Skocz do zawartości
IGNORED

co lepsze od skrętki?


NADek

Rekomendowane odpowiedzi

"to tak jakbyś powiedział, że interkonekty są do dupy"

 

no cóż, porównanie dość debilne, ale niech Ci i tak może być

 

no dobra:

ludziska skrętka jest super, mogę kupić 1000 m od ręki, mam dobrą cenę i mogę odliczyć VAT

podzielmy się wszyscy na forum i zapomnijmy o interkonektach

może wreszcie skończą się te porównania

moze ktos wreszcie zorzumie ze kabel to kabel, miedz to miedz i tyle. producentow nie jest az tylu, te pseudoaudiofilskie kable sa z tych smaych fabryk, z tej samej miedzi co wszsytkie inne. przeciez wiem bo widze kto zamawia kable od kogo.... ale scema marketingowa siegnela zenitu, tak wszsytko jest maskowane i wysmyalene jakimis cudaczmymi opisami, ze co to za kab,e super itp ze ludziska aludiofilskie lykaja to jak nic!

Brencik,

mam podobne wrażenie. Na forum często dominuje myślenie magiczne. Tymczasem rzeczywiście przewodnik (miedź) jest wspólny dla różnych kabli, izolacja również.

 

Może zamiast tracić czas na czcze gadanie typu "skrętka jest..." spróbujemy wyłonić te skrętki, które są mniej i bardziej przydatne w audio.

 

Najprościej będzie pójść tropem kategorii - czy skrętka kat. 7 (parametry powyżej) jest lepszym materiałem dla audio niż kat. 6 i 5e? Może ktoś posiadający konkretną wiedze techniczną przybliży nam jak to wygląda z punktu widzenia teorii?

Szczegóły techniczne dotyczące siódmej (najwyższej) kategorii skrętki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ciekawy tekst z NetWorld dotyczący nowszej generacji skrętek

Kategoria 7 klasa F

 

Avaya - okablowanie od kategorii 6 do ponad 100 Gb/s

Kategoria 6 jest już znormalizowana. Przysparzała ona mniej kłopotów niż kat. 7, gdyż nie wymagała zdefiniowania złącza - pozostało RJ45. Klasa F - częstotliwość 600 MHz - narzucała konieczność skonstruowania nowego złącza. Stało się ono przedmiotem walki producentów i jednocześnie głównym źródłem opóźnień procesów normalizacyjnych. Konflikt został zażegnany wprowadzeniem hybrydowego złącza Alcatela.

 

Kable kategorii 7 klasy F muszą mieć skrętki ekranowane i ponadto dodatkowy ekran wokół wszystkich skrętek. Dzięki temu są stosowane w sieciach Ethernet 1 Gb/s i będą w Ethernecie 10 Gb/s. Ale nie ma róży bez kolców. STP (S-STP) zmniejsza promieniowanie emitowane na zewnątrz kabla, podwyższa odporność transmisji na zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne, ale jednocześnie osłabia ją na skutek odbijania promieniowania wewnętrznego, powodującego zniekształcanie sygnałów użytecznych, zwłaszcza przy wysokich przepływnościach. Ponadto są one dużo droższe od kabli UTP kategorii 5e, a nawet od wielu światłowodów. Ten drugi aspekt podnoszą zwolennicy okablowania światłowodowego, zapominając jednakże, że relatywnie wysoka cena urządzeń aktywnych niweluje te różnice. Ostatecznie przyczyną upadku FDDI nie były tylko światłowody, lecz także stale drogie urządzenia aktywne.

 

Przesłuch czy tłumienie w decybelach

 

Wiele parametrów podaliśmy w decybelach - dB, ponieważ tak je określają producenci na całym świecie. Łatwo je wtedy porównywać. Przymioty decybela wynikają z interpretacji podstawowych definicji:

# liczba B (Beli) = log (Pwy/Pwe) = 2 log (Uwy/Uwe),

# liczba dB (decybeli) = 10 log (Pwy/Pwe) = 20 log (Uwy/Uwe).

 

Decybel określa więc relację między dwiema mocami (wy - wyjście, we - wejście) lub napięciami, czyli - innymi słowy - wzmocnienie (Pwy większa od Pwe) lub tłumienie (Pwy mniejsze od Pwe). Wzmocnienie lub tłumienie prądowe można określać podobnie jak napięciowe. Trzeba jednak podkreślić, że wyniki będą prawdziwe tylko wtedy, kiedy odpowiednie pary napięć lub prądów są mierzone na identycznych impedancjach, czego się w praktyce nie przestrzega. Skala logarytmiczna jest praktycznie jedyną metodą w miarę czytelnego przedstawiania funkcji, której liczba argumentów wnosi na przykład 1000.

 

Decybel może też określać bezwzględny poziom mocy - powyżej lub poniżej jakiejś mocy odniesienia. Wtedy dB zastępuje się przez dBm, a za Pwe podstawia się tę moc. Zwykle jest to 1 mW i wtedy liczba dBm = 10 log (Pwy/mW).

 

EoVDSL (Ethernet over VDSL)

 

Wybrane propozycje parametrów kanałów kategorii 5-7

W marcu bieżącego roku koncern Cisco Systems sprecyzował 5 kryteriów wyróżniających EoVDSL. Z uwagi na silną pozycję Cisco w każdej dyscyplinie sieciowej ten swoisty manifest będzie miał duże znaczenie dla aplikowania i rozwoju okablowania miedzianego. Oto te kryteria:

# Potencjalnie rozległy rynek. Jest to przełożenie wymagań na dziesiątki milionów portów szerokopasmowych dla wielu typów aplikacji;

# Kompatybilność. Najkrócej: Ethernet plus warstwy fizyczne ANSI, jak 100Base-TX i 1000Base-X;

# Wyraźna tożsamość, czyli jednoznaczna identyfikacja. EoVDSL to nie żaden standard 802 dla dostępu do linii przewodowej;

# Techniczna realizacja. Krzemowe układy scalone VDSL, hierarchiczna struktura warstwowa przystosowana do Ethernetu;

# Ekonomiczność. Wykorzystanie istniejącego okablowania. Rynek dostępu potrzebuje Ethernetu: niski koszt, łatwe użytkowanie itp.

 

Ledwie kategoria 6 stała się faktem, a normowanie kategorii 7 dobiega końca, coraz głośniej o kolejnej kategorii - ponad siódmej. Wygląda to na renesans okablowania miedzianego. Jak powiedział nam dyrektor firmy Vemco (polski dystrybutor Kerpen), Grzegorz Szulc, członek komisji normalizacyjnych GUK 715.3 i CENELEC TC 215 WG 1, ukończono właśnie prace definiujące budowę i parametry kabli kategorii 5 (redefiniowanie), 6 i 7. Parametry te są zawarte w projekcie normy europejskiej komitetu CENELEC - EN 50288, która w tym roku zastąpi normy definiujące kable: EN 50167, EN 50168 i EN 50169.

 

Pełny standard okablowania, z jego strukturą i wszystkimi parametrami, będzie zawarty w normie EN 50173-2 edition i jej międzynarodowym odpowiedniku, czyli ISO 11801-2 edition. Zastąpią one EN 50173 (1995) oraz ISO 11801 (1995). Grupy robocze ISO i CENELEC planują zakończenie prac w przyszłym roku lub na początku 2003.

 

Jaki wniosek wynika z tego faktu? Otóż od tej chwili nie można już oddzielać kategorii 6 od 7, gdyż zostały zdefiniowany w tym samym dokumencie. Jeśli kategoria 6 już istnieje, to niebawem będzie istnieć kategoria 7. Zresztą zostało już niewiele, bo określenie jednolitej metodyki i procedur testowania. Wybór złącza, który znacznie opóźnił normalizację kategorii 7, został już zakończony. Przez kilka lat drobiazgowo rozpatrywano wiele propozycji czołowych producentów okablowania. Jako ostateczne rozwiązanie przyjęto złącze zaprojektowane przez firmę Alcatel. Część producentów długo miała nadzieję, że komitety normalizacyjne zaakceptują 2 złącza kategorii 7. Jednakże na ostatnim spotkaniu komitetu CENELEC w lutym tego roku podjęto ostateczną decyzję wskazując jednoznacznie jedno rozwiązanie. Wszystkie elementy kategorii 7 przewidziane do transmisji w klasie F muszą być ekranowane.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.