Skocz do zawartości
IGNORED

Uziemienie - brak trzeciej żyły


DarekVege

Rekomendowane odpowiedzi

fadeover->pisałem już o tym na początku tematu. Nie wolno zerować i uziemiać równocześnie. W niekorzystnych warunkach może to się źle skończyć dla naszych użądzeń. Poandto twożymy wtedy petlę o długości siegającej nawet kilometrów, co może się bardzo źle odbić na dźwięku.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piter, cena jest miła, więc będę miał to na uwadze. Niewiem jeszcze czy podłączyłbym audio do UPS-a, ale jakby co, skorzystałby na tym przynajmniej mój komp :) Teraz nie mam wolnej gotówki, ale jakby co - odezwe się. Oczywiście jeśli będzie to jeszcze aktualne :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabianek, wszystko prawda, dopóki nie zdarzy się jakieś nieszczęście typu przebicie na masę, albo kilkadziesiąt woltów na "zerze". A z tymi Franiami, to kiedyś nie było problemu, bo cała instalacja wodociągowa robiona byla ze stalowych rur. Zaś obecnie bywa różnie, np. przy pompie często montuje się króćce z elastycznych rur, żeby akustycznie odizolować pompę od instalacji. Nie mówiąc już o dużych fragmentach bądź całych instalacjach z rur z tworzywa (jak np. u mnie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romekp-> to wszystko jest prawdą. Możesz mieć podpiętą masę do zera i równie dobrze może uwalić się wbudynku przewód zerowy, to się zdaża. Efekt bedzie bardziej drastyczny. W przypadku , gdy zamiast zera masz kaloryfer, nastąpi uwalenie zera, okaże się że sprzęt ma upływ na obudowę , to może ci takie podłączenie życie uratować.

Jeszcze raz powiem: W przypadku instalacji 2 przewodowej nie ma dobrego rozwiązania pod wzgledem bezpieczeństwa. Wybieramy w tym przypadku mniejsze zło. Mozna snuć różne przypadki awarri, w jednych wychodzi, że takie podłączenie jest niebezpieczne, a winnych, że ratuje życie. W przypadku sprzętu audio upływy do obudowy zdażają się niezmiernie żadko, a nawet nie ma obowiązku zerowania tego sprzętu.

Przewód zerowy w 2 przewodowej instalacji jest również przewodem roboczym i tak jak już Amplifon pisał strasznie zaśmieconym.

Z tego względu w takiej sytuacji obcjuję, za uziemianie za pośrednicrwem instalacji CO i wodociągowej.

Naprawdę nie znajdziecie idealnego rozwiązanie, chyba, że uziemienie od podstaw wykonacie we własnym zakresie.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie się powtarzam, ale jako elektryk chciałbym wtrącić swoje. w sieciach 2-przewodowych największe niebezpieczeństwo, jak juz wspomnieli moi koledzy stanowi przerwanie ciągłości przewodu neutralnego przed zasilanym odbiornikiem. w takiej sytuacji napięcie fazowe poprzez impedancję nieuszkodzonego odbiornika i przewód netralny w części za uszkodzeniem jest podane na obudowy wszystkich odbiorników przyłączonych do przewodu neutralnego , który w takich instalacjach nosi oznaczenie PEN. podłączenie obudowy do grzejnika może wywołać powstanie niebezpiecznych napięć dotykowych, w przypadku, gdy instalacja c.o. jest nieprawidłowo uziemiona (np. przy braku mostków na urządzeniach lub wstawkach z tworzyw sztucznych. przed podłączeniem należałoby zmierzyć impedancję pętli zwarcia faza-instalacja c.o. i sprawdzić warunek szybkiego wyłączenia zabezpieczenia nadprądowego. jest to jednak tylko uspokojenie sumienia-nawet pozytywny wynik takiego pomiaru nie gwarantuje jego stałości w czasie. jak ja bym zrobił? podłączyłbym obudowę do kaloryfera, a sprzęt zasilił przez specjalne gniazdo wtyczkowe z wysokoczułym wyłącznikiem różnicowoprądowym (prod. ABB, Schupa) przeznaczonym specjalnie dla sieci TN-C. w przypadku przebicia izolacji i pojawienia się napięcia na instalacji c.o. prąd upływu spowoduje wyłączenie zasilania urządzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje jeszcze jedna rzecz. Może jest ktoś na forum co instalacje CO buduje. Chodzi o tą stronę elektryczną. Już piszę o co mi chodzi. Obieg wody w takiej instalacji jest wymuszony przez pompy, tak jest u mnie w bloku. I teraz czy te pompy są zerowany, czy uziemione. Logika wskazuje, że powinny być uziemione. Ale logika z faktycznym wykonaniem może się rozmijać.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomiaru należy dokonać miernikiem pętli zwarcia np. MZC 300 prod. Sonel. mierzymy między fazą napięcia zasilającego a instalacją c.o. otrzymujemy wynik w omach. jest to tzw. impedancja pętli zwarcia. następnie sprawdzamy warunek szybkiego wyłączenia Zs*Ia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubi, przyszla mi do głowy taka dziwna myś, nie jestem elektrykiem wiec sie nie rechocz. Jeśłi na obudowie urządzenia pojawi sie na skutek uszkodzenia faza, to niebezpieczeństwo istnieje na skutek różnicy potencjałów obudowa / ziemia i impedancji ciała.

 

A jeśłi by zagwarantować że potencjał na obudowach zawsze będzie równy potencjałowi "ziemi" , np. teoretycznie : pod dywanem rozciągamy na podłodze metalową folię i łączymy z nią wszystkie obudowy urządzeń ?

 

Wtedy p.. nie czy nie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Fabianek

mały wykład: według nowych przepisów instalacje w budownictwie mieszkaniowym w Polsce w układzie TN-S (układ 3-przewodowy L+N+PE); stary, 2-przewodowy sprzed 1995 roku, to układ TN-C (L+PEN). do budynku wprowadza się zasilanie kablem 4 żyłowym (3 fazy+przewód neutralno - ochronny tzw. PEN). w złączu kablowym lub rozdzielni głównej budynku przewód PEN rozdziela się na 2 - neutralny (pot. zerowy) N i ochronny PE. przewód PE podłącza się do głównej szyny wyrównawczej (GZW) budynku, a do niej uziom fundamentowy, piorunochron, metalowe elementy budynku, brodziki i wanny, urządzenia kotłowni, rury wodociągowe i c.o.. oraz bolce w gniazdkach. w budynku powinna być wykonana instalacja wyrównawcza łącząca w/w elementy. przewód N jest traktowany jako przewód roboczy, a rolę przewodu ochronnego pełni wyłącznie PE. jeżeli instalacja jest tak wykonana, to nie ma specjalnego znaczenia czy i jak uziemione są pompy c.o. znajdujące się poza budynkiem. budynek jest uziemiony całościowo i wszytskie zwarcia i przebicia występujące w sieci wewnętrznej sa odbierane przez jego uziom. inna sprawa jeżeli zwarcie występuje p r z e d złączem kablowym. wówczas instalacja budynku właściwie nie bierze udziału w rozpływach prądu zwarciowego, bo znajduje się za doziemieniem. wracając do pytania - wszytskie pompy i urządzenia c.o. poza budynkiem są uziemione - raz poprzez połączenie galwaniczne ich obudów z metalową instalacją, dwa poprzez przewód zasilający

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>piter

nie rechocę się. jeżeli obudowa urządzenia będzie połączona z uziemionym prawidłowo kaloryferem, to w przypadku w przebicia izolacji i pojawieniu się napięcia na obudowie nastąpi przepływ prądu na drodze gniazdko-obudowa-kaloryfer-ziemia. wartość prądu będzie tak duża, że nastapi zadziałanie wyłącznika nadprądowego w rozdzielni. jeżeli w tym samym czasie dotkniesz urządzenia, to nic ci się teoretycznie nie stanie, bo prąd zawsze płynie po najmniejszej rezystancji, a twoje ciało ma jakieś 50.000 omów w porównaniu do kilku omów drogi gniazdko-ziemia. pomysł z folią to nic innego jak instalacja połączeń wyrównawczych stosowana w instalacjach po 1995 roku. łączy się wszystkie metalowe elementy urządzeń i bolce w gniazdkach i uziemia, nie pozwalając na powstanie między nimi różnic potenacjałów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubi-> Oczywiście, że ze względu bezpieczeństwa to nie ma znaczenia, fakt uziemiania, czy zerowania pompy. Mi chodzi o poziom ewentualnych zakłóceń jakie mogą występować w instalacji CO. Chodzi o takie szybkozmienne szpilki. No bo jeżeli pompa naprzykład jest zerowana, to mogą one przenikać z różnych odbiorników zasilanych z tej samej instalacji. I wtedy może z uziemienirm ekranu mojego kableka sieciowego wraz z filtrem lepiej się przenieś na instalację wodociągową. No bo jeżeli chodzi o CO to wymiennikownie mam w budynku. I te rury CO nie są nigdzie zakopane do ziemi. Stąd to pytanie. W każdym bądź razie żarówka jedną stroną podpięta do fazy, a drugą do kaloryfera świeci ( nie krzyczeć i nie testować w ten sposób, wiem, że tak niewolno.)

A to jak się robiło do roku 1986 to ja dobrze wiem i to z tej strony praktycznej. Natomiast nie wiem jak to jest z CO. Wcale bym się nie ździwił gdyby nawet wymóg jej uziemiania nie istiał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kaloryfer jest dobrze uziemiony, i nastąpi przepływ prądu z obudowy użądzenia do kaloryfera, to w pierwszej kolejności wywali zabezpieczenia w mieszkaniu. Do rozdzielni jeszcze daleko. Chyba, że to jest super stare budownictwo, gdzie dawali zabezpieczenia na przewodzie zerowym. Można takie spotkać jeszcze do dzisiaj.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Wiem o tym doskonale, a telewizory, komputery itd. Dlatego wolę sprzęt, uziemiać, a nie zerować. I tak mnie tknęło, że to uziemianie przez CO może okazać się zerowaniem.

Sory, że tak po kawałku, ale jak odpisywałem na pierwszy Twój post, to wmiędzy czasie pojawił się drugi. I być może już odpisujesz na mój poprzedni.

Zaraz dzwonię do znajomego co robi instalacje CO. Po co mieszać jak się można dowiedzieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naśmiecę, ale już się dowiedziałem.

Więc wpierw zła informacja. Instalacja C.O. leci podziemią w rurach metalowych, ale posiadających otulinę termoizolacyjną, ktłóra jest pokryta z zewnątrz twożywem sztucznym.

A teraz dobre info: Są punkty styku instalacji C.O. z instalacją wodociągową i kanalizacyjną, jak również wszystkie użądzenia w wymiennikowniach są uziemiane. Czyli pod warunkiem dobrego przewodnicta instalacji C.O od wymiennikowni do kaloryferów w mieszkaniach jest to co nas użądza :)))

Jednak faktycznie jeżeli ktoś ma instalację z czasów przedwojennych z bezpiecznikem na zerze, to propnuję ją wcześniej zmodernizować, bo w przypadku upływu fazy do kaloryfera może nawet dojść do pożaru i to niekoniecznie w miejscu awarii.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>Hubi

 

Z tego co wiem to CO dziala grawitacyjnie i nie ma zadnych pomp :)

Moze widziales wezel CO w piwnicy ... albo hydrofor ... do zwiekszania

cisnienia wody w kranie ...

 

Wszystko jest uziemnione ... wiesz co by sie stalo jak by nie bylo ...

nie chce nic mowic :)

 

A bardzo dobry wyklad dales ... przypomina mi sie odrazu

nasz wykladowaca z polibudy z instalacji elektrycznych ... na wydziale

budownictwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=> bego

Zgadza sie sa takie ... hi-end'owe GRUNDFOS'y

Ale tez sa podlaczone do uziomu.

 

=>Hubi

Wiec posiadajac multimeter sprawdzic tego nie mozna. Teraz kurna ile taka usluga kosztuje ... i czy mozna dostac na to pozwolenie ... bo w tym sie nie orientuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

frycu i reszta

idzcie do administracji i zapytajcie o pana hydraulika lub elektryka to Wam doradzi

nuda ze hej, w kolko to samo

a moze nowy temat wplyw ciegów wodnych na tor audio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubi, czyli np. mogłaby być to obejma na rurę z zimną wodą do obudowy powiedzmy odtwarzacza CD i jak napisałeś: sprzęt zasilony przez specjalne gniazdo wtyczkowe z wysokoczułym wyłącznikiem różnicowoprądowym (prod. ABB, Schupa) , tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frycu->U mnie w kamienicy z całą pewnością są pompy do CO. Kiedyś było grawitacyjnie, zrobili remoncik, dlai 3 krotnie cieńsze rurki i pompki, żeby zapewnić wmiarę sprawny obieg.

Myślę , że już praktycznie wszystko odnośnie co z 2 żyłową instalacją zostało powiedziane, a nawet temat zboczył na tor bezpieczeństwa, a nie zakłóceń. Proponuję już się nie zapętlać z powtarzaniem tego samego i nierozwijać tematu dalej.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.