Skocz do zawartości
IGNORED

Krążek centrujący do napędu Philips CD Pro2


krzysiekc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Pękł mi krążek centrujący w transporcie CD, w którym zastosowany jest napęd Philips CD Pro 2. Ten napęd to Ayon CD-T, top loader z pokrywą, która pasuje tylko do krążka sfazowanego, jak w poniższych linkach.

Można kupić w USA za $20 lub $25:
http://enco-group.com/product/standard-cd-pro-centering-hub/
https://encosystems.net/product/bo-style-cd-pro-centering-hub/

Jednak zamiast ciągnąć to z drugiego krańca globu, wolałbym nabyć na naszym podwórku ewentualnie w UE.
Rozważam też opcję zrobienia na zamówienie, jeśli pomożecie wskazać precyzyjnego wykonawcę.

Z góry dzięki 🙂

--
Pozdrawiam,
Krzysiek

Jedna z fotek z ww linków:

spacer.png

Edytowane przez krzysiekc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
W dniu 1.01.2023 o 19:21, krzysiekc napisał:

Próbowałem szukać w wątku DIY 'robimy Shigaraki transport', ale nie znalazłem nic o dorobieniu takiego krążka.
Jeśli nie znajdę lepszego rozwiązania to może skorzystam z opcji druku 3D.

Dzięki za wskazówki.

Jak sobie poradziłeś z problemem ?

Ile ważył oryginalny krążek ? Zastanawiam się nad dorobieniem aluminiowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, kolmen said:

Jak sobie poradziłeś z problemem ?

Ile ważył oryginalny krążek ? Zastanawiam się nad dorobieniem aluminiowego

Nie wiem ile waży krążek, pewnie z kilka gramów, ale dla jasności, to nie jest krążek dociskowy tylko centrujący. Ufam, że mamy na myśli to samo.

A jak sobie poradziłem? Skleiłem ten oryginalny plastikowy, był pęknięty tyko do połowy, więc wyszło całkiem nieźle. 

Natomiast co do krążka centrującego aluminiowego, to tu trzeba uważać. Wcześniej o tym nie wspomniałem, ale mam też taki, kupiony tu:
https://encosystems.net/product/milled-aluminum-centering-hub/

Gdy go założyłem na oś napędu CDPro-2, to był luz ale z tym sobie poradziłem i krążek był osadzony pewnie. Problem się pojawił, gdy przykryłem krążek CD pokrywą (jak wspomniałem na początku mam top loader Ayon CD-T). Napęd próbował rozkręcić płytę, ale było słychać, że krążek CD ślizga się zamiast rozkręcać zgodnie z prędkością obrotową napędu (uprzedzając ewentualne komentarze do tej kwestii, to nie był problem luzu, o którym napisałem dwa zdania wcześniej). Ale tak się składa, że mam krążek dociskający Electrocompanient Spider, działa na magnes, i przez jakiś go używałem zamiast oryginalnej pokrywy Ayona. Oczywiście trzeba było wykombinować, aby po zmianie krążka CD wciskać przycisk odczytu, ten przy napędzie 😉

Kilka dni temu zamontowałem z powrotem ten naprawiony plastikowy krążek.

Reasumując, aluminiowy niekonieczne może się sprawdzić, czego dowodem jest mój przypadek. Ale jeśli masz możliwość dorobienia, to można spróbować, powinien być wykonany precyzyjnie.

Pozdrawiam 🙂

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, krzysiekc napisał:

Problem się pojawił, gdy przykryłem krążek CD pokrywą (jak wspomniałem na początku mam top loader Ayon CD-T). Napęd próbował rozkręcić płytę, ale było słychać, że krążek CD ślizga się zamiast rozkręcać zgodnie z prędkością obrotową napędu (uprzedzając ewentualne komentarze do tej kwestii, to nie był problem luzu, o którym napisałem dwa zdania wcześniej)

Może blokowała go pokrywa ?

Godzinę temu, krzysiekc napisał:

mam krążek dociskający Electrocompanient Spider, działa na magnes, i przez jakiś go używałem zamiast oryginalnej pokrywy Ayona

Czy zauważyłeś jakikolwiek pozytywny wpływ Spidera na dźwięk ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minutes ago, kolmen said:

Może blokowała go pokrywa ?

Czy zauważyłeś jakikolwiek pozytywny wpływ Spidera na dźwięk ?

Czy blokowała pokrywa? Nie. Pokrywa ma "pływający i izolujący się" środkowy element widoczny na tej fotce:

IMG_1555.thumb.JPEG.418f71d226cdb8762a852f523fdab9e0.JPEG

Ten środkowy element powinien rozkręcać się "w-synchronizacji", i tak jest w przypadku kontaktu z krążkiem centrujacym z plastiku, natomiast ślizga się, gdy jest z aiuminium. 

Wymiary obu krążków centrujących są prakrycznie identyczne, więc wchodzi tu sprawa materiału, idąc dalej tarcia między krążkiem centruących a tym ruchomym środkowym elementem pokrywy, który spełnia rolę krążka dociskowego. Widać plastik + plastik działa jak trzeba.

Nie testowałem wpływu Spidera na dźwięk, ale działa trochę jak koło zamachowe, powinien stabilizować prędkość obrotową, dźwięku nie psuje 😉 Jeśli przetestuję to dam znać (edit: raczej mała szansa bo nie będzie mi się chciało znów grzebać przy napędzie).

 

Edytowane przez krzysiekc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, krzysiekc napisał:

Czy blokowała pokrywa? Nie. Pokrywa ma "pływający i izolujący się" środkowy element widoczny na tej fotce:

IMG_1555.thumb.JPEG.418f71d226cdb8762a852f523fdab9e0.JPEG

Ten środkowy element powinien rozkręcać się "w-synchronizacji", i tak jest w przypadku kontaktu z krążkiem centrujacym z plastiku, natomiast ślizga się, gdy centrujący jest z auminium. 

Wymiary obu krążków centrujących są prakrycznie identyczne, więc wchodzi tu sprawa materiału, idąc dalej tarcia. Widać plastic + plastic działa jak trzeba.

Nie testowałem wpływu Spidera na dźwięk, ale działa trochę jak koło zamachowe, powinien stabilizować prędkość obrotową, dźwięku nie psuje 😉 Jeśli przetestuję to dam znać.

 

Byłbym wdzięczny za zważenie krążka oryginalnego, aluminiowego i Spidera (o ile masz taką możliwość)

Kupiłem sprzęt bez krążka i rozważam zakup, czy wybrać z tworzywa, aluminium czy też Spidera ?

Przed eksperymentem ze Spiderem na ślepo powstrzymuje mnie cena 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minutes ago, kolmen said:

Byłbym wdzięczny za zważenie krążka oryginalnego, aluminiowego i Spidera (o ile masz taką możliwość)

Kupiłem sprzęt bez krążka i rozważam zakup, czy wybrać z tworzywa, aluminium czy też Spidera ?

Przed eksperymentem ze Spiderem na ślepo powstrzymuje mnie cena 🙂

Ze zważeniem wszystkich będzie problem, bo jak wspomniałem plastikowy już zamontowany i jak to się mówi im mniej grzebania przy napędzie tym lepiej 😉 Aluminiowy oraz Spidera, te postaram się zważyć. Natomiast obstawiam, że pomiędzy plastikowym a aluminiowym choć jest jakaś różnica, alu trochę cięższy, ale moim zdaniem ich masa nie ma znaczenia, można przyjąć, że są zbliżone. Masa jest skoncentrowana przy osi obrotu. Nie zmużdżałbym się nad tym 😉

Inaczej ma się sprawa ze Spiderem, który swoje waży, i rozkłada się na całą płytkę CD, więc ma spory moment bezwładności.

Edytowane przez krzysiekc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
16 hours ago, kolmen said:

Jest szansa na zważenie ?

 

Pamiętam o tym. EC Spider, gdy ostatnio pisałem to już był i wciąż jest pożyczony koledze, który nie ma dokładnej wagi (zresztą ja też), więc niestety trzeba będzie trochę poczekać. Gdy spider do mnie wróci, to postaram się gdzieś go zważyć, krążek alu też.

Na chwilę obecną tyle mogę obiecać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.03.2023 o 14:01, krzysiekc napisał:

Pamiętam o tym. EC Spider, gdy ostatnio pisałem to już był i wciąż jest pożyczony koledze, który nie ma dokładnej wagi (zresztą ja też), więc niestety trzeba będzie trochę poczekać. Gdy spider do mnie wróci, to postaram się gdzieś go zważyć, krążek alu też.

Na chwilę obecną tyle mogę obiecać.

Dzięki za pamięć 🙂

Zatem czekam spokojnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się szybciej niż zakładałem, znalazła się waga o tolerancji 1g.

Krążek centrujący aluminowy, który kupiłem kiedyś tu: 
https://encosystems.net/product/milled-aluminum-centering-hub/
waży ok. 1 gram.

Electrocompanient Spider waży 32 gram.

IMG_0199.thumb.jpg.a30d295d456dc80d1bafd0a9ffdc1675.jpg

--
Pozdrawiam,
K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, krzysiekc napisał:

Udało się szybciej niż zakładałem, znalazła się waga o tolerancji 1g.

Krążek centrujący aluminowy, który kupiłem kiedyś tu: 
https://encosystems.net/product/milled-aluminum-centering-hub/
waży ok. 1 gram.

Electrocompanient Spider waży 32 gram.

IMG_0199.thumb.jpg.a30d295d456dc80d1bafd0a9ffdc1675.jpg

--
Pozdrawiam,
K.

Pięknie dziękuję

Różnica faktycznie jest spora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.