Skocz do zawartości
IGNORED

Sąsiedzi w sypialni, czyli wyciszenie dźwięków z zewnątrz - HEŁP


metalofczyca

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście że będzie zysk, chodzi mi o to że zysk z zastosowania takiego specyfiku przy ścianach murowanych będzie mały w porównaniu do zastosowania go na lekkiej drewnianej konstrukcji.

 

Zresztą jak sam napisałeś producenci podają zysk na poziomie >11 dB i to bez specyfików, u Ciebie zysk wyniósł >15 dB. Wcześniej napisałeś że zysk z zastosowania GG wynosi ok 10. Także już teraz widać że wartości podane przez nich są dla bardzo specyficznych warunków. Gdybyś nie miał żadnej izolacji i na drodze dźwięku dał zwykły koc, to wyniki były zaskakująco dobry. Ważny jest tutaj punkt odniesienia.

 

Żeby silikon skamieniał w takich warunkach to trzeba by było długo czekać. Jak GG się zachowa też nie wiesz :) Patrząc przez pryzmat tego co napisałem wyżej, nawet gdyby działał dwa razy lepiej od silikonu to zyskałbyś w realnych warunkach może 2-3 dB. 1 m^2 tego specyfiku 45 zł, 1m^2 płyty gk 5 zł. Zostawiam do oceny własnej.

 

Kolejną sprawą wartą uwagi jest to że głównym problemem nie są wysokie czy średnie harmoniczne a dół który hula przez ściany aż miło, i to właśnie on potrzebuje opieki. Przy lekkich konstrukcjach to właśnie on jest największym problemem i jakiekolwiek działania zmniejszające wibracje dają własnie tak "dobre" efekty.

 

Podsumowując wszystko zależy od punktu odniesienia, a że wszystko z ameryki opiera się na ich drewnianych konstrukcjach, to trzeba to brać z lekkim dystansem. Nie mówię że to nie działa, ale wiele rozwiązań jest po prostu mało sensownych w naszych warunkach i można to zrobić mniejszym kosztem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Owszem, zysk będzie mniejszy, niż w pełnej konstrukcji drewnianej. Jakkolwiek 15dB osiągnięte tylko dzięki przedściance to jednak ~3x ciszej. To nie mało, z pewnością koc tego nie zapewni. Dodatkowy zysk to istotne polepszenie czasu zaniku w dolnym zakresie.

 

Nie wiesz, jaki byłby potencjalny zysk w porównaniu do silikonu, ponieważ nie ma takich badań. Dołożenie płyty to tylko 2 STC, GG 10 STC, mierzone w tych samych warunkach. Możemy się spierać, jak duży/mały będzie w przypadku przedścianki na konstrukcji murowanej, ale to akademicka dyskusja. Nie wiemy też, w jakich warunkach producent podaje te max 11dB zysku, a odnoszenie tego do pomiarów GG nie ma sensu, bo są to pomiary niejednakowe (dotyczy to też moich pomiarów).

 

Co do niskiego zakresu, to właśnie GG pomaga przesunąć rezonans przegrody w niższy zakres, przez co wzrasta STC. Odpowiednie badania są na stronie GG, podobnie jak opisy zachowania GG w czasie.

 

Podsumowując, zgadzam się, że wszystko zależy od punktu odniesienia i że nie wszystkie rozwiązania będą dokładnie takie same jak w przypadku konstrukcji amerykańskich. Nie zgadzam się z tezami popieranymi wyłącznie przypuszczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polepszenie czasu zaniku to nie koniecznie plus, to już kwestia akustyki wnętrza i szczęścia. Generalnie lepiej jest mieć ściany które dobrze izolują to co wchodzi i wychodzi, ale same w sobie nie modulują dźwięku w środku, a dźwięk modulujemy już odpowiednimi ustrojami, zapewnia to większą kontrolę.

 

 

Co do niskiego zakresu, to właśnie GG pomaga przesunąć rezonans przegrody w niższy zakres, przez co wzrasta STC. Odpowiednie badania są na stronie GG, podobnie jak opisy zachowania GG w czasie.

 

 

To jest właśnie to o czym mówię, GG w takim środowisku może być dość skuteczne, ze względu na duża podatność konstrukcji na wibracje. Dlatego właśnie w przypadku ścian murowanych jest użyteczność mocno spada. Nie potrzeba do tego specjalistycznych badań. Z tego samego powodu na pływające podłogi ludzie stosują granitowe podstawki pod standy/głośniki, żeby zwiększyć bezwładność i kolce na odsprzęganie.

 

Tutaj przykład ze strony jak spada wydajność GG przy użyciu klipsów które już tłumią drgania.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Zerknij na dwie ostatnie konstrukcje, raptem 2 dB, to samo byś uzyskał dodając płytę która jest notabene 10 razy tańsza.

 

 

 

"Or example, the presence of type of insulation in single 2x4 wood stud framing spaced 16" (406 mm) on-center results in only a few STC points. In contrast, adding standard fiberglass insulation to an otherwise empty cavity in light-gauge (25-gauge or lighter) steel stud partitions can result in a nearly 10 STC-point improvement. As the stud gauge becomes heavier, the presence and type of insulation matters less"

 

"The effect of adding multiple layers of gypsum wallboard to a frame also varies depending on the framing type and configuration.[4] Doubling the mass of a partition does not double the STC, as the STC is calculated from a non-linear decibel sound transmission loss measurement.[5] So, whereas installing an additional layer of gypsum wallboard to a light-gauge (25-ga. or lighter) steel stud partition will result in about a 5 STC-point increase, doing the same on single wood or single heavy-gauge steel will result in only 2 to 3 additional STC points"

 

Popatrz jakie są różnice przy zwykłych cienkich profilach, a konstrukcji drewnianej. Teraz wyobraź sobie jaka jest przepaść do murowanej ściany.

 

Konkluzja jest bardzo prosta, im masa jest większa tym skuteczność dodatkowych elementów spada na łeb.

 

Zresztą dobrze to wiesz, bo przecież ściana w systemie którego użyłeś miała by w okolicach 55 STC, a ty zyskałeś tylko 15 dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Polepszenie czasu zaniku to nie koniecznie plus

Doprawdy? To policz ile dodatkowych ustrojów musiałbym zastosować, żeby uzyskać ten efekt. Dzięki zyskowi (nie szczęściu) z przedścianek plus bass trapie w odgrodzie uzyskałem RT60 dla 63Hz 0.44s. I nie mam żadnych innych ustrojów na basie.

 

Z tego samego powodu na pływające podłogi ludzie stosują granitowe podstawki pod standy/głośniki, żeby zwiększyć bezwładność i kolce na odsprzęganie.

Żartujesz chyba. Płyty granitowe zwiększają bezwładność? A kolce odsprzęganie? Jest dokładnie przeciwnie. Kolce stanowią idealny punkt przeniesienia energii kinetycznej na podłoże. Nie ma tu żadnego odsprzęgnięcia. I nie za bardzo widzę, jak kilkukilogramowy granit zwiększa bezwładność kilkutonowej podłogi.

 

Popatrz jakie są różnice przy zwykłych cienkich profilach, a konstrukcji drewnianej. Teraz wyobraź sobie jaka jest przepaść do murowanej ściany.

Szczerze mówiąc nie widzę związku z murowaną ścianą. Nie mówimy o przegrodzie, a o przedściankach. To prawda, użycie profili metalowych zamiast drewnianych zwiększa STC dzięki większej elastyczności profili metalowych. Jednak energia wydzielona wskutek drgań okładzin na profilach metalowych musi być wytracona na ciepło, a to odbywa się dzięki GG. Dołożenie kolejnej płyty zwiększy STC, ale nie zmniejszy rezonansu przegrody w niskim zakresie, a dodatkowo obciąży konstrukcję.

 

Zresztą dobrze to wiesz, bo przecież ściana w systemie którego użyłeś miała by w okolicach 55 STC, a ty zyskałeś tylko 15 dB.

Zyskałem aż 15dB w stosunku do istniejącej ściany. Całkowity STC to ok. 68, co jest wynikiem rewelacyjnym, jak na warunki amatorskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze podłoga nie waży kilka ton, chyba że betonowy strop, a my mówimy o stropie drewnianym. Granit jak najbardziej redukuje przenoszenie drgań i podstawka nie waży kilka kilogramów. Kolce to nie jest oczywiście typowe odsprzęganie, ale po części pełni jego funkcję. Nie zwiększasz bezwładności podłogi a głośnika tak samo jak w przypadku dociążania samych głośników czy standów, zwiększając masę takiego pakietu.

 

Bzdury, STC w przypadku dodania gk do profili wypada lepiej ponieważ są lżejsze i bardzo dobrze przenoszą drgania i płyta swoim ciężarem daje większego kopa izolacyjności.

 

Ostatnie zdanie pierwszego cytatu z postu powyżej

 

"As the stud gauge becomes heavier, the presence and type of insulation matters less"

 

Czytanie ze zrozumieniem.

 

Dołożenie kolejnej płyty zwiększy STC, ale nie zmniejszy rezonansu przegrody w niskim zakresie, a dodatkowo obciąży konstrukcję.

 

Oczywiście że zmniejszy, ze względu na większą masę. Mówi o tym zjawisko Bezwładności. Im ciało cięższe tym trudniej je wprawić w ruch. Weź dwie płyty sklej je czymkolwiek i walił młotkiem, potem walnij w pojedynczą tego samego wymiaru i zobacz która będzie bardziej drżała.

 

Zyskałem aż 15dB w stosunku do istniejącej ściany. Całkowity STC to ok. 68, co jest wynikiem rewelacyjnym, jak na warunki amatorskie.

 

Nie aż, a tylko. Gdy spojrzysz na konstrukcje swojej przedścianki, to dokładając zwykłą płytę gk tworząc z tego normalną ścianę, miałbyś >50 STC. Ty masz raptem 15 dB, wiesz dlaczego ?

Ano dlatego że : "As the stud gauge becomes heavier, the presence and type of insulation matters less"

 

Przekładając to na nasze realia, im ściana jest cięższa tym kolejne dodatki dają mniej niż poprzednie.

 

Nie chodzi o że to krytykuję twój wynik, ale o same założenia sensu stosowania np. takiego GG .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie materiały pomogą, a jednocześnie po montażu nie zajmą więcej niż 1-2 cm grubości?

 

Myślę że to będzie odpowiednie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Po pierwsze podłoga nie waży kilka ton, chyba że betonowy strop, a my mówimy o stropie drewnianym. Granit jak najbardziej redukuje przenoszenie drgań i podstawka nie waży kilka kilogramów.

Podłoga drewniana też ma wylewkę, np. anhydrytową, która waży ok tony w średnim pokoju, chyba, że myślisz o podłodze z deski calówki. Nie będę z tobą polemizował ws. voodoo, proponuję przypomnieć sobie zasadę zachowania energii i rozwiązać proste zadanie z fizyki. Ile energii musi wypromieniować głośnik, aby wprawić w wibrację płytę betonową o masie 1 tony wskutek drgań powietrza w pomieszczeniu o kubaturze 50m3? (dla chętnych: drgania powietrza można zamienić na drgania obudowy przenoszone za pomocą kolców na płytę).

 

Bzdury, STC w przypadku dodania gk do profili wypada lepiej ponieważ są lżejsze i bardzo dobrze przenoszą drgania i płyta swoim ciężarem daje większego kopa izolacyjności.

Odnosisz się nie na temat. Ja pisałem dlaczego metalowe są lepsze, a nie o dodaniu GK. "The big advantage in light gauge steel stud framing is the fact that the stud alone is equal to wood stud frames using resilient channel when it comes to isolation levels in single framed wall assemblies. Rod Gervais". Słowo klucz: resilience. Co do dodania GG na stelaże metalowe, tu (link) masz szczegóły. Jak sam zacytowałeś dodanie GK na metalowe profile zwiększy STC o 5, GG zwiększy o 9, plus obniży rezonans przegrody. Kolejny raz ponawiam też uwagę o wytrzymałości profili metalowych na obciążenie i wytrzymałość na wyrwanie wkrętów.

 

Gdy spojrzysz na konstrukcje swojej przedścianki, to dokładając zwykłą płytę gk tworząc z tego normalną ścianę, miałbyś >50 STC. Ty masz raptem 15 dB, wiesz dlaczego ?

Jedna płyta GK zwiększyłaby STC przedścianki z 15 do 50?! A jeżeli myślałeś o dołożeniu warstwy GK po drugiej stronie przedścianki to polecam analizę zjawiska "triple leaf".

 

Reasumując. Można zastosować stelaż drewniany, 2xGK, klipsy i GG lub stelaż metalowy, 3-4xGK z obu stron. Pierwsze rozwiązanie jest droższe, zapewnia +15dB, ma lepszą izolacyjność w dolnym zakresie (niemierzalną przez STC) i jest pewne. Drugie tańsze, +50dB (teoretycznie, bo nie znamy wpływu triple leaf) i jest wątpliwe mechanicznie (bezpieczeństwo). Dodatkowo (u mnie) na metalowym nie da się zamontować odseparowanego stropu.

 

Dla mnie wybór jest oczywisty, widzę też zysk z zastosowania GG i innych rozwiązań. Pozostańmy zatem przy swoich zdaniach, nie mam zamiaru przekonywać cię na siłę. I tak już zaśmieciliśmy ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

jako kredytobiorca wprowadziłam się do wymarzonego "EM"

 

mam 1-2 cm zapasu tylko ;)

 

Czy mogę coś zrobić?

 

Deweloperka? Mowa przedwstępna sprzedaży, tzw. widziały gały co brały... Tylko się cieszyć że to jedyny jak na razie problem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat w szczycie łóżka mam swoją łazienkę i notorycznie co dzień budzi mnie o godz 6 żona suszarką, włączona pralką, szumem wody wpuszczanej do wanny. Nieco pomogło, ( bo i tak drzwi sąsiadują blisko siebie), przyklejenie na ścianie gąbki 3mm samoprzylepnej (tłumienie karoserii samochodu) o sporej gęstości, potem wełna mineralna jakieś 5 cm -ściśnięta do 3cm i płyta gipsowa i gładź. Nie twierdzę że to najlepszy sposób, po prostu tani i dostępny sposób jak masz możliwość zmniejszenia pokoju o te cirka 5cm. Natomiast wykorzystując poczytny temat, mam panowie inny problem, stropy w moim bloku są cienkie i jakby drgające, mam nadwrażliwą sąsiadkę której nie przeszkadza muzyka, co chodzenie po pokoju, nawet na boso ja też słyszę starszą panią z góry która bawi się z kotem i też ich słyszę, zdaje sobie sprawę że ja i moja rodzina więcej energicznie chodzi . Do meritum i pytanie (teraz mam dywan, pod nim panele 6mm pod nimi 3-4 mm gąbki ) i co lepiej wytłumi usztywni podłogę i odizoluje mnie od sąsiadku z dołu, czy zamiast obecnych 6mm paneli dać jakiś np.grubszy parkiet/panele dębowe, czy 2 opcja trochę wylewki i terakota ( ala drewno) i na to wspomniany dywan ??? Stawiam na terakotę, bo kafelki na wylewce np w przedpokoju usztywniają podłogę. Ma ktoś jakieś porównanie tych rozwiązań np. w swoim piętrowym domu ? Dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem i słyszałem patent do wyciszania kroków w laboratorium otwartym gdzie ludzie przeszkadzaja sobie nawzajem :)

beton , na beton naklejona izolacja z poliuretaniu 3 cm /ale tego twardego-jest drozszy do miękkiego/, do tego na klej panel lub płytka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięższy strop + podłoga pływająca na dobrej izolacji ( żadne pianki z marketu budowlanego ), tanio i efektywnie.

 

Zanim zaczniesz cokolwiek myśleć to musisz wiedzieć co to za strop, jak jest zbudowany i jaka jest jego nośność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.