Skocz do zawartości
IGNORED

Czy istnieje już coś co pobija 18W3 D2 ?


()))FPPfan))

Rekomendowane odpowiedzi

Borysgo2:

 

Dla filtrów opis matematyczny jest dany (zespolona transmitancja filtru). A dla głośników model Thiele'a Small'a od dawna jest, i można z niego wyznaczyć wszystko czego dusza zapragnie. W tym zespoloną transmitancję. Tyle że w darmowym sofcie jak na złość nie ma symulacji w dziedzinie czasu i moje wpisy dotyczyły tego, jak najszybciej coś takiego policzyć.

 

Tutaj jest forum DIY audio - ludzie nagminnie mylą group delay z impulsem (z powodów wymienionych wyżej) a waszmość im jakieś identyfikacje na podstawie pomiaru serwujesz. Cała dyskusja zaczęła się zresztą od rozważań jaki będzie "impuls" (rozumiany potocznie jako zachowanie głośnika w obudowie w stanach nieustalonych) dla rozważanych przetworników i różnych wariantów obudów.

>>misiomor

 

potrafisz odpowiedzieć na pytanie czy kształt skrzynki wpływa jakoś na impuls?

 

wydaje mi sie ze nie, przynajmnej bezpośrednio ani pośrednio tego wzory nie uwzględniają... ale jak to w życiu bywa teoria a praktyka to dwie różne rzeczy......Przykład: zwrotnice

Saczek_XTRM:

 

Jeżeli zrobisz obudowę np. wysoką i fale stojące tejże (półfalowe, ćwierćfalowe lub inne) znajdą się w pasmie przetwarzanym (i będą miały sprzyjające warunki - położenie głośnika, portu, równoległość ścianek itp.) to mogą one wpływać na odpowiedź impulsową / odpowiedź na skok jednostkowy. Po prostu do oscylacji o częstotliwości powiedzmy 30Hz (typowa częstotliwość oscylacji "podręcznikowej" obudowy BR strojonej do 20Hz) dołożą się jeszacze oscylacje np. 150Hz (fala stojąca).

 

Prosty model Thiele'a Small'a zakłada brak fal stojących i obudowa charakteryzowana jest tylko objętością, strojeniem rezonatora (portu / membrany biernej) oraz stratami. W zakresie częstotliwości najniższych - a więc w okolicach podstawowego rezonansu (strojenia) obudowy kształt wpływa minimalnie (może np. lekko wpływać na wielkość strat)

Misiomor => napisałeś że Tumult zasługuje na membramy bierne. Mam co do tego kilka pytań:

 

1. Gdzie mozna dostać takie membramy (jesli są bardzo drogie to i tak odpada).

2. Jakie będą plusy zastosowania membram biernych względem BR.

3. Czy muszą być aż 2 ? Ja spotkałem się zawsze z układem 1 głośnik 1 membrama bierna.

 

Jeśli cena membram będzie tak jak w przypadku XLSów jakieś 40% ceny samego głośnika to to się za cholere nie opłaci - sam głośnik zeżre pewnie ze 2 - 3 wypłaty statystycznego Kowalskiego :) No chyba że to jest naprawde super różnica w jakości względem rurek BR (które oczywiście będą wyprofilowane na końcach).

cena będzie pewnie wysoka...ale...

 

sprawdź w wyszukiwarce, był gdzieś topic odnośnie wykonania membrany biernej DIY. Tylko trzeba wybrać mocne zawieszenie bo inaczej po takiej membranie szybko nic nie zostanie

()))FPPfan))>:

 

1. Obecnie duże PR-y można chyba kupić w sklepie internetowym Acoustic Elegance (dawniej Stryke Audio):

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tyle że nawet stosując dwa "lżejsze" PR18-1600 dostroisz 300dm3 trochę za nisko (15.3Hz) - może zgodzą się zrobić coś z nieco mniejszą masą ruchomą (albo może da się nieco odjąć obciążenia z tego modelu samemu).

 

2. Zaletą będzie znacznie bardziej liniowa praca, bez przepływów turbulentnych itd. nawet przy ekstremalnie wysokich SPL oraz brak rezonansów długich rur. Rurka 70cm długości oznacza ćwierć fali o częstotliwości 123Hz - przy takim f mogą pojawić się problemy z rezonansami "organowymi" samych rur (które zresztą mogą powstawać od turbulencji i zniekształceń - nie musisz zapodawać 120Hz na suba elektrycznie).

 

3. Żeby styknęło wychylenia objętościowego. Ponadto wyobraź sobie masę 1.5kg drgającą z dużym wychyleniem - zasada zachowania pędu jest nieubłagana i sub może zacząć "jeździć" po pokoju jak źle załadowana wirówka. Dwie membrany bierne o takich samych masach na przeciwległych ściankach i po kłopocie. Trochę jak w silniku boxer.

 

W przypadku Tumulta 18 cali jego dość wysoka efektywność mocowa (0.5%) powoduje że problemy ze strojeniem BR są mniejsze niż dla np. Peerless'ów XLS. Tyle że 33mm wychylenia to dużo, a z tego co widzę chcesz zrobić suba absolutnie hi-endowego. Nie twierdzę że rurki BR zagrają tragicznie, ale sam w konstrukcji wykorzystującej Tumulta raczej dałbym membrany bierne. Do tego koszt głośnika, obudowy i wzmacniacza ponad 500W będą na tyle duże, że dodatkowe 1kPLN na PR-y nie będzie stanowiło dużego procentu ceny finalnej.

 

Ciekawe - B&W wycofali się ostatnio w swoich wyższych modelach z subów z rurkami na rzecz głośników long-throw w obudowach zamkniętych. I to pomimo tych wszystkich patentów z wyprofilowaniami i dziurkami jak na piłce golfowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PS. Przymierzasz się do pobicia Cabasse Saturn 55 (opisywanego w Audio 10/2004)? Z tego co pamiętam zastosowali w nim pierdzące rurki strojone do 20Hz, tyle że nie ufali za bardzo w ich zdolność do pompowania powietrza i poniżej 30Hz ostro przycięli temu sprzętowi pasmo (-20dB przy 20Hz). Gdyby chcieli tylko chronić głośnik przed wychyleniami (przy założeniu liniowej pracy rezonatora!!!) można by było zostawić znacznie więcej najniższego basu.

  • 2 tygodnie później...

>Misiomor

pisales zdaje sie hdzies tu, że kiedys chciales zrobic kolumne, ktora przeniesie od 20Hz. A potem doszedles do wniosku, że nie ma tak latwo.

A co napiszesz o LT? Czy to ma wady w stosunku do zwyklego BR? W koncu znasz sie na DIY na tyle, że potrafil bys chyba skonstruowac odpowiednio LT (wiem, że przy tym BR to pestka) ?

Pozdrawiam.

(Może tu się uda) W wątku przewijało się zagadnienie obudowy z membraną bierną, może mi ktoś powiedzieć w jakims stopniu optymalnie wytłumiać taką konstrukcję ? Tak jak BR, zamkniętą, czy coś pomiędzy ?

Vires:

 

Zmartwię Cię ale nigdy nie robiłem nic na TL. Nie uważam ponadto żeby taka obudowa jakoś mocno górowała nad BR pod względem zejścia i efektywności z danej objętości, poza tym nie rozwiąże ona w cudowny sposób problemu braku wychylenia objętościowego. Do tego ma pofalowaną charakterystykę SPL z rezonansami, trzeba spędzić kupę czasu i może nawet kilka prototypów na strojenie - dlatego pewnie się tym nie zajmę.

 

Cyjanopan:

 

- PR wcale nie stanowi takiej skutecznej zapory przed wydostawaniem się fal stojących jak się to niektórym wydaje - wytłumienie, a najlepiej skośne ścianki są jak najbardziej przydatne w celu tłumienia fal stojących

 

- Sam PR jest już dość mocno stratny (jego Rmp ma zwykle wartość 1 - 5kg/s) co powoduje że wbrew powszechnym przekonaniom step response obudowy PR jest zwykle lepszy niż BR o takim samym Vb i Fb. Oczywiście płacimy za to podwyższeniem f3. Dlatego też ja bym nie przetłumiał dodatkowo obudowy PR (z punktu widzenia jakości basu) - zwłaszcza że wytłumienie objętości czynnej kolumny jest zwykle mocno nieliniowe.

Panowie dochodzą do wysokich stanów swiadomości matematycznej.

Zaskakujące na tym forum.

 

Dałbym ten tumult w closed i po problemie z pierdzącymi rurkami ;-)

 

Group delay jest opóźnieniem sygnału dla określonej czestotliwości.

To nie jest impuls. Cos się ludziom tak ostatnio wbiło w pamięć skojarzenie impulsu ze skalą w milisekundach.

 

Rozważań na temat różnic pomiędzy impulse response a step response zupełnie nie rozumiem. Czym się róznią między sobą te dwa wykresy? Co obrazują?

2 tonsile w obudowie iso potrafia zejsc do tych 20 hz (kolega w amplitunerze musiał odciac suba własnei przy 20 Hz- a i tak grał- własciwe masował wszystko dookoła- obudowa dosc mała - mysle ze koło 60 litrow

>Arku

Popieram ten pomysł z closedem ( a może klozetem).Niektórzy forumowicze rzeczywiście wchodzą w stany wysokie świadomości matematycznej i akustycznej. Co do wykresów z góry postów ,niewiele są warte

dla konstruktorów DIY . Na forum jest za dużo ofiar sponsorowanych artykułów z czasopism i stron internetowych producentów.Dziwię się wszechwiedzącemu Misimorowi ,ze traci czas na te wygładzone

linijki charakterystyk.

Nic nie mam przeciw matematyce. Teoria musi byc podstawą wszelkiej praktyki.

 

Tylko żeby ktoś mi prosto wytłumaczył róznicę między impulse response i step response.

Bez wdawania się pochodne, transformaty fouriera, liczby sprężone i urojone, przeszkody shapiro itp. ;-) Tylko tak żebym zrozumiał tę różnicę.

>>Arku

 

no i tu tkwi problem...chyba jednak nie tylko matma jest potrzebna ale i podstawy pomiarów dynamicznych i wibroakustycznych. Zresztą skoro matma taka nie groźna to trasnformatę Fouriera, tudzież splot 2 funkcji powinien być zrozumiały...

 

Źle z teorią i źle bez teorii, bo od niej wszystko się zaczęło, reszta "niejako" wiąże się właśnie z nią. "Niejako" bo rzeczywistości nie da się dobrze opisać modelami matematycznymi....

 

A ja cenię Misiomora za jego wiedzę. Dużo wywodów teoretycznych ale one zawsze dokądś prowadzą....prowadzą w dobrą stronę :))

saczek_XTRM

niewiem niestety co to za tonsile- zapytam i dam odpowiedziedz- niewiem tez z jakim spadkiem te 20 Hz jest odtwarzane ale napewno jest odtwarzane- było czuc ze te 20 Hz płynie własnei z niego.

>>marcinw899

 

o ile się nie mylę to te głośniki przetwarzają od 45Hz. Z ch-ki widać że ów 20Hz jest na poziomie 62dB, przy 90Hz jest 88dB. Zakładając nawet że wzmak "podbije" ch-kę to i tak reszta pasma "zagłuszy" 20Hz. Prędzej to "gra" pokój niż ten GDN

wiem ze ten sub w iso potrafił te 20 hz odtwotrzyc- bez podbicia -apl Yamaha- bas na 3poziom-(10 stopni skala), odciecei przy 20 hz- gdy był odciety przy 40 to nie dało sie wytzrymac w pkoju- za duze podbicie.

aha te GDNy to 20/50 (tez sie dziwie coto za oznaczenie)

co do oznaczenia GDN20/60 20-średnica kosza 60-to oznaczenie mocy nominalnej (60W). Może kumpel miał aktywny filtr z gain x10, ale wątpię żeby podbicie tego filtru było przy 20Hz. Może ja jakiś niedouczony....?

napenwo bez filtra- wzmacniacz to jakis prosty 100 w domowe roboty- tamte na pewno 20/50- jakies stre oznaczenie ale tak pisało na magnesie. (odciecei tylko w amplitunerze

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.