Skocz do zawartości
IGNORED

Amazing Grace i Aretha Franklin .


wojciech iwaszczukiewicz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Znowu film w dziale muzycznym ? Tak film, dokument o muzyce i niezwykłej śpiewaczce.Mowa o Arecie Franklin i filmie z jej udziałem "Amazing Grace ". Ciekawe są kulisy powstania tego obrazu .Otóż w 1972r. Aretha postanowiła nagrać płytę z muzyką swych korzeni czyli gospel .Na miejsce nagrania wybrano kościół baptystów w L.A. Wytwórnia Warner zdecydowała się na nagranie live z udziałem niewielkiej grupy publiczności .To co ukazało się na płycie było wynikiem dwóch wieczornych koncertów .A całe to wydarzenie sfilmował Sydney Pollack .I tu pojawił się problem bowiem ekipa filmowa sfuszerowała robotę w sposób niewiarygodny .Po prostu nie włączyli synchronizacji obrazu i dźwięku !Aż trudno w to uwierzyć ! Z tego powodu film przeleżał na półce kilkadziesiąt lat .Dopiero z chwilą pojawienia się techniki cyfrowej udało się tę synchronizację uzyskać .Potem były jeszcze problemy z prawnikami Arethy co spowodowało kolejne lata opóźnienia i dopiero po śmierci artystki film można zobaczyć .Ale wróćmy do samej muzyki .Co mamy na filmie ?Otóż oglądamy i słuchamy niezwykłe wydarzenie w niewielkim kościele w L .A.Salę wypełnia publiczność głównie czarna,jest paru białasów ( m.in. Jagger i Watts ) .Mamy zespół Arethy ,chór i samą Arethę .I między tymi podmiotami dochodzi do zupełnie niewiarygodnych interakcji i relacji.Tam cały czas się kotłuje ,muzyka pulsuje, jest niesłychanie transowa i witalna .Tego nie da się słuchać na spokojnie.Nogi same podskakują a dłonie klaszczą .Cały czas miałem wrażenie ,że tam jestem i łapałem się na tym,że chcę klaskać.Aretha śpiewała niesamowicie a chór i publiczność reagowały na to okrzykami,komentarzami, tańcem i aplauzem.Były też przypadki zagubienia się w tym transie czy ekstazy .I to się udziela ! Wykonanie Amazing Grace spowodowało u publiki ataki płaczu a u  mnie ścisk gardła i zawilgocenie powiek .Natomiast jeśli chodzi o robotę filmową to niestety jest to film zrobiony po amatorsku.Ale paradoksalnie działa to na korzyść filmu bo zwiększa efekt autentyczności i współuczestnictwa w wydarzeniu .Ja oglądałem film w kinie i wrażenie jest niesamowite .Nie wiem jak to będzie w przypadku DVD .Ale jak się ukaże to sobie kupię .Na razie zachęcam do pójścia do kina .

A za 2 tygodnie w moim kinie dokument o M.Davisie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Właśnie kupiłem wznowienie tego wydarzenia muzycznego z 2019r.To czteropłytowy box na winylach .Piękne wydanie ,gratka dla miłośników czarnej muzyki .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.