Skocz do zawartości
IGNORED

Marantz NR1200 - problem z prawym kanałem


Mateoy91
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Jestem tu nowy, więc dzień dobry wszystkim. Rzadko rejestruję się na forach - najczęściej czytam - ale w końcu musiałem. Nie znalazłem danego wątku więc zakładam temat. A mianowicie. 
Niedawno stałem się trzecim właścicielem tegoż modelu jak w temacie. Zaraz po przywiezieniu go do domu, zauważyłem, że podczas pracy jałowej (bez muzyki, bez wpiętych jakich kolwiek źródeł) z prawego kanału w różnych odstępach czasu, raz na 30 min, raz na 15 min, różnie - pojawia się sekundowe chrobotanie w kolumnie (dźwięk chrobotania kojarzy mi się z zatartym potencjometrem jak kiedyś w starych wzmacniaczach). W poprzednim ampli tego nie było, więc nie jest to wina kolumn ani przewodów. Ktoś już słyszał o takim mankamencie w tym modelu? Boję się, że to wina końcówki mocy. Może dlategoż też już jestem trzecim właścicielem. Ale podczas odsłuchu u poprzedniego właściciela nic nie zauważyłem, może na jego szczęście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, StachMuszel napisał:

Na pewno nie jest to normalne, takie usterki są często trudne do diagnozy 😞

Dzięki za odpowiedź. Dodam również, że podczas włączenia ampli, jest też tzw. pyknięcie w prawej kolumnie, więc ewidentnie przepuszczane jest delikatne napięcie bądź jaki kolwiek sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to na jakiś kondensator, nie koniecznie w końcówce mocy. Marantz stosował raczej dobrej jakości kondensatory, ale mnie już nic nie zdziwi.

Dziwny ten artefakt podczas włączania, bo układ opóźnionego włączania głośników nie powinien do tego dopuścić.

Cóż mogę Ci doradzić, jeżeli nie jesteś elektronikiem to serwis, ale taki sprawdzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, StachMuszel napisał:

 

Dziwny ten artefakt podczas włączania, bo układ opóźnionego włączania głośników nie powinien do tego dopuścić.

Jak tam jest powiedzmy ok 50 -100 mV to będzie pykać , a zabezpieczenie ? nie wiadomo na ile ''ustawione '' może być 300-500mV ? ,  podepnij multimetr ustawiony na 200mV zobaczysz co się dzieje , a serwis jak najbardziej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, jarekb napisał:

Jak tam jest powiedzmy ok 50 -100 mV to będzie pykać , a zabezpieczenie ? nie wiadomo na ile ''ustawione '' może być 300-500mV ? ,  podepnij multimetr ustawiony na 200mV zobaczysz co się dzieje , a serwis jak najbardziej 

Zostaje serwis, ale napięcie i tak sprawdze jakie się pojawia. Dziś akurat tak się zbiegło, że podczas włączania, telefon był połączony z ampli i na sekunde prawa kolumna zagrała, dosłownie odrazu po włączeniu - wtedy kiedy jest to charakterystyczne pyknięcie. Więc sygnał jakiś jest przepuszczany. 
No nic, czekam jeszcze na rozwój sytuacji, ale napewno ampli wyląduje na serwisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Mateoy91 napisał:

Zostaje serwis, ale napięcie i tak sprawdze jakie się pojawia. Dziś akurat tak się zbiegło, że podczas włączania, telefon był połączony z ampli i na sekunde prawa kolumna zagrała, dosłownie odrazu po włączeniu - wtedy kiedy jest to charakterystyczne pyknięcie. Więc sygnał jakiś jest przepuszczany. 
No nic, czekam jeszcze na rozwój sytuacji, ale napewno ampli wyląduje na serwisie.

Domniemam, że sprzęt był "grzebany", co nie ułatwi zadania serwisowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pojawia się cokolwiek od razu, to wygląda na uszkodzony przekaźnik

tzw. relay - załącza kolumny po ok. 3 sec. Stosowano poprzednio w firmie

niezbyt skomplikowane przekaźniki jak w  #54  wątku:

https://www.audiostereo.pl/topic/158563-co-z-tym-heglem/page/2/#comments

i jeśli nie zmienili podejścia, to chyba podobny do tego i chyba niedrogi 😉 

https://sklep.avt.pl/przekaznik-rm84p24-24v-2x8a-podwojny.html

ale trzeba się upewnić, bo może zawodzić jego uruchamianie.

 

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.