Skocz do zawartości
IGNORED

Phast SE triode problem


smichal1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam monobloki Phast triode SE na diabełkach. Jeden z nich przestał działać - nie dochodzi do żarzenia diabełka. Wymieniłem lampy między monoblokami, bez zmian. Rozkręciłem, posprawdzałem styki, pomierzyłem i jedyne co znalazłem to różnicę w napięciu anodowym na dużej lampie. W działającym jest ok 150V, w niedziałającym 180V.

Czy ktoś może mi pomóc z diagnostyką problemu?

Z góry dziękuję

MIchał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usterka jest w sekcji produkującej napięcie żarzenia w jednym z kanałów. 
Zalecałbym przeanalizować obwód żarzenia dla lampy mocy w tym kanale. 
Silnie przypuszczam, że różnica napięć anodowych jest naturalną konsekwencją braku obciążenia zasilacza anodowego w kanale z uszkodzonym kanale. Skoro bowiem diabełek nie dostaje żarzenia, to nie ma szans "przewodzić" prądu anodowego. W związku z tym na anodzie widać pełne, nieobciążone napięcie anodowe.  Gdyby żarzenie było obecne, popłynąłby prąd obciążenia i napięcie anodowe by lekko przysiadło.    Proporcja 180V vs. 150V wydaje się być realistyczna. W sensie że całkiem możliwym jest, że napięcie anodowe "przysiada" o około 30V podczas pracy   (względem napięcia jałowego, nieobciążonego). 

Spróbuj na początek ustalić, czy jest dostępny gdzieś jakiś schemat, opublikowany w necie dla tego urządzenia.   Spróbuj też ustalić, czy zasilacz żarzenia to jest konstukcja typu prosta i durna (uzwojenie trafa ==> mostek prostowniczy ==> filtr kondensatorowy) czy coś bardziej wysublimowanego, jak np. moduł przetwornicy impulsowej, czy coś. 

 

(*) ... niedopowiedziałem:   Czyli zupełnie nie przejmuj się na razie różnicą napięć anodowych na diabłach, dopóki nie naprawisz żarzenia.  Przypuszczam, że jak naprawisz żarzenie, to napięcia anodowe "same się wyrównają" do 2 x  150V. 

B). Spróbuj ustalić, czy Twój monoblok od spodu wygląda identycznie jak na fotkach od 34 do 41 z linka poniżej: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli tak, to odnoszę wrażenie, że żarzenie jest prowadzone wprost z transformatora zasilającego, czyli prądem zmiennym.  W tym momencie warto pomierzyć czy wszystko jest OK z napięciami na uzwojeniach wtórnych tego trafa. No i oczywiście czy dochodzi jakiekolwiek napięcie 230 V AC zasilające do uzwojenia pierwotnego tego trafa. 

Poszukaj, czy na obwodzie pierwotnego nie ma jakiegoś przepalonego bezpiecznika. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C). Do podstawki lampy mocy (z tego co widzę na fotkach z linka j.w.)  dochodzą dwa grube przewody, skręcone razem. To jest zapewne wiązka żarzenia. Gruba, bo dużym prądem się diabły żarzy.  Zauważ, że ta skręcona wiązka idzie do jednego z dwóch transformatorów.  To właśnie ten transformator weź pod lupę i sprawdź, czy dochodzi 230V do jego pierwotnego. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dziękuję za odpowiedź.

Mam sprzęt ze zdjęć, od góry nie mam płytki z lampą i kondensatorami, dół jest praktycznie identyczny. Schematu szukałem, bez powodzenia.

Mierzyłem napięcie na tej skręconej parze, mam wrażenie, że były identyczne, ok 13V. Sprawdzę jeszcze raz.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
13V AC jest prawidłową wartością napięcia żarzenia w wariancie żarników połączonych szeregowo, a tak właśnie jest w tym Twoim urządzeniu. 

Jeśli masz 13V AC w każdym z monobloków na końcach tej grubej skrętki, to znaczy, że żarniki obu lamp się świecą, tak?   
No bo jeśli MASZ te 13V AC,  a żarnik NIE jest spalony, to nie widzę powodu, dlaczego miałby się nie świecić. 

Z kolei jeśli żarnik JEST spalony w jednej z lamp, to problem braku żarzenia by "WĘDROWAŁ" w ślad za lampą, które zamieniałeś na krzyż między kanałami .... A przecież wcześniej twierdziłeś, że problem nie wędruje za lampą, tylko że jest skojarzony z konkretnym monoblokiem, niezależnie, czy wsadzisz tą czy inną sztukę diabełka. 

Więc w którymś momencie coś się nie zgadza w tym, co mówisz.  Sprawdź proszę jeszcze raz, czy w OBU monoblokach masz te 13V AC. 

 

Inna kwestia:  Jeśli dobrze zrozumiałem, to "nie masz" u siebie tej oto płytki z lampką: 
xtrioda_com_fig022.jpg.pagespeed.ic.Dngd

Najprawdopodobniej jest to OPCJONALNE wyposażenie tego wzmacniacza (dodatkowo płatne czy coś?), a konkretnie lampowy prostownik dla napięcia anodowego. Skoro takiego czegoś nie masz, to zapewne masz coś podobnego gdzieś, ale zrealizowane taniej, czyli na krzemowych diodach wysokonapięciowych i stosownych kondensatorach filtracyjnych.  Diody krzemowe są zdecydowanie mniejsze, mniej się rzucają w oczy, ale na pewno gdzieś tam są.  Szukaj ich przy kondensatorach elektrolitycznych na "450V".   To czy masz wersję z prostownikiem lampowym (lampa próżniowa typu duo-dioda), czy na bazie diod krzemowych nie ma większego znaczenia w zakresie problemu, jaki starasz się obecnie rozwiązać (żarzenie).  To jest tylko dodatkowa opcja, której u Ciebie nie zastosowano. 

(*) -- Więc w którymś momencie coś się nie zgadza w tym, co mówisz.  Sprawdź proszę jeszcze raz, czy w OBU monoblokach masz te 13V AC. 

=>=> .... hmmm .... a może po prostu masz NIEKONTAKT na jednej z podstawek przy nodze żarzenia? 
Może styki w podstawce są zaśniedziałe / brudne i nie ma konaktu między blaszkami w podstawce a nogą lampy?  
Te diabły ciągną po byku prąd żarzenia, który de fakto trochę forsuje te blaszki .... Może wystarczy je wyczyścić / dogiąć ? 

 

Pamiętaj, że musisz sprawdzić stan CZTERECH blaszek:   numer 1, 2, 6, 7. 

Zauważ, że w ramach szeregowego łączenia niezależnych żarników masz taki krótki mostek krótkim grubym drutem między nogami 2 i 6.   na samej podstawce.   Czyli przejście z końca jednego z żarników na początek drugiego.  

xtrioda_com_fig033.jpg.pagespeed.ic.HH0f

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę jeszcze raz wszystkie napięcia. Dzięki Twojemu opisowi, wiem co do czego służy i czego się spodziewać. Dziękuję bardzo za opis.

Sprawdzałem przejście z nóżki na blaszkę miernikiem, niemniej jest tam wąsko, zweryfikuję dokładniej. Czyściłem wszystkie styki papierem. Lampa na pewno działa w drugim monobloku. 

Po rozkręceniu zwróciłem uwagę na jeszcze jedną rzecz, podstawki mniejszych lamp nie są w obu klockach tak samo umieszczone (gdy patrzymy na nie z góry), tak to wygląda:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) \

 

Jaka lampa powinna być w gnieździe A, a jaka w B? 

I jakie ma to znaczenie?

Ma wrażenie, że miałem w obu lewych i obu prawych te same lampy.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem jeszcze raz wszystkie styki i problemem okazał się rzeczywiście brak kontaktu. Występował na pinie 2. Ponieważ piny były zwarte zignorowałem je wcześniej. Teraz i tak zajęło mi to trochę czasu, bo napięcie i na pinie i na styku było, pin miał przejście z zasilania, styk z drugiego pina. Słaby jestem z elektroniki.

Dziękuję bardzo za pomoc!

Gdyby ktoś byłby mi  w stanie pomóc odnośnie posta wyżej i kolejności lamp, będę wdzięczny. Nie wiem, która gdzie ma być.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że lampa wejściowa jest typu 6n9s (6H9C), a lampa sterująca typu 6n8s (6H8C)?
Lub oczywiście ich nie-rosyjskie odpowiedniki ...

Proponuję wsadzić lampę wejściową dać w podstawkę lampy wejściowej, 
a lampę sterującą wsadzić w podstawkę lampy sterującej. 

Monobloki są produkowane jak "prawy" i "lewy" - co też znajduje swoje odzwierciedlenie w lustrzanym rozmieszczeniu podstawek.  Po prostu żeby symetrycznie i ładnie wyglądało. 

Patrząc od "spodu" urządzenia - spróbuj znaleźć gniazdo wejściowe sygnału (RCA / czincz zgaduję). 

Od tego gniazda idzie (zapewne ekranowany koncentryczny) kabel albo wprost do podstawki lampy wejściowej, albo (bardziej prawdopodobne) przez kondensator sprzęgający. W ten sposób zidentyfikujesz która podstawka jest pod lampę wejściową. 

Aby dodatkowo zweryfikować poprawność tej identyfikacji - spróbuj znaleźć pin siatki sterującej diabełka.  Do tego pinu musi dochodzić sygnał z lampy STERUJĄCEJ (czyli gdzieś do nóg tej DRUGIEJ podstawki). Zapewne poprzez dość duży kondensator sygnałowy sprzęgający. Albowiem zadaniem lampy sterującej (6n8s) jest wysterowanie siatką lampy mocy. To sterowanie na pewno idzie przez duży wypasiony wysokonapięciowy kondensator foliowy. 

Popatrz tam sobie.  A jak będzie problem, to najwyżej zanurkuję jeszcze raz do tych fotek bebechów tej maszynki - ale mam nadzieję że dasz radę sam. 

 

 

Noga "wejściowa" czyli siatka diabła to jest noga numer 5, patrząc od spodu podstawki. 

 

Dla ustalenia uwagi: czy problem ŻARZENIA diabła został już rozwiązany? 

Ustawienie / rozróżnienie lampy sygnałowej 6n9s i mocniejszej lampy sterującej 6n8s jest krytycznie istotne.  Nie ma możliwości, aby urządzenie działało proprawnie, jeśli zamienisz je miejscami. A może wręcz doprowadzić do forsowania, a może nawet uwalenia lampy. Każda ma inne warunki pracy. 

O! 

Bardzo ciekawą fotografię znalazłem: 
trioda_com_fig009.jpg

Zauważ, że wejście sygnału jest na boku jednej ze ścian. Skoro wejście sygnału jest tutaj na prawej ścianie, to od razu wiadomo, że jest to monoblok LEWY. 

Zgadnij, do której lampy temu sygnałowi z tego gniazda jest "najbliżej"?   

!!!!

Spójrz na lewą środkową część tej fotki.  Widoczny jest tył gniazda RCA wejściowego. 
Widzisz ten szary kabelek co od "gorącego pinu" tego gniazda idzie? 
WPROST na siatkę lampy wejściowej. 
Wniosek: 

Sygnałową 6n9s dajesz BLIŻEJ gniazda wejściowego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za kolejny wyczerpujący opis. Wszystko się zgadza, bliżej wejścia sygnału audio umieściłem 6H9C. dopóki nie rozkręciłem ich od dołu, nie zwróciłem uwagi, że są odbiciami lustrzanymi.

Lampy umieszczone poprawnie.

Problem z żarzeniem rozwiązałem, niemniej podstawkę lampy należy wymienić przy najbliższej okazji.

Bardzo ładnie to gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.