra opcja. Wyglad tez ma. Ciekawe, po ile bedzie to mial polski dystrybutor?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Gość lolo -> jozwa

(Konto usunięte)
Ukryte

Co do Regi to zgoda. To nie jest żaden superhiperduper TT. Ale oferuje uczciwy dźwięk i jest ŁATWY w obsłudze. Full stop. I dlatego jest dobry dla początkujących winylowców. Zreszą napisałem, że Rega to trochę ślepy zaułek i po naprawdę dobry TT to później trzeba gdzie indziej (co jest zresztą moim obecnym zmartwieniem). Poza tym Rega 3 + RB 300 +Elys = 2050+510=2560 (z tego co pamiętam RB300 jest w cenie Regi 3). A to jest dużo taniej niż TecnoDeck za 900GBP (5400PLN o ile cena będzie ta sama co w UK). No chyba, że ktoś chce tyle wydać od razu na początku przygody z winylem, wtedy śmiało "go ahead". Co do Pro-ject'a to powtórzyłem zasłyszane opinie, mnie to wtedy zniechęciło i nie chciało mi się sprawdzać ich wiarygodności. Zresztą uważałem, ze zawsze że tak jak każda firma z naszego regionu mogą zniknąć w każdej chwili. Ale trafiło akurat na AU/RA.

 

Szczerze mówiąc józwa bardzo mnie zaciekawiłeś tym TecnoDeckiem. Dotąd myślałem o Gyro z jakimś SME, ale może nirwana jest znacznie bliżej?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
  • Redaktorzy
Ukryte

Sam nie sluchalem, to zreszta jest faktycznie zupelna nowosc, ale chlopaki z WiFi World wprost z portek wyskakiwali. Price wlaczyl tego decka do hipotetycznego sredniobudzetowego systemu idealnego opartego na winylu. Oczywiscie jezeli chcesz GyroDeca, to pewnie warto skladac dalej. Natomiast samo ramie wyglada na duzy postep w stosunku do dotychczas stosowanych w Michellach minimalnie, lub wcale nie, modyfikowanych ramion Regi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Ukryte

Najpierw czeka mnie kupno kolumn, więc jeszcze trochę poczekam. Nie bez znaczenia jest iż Michell'e mają duży WAF :)))) - przynajmniej jeżeli chodzi o moją połowicę. Zauważyłem także, że ostatnio mamy sporo winylowych wątków. Czyżby "Vinyl Matrix - Reloaded"?

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
  • Redaktorzy
Ukryte

Jasne ze musi. Pamietam jakas dyskusje w prasie na temat, czy przy otwieraniu pudla z LP12 wystarczy taniec rytualny i kurczeta. Potem czytelnik pisal, ze bardzo go dziwi lekkomyslna postawa redaktorow, bo z tego co mu wiadomo, niezbedna jest ofiara z kozy. Co do mnie, to nie to, ze zupelnie olalem, ale ograniczylem sie do "chicken madras" z supermarketu. Pewnie mnie kiedys piorun porazi. Jak widac, prawidlowe ustawienie Linna wymaga pewnych wysilkow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
  • Redaktorzy
Ukryte

Ha! Ales mi chlopie radosc sprawil! Nie znalem tego. Mam tylko sciagniete ze strony Origin Live zalecenia Hughesa, ze strony Linna maniakalne wrecz zalecenia dot. wymiany ramion i wkladek, oraz to co prasa napisala (gl. HiFi+).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Ukryte

Nie ma za co. Tam jest więcej takich "goodies". Jest Xerxes, GyroDec, jest "refurbishing an old Thorens TD-160 MkI" (skoro można Fonicę to dlaczego nie TD160) i wiele innych smacznych kawałków. Naprowadził mnie na tę stronę fadeover. Tu jest indeks:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Strona wygląda na ginącą lub z dostępem dla użytkowników angelfire. Ale można sobie z tym poradzić. Ja w każdym razie te "goodies" zamierzam przy najbliższej okazji pokopiować coby wiedza nie ginęła. Wystarczy że biblioteka Aleksandryjska spłonęła.

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 23

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.