Skocz do zawartości
IGNORED

ladder delay network- Jak obliczyć ?


marsel

Rekomendowane odpowiedzi

Na stronie Zaphaudio pojawiła się nowa konstrukcja na ss15w i vifie xt25. Autor w celu wyrównania przebiegów fazy zamiast pochylać ścianke lub mieszać rzędy filtrów zastosował układ "ladder delay network"( nie znam polskiego tłumaczenia). Czy ktoś mógłby wytłumaczyć sposoby obliczania, zasade działania?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/28197-ladder-delay-network-jak-obliczy%C4%87/
Udostępnij na innych stronach

Marsel:

 

Żeby zrozumieć zasadę działania ladder delay należałoby na chwilę zakryć (na rysunku Zapha) właściwy filtr gwizdka (R0, C1, L2, R3) i wyobrazić sobie że sygnał z generatora jest podłączony do L4 i C6. Niskie f są przenoszone przez cewki (dla niskich f kondy można traktować jak rozwarcia a cewki jak zwarcia), więc dla niskich f tweeter jest podłączony w jednej polaryzacji (u Zapha odwrotnej jako że plus jest na dole). Prąd wchodzi przez L4, potem płynie przez gwizdek, następnie płynie do masy przez L8. Dla wysokich f przewodzą kondensatory - i mamy gwizdek podłączony w polaryzacji normalnej (odwrotnej niż dla niskich f). W dobrze zaprojektowanym ladder delay mamy płaskie SPL filtru i charakterystyke fazową podobną do zwrotnicy 2nd order L-R (a więc filtr typu all-pass). Aby tak było, należy:

 

- zadbać o płaską impedancję obciążenia ladder delay - stąd też kopiowanie design'u ze strony zaphaudio "na pałę" nie jest zbyt sensowne jako że gwizdki z różnych serii mogą różnic się choćby podatnością zawieszeń - a więc fs. Parametr ten zmienia się z czasem i używaniem gwizdka (burn-in) więc przed dobieraniem R12, L11, C10 należy gwizdki wygrzać.

 

- obliczyć L i C (po dwa elementy z każdego rodzaju) ze wzorów L=R/(2*pi*fc) oraz C=1/(2*pi*fc*R) gdzie R jest rezystancją obciążenia a fc - częstotliwością środkową filtru (przy której da on 90 stopni przesunięcia fazy). Wzorki jak na filtry Czebyszewa Q=1 (albo 1st order Butterworth). Fc dobiera się do potrzeb projektu - czasem jest to np. 500Hz a czasem 2k - w zależności od tego ile przesunięcia fazy gdzie potrzebujemy.

 

Zaph nie zrobił swojego ladder delay dokładnie według tych wzorów i dlatego na wykresie widać pewne różnice między SPL tweetera z filtrem i z/bez ladder delay. Tym niemniej zbocze akustyczne jest jak najbardziej w porządku - bo filtr był optymalizowany jako całość.

Serdeczne dzięki misiomor, bo znależć to w necie to straszny kłopot, literature mam skąpą o wiedzy i doświadczeniu już nie wspominając. Czyli zakładam, że dobór punktu fc zależy od od tego ile chcem przesunąć przebieg fazy, a wartość przesunięcia zawsze wynosi 90 stopni. Szkoda tylko, że na rysunku niema przedstawionego przebiegu fazy woofera i tweetera bo było by to jeszcze bardziej obrazowe.

Marsel:

 

Dobór częstotliwości Fc to nie taka prosta sprawa - trzeba najpierw znać przebiegi faz akustycznych samych przetworników na zastosowanej ściance przedniej i dopiero wtedy rozstrzygać czy ladder delay jest w ogóle potrzebny (oraz co konkretnie ma dać) i jaką ew. Fc zastosować. Rzecz jest IMHO dla zaawansowanych.

 

Przesunięcie fazy (względem sytuacji bez l.d.) jest 90 stopni dla Fc, ale zmienia się ono wraz z częstotliwością (w zależności od konfiguracji elementów może być od 0 dla niskich do -180 dla wysokich albo od 180 dla niskich do 0 dla wysokich).

 

Z ma byc równe R dla całęgo zakresu akustycznego jak już zresztą pisałem.

Dzięki serdeczne.

Troche się zamotałem z tym obciążeniem. Układ oczywiście dla zaawansownaych- nie dla mnie, ale nie lubie niewiedzieć.

A jak dobrać elementy pod kontem zmiany przesunięcia? Napisałeś dwa wzory na fc przy przesunięciu o 90 stopni. Czy jest jeszcze jakiś inny wzór do obliczenia? Czy mógłbyś mi podać jakąś literature(nie studiowałem elektroniki więc może jakiś podręcznik) bo nie chce cię zamęczać swoimi pytaniami, a temat wydaje mi się ważny? Pewnie rzadko się go używa -bo poprostu nie ma takiej potrzeby, ale ten układ to ciekawa alternatywa. Poza tym nigdy nie spotkałem tego układu na forum więc tym bardziej jet to ciekawostka.

Marsel:

 

Książki Ci nie podam, bo dla swoich potrzeb rozpracowałem L.D. sam - jak kiedyś zobaczyłem taki układ w konstrukcji bodajże na Esotarze i Audax'ie HM210Z0 (chyba na od dawna zdechłej stronie speakerbuilding.com). Następnie wyprowadziłem sobie transmitancję takiego filtru ze zwykłych praw Ohma i Kirchoffa dla impedancji zespolonych a wtedy już obserwacja amplitudy i fazy jest dość łatwa.

 

Wzory które podałem są na L i C, kiedy mamy znane fc oraz R. Jeżeli chcesz wyznaczyć fc przy danych L i C to fc = 1/(2*pi*sqrt(L*C)) - wtedy przekształcając jeden z wzorków na L lub C można dostać R dla jakiego taki filtr będzie miał płaską charakterystykę amplitudową. Wychodzi zresztą R = sqrt(L/C).

>Przesunięcie fazy (względem sytuacji bez l.d.) jest 90 stopni dla Fc, ale zmienia się ono wraz z częstotliwością (w >zależności od konfiguracji elementów może być od 0 dla niskich do -180 dla wysokich albo od 180 dla niskich do 0 dla >wysokich).

 

Pytanie: jakie to zależności elementów dla zalożonego Fc powodują określone przesunięcia fazy o np 45 stopni, 60 stopni. Jkurtke otrzymał 80 z tego co czytałem. Wzory które podałeś dla L i C dotyczą przesunięcia o 90 stopni dla założonej wartośći Fc, a co by było w innych przypadkach.

 

Gdzieś na sieci wyszukałem artykuł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Marsel:

 

Przesuwając Fc wyzej lub niżej dostajesz określone przesunięcie fazy dla danej częstotliwości - kształt charakterystyki fazowej jest zawsze taki sam, tyle że możesz go przesuwać w lewo lub w prawo.

 

Pobieżnie patrząc się na tą publikacje nie widzę związku z ladder delay (all-pass filter).

 

Link do starego projektu używającego ladder delay:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Inna sprawa że ladder delay nie jest jakimś cudownym wynalazkiem - faza zawsze opada dla rosnących częstotliwości, więc pewne problemy takie jak przebieg fazy akustycznej przetwornika taki filtr tylko pogarsza (niestety żeby dostać faze rosnącą dla rosnącego f filtr musiałby byc nieprzyczynowy a więc nie do realizacji analogowej - a i w cyfrówce byłyby problemy). Co może poprawić to (niecałkowicie) zniwelować przesunięcie centrum akustycznego gwizdka na pionowej ściance do przodu - bo jak przesuwamy gwizdek fizycznie do przodu dostajemy przesunięcie fazy rosnące z częstotliwością (jako że fala robi się krótsza a więc stałe x odpowiada coraz większemu przesunięciu kątowemu) - czemu ladder delay w ograniczonym zakresie częstotliwości może przeciwdziałać.

 

Stąd też osobiscie traktuję ladder delay jako ciekawostkę, niezbyt przydatną w zastosowaniach praktycznych. Ja tam nie jestem jakimś fanem zwrotek akustycznie niskich rzędów, a dla wyrównania centrów akustycznych wolę pochylić ściankę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No tak rozumiem. Autor projektu jkrutke twierdzi (i ja równiesz się z tym zgadzam) że pochylanie ścianki likwidując jedenproblem jakim jest przesunięcie fazy wprowadza drugi , czyli tweetr jest pod kątem i jego charakterystyka pogarsza się (wcześnie opada). Myślę więc że ladder delay network to jest jakieś rozwiązanie.

 

A tak przy okazji jak wygląda obliczenie przesunięcia fazy w przypadku pochylenia ścianki( czyli rozsunięcie centrów akustycznych)?

 

Może faktycznie jeżeli mamy potrzebe małego przesunięcia fazy to delay network jest kłopotliwy( zarówno finansowo jak i konstrukcyjnie).

Przesunięcie fazy dla gwizdka wygląda tak:

 

d_fi = - 360*d*f/c (wynik w stopniach, ujemny dla przesunięcia gwizdka dalej od słuchacza)

 

gdzie:

 

d - cofnięcie gwizdka względem woofera w metrach (różnica odległości gwizdka i woofera od słuchacza w stosunku do sytuacji dla ścianki pionowej) - dobrym przybliżeniem jest po prostu odległość między środkami głośników mnożona przez sinus kąta pochylenia ścianki względem pionu.

 

f - częstotliwość w hercach

 

c = 345m/s (prędkość dźwięku)

 

Natomiast co do spadku SPL w najwyższej oktawie pod kątem - zawsze można zastosować np. gwizdek o dobrej kierunkowości (Scan D3004, Peerless HDS bądź Seas 22TAF/G) i/lub lekko podbić tweeterowi najwyższą oktawę elektrycznie poprzez wrzucenie małej cewki w szereg z opornikiem L-pada równoległym do głośnika - np. L=Rp/63, wynik w milihenrach - dla Rp = 6.3ohm wyjdzie coś koło 0.1mH. Oczywiście stopień podbicia będzie zależał od tego ile dB tniemy L-pad'em, dlatego w konkretnym przypadku lepiej sprawę przemodelować na podstawie pomiaru - i w razie jakby podbicie było za duże rozbić opornik L-pada równoległy do głośnika na dwa równoległe większe oporniki i tylko jednemu z nich dać w szereg cewkę.

misiomor

Jesteś bez wątpienia na tym forum niekwestionowanym autorytetem. Posiadasz ogromną wiedzę na temat filtracji i głośników.

Czy nie myślałeś o przekazaniu jej innym w postaci jakiegoś wydawnictwa ?

Marekzawa,

 

Właściwie to może kiedyś myślałem, ale:

 

- nie znoszę pisać rzeczy "oficjalnych" - właśnie męczę się nad publikacją i uciekam na forum oraz kort tenisowy przy każdej okazji.

 

- nie wydaje mi się żebym wyciągnął z takiej publikacji sensowną kasę, poza tym byłby to wyłom w wyłącznie hobbystycznym statusie jaki ma u mnie DIY audio.

 

- żeby wykorzystać to o czym piszę należy niestety mieć warsztat w postaci umiejętności postępowania z danymi w plikach (zespolone SPL i impedancje przetworników) - a tego w jednej publikacji nie podejmuję się wyłożyć.

 

Może kiedyś opublikuję kilka projektów (z objaśnieniami dot. teorii) - ale na razie muszę przewalczyć parę poważniejszych spraw życiowych, dlatego na forum piszę tylko w celach relaksu.

 

Dzięki za uznanie, choc wydaje mi się że parę osób ma jednak większe dokonania - zwłaszcza opublikowane projekty.

misiomor

Sądzę że spokojnie mógłbyś spłodzić nawet opasłe tomisko. :-)))

Co do opłacalności to niestety masz racje. Takie przedsięwzięcie to raczej działalność filantropijno - hobbystyczna.

A szkoda bo wiedza i doświadczenie powinna być w cenie.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.