Skocz do zawartości
IGNORED

monoblok z każdego wzmacniacza stereo przez sygnał symetryczny


K8v8M
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ja dobrze rozumiem, że każdy wzmacniacz stereo można użyć jako mono podając na każdy z kanałów "połówkę" sygnału symetrycznego? W tej sytuacji sygnał głośnikowy wyprowadzamy z "plusów" obu kanałów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
Wydaje mi się że tak. Albo sygnał symetryczny, albo niesymetryczny plus układ odwracania fazy/konwerter niesymetryczny sygnał do symetrycznego. Ja sam tak używam końcowki 2x Shiit Aegir z preampem lampowym i pomiędzy układem symetryzacji sygnału. Aegir ma taką opcję i zaimplementowane na wejściu 2 x RCA lub 1 x XLR. Dzięki temu przy klasie powiedzmy A mam większą moc wyjściowa co przydaje mi się przy małych Falconach.

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, K8v8M napisał:

Czy ja dobrze rozumiem, że każdy wzmacniacz stereo można użyć jako mono podając na każdy z kanałów "połówkę" sygnału symetrycznego? W tej sytuacji sygnał głośnikowy wyprowadzamy z "plusów" obu kanałów. 

Tak to właśnie działa. Pamiętać tylko trzeba o obciążeniu, które dla uzyskania 2x większej mocy powinno mieć 2x większą impedancję niż w przypadku pojedynczego kanału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, tomasz madurski napisał:

Cześć.
Wydaje mi się że tak. Albo sygnał symetryczny, albo niesymetryczny plus układ odwracania fazy/konwerter niesymetryczny sygnał do symetrycznego. Ja sam tak używam końcowki 2x Shiit Aegir z preampem lampowym i pomiędzy układem symetryzacji sygnału. Aegir ma taką opcję i zaimplementowane na wejściu 2 x RCA lub 1 x XLR. Dzięki temu przy klasie powiedzmy A mam większą moc wyjściowa co przydaje mi się przy małych Falconach.

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka
 

No właśnie Shiit mnie zainspirował do tego pytania. Nie bardzo jestem sobie w stanie wyobrazić technicznie jak działa konwerter sygnału niesymetrycznego na symetryczny, ale to wtórna sprawa. Zadowolony jesteś z Aegira? Jaki on dźwięk daje w Twoim odczuciu? Ściągałeś z USA, czy UK?

22 minuty temu, przemak napisał:

Pamiętać tylko trzeba o obciążeniu, które dla uzyskania 2x większej mocy powinno mieć 2x większą impedancję niż w przypadku pojedynczego kanału.

Dzięki, a mógłbyś tę myśl rozwinąć? Jak tę informację przełożyć na praktykę? Jakiś przykład może?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, K8v8M napisał:

Nie bardzo jestem sobie w stanie wyobrazić technicznie jak działa konwerter sygnału niesymetrycznego na symetryczny

Puszczasz na to sygnał, a symetryzator wypuszcza na jednym wyjściu identyczny sygnał, a na drugim o jednakowym poziomie, ale w przeciwfazie. Podajesz to na wejścia wzmacniacza stereo, a głośnik łączysz do plusów wyjść obu kanałów. Puszczasz sobie głośno, a jak wzmacniacz nie może obsługiwać impedancji mniejszej, jak 8 ohm obserwujesz włączenie się zabezpieczenia lub wachasz dym spalonego wzmacniacza. 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo zadowolony z Aegis. Ale ja nie słucham bardzo głośno. Fajnie się komponuje z moimi Harbeth m.30.1 i Falconami, chodź te drugie ostatnio częściej słucham na końcówce w klasie D (hypex)

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, tomasz madurski napisał:

Jestem bardzo zadowolony z Aegis

A można wiedzieć, czemu chcesz mostkować wzmacniacz? W takim układzie wzrosną Ci zniekształcenia ze wzmacniacza, bo będziesz słuchał w znacznie niższym poziomie głośności, a to wiąże się z mniejszym odstępem od szumów własnych. Na niskiej impedancji wzmacniacz też ma gorsze właściwości pod względem zniekształceń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, K8v8M napisał:

mógłbyś tę myśl rozwinąć? Jak tę informację przełożyć na praktykę? Jakiś przykład może?

To wynika wprost z prawa Ohma;)

Wzmacniacz zmostkowany ma na wyjściu 2x większe napięcie niż pojedynczy, co jest dość oczywiste. Wzór na moc to U^2/R czyli przy takim samym obciążeniu mielibyśmy 4x większą moc, co oznacza zbyt duże obciążenie wzmacniacza. Przy pracy w mostku obciążenie powinno mieć dwukrotnie wyższą impedancję niż dla pracy normalnej, wtedy działamy w rozsądnych granicach.

Jeżeli wzmacniacz ma np. moc 2x50W na 8 omach i nie powinien pracować przy obciążeniu 4 omów bo cośtam, to mostkowanie nie bardzo ma sens, bo żeby uzyskać z niego te 100W musielibyśmy używać obciążenia 16 omów. Tak więc do mostkowania i pracy z obciążeniem 8 omów nadają się tylko te wzmacniacze, które mają sensowne deklarowane parametry do pracy przy obciążeniu 4 omy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jak ktoś słucha cicho to nie ma się za bardzo czym przejmować (zależy co to znaczy cicho, ale powiedzmy) - ograniczenia w pracy wzmacniacza dotyczą maksymalnego prądu pobieranego ze wzmacniacza, więc przy niskich poziomach głośności (czyli napięcia wyjściowego) prąd wyjściowy też jest niezbyt wysoki i wszystko działa.

Tylko wtedy po co mostkować...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, przemak napisał:

Tylko wtedy po co mostkować...

Żeby móc doprowadzić do wzmacniacza sygnał XLR przez prostą przejściówkę z dwóch RCA na jeden XLR. Przynajmniej w moim przypadku taki jest zamysł. W tym momencie mogę użyć dowolnego wzmacniacza mocy a nie tylko tych z wejściem XLR. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, K8v8M napisał:

Żeby móc doprowadzić do wzmacniacza sygnał XLR przez prostą przejściówkę z dwóch RCA na jeden XLR. Przynajmniej w moim przypadku taki jest zamysł. W tym momencie mogę użyć dowolnego wzmacniacza mocy a nie tylko tych z wejściem XLR. 

Ale że co? Dwa rca na jeden xlr, jak to ma działać i co robić? To nie tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, przemak napisał:

ograniczenia w pracy wzmacniacza dotyczą maksymalnego prądu pobieranego ze wzmacniacza,

A to nie jest tak że każdy kanał jest w tym momencie odpowiedzialny za swoją połowę sygnału?

 

1 minutę temu, przemak napisał:

Ale że co? Dwa rca na jeden xlr, jak to ma działać i co robić? To nie tak.

No podłączamy pin gorący do "plusa" jednego kanału pin zimny do "plusa" drugiego kanału  i każdy kanał wzmacnia swoją "połówkę". Oczywiście także "masę" XLR podłączamy do minusów obu kanałów. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, K8v8M napisał:

A to nie jest tak że każdy kanał jest w tym momencie odpowiedzialny za swoją połowę sygnału?

Nienie, prąd płynie przez głośnik i przez oba kanały wzmacniacza, niezależnie co one "grają". Jeżeli w mostku prąd "wypływa" z jednej końcówki to "wpływa" do drugiej.

21 minut temu, K8v8M napisał:

No podłączamy pin gorący do "plusa" jednego kanału pin zimny do "plusa" drugiego kanału  i każdy kanał wzmacnia swoją "połówkę". Oczywiście także "masę" XLR podłączamy do minusów obu kanałów. 

A to tak, OK, to będzie działać. Oczywiście pod warunkiem, że sygnał na tym xlr będzie symetryczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, porlick napisał:

A można wiedzieć, czemu chcesz mostkować wzmacniacz? W takim układzie wzrosną Ci zniekształcenia ze wzmacniacza, bo będziesz słuchał w znacznie niższym poziomie głośności, a to wiąże się z mniejszym odstępem od szumów własnych. Na niskiej impedancji wzmacniacz też ma gorsze właściwości pod względem zniekształceń.

Moje Falcony mają 83db/2.83V/m i impedancje 15ohm. AEGIR ma przy 8 ohm 20W RMS na kanał i THD 0,01%. Teoretycznie przy trybie mostkowym mam 80W przy 8 omach i ~ 40 W przy 15 omach. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, TomekMad napisał:

Moje Falcony mają 83db/2.83V/m i impedancje 15ohm. AEGIR ma przy 8 ohm 20W RMS na kanał i THD 0,01%. Teoretycznie przy trybie mostkowym mam 80W przy 8 omach i ~ 40 W przy 15 omach. 

Jeśli to nie tajemnica to dlaczego nie wybrałeś modelu vidar? Ma sporo więcej mocy i jest ciut tańszy nawet. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tajemnica :-). Chciałem mieć klasę A (powiedzmy, bo "Shiit class A" =! "A prawdziwa" i ciut lepszy bas (bardziej zwarty i kontrolowany), od razu liczyłem się z tym ze przy Falkonach trzeba będzie dołożyć drugi wzmacniacz. Przy Harbeth m30.1 jeden wystarczał, ale jak dołożyłem drugi to jest jeszcze lepiej. Tak jak napisałem, ostatnio Falkonów słucham na końcówce D i jest może trochę mniej powietrza, chodź Falcony naprawdę u mnie znikają, ale jest jeszcze lepszy bas. Harbeth niby z hypex grały dobrze ale jakoś tak dużo bardziej "płasko". 

 

Teraz, porlick napisał:

To masz usprawiedliwienie. 😉

Kamień spadł mi z serca, że nie zostanę publicznie "ukamienowany" 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, K8v8M napisał:

No wiadomo. 🙂 

 

No właśnie niekoniecznie, sygnał symetryczny/przeciwsobny nie jest wcale w połączeniach symetrycznych konieczny. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, przemak napisał:

No właśnie niekoniecznie, sygnał symetryczny/przeciwsobny nie jest wcale w połączeniach symetrycznych konieczny. 

no jasne, ale wtedy przecież to nie będzie działać, bo nie będzie tego drugiego sygnału.

3 godziny temu, porlick napisał:

symetryzator wypuszcza na jednym wyjściu identyczny sygnał, a na drugim o jednakowym poziomie, ale w przeciwfazie

a jaki jest tego koszt (w sensie zniekształceń, pogorszenia jakości dźwięku)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, K8v8M napisał:

no jasne, ale wtedy przecież to nie będzie działać, bo nie będzie tego drugiego sygnału.

Działa będzie i to dopóki nie bedziesz potrzebował pełnej mocy to nawet możesz nie zauważyć. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, K8v8M napisał:

no o ten aspekt mi chodziło 🙂

Tak, tylko to jest zysk 3dB, czyli w, zasadzie żaden. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, TomekMad napisał:

"Shiit class A" =! "A prawdziwa"

możesz coś więcej o tym? Bo oni u siebie tak nie do końca jasno o tym piszą...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, z jednej strony piszą o tej zaimplementowanej w swoim wzmacniaczu kasie A ale jakoś tak oględnie, z drugiej spotkałem się na forach zagranicznych z wypowiedziami użytkowników, że to nie jest do końca czysta klasa A.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.