Skocz do zawartości
IGNORED

DAC R2R XLR kilka pytań


K8v8M
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zbudować coś w oparciu o tego typu płytkę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pytanie 1 czy to optymalna propozycja? W sensie użytkowym nic mi więcej nie potrzeba, ale może to samo gdzie indziej można kupić taniej lub można kupić coś z większym potencjałem.

 

Pytanie 2 czy mogę wywalić opampy i po prostu zmostkować wejście/wyjście na DIP8. Czy jedynym skutkiem ubocznym będzie po prostu znacznie niższy poziom sygnału wyjściowego? 

 

Pytanie 3 czy zasilanie +/- 15 Volt na tej płytce służy jedynie opampom i po ich wyrzuceniu mogę go nie podłączać?

 

Wiem, że te pytania są błahe, ale jedyna wiedza z elektroniki jaką mam to ta z zajęć ZPT w szkole podstawowej. Mimo to chciałbym zrobić coś w miarę możliwości we własnym zakresie. Nawet jeśli to będą tylko niewielkie modyfikacje, zrobienie zasilania i wstępny projekt obudowy.

Jeśli ktoś chciałby wiedzieć dlaczego chcę wywalić opampy, to wymyśliłem sobie, że bez sensu jest wzmacniać sygnał w DAC, potem go osłabiać (pasywny PRE), a potem znowu wzmacniać we wzmacniaczu mocy.  Jeśli będę miał na wyjściu XLR DAC te 0,2V zamiast 4V , to myślę że w zupełności wystarczy. Dodam, że mam duże możliwości kształtowania wzmocnienia końcówki mocy.

No ale to tylko gdybanie niepoparte doświadczeniem i pełnym zrozumieniem, dlatego będę wdzięczny za rady.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten r2r ma wyjście niesymetryczne. Symetryzacja jest na opa. 

Wyjście z r2r jest napięciowe ok 2Vpp. Można zostawić tylko lpf na jednym podwójnym lub 2 pojedyńczych opa. Można też wyj. bezpośrednio lub przez kondensator, w zależności od poziomu napięcia stałego na wyj.

Moduł r2r potrzebuje tylko 3.3v i 3.3- 5v.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, K8v8M said:

Jeśli ktoś chciałby wiedzieć dlaczego chcę wywalić opampy, to wymyśliłem sobie, że bez sensu jest wzmacniać sygnał w DAC, potem go osłabiać (pasywny PRE), a potem znowu wzmacniać we wzmacniaczu mocy.  Jeśli będę miał na wyjściu XLR DAC te 0,2V zamiast 4V , to myślę że w zupełności wystarczy. Dodam, że mam duże możliwości kształtowania wzmocnienia końcówki mocy.

No ale to tylko gdybanie niepoparte doświadczeniem i pełnym zrozumieniem, dlatego będę wdzięczny za rady.

nie zlosliwie: porywasz sie z motyka na slonce, zaczynajac od takich klockow duzo wtopisz na starcie i pewno mocno sie zniechecisz - tego fpga prosto nie uplynnisz bo to wynalazki z polki pt "egzotyka dla akolitow"

jesli naprawde cie do dlubania ciagnie to zacznij od czegos prostego, buduj sobie powoli warsztat i rozwijaj wiedze/doswiadczenie

Odnosnie Twojego pytania to podoba mi sie generalne podejscie pt KISS, ogolnie prostota i nienadmiarowosc toru to bardzo dobre rzeczy - w budowie DAC chyba najwieksza sztuka (moim zdaniem na ten moment) jest zamiana bardzo delikatnego sygnalu napieciowego/pradowego tak zeby mozna bylo spokojnie wysterowac kolejny stopien - to robia tam te opampy. W skrocie to nie o napiecie tylko chodzi ale tez o impedancje wyjsciowa tego stopnia. Przykladowo to moze byc tak ze bez obciazenia bedziesz mial np 0.2V pieknego sinusa ale jak podlaczysz obciazenie (kolejny stopien) to wszystko sie zalamie i bedziesz mial kiche.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Daniel_68412 napisał:

nie zlosliwie: porywasz sie z motyka na slonce, zaczynajac od takich klockow duzo wtopisz na starcie i pewno mocno sie zniechecisz - tego fpga prosto nie uplynnisz bo to wynalazki z polki pt "egzotyka dla akolitow"

jesli naprawde cie do dlubania ciagnie to zacznij od czegos prostego, buduj sobie powoli warsztat i rozwijaj wiedze/doswiadczenie

Odnosnie Twojego pytania to podoba mi sie generalne podejscie pt KISS, ogolnie prostota i nienadmiarowosc toru to bardzo dobre rzeczy - w budowie DAC chyba najwieksza sztuka (moim zdaniem na ten moment) jest zamiana bardzo delikatnego sygnalu napieciowego/pradowego tak zeby mozna bylo spokojnie wysterowac kolejny stopien - to robia tam te opampy. W skrocie to nie o napiecie tylko chodzi ale tez o impedancje wyjsciowa tego stopnia. Przykladowo to moze byc tak ze bez obciazenia bedziesz mial np 0.2V pieknego sinusa ale jak podlaczysz obciazenie (kolejny stopien) to wszystko sie zalamie i bedziesz mial kiche.

 

 

Racja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
35 minut temu, Daniel_68412 napisał:

jesli naprawde cie do dlubania ciagnie to zacznij od czegos prostego, buduj sobie powoli warsztat i rozwijaj wiedze/doswiadczenie

wiesz, ja generalnie nie planuję tu jakichś wielkich projektów czynić. To co chciałem zrobić z tą płytką, to podłączyć zasilanie zakumulatora i włożyć do obudowy. Ewentualnie wywalić te opampy i wstawić drucik między wejściem/wyjściem. Tu nawet bez lutowania bo są podstawki...

A co do doświadczenia, to się pochwalę, że jeden DAC już zbudowałem i to od A do Z. Był to klon Covoxa na LPT XD. To oczywiście historyjka dla żartu (choć prawdziwa).

35 minut temu, Daniel_68412 napisał:

duzo wtopisz na starcie

czy ja wiem? planowałem kupić pierwotnie DAC za kwotę, którą po upłynnieniu przyniosłaby co najmniej podobną stratę.

 

35 minut temu, Daniel_68412 napisał:

i pewno mocno sie zniechecisz

Gdyby był z tego jakiś totalnie kiszkowaty dźwięk, to może i tak. No ale co tu może pójść źle? Opampy jeśli nie da się ich całkiem wywalić to można zamienić na Sparkosy czy Bursony (mam nadzieję). No a z drabinki dźwięk powinien być chyba przyzwoity.

Tak czy inaczej jestem otwarty na propozycje, nie upieram się akurat przy tym układzie. Nawet mogę odpuścić R2R jeśli będzie warto. 

Jak zauważyłeś zależy mi jednak na prostocie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez K8v8M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, OLES napisał:

To kupić i używać jak jest. Spodoba się lub nie. Jak nie, to jak piszesz za połowę ceny oddasz.

no w ostateczności tak zrobię, ale ja lubię trochę pogrzebać 🙂 Dla satysfakcji z grzebania choćby.

No to w takim razie inne pytanie. Jakie inne opampy mógłbym wstawić? Zależy mi przede wszystkim na niższym napięciu zasilania (12V) oraz oczywiście ewentualnej poprawie dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minutes ago, K8v8M said:

No a z drabinki dźwięk powinien być chyba przyzwoity.

To jest mocne uproszczenie ze jak drabinka to przeciez bedzie git - jesli mowa o jakims klasycznym ukladzie (oryginalnym egzemplarzu) to stoisz na tysiacach godzin doswiadczen hobbystow ktorzy te kosci badali i aplikowali (nie liczac producentow oczywiscie)

To urzadzenie natomiast to nie jest zintegrowanych chip a cholera wi co - malo kto mial z tym stycznosc a nawet jak mial to na 99% nie wykonal rzetelnych pomiarow o ktore w sieci tez raczej trudno. Nawet jak ktos to zrobil to wystarczy inne widzimisie chinskiej mysli technicznej bez kontroli jakosci i juz masz roznice miedzy egzemplarzami. Do tego przeciez dochodzi soft (bo fpga). 

Gdybym byl na twoim miejscu znacznie wiecej szans upatrywalbym w tego typu projektach:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

budzet podobny a do tego masz jedna z top3 (przy pcm63 i pcm1704) drabinek w historii odtwarzaczy CD

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz doczytalem ze to niby jest 24bit - technicznie z tego co wiem nie ma takiej mozliwosci zeby osiagnac w takiej formule jak tu jest zaprezentowane a juz na pewno nie przez naszych braci ze wschodu - to urzadzenie to jest scam techniczny moim zdaniem

no efekt nauszny to kolega moj dobry kiedys sie jaral bardzo pewna koncowka z US - pozniej sie okazalo ze walila 2-3% drugiej harmonicznej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Daniel_68412 jest na bank, tak jak piszesz. Zniekształcenia na poziomie 2% i brak liniowości powyzej 12bit. Sam użytkuję moduły r2r xy-2 z ali. Najgorsze jest to, że te zniekształcenia naprawdę słychać. Ale mimo tego, nie wrócę do ds.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez OLES
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
4 godziny temu, Daniel_68412 napisał:

masz jedna z top3

to jest ciekawa propozycja, tylko nie wiem na ile byłoby skomplikowane wyposażenie tego w gniazdo SPDIF oraz XLR

 

Będę wdzięczny za wszelkie tego typu propozycje, bo mam nikłe rozeznanie w rynku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez K8v8M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minutes ago, K8v8M said:

to jest ciekawa propozycja, tylko nie wiem na ile byłoby skomplikowane wyposażenie tego w gniazdo SPDIF oraz XLR

 

Będę wdzięczny za wszelkie tego typu propozycje, bo mam nikłe rozeznanie w rynku.

tu ci nie pomoge - zarowno xlr jak i spdif mnie nie interesuje

na pewno nie ma sensu kupowac tego kita i przerabiac na spdif bo caly xmos zasadniczo mozesz wywalic i trzeba zastapic jakims ukladem, jesli chodzi o symetryczne i drabinki to tu tez bedzie ciezko  - przy odleglosciach typu 50cm DAC od koncowki xlr? a po co?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, K8v8M said:

dla własnej satysfakcji

wylewasz dziecko z kapiela w ten sposob

z jednej strony chcesz upraszaczac tor co sie chwali z drugiej wrzucasz sobie mega trudne wymaganie ktore jakosciowo nic nie wnosi w przypadku domowego stereo - skreslasz tym praktycznie wszystkie r2r - zostaja ci nowe rozwiazania na DS a tego DIY nie zrobisz lepiej kupic gotowca

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
7 minut temu, Daniel_68412 napisał:

skreslasz tym praktycznie wszystkie r2r

hm... no za ok. 800 $ można mieć Denafripsa (z nowych, gotowych R2R), no ale też gdybym miał zrezygnować z R2R to ewentualnie myślałem o Geshelli. To niby też gotowiec, ale można łatwo grzebać przy opampach i zrobić samemu zasilanie.

ale też nie mówię, że to jest warunek absolutnie, bezwględnie konieczny z tym XLR, wiem że to realnie niemal nic nie wnosi, po prostu jest to kwestia pewnej estetyki i konsekwencji (cały tor będzie zbalansowany i mam też zbalansowane wyjście z gramofonu)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez K8v8M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, K8v8M said:

hm... no za ok. 800 $ można mieć Denafripsa (z nowych, gotowych R2R), no ale też gdybym miał zrezygnować z R2R to ewentualnie myślałem o Geshelli. To niby też gotowiec, ale można łatwo grzebać przy opampach i zrobić samemu zasilanie.

nie bardzo wiem o czym mowisz ;] malo mnie interesuje temat gotowcow zarowno nowych jak i uzywanych

z tych co sluchalem to na pewno Parasound Dac 1000 na pcm63 brzmi fajnie - do niedawna mozna bylo na poziomie 2k pln wyrwac nie wiem jak teraz no ale to bez xlr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@K8v8M

Jak już wspomniałem, używam drabinkowych modułów r2r. Prawdą jest, że w trybie nos grają z dużymi zniekształceniami (nawet holo czy denafrips, wystarczy poszperać w sieci, jak wygląda sygnał np. 12kHz w trybie nos, z tych przetworników). Zupełnie inaczej w trybie os. Ja podaję i2s 352kHz i jest dobrze. Mam ten komfort, że korzystając z src ak4137, mogłem przetestować różne tryby sygnału podawanego na r2r. Ciekawostką jest, że np. zastosowanie wolnych filtrów cyfrowych, znacząco pogarsza sygnał. Cholera ich wie co zaszyli w procku. 

Wracając do tematu posta. Myślę, że na tej pcp, na drabinkę podawany jest już właśnie sygnał z x8 nadpróbkowaniem, więc może być całkiem nieźle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.03.2024 o 11:03, Daniel_68412 napisał:

doczytalem ze to niby jest 24bit - technicznie z tego co wiem nie ma takiej mozliwosci zeby osiagnac w takiej formule jak tu jest zaprezentowane

A z czego to wynika? Jak się doliczyłem są 24 rzędy rezystorów 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minutes ago, K8v8M said:

A z czego to wynika? Jak się doliczyłem są 24 rzędy rezystorów 

Tak obrazowo: kazdy chip zarowno 16bit jak i 24bit daje na wyjsciu mniej wiecej ten sam min/max ale zebys mial rozdzielczosc tego samego zakresu przy 24bitach musisz miec mozliwosc rownego podzielenia go na 2^24 kawalkow a nie (2^16) co za tym idzie precyzja tych rezystorow jest tutaj krytyczna - tylko jednej firmie w 1 chipie sie to udalo a tam i tak byly tylko 23bity zdaje sie (pcm1704). Podejrzewam ze nawet te sciezki pierdziela caly temat a gdzie do prezycyji rezystorow lub pomiarow tego ustrojstwa.

Gdybys sie jednak decydowal i to skonczysz to chetnie sprobuje go pomierzyc i opublikuje tutaj - na chwile obecna uwazam to za scam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczości 24bit, to pewnie nie ma. Może jakieś 12-14bit, co da dynamikę winyla. I tak też to gra i jest przyjemne dla ucha, czy chodzi o coś innego ?

Oczywiście, nie wiem jak ta produkcja, ja używam takich 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez OLES
Czyli 2 szt. na układ niezbalansowany, 4 szt. na xlr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minutes ago, OLES said:

Rozdzielczości 24bit, to pewnie nie ma. Może jakieś 12-14bit, co da dynamikę winyla. I tak też to gra i jest przyjemne dla ucha, czy chodzi o coś innego ?

Tylko po co w takim układzie stosować takie wynalazki?

To już bym wolał winyl.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Daniel_68412 napisał:

Gdybys sie jednak decydowal i to skonczysz to chetnie sprobuje go pomierzyc i opublikuje tutaj - na chwile obecna uwazam to za scam.

Mogę Ci przysłać gołą płytkę zanim zacznę coś robić z tym. Zakładam że nie sprawi Ci kłopotu podpięcie tego do zasilania na stole?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, K8v8M said:

Mogę Ci przysłać gołą płytkę zanim zacznę coś robić z tym. Zakładam że nie sprawi Ci kłopotu podpięcie tego do zasilania na stole?

balbym sie uszkodzenia i odpowiedzialnosci, najpierw go dobrze przetestuj, skad jestes?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Daniel_68412 napisał:

balbym sie uszkodzenia i odpowiedzialnosci, najpierw go dobrze przetestuj, skad jestes?

Oj tam mam do Ciebie zaufanie mogę zamówić od razu na Twój adres. Prędzej ja go zepsuje niż Ty.  Szn

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, K8v8M said:

Oj tam mam do Ciebie zaufanie mogę zamówić od razu na Twój adres. Prędzej ja go zepsuje niż Ty.  Szn

szczecin? jak skonczysz i bedzie w budzie przetestowany to pomyslimy wczesniej nie ma opcji sory, moze byc bez budy jak CI sie bedzie chcialo pod poznan podjechac

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. 🙂

 

Jeszcze się ostatecznie nie zdecydowałem. Trochę mnie kusi, jest w tym rodzaj hazardowego dreszczyku. Będzie grało czy nie będzie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.