Skocz do zawartości
IGNORED

coś o prądzie 230V/50Hz


pw

Rekomendowane odpowiedzi

Mili państwo, na forum było kiedyś dużo o prądzie - jaki to zły, co z kablami, jak z kondycjoneram itd. To mnie zainspirowało do poszukiwań i znalazłem ciekawą rzecz. UPS on line - zasada działania: sieć ładuje baterie, z baterii odtwarzany jest sinus 50Hz/230V regulowany skokowo co 1% przez użytkownika. W przypadku przekroczenia mocy urządzenie włącza by-pass i "nadwyżkę" pobiera z sieci przez zespół filtrująco-stabilizujący oczywiście. Mamy więc w zasadzie czyste 230/50 całkowicie odseparowane od sieci energetycznej. Ktoś już o tym pisał wcześniej... ale: Ceny - do 3000PLN (obciążalność ciągła ok1000W - większa moc większa cena). Kilka polskich kondycjonerów też tyle kosztuje, a tego nie oferuje... Co Wy na to? Szukajcie na stronach z UPS-ami dla serwerów...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2205-co%C5%9B-o-pr%C4%85dzie-230v50hz/
Udostępnij na innych stronach

Mam kolesia, ktory ma cos takiego w serwerowni.

Ale jak mu zaproponowalem, ze wpadne z CD i wzmakiem,sluchawkami

... to popukal sie w glowe ... tylko on ma tam dostep i jego szef

A gdyby sie dowiedzial ... to by go rozstrzelali ... bo pracuje gdzie kazdy nosi bron ;)

Też się nad tym zastanawiałem.

Tylko, że słyszałem, iż UPSy ponoć strasznie same sieją jednocześnie jakieś zakłócenia, co dyskwalifikuje je zasadniczo w zastosowaniach audio.

Zapytaj może Power Audio Lab. - powinni Ci to wyjaśnićdogłęnbnie, jeśliś ciekawy. Saskorzy okrutnie do dzielenia sie swoja wiedzą, ajeden z szefów to marketingowiec. Brak wyczerpujacej odpowiedzi- byłby, uważam- ich porażka.

ponadto teraz są "na fali" za sprawą artykułu p. M.S, patrz nr 9 Hi-Fi i M...

* * *

Nie wiem, jaka prawda z tymi UPSami. Temat wydaje mi się kluczowy i ciekawy.

* * *

(Najchętniej zasilałbym swój system z potężnej akumulatorowni... (TPSA ; )/

Pozdr.

UPS on line to nie tylko zasilanie awaryjne (jak zwykły UPS). Całe clou to jest konwersja zmiennego na stały (do akumulatora) a następnie konwersja stałego (tego w akumulatorze) na zmienny o ustalonych parametrach w czasir rzeczywistym. Filtracja ze "śmieci" odbywa się pomiędzy stopniami konwersji, tak więc z sieci do systemu nie przenika teoretycznie nic. Z zasilacza też wychodzi (na stałym obciążeniu) oscyloskopowa, piękna sinusoida, bez śmieci i własnych zniekształceń (w granicach podanych przez producenta). Jest to sinusoida dużo lepsza niż w sieci. Kondycjonery nie stabilizują napięcia i częstotliwości (jak tu), filtrują tylko brudy, ew. separują galwanicznie wyjścia... Jedyne co mnie martwi to odpowiedź impulsowa na skoki poboru mocy, bo taki konwerter stały/zmienny może mieć słabą odpowiedź impulsową i powoli generować waty. Ale od tego wzmacniacz ma te kondensatory o niebotycznych mikrofaradach żeby takie sprawy buforować... Albo można kupić UPS o większej mocy (czytaj od 3 do 30kPLN).

To teori, czekam z niecierpliwością na praktyków... i producentów kondycjonerów, niech walczą o rynek;)

Gość CałkiemNowy

(Konto usunięte)

UPS to nie kondycjoner ! Nawet najlepsze mają na wyjściu prostokąty a nie sinusoidę (chodzi o czas dostępu i ładowanie)! Generalnie nie powinno się z nich zasilacz urządzeń z transformatorami na wejściu. A najlepsze kondycjonery to właśnie duże transformatory 1:1 możecie taki zobaczyć w sklepie przy Ratuszowej w W-wa (chyba że się sprzedały) wtedy i filtry (nawet radiowe) są niepotrzebne.

->fadeover, THD wynosi 3% dla obc. statycznego i 5% dla dynamicznego wg producentów najsłabszych modeli, czyli filtr na wyjściu może być wskazany: proszę bardzo, są to w zasadzie urządzenia modułowe, najczęściej w rackach, można domontować sobie za opłatą dodatkowe filtry, separację galwaniczną i czego tylko... kieszeń pozwoli. Można nawet kupić modele utrzymujące różme parametry (w granicach kilku %) dla różnych wyjść - zabawy co niemiara nie???;)

Gość CałkiemNowy

(Konto usunięte)

Może inaczej - 1 - UPS to w uproszczeniu bateria a z tej dość trudno zrobić prąd zmienny (może i nie trudno ale się to robi w sposób najprostszy ); 2 - transformator zapewnia izolację galwaniczną a bateria już nie i stąd różne wynalazki (polepszacze) . Generalnie UPS-em łatwo uszkodzić wszelkie zasilacze - dlatego proponuję być ostrożnym.

Ekstremalne podejście jest takie: duuuuży UPS, obciążalny np do 30kVA, ładujemy na full a potem odłączamy od sieci, włączamy "radyjka" i gramy aż się rozładuje (nawet kilka godz) itd. Jak sądzę zasilanie bateryjne w urządzeniach studyjnych (Chesky np.) działają właśnie tak. Pozostaje sprawa bardzo dobrego generatora sinusoidy, to już osobny problem.

Mój sygnał brzmi: namiastkę ekstremalnego podejścia można mieć już za cenę dobrego kondycjonera, czy warto?

A może wogóle zrezygnować z zasilania sieciowego, powywalać transformatory, prostowniki, potężne kondziory filtrujące i zrobić w jednym z pokoi baterię akumulatorów, no i z tego zasilać nasze grajki. (A ładować je w nocy) Nie będzie problemu z jakością zasilania, ściąganiem zakłóceń z sieci... :)

->piter, no obejrzałem sobie, danych technicznych raczej niet, ale ideologicznie wygląda na to samo.

Cytat z opisu "A true AC regenerator takes the AC power out of the wall, converts it to DC voltage (like a battery), then re-manufactures perfectly clean, harmonic and noise free AC that you can then use to power your equipment."

Tylko cena bardziej audiofilska i budka ładniejsza, pewnie generatory dokładniejsze, ale idea jako żywo UPS on line 1,5kVA (do nabycia w Polsce za ok 3kPLN).

To czego nie ma w UPS-ach, to opatentowana opcja Multivawe podobno wnosi sporo pozytywnych efektów do brzmienia.

 

Sama idea nie jest nowatorska, tego typu rozwiązania stosuje sie w labolatoriach np. do zasilania precyzyjnych urządzeń pomiarowcyh , albo jako generatory wzorcowe do pomiaru sieci elektroenergetycznych.

Ktos wpadl na niezły pomysł żeby sprzedać to to jako oddzielne segmenty do audio.

Oczywiście dyskusja nad wyższością jednego rozwiązania na drugim "na sucho" czyli bez odsłuchów nie ma sensu, ale sam męcze się od kilkunastu miesięcy nad rozwiązaniem problemu zasilania w moim zestawie i chyba wyczerpałem juz pomysły oprócz regeneracji napięcia.

 

Testowałem APC Smart UPS 1200 , który teoretycznie daje sinuidę i efekty były raczej mierne, ale zostaje kwestia na ile rzeczywysty przebieg z UPS-a ma się do danych na papierze, np. przy odpowiedziach impuslowych

z końcówki.

 

Kóryś z tych zasilaczy został chyba 2 lata temu produktem roku w 'seteophile', wiec cos chyba jest na rzeczy ...

->piter: moja wiedza jest czysto teoretyczna, zasada działania klasy on line jest opisana na początku i w trakcie tego postu - Ac/DC/noweAC, przy przeciążeniu dodatkowe chwilowe dołączenie do pierwotnego źródła, line interactive działa inaczej: jest zasilanie z sieci - filtruje prąd, zasila urządzenie przefiltrowanym i ładuje akumulator na czarną godzinę, nie ma zasilania z sieci - robi AC z tego co zgromadził w baterii - tu działa tak jak online, nie monitoruje też ściśle w czasie rzeczywitym paramerów AC wytwarzanego z DC. Omija więc ideę odseparowania od sieci przez cały czas i wytwarzania przez cały czas napięcia generatorowego o zadanych parametrach.

No ale oczywiście testów nie robiłem, to jest idea którą zgłębiałem w ostatnich dniach, mentalnie zdaje się sensowna, praktycznie ... audiofil to świr... (aurokrytycznie).

najprostsze wyjaśnienia:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Teoria jest jasna, ja mam wątpliwości co do parametrów które są chyba mniej istotne przy zasilaniu systemów komputerowych i dlatego nie sa podawane w dokumentacji technicznej, jak powiedzmy oporność wyjściowa takiego ustrojstwa i jego zachowania sie przy dynamicznym obciążeniu , np. przy współpracy z końcówką mocy .

 

Dlatego ciekawi mie czy ktoś z grupowiczów robił stosowne testy,

jesli tak to prosze o podzielenie sie spostrzeżeniami.

  • 4 miesiące później...

Lidia: Gniazdko sieci AC czyli po prostu gniazdko "w ścianie" popularnego 230V. AC (alterating current) to po polsku Prąd Zmienny. Prąd stały to DC.

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Piekny opis i pomiary PS Audio Power Plant P300 znajdziecie tu:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jest tam m.in. porównanie sinusoidy tworzonej przez UPSa i P300.

 

PS. Właśnie rozmawiam z PS Audio o kupnie P300. Jak wszystko pójdzie gładko to podzielę sie spostrzeżeniami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Gość piter nie zalogowany

(Konto usunięte)

Elberoth - Sam myśle o kupnie PS Audio więc jestem bardzo zainteresowany spostrzeniami jak "gra" P300. Jak potestujesz to opisz wrażenia. Bierzesz do testów bezpośrednio od PS Audio czy od polskiego dystrybutora ?.

To jest polski dystrybutor PS Audio ?

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Gość piter niezalogowany

(Konto usunięte)

Podobno. Jest na stronie PS Audio kontakt do polskiego dystrybutora - telefon komórkowy, he he, więc nie wiem na ile ta firma jest poważna. Chciałbym sie dowiedzieć czy ktoś miał i jakie doświadzcenia...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.