Skocz do zawartości
IGNORED

Uziemienie - brak trzeciej żyły


DarekVege

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z sugestią jozwy, postanowiłem wydzielić jako nowy wątek temat uziemienia, a konkretnie braku trzeciej żyły.

Jak wiadomo, jeszcze do niedawna, budowano w Polsce bloki w ten sposób, że teraz nie ma możliwości zrobienia w normalny sposób uziemienia.

Z tego co wiem, po pierwsze nie ma sensu w przypadku braku uziemienia podłączanie zarówno sieciówek jak i filtrów sieciowych, bo te bazują przecież na połączeniu z "trzecim bolcem", a po drugie żadna znana mi domowa próba poradzenia sobie z tym problemem - niestety nie jest skuteczna...

 

Jeśli ktoś posiada jakoweś informacje (najlepiej praktyczne) mogące pomóc w rozwiązaniu tego problemu, to w imieniu wszystkich bezradnych audiofili, bardzo poprosze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie. Czy podłączanie kondycjonerów do dwubolcowego gniazda ma jaikikolwiek sens? U mnie trójbolcówki są tylko w kuchni i łazience(bloki z 70-tych), raczej nie będę przeciągał przedłużaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy tego próbowałeś, ale podłącz kabel uziemiający do rury ciepłowniczej np. za pomocą metalowej obejmy.W blokach ten sposób prowadzenia uziemienia jest chyba na porządku dziennym.Pozdrawiam:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jest stosunkowo prosta. W starym budownictwie stosowano zerowanie. Czyli bolec jest podłączony do przewodu zerowego. Przewód zerowy jest uziemiony na stacji transformatorowej. W nowym budownictwie jest faza, zero i uziemienie na bolcu, gdzie uziemienie to jest zakopane w poblizu budynku, a nie tak jak to jest w przypadku zerowania na st. transformatorowej. Rolę uziemienia może pełnić instalacja wodociągowa, grzewcza. Odradzam gazową.

UWAGA: Nie wolno mieszać zerowania z uziemianiem.

Czyli jak sprzęt podłączacie do sieci z przewodem zerowym i do takowego gniazdka, błędem jest stosowanie dodatkowych połączeń na przykład z kaloryferem. Należy wcześniej zlikwidować połączenie z zerem.

 

Zerowanie zostało zastąpione uziemieniem z przyczyn bezpieczeństwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha zapomniałem jeszcze o jednym. Przewód zerowy jest w konsekwencji uziemiony, ale płyną w nim prądy robocze. Uziemienie tej wady nie posiada, a tym samym jest mniej zaśmiecone.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, więc załóżmy że stosując obejmę skorzystamy z rury z wodą albo nawet kaloryfera. A co się stanie jak nasz sąsiad po cichu zrobi to samo i któregoś dnia jego urządzenia pośle coś niemiłego w prezencie ?

Z tego co wiem - nasze urządzenia przyjmą ten ładunek, nieprawda?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, z tego co ja się orientuje, ekrany i filtry elektryczne do prawidłowego działania potrzebują ekwipotencjalnosci , czyli tego żeby "masa" do której są podłączone miała w punktach podłączenia identyczny potencjał , nie musi byc to potencjal "ziemi" wiec wcale neimusza byc uziemione, zapewnienie odentycznych potencjałów cyli małej impedancji "masy" wbrew pozorom moze to nie byc wcale takie łatwe dla prądów wcz. W literaturze nt. EMC sugeruje się wyrównanie potencjałów masy poprzez łączenie ze soba np. obudów urządzeń elektrycznych - jeśl oczywiście stanowią one "masę" dla układów elektronicznych i- są to zalecenia dla ochrony urządzeń przemysłowych, szczerze mówiąc nie robiłem żadnych testów w tym zakresie wiec nie mam pojecia na ile skuteczne będzie to w urządeniach audio.

Byc może zapewnienie wspólnego potencjału miejsc kóre są umasione umożliwi skuteczne ekranowanie w instalacji 2 przewodowej.

 

 

 

Być może brak uziemienia będzie mial negatywny wpływ na prady upływu które normalnie płuna przez przewód ochronny do ziemi i będą dodatkowym xódłem zakłóceń. U mnie odłaczenie przewodów ochronnych wprowadzalo lekkie słyszalne pogorszenie dwięku , pojawiało się weicej bałaganu i stawał się trochę "zabrudzony".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam podobny problem z uziemieniem.

 

Próbowałem podłączyć kabel uziemiajacy do kaloryfera, etc - i nic nie poprawiło.

Kilka lat temu pewien człowiek z Wrocławia (mieszkał w bloku) zastosował "system amerykński": zakopał 5-metrową rurę (średnica?, materiał?), 5-metrów pod ziemią

i dało to ponoć rewelacyjny efekt.

Z takim rozwiązaniem miałbym kłopot (zgoda spółdzielni mieszkaniowej, sąsiedzi,...).

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Rafa,

Broń cię Panie Boże przed takimi eksperymentami. Wystarczy, że coś spieprzono z zerem lub nie zmostkowano licznika energii cieplnej w instalacjii CO i mogą dziać się cuda. Po prostu możesz zostać porażony.

Ja z pokorą podchodzę do spraw energetycznych (akurat na tym za dobrze się nie znam), natomiast mam znajomego elektryka z odpowiednimi uprawnieniami i każdorazowo jak zmieniałem miejsce zamieszkania brałem gościa, aby ten dokonał wszelkich pomiarów, łącznie z oceną ochrony przeciwporażeniowej /a taka powinna być nawet w instalacjach dwużyłowych/. W dwóch przypadkach konieczna była interwencja w zakładzie energetycznym i w administracji budynku.

Z punktu widzenia praktycznego, a tu mam pewne doświadczenie, w instalacjach z wieloma urządzeniami (i długimi kablami) łatwiej poradzić sobie z zakłóceniami przy zasilaniu dwużyłowym. Nie tworzą się przypadkowe pętle masy.

Ktoś niedawno tutaj powiedział, że stosuje zawsze trafo separujące zasilanie CD. Lepszy efekt z mojej praktyki daje trafo separujące na wyjściu sygnału akustycznego i najlepiej zbalansowana transmisja sygnału, nie mówiąc już o wewnętrznej zbalansowanej topologii klocka.

Ci co bawią się w DIY wiedzą dobrze, że problem masy, sprzężeń i innych zakłóceń jest znacznie łatwiejszy do opanowania już nawet we wzmacniaczach mostkowych.

Reasumując, może wśród forumowiczów jest jakiś specjalista - elektryk (nie mylić z elektronikiem).

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to wam coś pomoże.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dla informacji koszt wykonania indywidualnego uziemienia (pręty, złączki i robocizna) do sprzętu audio wg ich oferty 1400 zl + VAT

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ... maciekw ma calkowita racje

Bez sprawdzenia potencjalu na CO czy nawet gazie nie mozna

podlanczac przewodu ochronnego E do nich.

 

Dobrze mieszkac albo domku gdzie mozna to wykonac samemu

uzemnienie ... tez to ktos musi sprawdzic i zatwierdzic ... wniesc

do dokumentacji. W bloku ... tu jest roznie ...zalezy kto robil elektryke

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasze obawy dotyczące uziemiania, poprzez instalację CO i wodociągową są uzasadnione. A co będzie jak w przypadku instalacji 2 żyłowej upali się na wskutek np: przeciążenia , akurat przewód zerowy. Jak jeszcze się okaże, że ktureś użądzenie domowego użytku ma niewielkie przebicie do masy, to porażenie gotowe. Nie ma złotego środka w przypadku takiej instalacji i dlatego w nowym budownictwie dołożono zamiast zera dodatkowy przewód uziemiający. Wszyscy macie rację, tylko należy wybrać mniejsze zło. Jeszcze raz powtórzę: Nie wolno tych 2 metod łączyć ze sobą w jednym obwodzie elektrycznym. Czyli jak uziemiamy wzmacniacz, nie możemy zerować napędu CD. Są one spięte masami poprzez connectory. Niedość, że doprowadzimy do pętli masy sięgającej nawet w niektórych przypadkach rozmiar kilometrów, to popłyną prądy błądzące, które w niekożystnych sytuacjach mogą być dość spore.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'

[obrazekLUKASZ-34579_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za interesujące informacje.

 

Wiem, że we Wrocląwiu (i nie tylko) audiofile próbowali rozwiazać problem uziemienia juz sporo lat temu.

Hej, podzielcie się doświadczeniami.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz odpowiem co się stanie jak sąsiad będzie mondry i np: zapoda fazędo instalacji CO i co gorssze jakiś jej fragment będzie PCV.

Sprzetowi nic się niestanie bo będzie na jednym potencjale, a za wasze zdrowie już się SiostraWeronica modli :)))))

Też wam się nic nie stanie, chyba że dotkniecie równocześnie sprzętu i czegoś uziemionego innego w tym przypadku niż CO. Nad tym już opaczność czuwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy się siostrze uda.. z tego co się orientuje ma dosyć ograniczony repertuar

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam Siostro z instalacja elektryczna w klasztorze ?

Czy jest 2 zylowa ( wszak to stare budownictwo ) czy jednak 3 żyłowa ? Wystarczy spojrzec do gniazdka czy wystaje bolec ;-)

No i czy zaobserwowala Siostra uziemienie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzę że modlitwą i ascezą Siostra jest w stanie przełamac techniczne bariery ograniczające jej wypowiedzi do pokazanych w linku od lola 8 uniwersalnych prawd forumowych ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte Twoje słowa "troy", nie w ich ilości siła, a w jakości moc tkwi.

Niech Cie Bóg prowadzi, kochane dziecko.

 

PS. jozwo ze swoim kolegą, świntuszki z Was nicponie, myśli frywolne opanowały umysły Wasze, nekrofilia Wam w głowie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.