Skocz do zawartości
IGNORED

6AS7G 6080 6N13S 6N5S i pokrewne


Parsec

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to pelna lista lamp pokrewnych 6AS7, moze ktos cos doda:

 

6AS7G * 6080 * 5998 * 7236 * 421A * ECC230 * A1834 * CV2984 * 6520 * 6N13S * 6N5S * 7802

 

W tej chwili odsluchuje kilka lamp tej rodziny w moim wzmacniaczu sluchawkowym. Zdam relacje z odsluchow wkrotce.

Poki co moim faforytem jest lampa 5998 wyprodukowana prez Tung-Sol, oznaczona IBM.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Czy ktos z Was wie jakie sa roznice miedzy lampami radzieckimi 6N5S i 6N13S ? Czy lampa 6N13S byla nastepczynia lampy 6N5S ?

 

Tyle wiem:

6 = 6V

N = podwojna trioda

5 i 13 = oznaczenie roznej seri lampy tego samego typu

S = banka szkla wieksza niz 22.5 mm srednicy , zazwyczj oktal

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wstawieniem w miejsce 6AS7G / 6080 nie ma problemu, ani braku odwagi, juz dawno to zrobile. Chodzi mi jednak o informacje typu bardziej historycznego, gdyz niewiele mozna znalezc o 6N5S. Mam dwie sztuki tej lampy, ktore minimalnie roznia sie wygladem, a bardzo dzwiekiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod ten temat, gdyż jestem zielony w sprawach lamp. Otóż kupiłem na targu lampę 6N8S, choć moim zamiarem był zakup 6GM8 albo 12EA6, gdyż szukam lampy do hybrydy słuchawkowej zasilanej z 12V. Powiedziałem to sprzedawcy, a on mi wcisnął 6N8S. W domu czytam ulotkę, a tam piszą, że napięcie katodowe 250V, maks. 330V. Mam ścigać gościa, czy ta lampa się nada do 12V? :-/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michelangelo, aleś namieszał!

Potrzebujesz lampy żarzonej napięciem 12V czy pracującej z napięciem anodowym 12V?

6N8S, czyli rosyjski odpowiednik 6SN7 to lampa z cokołem oktalowym którą można żarzyć tylko i wyłącznie napięciem 6.3V. Odpowiednik z żarzeniem 12 V to 12SN7GT, 12SN7GTA. 250V to jej napięcie anodowe, nie katodowe. Przy 12V na anodzie nie będzie działać.

 

6GM8 to odpowiednik ECC86 - ta będzie świetnie sprawować się przy nap. anodowym 12V, bo do tego celu została skonstruowana. Wszelako żarzenie ma 6.3V i nie sposób jej grzejnika zasilać z 12V. to mała lampka typu noval.

 

Z kolei 12AE6 to lampka novalowa, żarzona z 12V i podobnie jak 6GM8 - doskonale sprawująca się przy niskim napięciu anodowym.

 

Na moje oko potrzebujesz albo 6GM8 albo 12AE6 ale uwaga na różne napięcia grzejników!

Zakup 6N8S to błąd!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>dudivan,

 

Dzięki za odpowiedź! Co do żarzenia, to od początku wiedziałem, że chcę 6.3V i tyle jest, natomiast chciałem na 12V napięcia anodowego, bo nie mam ochoty zaczynać zabawy z lampami od uganiania się za trafem i użerania z wysokimi napięciami, mimo iż miałem z nimi stały kontakt przy okazji transformatorów przez ponad dwa lata.

 

Konkluzja jest taka, że idę do gościa i oddaję mu tą lampę, a biorę to, czego szukałem od początku, czyli 12EA6, 6GM8 (tych nie miał), albo ECC86 jak radzisz.

 

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest lepsza! Bo ma o jedną siatkę więcej. To dobra wiadomość.

A teraz zła - niestety ma też o jedną katodę oraz anodę mniej, bo to pentoda.

Taka lepsza EF86.

I co teraz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Co teraz?

Oddaję, lub raczej kupuję drugą taką. Tego gościa następnym razem z**bię za wciskanie gwoździ ludziom, którzy chcą kupić śrubki, zwłaszcza że ECC86 też miał. ;-[

 

Pytanie (żółtodzioba): czy można dać 6V na żarzenie zamiast 6.3?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze jedno pytanie - czy w ECC86 mogę dać żarzenie zasilane z napięcia stałego względem tej samej masy, co napięcie anodowe, innymi słowy tor audio?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.