Skocz do zawartości
IGNORED

Ustawienie monitorow + szkic


Lukasz_B

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam prosbe o ocene ustawienia monitorow Focal Aria 906 i adaptacji pomieszczenia pod nie.

Pokoj 5,3 x 3,3 x 2,6 m [DxSZxW]

Monitory Focal Aria 906, wzmacniacz Cambridge CXA80 (lub NAD 356BEE - kupie i wyprobuje jak skoncze remont).

 

Jak widac na zalaczonym rysunku, pomiedzy monitorami bedzie znajdowac sie ekran projektora i telewizor.

 

W rogach pokoju chce zbudowac slupki z plyt karton gipsowych, ktore wyloze kamieniem. W tych slupkach zrobie polki na monitory Focal, planuje dac po 2cm odstepu pomiedzy obudowa i scianami bocznymi + gorny, 10 cm pomiedzy obudowa i sciana tylna (to konieczne?).

Odleglosc miedzy kolumnami 2,9 m, odleglos sluchacza - 3,3 m.

Po lewej stronie pokoju mam dwie pary drzwi do sypialni, pomiedzy nimi chce zbudowac cos ala kominek, do sufitu.

Po prawej stronie jest duze, podwojne okno i drzwi balkonowe - zostana zdjete, ramy wywalone, a pokoj polaczony z loggia (sciany nie bede ruszac wiec).

Sofa i stolik jak na rysunku, dojdzie jeszcze jedna sofa lub dwa fotele, tylko nie wiem gdzie je wstawic. Z ustawieniem sofy i stolika mam problem, najlepiej bylo by je ustawic przy samej scianie, ale raz, czytalem, ze to zle wplynie na akustyke, dwa - projektor zawiesze na suficie dokladnie nad stolikiem w takim ustawieniu wiec bede mogl go ladnie zabudowac.

 

Bede niezmiernie wdzieczny za ocene i odpowiedz na 4pytania:

1. Czy 10cm odleglosci pomiedzy tylna obudowa monitora a sciana jest niezbedne? Czy moge tez zrobic 2cm jak po bokach i na gorze?

2. W takim ustawieniu bede mial problem z odbiciami fal od sciany bocznej - wiec czesc kolo kolumny + ew. drzwi wylozylbym jakims dekorayjnym materialem - no wlasnie - jakim? Tlumiacym czy rozpraszajacym?

3. Robic cos na tylnej scianie?

4. Z prawej strony, 10cm pod monitorem bedzie grzejnie. Wneke na niego wyloze folia NRC zeby cieplo nie dochodzilo do monitora, ale czy taka sytuacja moze jakos negatywnie wplynac na dzwiek?

 

Pozdrawiam,

Lukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polki na monitory Focal

Ad. 1 To nie najlepszy pomysł,gdyż stawiając kolumny w tych "wnękach" ograniczysz dźwięk tych kolumn.

Generalnie kolumny powinny stać w polu swobodnym,na dedykowanych standach a nie na półkach z płyt gipsowych.

Jeżeli masz mozliwość,zredukuj bazę (2,9m to sporo) i spróbuj zaprojektować ustawienie kolumn tak,żeby nie stały w rogach pokoju.

Dając np. te 40 cm po bokach,unikniesz być może konieczności używania rozpraszaczy czy tłumienia.

Wysunięcie kolumn do przodu względem ściany tylnej zadziała pozytywnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz...

Zburzyłes mój cały mój misternie przygotowany plan ;) kupując monitory kierowałem się właśnie możliwością ich zabudowy... Naprawdę w przypadku tego typu kolumn, musza one stać swobodnie?

Co do odległości to nie mogę tego zrobić (jeśli będą zabudowane) bo pomiędzy nimi będzie wisieć ekran projektora.

Na ścianie z boku położę pewnie kamień żeby rozproszyć fale (będzie niesymetrycznie bo z drugiej strony otarta przestrzeń po oknie.

Z jakim ryzykiem wiąże się umieszczenie kolumn we wnękach? A co, jeśli bym wymyślił wózek, który by je wysuwał z nich na powiedzmy 30cm?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz planowales tak ciasno upychać w kat te monitory, to trzeba było raczej pojsc w porządane głośniki in-wall (np. tez Focala), zaadoptować te rogi po skosie jako bastrapy z jednocześnie zainstalowanymi w nich głośnikami. Złapałbys dwie sroki za ogon: poprawiłbys akustykę pokoju w zakresie niskich czestotliwosci i znacznie poprawił jakość dzwieku poprzez montaż głośników on-wall (eleiminujesz „polowe” problemow). Upychanie gotowych kolumn w takich polko-dziuplach (sorry) skonczy sie dudnieniem, podbiciami i buczeniem....

Centralny głośnik pod tv - tez mógłby byc do zabudowy in-wall. Wytłumić w ogole frontowa ścianę a na tylniej dac rozpraszanie. Ale to juz wchodzi w projekt i tak naprawdę powinno sie to zaplanowac i pomierzyć. Lub jak masz checi i wiedzę to na ucho.

Ta otwarta loggia moze ‚rozszczelniac’ pomieszczenie; lepiej kontroluje sie ciśnienie w pomieszczeniach o kontrolowanej kubaturze. No ale to juz zalezy od pomysłu i akceptacji pewnego stanu rzeczy przez właściciela takiego pomoeszczenia; gusta :)

 

Pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.