Skocz do zawartości
IGNORED

Poprawa basu w systemach z subwooferem


hydraulik

Rekomendowane odpowiedzi

Pomieszczenie 6.48x5.9x2.62 srednio tlumione. Glosniki Martin Logan SL-3 z balastem 35kG kazdy ,

Subwoofer wspomagajacy Velodyne HGS15 ( 1250 w RMS) z balastem 90kG , wzmacniacz FPB 400cx ,pre . Audio Reserch LS25MkII, odtwarzacz Marantz SA-1 . Kable glosnikowe Transp. Super Bi 2x 6m, interkonekty Transparent Ultra XLR 1m, do subwoofera 7,5m Monster 400 .Przy czestotliwosciach ok .. 25,32,50 hz wysyapily dudnienia przy zblizonych do nich nastepowalo wyciszenie ( interferencja). Kupilem Velodyne SMS- 1 ( na Lotwie )za jedyne 599 EUR ( + przesylka 57 EUR ).

Ma wbudowany procesor. Ma w zestawie mikrofon kierunkowy i komplet kabli. Filtry wbudowane klasy hi -end

na poszczegolne czestotliwosci ,mozliwosc przesuwania fazy , ustawinia autumatyczne i reczne po podlaczeniu

komputera ( laptopa ). Przy automatycznej kalibracji nalezy podlaczyc mikrofon , ustawic w miejscu odsluchu

uruchomic program pilotem . Subwoofer generuje zadane mu przez SMS-1 dzwieki ( 25 razy ). Mikrofon czyta

procesor porownuje z wzorcem i wprowadza do pamieci korekte.

Poznij juz tylko grac i sluchac . Wspaniala zabawa , ustawienia , faze mozna zmieniac.

Dziala w zakresie od 15 Hz do 200 Hz nie wplywa na srednie i wysokie .

Polecam.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/28700-poprawa-basu-w-systemach-z-subwooferem/
Udostępnij na innych stronach

Niemożliwe, audiofil z subwooferem i do tego jeszcze z korektorem. Przecież to się kłóci z powszechnie obowiązującymi zasadami w tzw. audiofolizmie. Jak kilka miesięcy temu, będąc jeszcze zupełnie zielonym (teraz jestem tylko trochę mniej zielony) w tej materii pytałem o podobne rozwiązania to zostałem zbesztany przez zdecydowaną większość obecnych tu forumowiczów.

 

Ale tak na poważnie. Bardzo się cieszę, że w końcu doczekałem się opisu takiego systemu. Jak kilkanaście lat temu trochę bardziej zajmowałem się tematyką audio to już wtedy myślałem o korektorach wyrównujących charakterystykę linii basu w zależności od pomieszczenia. Po latach przerwy ze zdziwieniem zaobserwowałem, że dalej są w niełasce tego typu rozwiązania pomimo, że nie jest to problem dla współczesnej techniki. Modne są natomiast adaptacje akustyczne. Oczywiście nie mam nic przeciwko nim, ale w realnych warunkach lokalowych zarówno ja jak i większość miłośników muzyki musi z wiadomych względów bardzo ograniczyć ich zakres. Zupełnie nie zgadzam się z tymi którzy twierdzą, że adaptacja akustyczna to jedyna właściwa droga, a próba korygowania korektorem niedoskonałości akustycznej pokoju to złe rozwiązanie. Mam nadzieję, że wbrew temu co niektórzy tu wypisują uda mi się zbudować w miarę przyzwoity system z mocnym basem ale bez górek i dolin basowych spowodowanych moim pokojem.

 

Biorąc pod uwagę zainteresowanie z jakim się ten temat do tej spotkał myślę, że moje spostrzeżenia nie są bezpodstawne.

 

Pozdrawiam i życzę przyjemności ze słuchania muzyki

Krytyka odnosiła się chyba do subwooferów klasy home teatr a stosowanych do audio.

Jedno z lepszych brzmień z A.S- w pokoju p. Jasika przed laty to kolumny Sonus Faber- jakiś model standowy z maskownicami sznurkowatymi zasilane Unison Reaserch monoblokami, sub jakiś amerykański z własnym powerem i źródło Wadia. Okablowane to było VDH Wind i Firstem.

Orkiesry symfonicznej rzadko się słucha z taką siłą (jak na żywo) i precyzyjną lokalizacją.

ciekawa sprawa, Panowie napiszcie coś jeszcze

 

kiedyś zastanawaiałem się również nad takim rozwiązaniem :))

ponieważ bardzo lubię monitory bliskiego pola to tam zawsze problemem jest bas.

Albo go jest za mało, brak, albo jeśli jest to daleko mu do doskonałości.

 

pozdrawiam jodel

W moim przypadku system z subwooferem byl koniecznoscia. Nie mam miejsca na kolumny podlogowe. Zgodze sie z wieloma wypowiedziami na tym formum ze dobor subwoofera do odtwarzania muzyki to nie latawa sprawa i najlepiej gdyby byl poparty odsluchami. Niestety realia sa takie zeby tego wyboru dokonac trzeba by spedzic z kilka miesiecy na podrozach po Polsce albo i Europie( np. subwoofery REL mozna posluchac w Berlinie to najblizej dla kogos kto mieszka we Wroclawiu) a i to trzeba by miec bardzo dobra pamieć dzwiekowo-sluchowa (nie wiem czy wogole taki termin istnieje, melodie mozna jeszcze zapamiatac a dzwiek i jego charakter? no nie wiem) Ja zdecydowalem sie na Ushera SW-103. Ustawiony jest poprzecznie do osi kolumn (KEF XQ3). No i gra to bardzo dobrze. Slychac wszelkie niuanse w wybrzemiewaniu niskich czestotliwosci. Najbardziej obawialem sie ze bas ulegnie rozmyciu i nie bedzie do konca kontrolowany. Ale tak sie nie stalo nawet szybkie zmiany w wysokosci niskich tonow lub nagle ich wytlumienia sa bardzo dobrze odwozorowane. Sluchanie solowki granej na gitarze basowej w duzym tepie to prawdziwa przyjemnosc. Nie wiem jak duzy wplyw na to wszystko ma dopasowanie suba z kolumnami ale napewno takowe jest. Czestotliwos odciecia subwoofera zachodzi nieco na dolna granice czestotliwosci przenoszenia kolumn. Takze przy niektorych dzwiekach graja razem. Ustawienie tzw. fazy w Usherze jest co najmniej dziwne. Ale jak sie juz znajdzie to wlasciwe na sluch to mozna o tym zapomiec. Mam mocno zagracony pokoj takze nie zauwazylem do tej pory zeby bylo slychac jakies zlowrogie rezonanse. Swoja droga to widze coraz wiecej zalet takiego rozwiazania. Wysokie ida gora tak jak lubia niskie prawie po podlodze rowniez tak jak lubia. Drgania niskich nie wplywaja na osrodek w ktorym pracuja srednie i wysokie (to taka moja teoria moze i sluszna). Sadze ze jest to dobre rozwiazanie dajace lepsze rezultaty w zakresie reprodukcji basu od konstrukcji podlogowych (przynajmniej od tych ktore ja slyszalem, przyznaje ze nie bylo tego duzo). No i pod warunkiem ze sie trafi na to co sie lubi no ale tak jest ze wszystkim. Na koniec dodam ze sub jest polaczony ze wzmacniaczem przez jego wyjscie preamp kablem ( i tu moment zawachania czy wypada sie chwalic) koncentrycznym o litej zyle miedzianej 2.67 mm srednicy - taki antenowy tylko troche bardziej specjalistyczny. Klopot jest z nim bo i gruby i bardzo sztywny ale po porownaniach z tymi co dostalem ze sklepu zostal.

Bardzo ciekawy temat, ktos kto slyszal dobry i dobrze zgrany sub ma o czym myslec, ja mialem u siebie w systemie przez dluzszy czas z malymi monitorami proaca (response 1sc) sub artona, bardzo szybki, aluminiowa membrana, troche mala, wielka ciezka skrzynia i robil dobrze :-)

Taki powazny prawdziwy bas mozemy dostac tylko z bardzo duzego i lekkiego glosnika, papier?, a co robic jak w skrzynce zamontowano 18-20cm woofer? sam sie nad tym zastanawiam...

ciekawe spojrzenie na temat przedstawiono w ostatnim hifi choice, gramy na kolumnach podlogowych, a sub odcinamy w okolicach 35Hz, tak na marginesie to udal im sie ten numer!

Opis systemu jak to opis, temat jak temat, a konkluzja dość oczywista. Nie bardzo tylko wiem, jak trzeba kontynuować ten wątek - apelem, żeby Ci którzy nie próbowali, albo próbowali ale nie włożyli ni krzty wysiłku dopracowanie konfiguracji 2+1 czy 2+2 w swoich systemach nie usiłowali robić za guru w tym temacie?

 

Eksperyment statystyczny z systemami forumowiczów daje dla separowanego basu efekty opłakane. Jeżeli organy, kontrabas czy bęben wielki smakują im równie dobrze bez swoich częstotliwości podstawowych, to może w ogóle lepiej sobie ten cały dźwięk wysokiej wierności po prostu wyobrażać, wpatrując się w dostarczające ekstatycznych doznań grube węże kabli? Szkoda prądu, idzie wszak energetyczny kryzys.

ABs, 6 Paź 2006, 23:08

 

>Bardzo ciekawy temat, ktos kto slyszal dobry i dobrze zgrany sub ma o czym myslec, ja mialem u

>siebie w systemie przez dluzszy czas z malymi monitorami proaca (response 1sc) sub artona, bardzo

>szybki, aluminiowa membrana, troche mala, wielka ciezka skrzynia i robil dobrze :-)

>Taki powazny prawdziwy bas mozemy dostac tylko z bardzo duzego i lekkiego glosnika, papier?, a co

>robic jak w skrzynce zamontowano 18-20cm woofer? sam sie nad tym zastanawiam...

 

 

Właśnie testuję sonie takiego Artona 70L (starsznie wielka i toporna skrzynia) ma on spory chyba 27cm woofer aluminiowy Alcone, gra to z niezłym wykopem ale i z niesamowita kontrolą.

Dobry sub w uzupełnieniu zestawu stereo to strzał w "10"

idac dalej tropem, mysle ze to moze byc bardzo ciekawe i porzadane uzupelnienie brzmienia, tylko dobrze wyregulowac z malym poziomem, niskim odcieciem i dotad nieznany pierwiastek moze sie objawic :-))

->ABs

 

Masz rację cos w tym jest, ja jeszcze kilka tygodni temu byłem subwooferowym sceptykiem, a teraz śmiem twierdzić że dobry sub na pewno nie zepsuje a przypuszczam że poprawi on brzmienie niejednego zestawu stereo

ABs, 6 Paź 2006, 23:55

 

>nie jestem teraz w temacie, ale domniemam ze 70L to jest L jak linia transmisyjna, "labirynt"?

 

To taki:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ciesze sie ze spotkalem sie ze zrozumieniem . Oczywistym jest ze subwoofer powinien byc klasy hi-end.

Velodyne HGS-15 posiada sprzeznie zwrotne ( czyta aktualne polozenie membrany -- patent Philipsa w zastosowaniu amerykanskim ) producent podaje ze nierownomiernosc charakterystyki w przadziale 15 do 120 HZ

jest +/- 0.5 dB. Ja odcinam przy 45 Hz poniewaz ML SL3 wg producenta gra z +/- 3 dB do 30 Hz.

Nie jest bez znaczenia moc 1250 RMS , dynamiczna 3 kW.

 

Musze dodac ze ustrojami akustycznymi nie dalem rady usunac niskich rezonansow.

Zauwazylem rowniez ze nawet poruszajace sie istoty ( czlowiek , pies) nie bedacy na linii odsluchu

rowniez zmieniaja dzwiek ( w tym pomieszczeniu ---- 38 m.kw. )

Dane mi bylo sluchac ( za granicami) Hi -End w roznych kombinacjach. Ulubilem jednak glosniki Martina Logana

gdzie do symfoniki brakowalo troche potegi basu --- stad cala sprawa.

Proponuje wejsc na strone www.velodyne .com

Pozdrawiam.

W dużych pomieszczeniach taki sub to cenna rzecz, zwłaszcza jeśli lubisz słuchać klasyki, padło pytanie czy 2+1 lub 2+2, w/g mnie wariant 2+2 wymaga ekstremalnie dobrych subów, w tym paśmie, w jakim pracyją suby, nieliniowość i błedy w ustawieniu obu są łatwo słyszalne, dlatego wariant 2+1 jest łatwiejszy w implementacji również finansowej. Pozostaje kwestia częstotiwości odcięcia 60-80Hz w zależności od tego co mogą kolumny. Jeśli chodzi o podział pasma to powiem coś niepopularnego wśród audiofili, tylko dobrej klasy DSP połaczy suba z resztą bez dudnienia (dobre DSP zakłada posiadanie suba) ze wzgledu na b.strome filtry >100dB/okt. Poza tym DSP może zmierzyć, a skorygować filtr można na ucho.

Nie chcę powtarzać tego co już pisałem kiedyś, ale jako szczęśliwy posiadacz od 3 lat REL-a Strata III zaświadczam iż: 1) definitywnie poprawia dźwięk; 2) kluczowe właściwe ustawienie tj. odpowiednia kombinacja a) miejsca - zmiana o 10 cm robi słyszalną różnicę; b) częstotliwości odcięcia (nie 60-80 Hz! Dla zdecydowanej większości kolumn wystarczy 30-40Hz; c) głośności (na początku zwłaszcza łatwo o przesadę); fazy.

REL ma znakomitą regulację (częstotliwość co kilka Hz, odwrócenie fazy etc), można podłączyć do wyjść głośnikowych (nie potrzeba pre out) - b.db. radzi sobie bez DSP. Nie neguję , że Velodyne Hydraulika na pewno brzmi świetnie - myślę, że przy niskich częstotliwościach można stosunkowo bezkarnie stosować elektroniczną korektę dźwięku - czułość ucha nie ta sama co przy średnich i wysokich tonach.

Poza tym subwoofery wyraźnie zdobywają sobie należne miejsce w systemach audiofili - trzeba tylko zainwestować dużo czasu w optymalizację ustawienia.

W związku z tym tematem mam pytanie jaki "mały" przede wszystkim do muzyki sub do 17 m.kw.

Nie chodzi o system Hi-end. Prawdopodobnie poprzestanę na Avancach 670 w związku z tym myślałem o subwooferze Avanca 600 (nie jest zbyt wielki). Jednak w tej cenie nie jest on podobno rewelacją. Inne moje typy to JBL 150, 250 lub JBL studio 880 ewentualnie B&W 600 lub 675 . Za wyjątkiem suba Avanca oraz JBL 150 (może jeszcze B&W 675) wydaje mi się, że mają one trochę za duże gabaryty jak na mój pokój. Ponadto nie wiem czy z frontami Avanca suby innych firm będą mogły się zgrać. Niezależnie od tego ze względu na sąsiadów piętro niżej głośnik basowy powinien być z przodu obudowy.

Od lat stosuję aktywny subwoofer do słuchania muzyki wraz z aktywnymi kolumnami. Wcześniej były to monitory bliskiego pola JPW, teraz większe Philipsy z wstęgą. Używam zwykłego subwoofera do kina domowego. Pracuje u mnie w ustawieniu na godz. 8.15 !!! Jak widać chodzi tu wyłącznie o "ciepełko" w muzyce, którą dodaje subwoofer a nie o spektakularne efekty basowe. Dlatego też wydaje mi się że wszystko jedno jaki sub się zastosuje do głośników - dla ciepełka wystarczy delikatne jego podkręcenie. Basu w żadnym razie to nie brakuje. Jeżeli ktoś chciałby rozkręcać subwoofer bardziej to zaczyna on dudnić i niemożliwe jest utrzymanie wyrównanego pasma - bas zaczyna być wszędobylski, zaczyna dominować i męczyć. Z drugiej strony bez subwoofera (bez tej odrobiny ciepła którą u mnie wnosi) muzyka jest zbyt sucha, niepełna. Przy niskich natężeniach dźwięku z suba nie słychać niezgrania pasma. Bas jest głęboki, ale trudno go nazwać punktowym, a już na pewno nie jest dobrze kontrolowany. Jeżeli ktoś taki lubi to lepiej niech zainwestuje w duże kolumny i bardzo mocny wzmacniacz. Ale to wychodzi dużo drożej. Tak więc do sympatycznego słuchania muzyczki, dodania jej ciepła lub "stopy" aktywny subwoofer jest OK. Jeżeli ktoś liczy na dobrą kontrolę basu i high endowe zgranie pasma to niech zapomni. Ale w normalnym stereo to naprawdę nie przeszkadza.

Witam,

 

Czy ktos wie jakie subwoofer'y były testowane w ostanim wydaniu " hi fi i muzyka " ? A jezeli tak to które były najwyzej ocenione ?

 

Dziękuje i pozdrawiam

Też czasem "posiłkuję" się subem /Usher SW-103/ przy słuchaniu muzyki w stereo

w związku z tym mam pytanie o kable głośnikowe do połączenia suba ze wzmacniaczem.

Proszę o jakię rady i sugestie osób które mają doświadczenie w tym "temacie".

Geneza kupna Velodyne SMS- 1 bylo przydudnianie pomieszczenia. Wejdz na strone www. velodyne .com

znajdz w produktach SMS-1 wejdz w instrukcje.

To urzadzenie kosztuje w amazonie 600 USD + wysylka + 22% Vat + 4% clo .

Albo bez klopotu kup od dealera na Lotwie ( adres znajdziesz na www.velodyne .com). Zaplacisz z dostawa do domu 657 EUR.

Pozdrawiam.

Justas32

Sorry, że się powtarzam - cała sztuka polega na tym, aby odciąć sub na odpowiednio niskiej częstotliwości (tj,. poniżej 40 Hz IMO) + odpowiednio ustawić w pokoju. Wtedy doskonale podkreśla bas dobywający się z kolumn, niczego nie spowalnia. Jeżeli masz odcięcie na 60Hz pozostaje tylko przyciszyć aby nie dudnił. I pamiętajmy, że roll-off to może być 6dB na oktawę, a więc sporo basu z subwoofera pozostaje powyżej częstotliwosci granicznej i nakłada się na bas z kolumn. Stąd warto odciąc niżej - wtedy można rozkręcić z pozytywnym skutkiem.

Sorry ze ja sie rowniez powtarzam . Caly czas mi chodzi o rezonanse drgan wlasnych powietrza w pomieszczeniu przy czestotliwosciach ponizej ok .40 Hz, na ktory kolumny maja znikomy wplyw .( Kolumny bez subwoofera

byly uzywane 2 lata, nastepne 2 lata graly z subwooferem bez korektora ---- pojawily sie rezonanse ,SMS-1

ta sprawe zalatwil calkiem zadowalajaco. Moge podkrecic nawet glosnosc do ok 40% potencjometru subwoofera. SMS-1 pozwala na "zrzucenie" 48 dB na oktawe.

>tadeo

Ja mam bardzo nieaudiofilskie rozwiązanie. Pomysł wziął sie z lektury artykułu o wykonaniu dobrego interkonektu z antenowego kabla koncentrycznego. Tylko tam do kabla był dodawany srebrny drut idący w jednym z kanałów otuliny wewnętrznej żyły. W przypadku suba chodzi tylko o niskie więc według mojej wiedzy ważny był przekrój żyły. Także suba mam połączonego kabelem antenowym o następujących parametrach:

Impedancja falowa 50 Ohm +/- 2 Ohm

Pojemność 80 pF/m (mój odcinek ma 2 m)

Średnica żyły wewnętrznej 2,62 mm

Gęstość oplotu i materiał 49% Cu + plus koszulka miedziana

Bardzo trudny w terminacji i wymaga dodatkowego zamocowania do szafki bo mógłby gniazda powykrzywiać.

Nie słuchałem bardzo wielu kabli dedykowanych subwooferom ale z tych moich doświadczeń wynikło że ten antenowy dawał najlepszego kopa i jednocześnie dobrą kontrolę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.