Skocz do zawartości
IGNORED

Niebezpieczne porady ekspertów?


Marek

Rekomendowane odpowiedzi

Ze zdumieniem przeczytalem na highfidelity.pl wypowiedź red. Pacuły na temat uziemienia urządzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

O ile wiem, uziemienie przez podłączenie do rur C.O. czy instalacji wodnej jest zabronione, a w pewnych sytuacjach moze byc niebezpieczne. Jeszcze groźniejsze jest nieumiejetnie wykonane zerowanie (połączony bolec ochronny z 'gorącą' żyłą...)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/31422-niebezpieczne-porady-ekspert%C3%B3w/
Udostępnij na innych stronach

Tak , masz rację to techniczny bełkot.

 

 

 

 

Witam

 

Sprawa sieci jest zjawiskiem dość skomplikowanym i 90 % powodzenia zależy od konkretnego systemu i konkretnej instalacji elektrycznej.

Sprawa braku uziemienia (przewodu ochronnego) to w tym przypadku spore utrudnienie. Wszystkie elementy filtrujące - listwy i kondycjonery - projektowane są przy założeniu, że takowe jest. Wykonana przez Pańskiego kolegę operacja zerowania ("mostkowania") jest jak najbardziej prawidłowa i wykonuje się ją standardowo np. w łazienkach (jeśli nie ma uziemienia), ponieważ zabezpiecza użytkownika przed przebiciem napięcia na obudowę. Dla dźwięku niczego jednak nie zmienia. Punkt uziemienia jest jednak dostępny także w Pańskim mieszkaniu - są to rury kaloryfera (ew. wodociągowe), zawsze uziemione w którymś punkcie. Można więc podłączyć listwę do takiej rury. Część listew ma nawet gotowe zaciski, do których podpina się taki kabel uziemiający. Ważne jednak, że wówczas bezwzględnie należy odpiąć bolec w gniazdku, założony przez Pana kolegę! I tak bym pewnie radził zrobić. Co do wartości kabli i listwy to nie ma reguły. Żadnej. Przy Pańskim budżecie, a obydwu przypadkach można jednak polecić coś ze średniej półki Furutecha lub Fadela. Nie podaję kwot, bo proszę przeznaczyć jak najwięcej na główne elementy, a dopiero to co zostanie na sieć. Listwy zawsze poprawiają coś w dźwięku, bo są w nich zamontowane elementy tłumiące zanieczyszczenia (szumy RF) i przepięcia. W przypadku podziału kwoty między poszczególne elementy, to rzeczywiści najwięcej zdziała kabel przy CD. Jednak nie zasilałbym wzmacniacza zwykłym, bo to, co uzyskalibyśmy w listwie, zostałoby częściowo stracone przez brak ekranowania kabla. Jeślibym dzielił, to gdzieś w proporcjach 2/3 - odtwarzacz 1/3 - wzmacniacz.

 

Pozdrawiam

WP

Abudzik

 

Coś Tyś, och... eś? Chyba że myślisz,że takie cuda jak np Ansae ratują przed .... w konsekwencji Pavulonem chłopaków z Łodzi.

Wszędzie wstawiłem porządny uziom. NB- Jak jeszcze mialem Krewetku Manleya balem sie do niej podchodzic - wychylenie pokretla zmienialem wyschnietym flamastrem. Końcówka była w gniazdku bez bolca,Manley - bez.Podobno groziła mi śmierć ......

Połączenie bolca styku ochronnego z zerem w gniazdku nie jest błędem, jeśli jest wykonane w instalacji dwuprzedodowej. W przypadku sprzętu audio raczej mija się to z celem, jeśli nie ma instalacji trójprzewodowej, a urządzenia podłączamy kablem dwuprzewodowym. Po zastosowaniu kondycjonera trzeci styk spełnia swoje funkcje ochronne, natomiast zależnie od jakości zerowania i połączeń wyrównujących potencjał zera z ziemią, dodatkowe korzyści ze stosowania urządzenia (wzm., kondycjonera) z zerowaniem mogą być różne. Uziemienie połączone z zerem roboczym nie jest już tak "czyste", gdyż nie spełnia tylko funkcji ochronnej, gdzie prąd normalnie nie płynie, a jest przede wszytkim przewodem powrotnym, o niekoniecznie zerowym potencjale w odniesieniu do ziemi.

Mostkowanie i założenie gniazdka z bolcem może być konieczne gdyż przy braku połączenia przewód ochronny-ziemia (lub PE+N) na obudowie niektórych urządzeń może wystąpić kilkadziesiąt woltów do 1/2 napięcia sieci, co związane jest z ich konstrukcją filtrów po stronie pierwotnej (kondensatory Y, styk ochronny PE podpięty nimi między zero N a fazę L).

Jeżeli jednak stosuje się lub wymienia gniazdka na takie z bolcem w instalacji 2-przewodowej to to zero należy z mostkować ze stykiem ochronnym, ale lepiej żeby nie robiła tego osoba "nie mam pojęcia o prądzie, chcę zmienić gniazdko na takie z bolcem, pomocy, nie wiem którą stoną trzyma się lutownicę".

Kondycjoner w instalacji 2-przewodowej to dziwny pomysł.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.