Skocz do zawartości
IGNORED

Zwrotnica do szerokopasmowca ?


jacekG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! konkretnie do drajwerka Fostexa fe108 ez , kolumna to Buschorn mk2 , wiem ze taki projek jest na stronie Passa , do tego glosnika jest przewidziany rezystor o wartosci 16 ( rownolegle ) , i rezystor 4,7 z kondensatorem 10 mikro , prosze on jakiekolwiek uwagi na temat tej zwrotnicy , nie jestem elektronikiem wiec opis moze byc "niezrozumialy" , czy ktos stosowal "cos" podobnego z takimi glosnikami ..?

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/14918-zwrotnica-do-szerokopasmowca/
Udostępnij na innych stronach

Pomieszanie z poplataniem, ciężko z tych kilku zdań wywnioskować o co ci wogóle chodzi :)

 

Na stronie Passa nie ma żadnego Baushorn. A te komponenty o których mówisz to żadna zwrotnica.

..tak myslalem...:)..Bartek1 , wiem ze robiles takie"zeczy" , jak napisalem jestem laikiem ale nie ignorantem...:) nie krzycz na mnie :) , czy moglbym jakos z toba porozmawiac np.nr.tel....?

pamiętam że w jakimś wątku na forum była dyskusja o zwrotnicach do szerokopasmowców i była tam chyba właśnie mowa o rezystorach i tego co one dają

 

a co do tej zwrotnicy to ten kondensator równolegle z głośnikiem poprostu zwiększa efektywność przenoszenia góry a to że jest tam dodany rezystor to już inna kwestia - zwiększa opór i podnosi dobroć wypadkową układu

Ale nikt nie krzyczy przecież, a to że jesteś laikiem nie ma nic do rzeczy, ja też wcale nie uważam sie za eksperta, ledwie co liznąłem temat, tylko z samej składni zdań ciężko wogóle wywnioskowac o co chodzi. Spokojnie , nikt nie krzyczy. Trochę się bawiłem z Fostexami, jak i również filtrami do nich, wrzuć mi maila może będę potrafił pomóc.

 

Pozdrawiam

Bartek1

...zrozum mnie , na tym forum , zeby zabrac zdanie , trzeba byc przegotowanym...:)...! , dlatego laikowi trudno pytac sie o zeczy , o ktorych nie za bardzo ma pojecie ...., dlatego prosze o wytlumaczenie dzilania tych elementow , nie chce z WAMI rozmawiac .....:), chce dowiedziec sie o Wasze doswiadczenia z szerokopasmowcami ...bo dzwiek tej konstrukcji mnie ZAUROCZYL !!! ...tylko tyle...:)

Pozdrowienia

dokładnie to się na tym nie znam poprostu dużo czytałem

 

a co do tego ile stracisz i jak będzie to najprostszą sprawą będzie eksperyment - przecież 3 elementy to chyba nie majątek ( niemusisz kupować odrazu jakichś super ) - a jak się spodoba to zawsze można zaszaleć

Rezystor z kondensatorem to układ Zobla ktory wyrównuje impedancję głosnika, ot i tyle. Tak naprawdę jego wpływ na brzmienie ciężko określić bez osobistych porównań. Nie jest to układ niezbędny do pracy głośnika. A co do rezystora to zależy już z jakim wzmacniaczem to chodzi, ciężko mi dokładnie określić w jakim celu ktoś go tam dał. Napisz o co dokłądnie ci chodzi, jaki masz głośnik , w jaką skrzynkę chcesz go włożyć i co chcesz wiedzieć,bo w sumie nadal nie wiem.

Pozdr.

-->Bartek1

 

troche niedokładnie się wyraziłem - rezystor 4k7 z kondensatorem 10 uF w szeregu z głośnikiem i równolegle do nich rezystor 10k - tak to chyba wygląda

 

a głośnik i konstrukcjaa to jest opisana w pierwszym wpisie

Dobra kapituluję!

 

Nie wiem już jak dokładnie te rezystory i kondensatory są połączone i na tej stronie nie dogrzebałem się tej informacji.

 

A co najważniejsze nadal nie wiem o co ci dokłądnie chodzi i co chcesz wiedzieć.

 

Pozdrawiam i miego dnia :)

...jaki te elementy maja wplyw na dzwiek. , w przypadku tego glosnika ...., naprawde musisz miec wiele cierpliwosci , przeczytalem to co napisalem ...faktycznie belkot ...:)

Pozdrawiam !

W kilku zdaniach postaram Ci się pomóc.Mimo, że głośniki typu FE108EZ lub FE127, który ja posiadam noszą miano szerokopasmowych to jednak nie jest tak do końca.Zawsze problemem są skraje pasma.Jednym ze sposobów zaradzenia gorszego odtwarzania skrajów jest dodanie subwoofera lub supertweetera albo obu naraz.Innym gorszym ale prostszym i znacznie tańszym sposobem jest dodanie obwodu pasywnego.Jak widać na rysunku jest to prosty równoległy obwód rezonansowy (kłania się fizyka ze szkoły średniej).Dla częstotliwości rezonansowej f0, którą ustala się w zakresie częstotliwości średnich 2...3kHz impedancja (oporność dla prądu zmiennego) obwodu w uproszczeniu jest równa R i przyjmuje wartość maksymalną.W miarę oddalania się od rezonansu impedancja maleje (jak na rys.).Mówiąc prościej obwód mniej tłumi częstotliwości mniejsze i większe od f0.W ten sposób możesz kształtować charakterystykę przenoszenia.

 

Wartości praktyczne RLC R=5...12 Ohm , L=0,7....1,5mH , C=1,5...10uF.

Proponuję abyś wstępnie zaaplikował obwód,który zastosował Tony Gee w projekcie Solo103 tzn. R=10 Ohm

L=0,82 mH C=4,7 uF, f0 około 2,3 kHz i posłuchał jak gra.

Następnie zmieniając RLC (w uproszczeniu L odpowiada za basy, C za wysokie a R za narastanie basów i wysokich)

iMetodą prób dojdziesz do konfiguracji najbardziej Ci odpowiadającej.Powodzenia:-)))).

Jedna uwaga:

Jeśli jest to głośnik nowy to musisz go porządnie "rozgrzać",niech cały czas gra.Fostyexy są pod tym względem szczególnie wymagające, u mnie to trwało ponad 2 miesiące.Inaczej po jakimś czasie obwód trzeba będzie skorygować.

Pozdrawiam.

[obrazekLUKASZ-249116_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Witam

NIedawno popelnilem kolumienki na szerokopasmowcu Monacora SPH 60X w oparciu o projekt CT 193 Zachecony efektem brzmieniowym uzyskanym z tych kolumienek DIY chcialbym wykonac kolejne kolumienki na szerokopasmowcu ale tym razem w oparciu np. o szerokopasmowe przetworniki Tesli ARZ 6608 - 23 032 jednak jestem laikiem w materii konstruowania zespolow glosnikowych i mam wiele pytan odnosnie zamierzonego projektu Mianowicie czy ten przetwornik mozna umiescic w obudowie bassreflex skoro jego QTS wynosi az 1,2?(wydaje mi sie ze wlasnie ten parametr decyduje o mozliwosciach wykorzystania tego rodzaju obudowy) Po drugie jesli mozna zastosowac bassreflex do tego glosnika to jaka objetosc powinna miec obudowa jak dlugi i jakiej srednicy powinien byc otwor no i jak nisko bedzie w stanie siegnac ten glosnik w takiej obudowie? Po trzecie ten szerokopasmowiec ma pofalowana srednice w zwiazku z tym czy mozna zastosowac jakis uklad RLC (moze jakies wartosci elementow) korygujacy ja zwlaszcza w zakresie 3-4 kHz i jednoczesnie zeby filtr taki ekspownowal oslabione skraje pasma? Rowniez zastanawiam sie nad szerokopasmowcem Monacora SP 200X i znowu nie wiem jaka powinna byc obudowa bassreflex( objetosc samej obudowy srednica i dlugosc otworu) Jaki dla tego Monacora zastosowac filtr RLC zeby polepszyc skraje pasma? Podaje dla zainteresowanych link z danymi tego Monacora

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Za sugesti z gory dziekuje i przepraszam jesli kogos porazilem swoja ignorancja w dziedzinie budowy kolumn glosnikowych

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Co do filtrów..dokałdnie.

 

Ja używam mojego Fostexa FE 204 (poprzednik FE 206) w bass refleksie 60L. A wartosci to 10ohm rezystor, 2uF kondensator i 4mH cewka (wartosci dobrane na podstawie bardzo długich prób odsłuchowych). Gra bardzo ładnie, w przeciwieństwie do tego samego głośnika bez filtrów, kiedy krzyczy, nie ma góry i basu, nawet w tubie od tyłu ładowanej.

 

Co do Monacora SP 200X, to bardzo fajny głosniczek, no moze to nie Fostex ..ale za to Qts 0,5.

 

Powiem tak, ten głośnik bardzo ładnie gra w obudowie otwartej. Dobrej klasy rezystor (Mills na przykład) w szeregu z głośnikiem, wartość 6-10R w zależnosci od wzmacniacza, dla podniesienia qts. wyciąć nakładkę antypyłową, pomalowac 2-3 warstwy damaru i bardzo ładnie to gra. A bas jest wyśmienity. tylko oczywiście trzeba dodać kopułkę bo góry troszkę brakuje.

 

Pozdr.

>jrymar

 

W SP200X nie ma co polepszac skrajów pasma. Bas jest , wiadomo Qts 0,5, do tego schodzi zaskakująco nisko, nawet w OB, a z rezystorem w OB dmucha niskim basem jak nie jeden bass reflex, tylko tak badziewnego basu jak bass reflex nie ma. A co do góry, jest kiepska i trzeba dac kopułkę, ot i tyle.

 

Jedyne co mozna zrobić ewentualnie to jakiś notch na wyższą srednicę, która jest ciut wyeksponowana, ale z rezystorem szeregowym i kopułką to ginie.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.