Skocz do zawartości
IGNORED

Hi Power


senicz

Rekomendowane odpowiedzi

Mozna bawic sie w równoleglenie op-ampów ...ale jak zwykle maamy tu do czynienia z kompromisem.

Równoległe łaczenie op-amp'ów ma owszem plus w postaci zwiekszenia Iout ale kosztem zmniejszenia pasma mocy i pogorszenia impedancji wyjsciowej. Odp.na impuls tez jest gorsza.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29959-hi-power/page/3/#findComment-661265
Udostępnij na innych stronach

op mozna dawac rownolegle pod warunkiem ze w ich wyjscia sa wlaczone w szereg male rezystory po np. 50om lub troche wiecej. takie cos ma duza wieksza moc wyjsciowa a nawet gosciu zrobil wzm na 20 podwojnych op wzm kilkadziesiat?? watow uzyl op z wyjsciem pradowym 100ma. Mozna dac i wiecej op rownolegle.

 

A Kargul powiedz od koga zerznales ta kaskaode? co?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29959-hi-power/page/3/#findComment-661270
Udostępnij na innych stronach

tak zbudowalem dla sub ale uklad padl gdyz nie wykonalem testow na wydolnosc pradowa a osoba dla ktorej to robilem mogla probowac wycisnac z niego pelna moc. Byc moze dwa 2sa1302 i kompl. to te 4 trany bylo zbyt malo na takie proby. Byc moze potrzebne bylo 6 a moze nawet 8? napewno uklad u mnie na 5 om dawal moc ponad 200W i bardzo dobry dzwiek. W dniu w ktorym sluchalem go bylem wczesniej na AS i mialem w pamieci brzmienie tych hiendowych oszustw i ten wzm zachwycil mnie czystoscia brzmienia nawet na popularnych OP. taki uklad mozna bardzo szybko zlozyc na probnym pcb.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29959-hi-power/page/3/#findComment-661542
Udostępnij na innych stronach

Co do thd to schodzily do 0.01% choc nie przejmowalem sie nimi bo uklad byl robiony do suba. Tak napewno trany padly bo zasilanie bylo 80/80v i przy 4om moc musiala byc potworna bo trafo ogromne do 1kw suba aktywnego. takie proby jednak trzeba robic osobiscie i na przyzadach ograniczajac moc gdy pojawiaja sie znieksztalcenia w przebiegu. Dzwiek bardzo czysty i ekspresyjny.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29959-hi-power/page/3/#findComment-661566
Udostępnij na innych stronach

Senicz, pozwól że zapytam jak z dopalaczem tranzystorowym do LM3886? Może on zagra lepiej?

Powiedz też jakich rezystorów (wartośc/typ) i kondensatorów (w zasilaniu, na wejściu i w NFB) uzywałeś do wzmacniacza na LM3886, i czy miałeś tam jakieś bypassy?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29959-hi-power/page/3/#findComment-661721
Udostępnij na innych stronach

LM ze wzgledu na bardzo duza wartosc wzmocnienia w otwartej petli 110dB wymaga bardzo dobrego odsprzezenia zasilacza na w.cz. Dla tego do czasu za opracowalem swoj uklad z dodatkowymi diodami shotky nie udawalo sie ustabilizowac liniowej pracy scalakow typu LM. Dlatego kondensatory bezindukcyjne o malej wartosci warto w tych scalakach laczyc prawie na nogi kostki. Najlepeij nie dawac zadnych kondensatorow w szereg z sygnalem nawet na wejsciu a ew. offset zlikwidowac podobnie do tego ukladu z pot jak w tym ukladzie opisywanym w tym watku. Chetka do wzb LM powoduje ze jest on tak czuly na zastosowane elementy gdyz w duzym stopniu wplywaja one na stabilnosc wzm zbudowanego na LM. Uklad z dopalaczem na LM ma swoje ograniczenia mocowe wynikajace glownie z rtego ze scalak nie lubi obciazen pojemnosciowych i pojemnosci szybkich tranzystorow mocy - jedna pary jeszcze toleruje ale juz kilku par nie lub pare dodatkowych driverow bardzo duzej mocy np. BD245/comp. lub innych starego typu o duzej pojemnosci wyjsciowej. To ograniczenie powoduje ze mozna ten uklad stosowac do wzm o max mocy 70-120W a nie jak by chcieli rozni tacy 200-300. Co i tak jest bardzo duzo gdyz pojedynczy scalak ma moc ciagla na poziomie 30W. Zaleta tego dopalacza jest bardzo dobry wsp. tlumienia DF na poziomie 30000 i wiecej. Co pozwala na budowanie dobrej sekcji basowej kolumn aktywnych bez dlugich kabli glosnikowych bo zastosowanie takich zmusza do wlaczenia w szereg z wyjsciem wzm ceweczki powietrznej antywzbudzeniowej na wcz. Sam LM gra ponadprzecietnie ale wiele wzm napewno gra lepeiej. Powodem jest uklad wejsciowy w scalaku o zbyt duzej kompensacji wewnetrznej dla uzyskania stabilnosci wcz konieczne przy tak duzym wzmocnieniu w otwartej petli. I choc calosc ma ,ale thd ale na malych sygnalach sa juz znczace co powoduje ze mikrodetale i ogolnie dokladnosc przekazu nie jest najlepsza gdyz thd na malych sygnalach maskuja te elementy dzwieku ktore decyduja o super odtwarzaniu. Opisany w tym watku uklad ze wzgl. na uzycie specjalizowanego OP i lepszej kompensacji stopnia wyjsciowego gra duzo lepeij. Sam stopien wyjsciowy jest bardzo szybki i o malych thd co pozwala korygowac przy pomocy OP same niuanse brzmienia anie korygowac ogromne ilosci thd gdzie nie ma juz miejsca na korekcje malych detali ginacych w tloku potrzeb dla poprawy sygnalu na wyjsciu. Sadze ze jesli ten uklad sie przyjmie beda cale szkoly zwolennikow roznych OP gdyz rozne OP maja rozne brzmienie co znamy w praktykia te brzmienia beda dominujace w zaleznosci od uzytego scalaka.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29959-hi-power/page/3/#findComment-661758
Udostępnij na innych stronach

Senicz, moim zdaniem układ jest zbyt rozbudowany w napięciowe. Wychodzi wielkie wzmocnienie w twartej petli > bardzo duży nfb, a to znacznie utrudnia uzyskanie dobrego dźwieku.

Wcale niekoniecznie poprzez wymiane opa mozna będzie tu 'zmieniać' charakter - dalsze stopnie mogą przejąć ten 'charakter'.

Zobacz, że to mozna prosciej i bez dodatkowego wzmocnienia drugiego stopnia. W tym przypadku rzeczywiście całę wzmocnienie pozostaje na opampie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29959-hi-power/page/3/#findComment-661838
Udostępnij na innych stronach

jesli do zasilania sluchawek to sie zgodze mozna i tak ale niech kolega Prezes zbuduje dobry wzm naprawde duzej mocy taki ze 200-600W! i nie symetryczny bo niesymetryczne wzm graja znacznie lepeij od tych symetrycznych a dlaczego to juz jakis kolega mial nam wyjasnic a moze odwrotnie ale spier... z tematu. Trzeba pamietac tez ze OP maja slabawydolnosc napieciowa. Nawet najlepsze dobrze chodza to kilku wolt np. 6 dla wiekszych napiec kucaja. Przelecialem ten temat robiac gen o super malych thd. Juz na ten temat pisale na forum. Wygral OP HP maja cy juz ponad 30 lat pod wzgledem thd i tylko AD797 wygral z nim na szumy dla malych sygnalow ale juz po filtrze TwinT do wzm harmonicznych do prostownika. W sch basiorka OP ma duze wzm bo az 800 i to te wzm decyduje o charakterze brzmienia. Sama koncowka ma 40 wiec przy wzm calosci 47X ogolna petla jest ok. 800 i o tyle spadaja thd linearyzowanego juz stopnia mocy. Oczywiscie nijak to sie ma do thd nalesnika ale nalesnik ma tylko domowe 100W i trudno mu o wiecej z racji przyjetego rozwiazania. Basiorek ma naprawdy gruby siurek pradowy na wyjsciu i duzo moze. A jak sie rozmnoze przy pomocy kolegow z forum zgwalci niejedna kolumne!!!

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29959-hi-power/page/3/#findComment-661921
Udostępnij na innych stronach

Ten wzm moze byc zrobiony od 15 do 1500w wedlug tego samego schematu. Ba nawet elementow nie trzeba zmieniac sam sie ustawi na wlasciwy punkt paracy. i to jest jego wielka zaleta. Robisz koncowke do domu a jak masz ochote pogazowac z kolegami w ogrodku piwnym to dostawiasz mocny zasilacz i jadziema z tym koksem i ploszymy sasiadow!!!! Niezly pomysl do zrealizowania to czesc elektroniczna w obudowie dobrze ekranowanej z radiatorami na wyrost i czesc np. dopinanan od spodu na grube bolce z trafami. I w zaleznosci od mocy potzrebnej stawiasz elektornike na malym plaskim trafie lub na wielgachnym byczku 2kw. Dobre co? bez zadnych regulacji czy strojen.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29959-hi-power/page/3/#findComment-662021
Udostępnij na innych stronach

Co do schematu prezesa to pojemnosc wejsciowa fetow jest dosc duza a beda sterowane prze duza rezystancje kilkuset om. Wiec pasmo calosci bedzie mizerne w otwartej petli ale uklad bedzie stabilny wcz choc TIM moze byc duzy. Tak wiec odnosnie jakosci calosci nie wroze nic dobrego bo nawet jakby scalak chacial cos przyspieszyc w dzwieku to mu ten filtr co opisalem wyzej nie pozwoli. wbrew pozorom mosfety jest trudniej wysterowac niz bipolare. Bo bipolare maja 200p wejsciowej a fety 2n. A te pojemnosci trzeba przeladowac i to szybko a wiec prady w driverze tez sa duze pomimo ze fet niby sterowany napieciowo. To powoduje ze i stopien sterujacy wczesniejszy tez musi byc dosc spory aby dostarczyc odpowiednio duzego pradu i w efekcie zysk z fetow napieciowych bierze w leb. A zaczynaja sie klopoty. Dlugo mogl bym pisac o konstruowaniu wzm ale do kogo? do lancastera co buja w oblokach na skrzydlach wiatrow od morza?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29959-hi-power/page/3/#findComment-662035
Udostępnij na innych stronach

basiorek bo tak ochrzcilem ten uklad mozna zrobic np. tak: maly zasilacz podpinany pod wzm w orysie obudowy dla ulatwienia wietrzenia radiatorow po bokach. Duzy radiator w obrysie radiatorow z otworami pod zeberkami z wiejacym wiaterkiem od wiatraczkow dla chlodzenia wymuszonego. N impreski duzy zasilacz z chlodzeniem a do dodmowego sluchania malutki. jeden 2x100W a drugi 2X500. Taki rozwiazanie mi odpowiada. A wam?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29959-hi-power/page/3/#findComment-662362
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.