Skocz do zawartości
IGNORED

Dlaczego lampa tak gra ?


arturp

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze słyszałem wiele o ciepłym lampowym graniu ale raczej nie miałem okazji tego doświadczyć a to co okreslano mianem ciepła było raczej zamuleniem dźwięku . Uderzająca była namacalnośc i detalicznośc średnicy ale za to bas był kiepsko kontrolowany , rozjechany lub za skromny a góra wyraźnie wycofana .

Dzisiaj zakończyłem konstruowanie głosników o dośc wysokiej efektywności , który miał byc dedykowany do lampy . Mając na uwadze ograniczenia skrajów pasma lamp pozwoliłem sobie na widoczne podbicie góry . Pomiary robiłem przy pomocy wzmacniacza tranzystorowego . Jednak na koniec postanowiłem zrobic pomiar przez lampowy PP na lamkach ecc83 i el84 . Nie spodziewałem sie wielkiej róznicy ale moje zaskoczenie było ogromne .

Na czerwono pomiar charakterystyki zestawu głośnikowego podłaczonego do wzmacniacza tranzystorowego a czarny tego samego głosnika podłaczonego przez wzm. lampowy .

To chyba wiele mówi .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - silne przyzwyczajenie do nienaturalnego dźwięku tranzystorowca ze sztucznie podbitymi krańcami pasma - to specjalny wynalazek dla głuchych.

Po drugi - co z tego, źe nagle masz trzy lampowce, gdy żaden nie jest wystarczającej klasy?

Trzeba szukać dalej - jeżeli słuch w tym nie przeszkadza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz Bąk, 9 Lis 2007, 18:29

Chcesz przez to powiedziec ,że tranzystory przenoszą mniej liniowo niż lampy ?

To chyba jest dość rewolucyjna teoria ;p

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trioda jest bardzo liniowa. problemy zaczynają się w transformatorze wyjściowym. myślę że jakbyś dogadał się z p. Ogonowskim zrobiłby ci trafo lepsze niż te sprzedawane gotowce. kwestia ceny ;).

dla mnie kiedyś trafa nawijała zatra, dokładnie według mojej specyfikacji. to były transformatorki dla EL84 a większe to to było od niejednej współczesnej produkcji dla o wiele mocniejszych lamp. tak, tak wiem że teraz są lepsze blachy itp.

to był najlepszy dźwięk z el84 jaki słyszałem. i wcale nie było tam żadnego ograniczenia pasma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomant, 9 Lis 2007, 20:48

No tak , ale jak swierdzałes występowanie czy brak tych ograniczeń ? Na słuch ? Porównywałes bezpośrednio tranzystor z lampą ? Robiłeś jakieś pomiary ?

To mnie zastanawia . Dlaczego pomiary pokazują tak rozbieżne wyniki . Dla przykładu zamieszczam pomiary układu na el84SE .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ecc81 - macie jakieś doświadczenia ? Jak to gra ? Ostatnio kupiłem kwadrę Mullardów i mysle o zrobieniu czegos na tych lampkach . Preamp ? Zintegrowany ? Co polecacie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o rodzaj zniekształceń harmonicznych, jakie wprowadza lampa i tranzystor, a nie przenoszenie pasma. Trioda robi głównie drugą i trzecią harmoniczną, tranzystor - trzecią, piątą, siódmą, itd. - z amplitudą malejącą w tempie n-silnia. Poza tym w lampie jest krótszy lub dłuższy liniowy zakres pracy, w tranzystorze bipolarnym czegoś takiego nie ma, zawsze jest to odcinek krzywej wykładniczej, co najwyżej na tyle mały odcinek, że mocno przypomina prostą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że duotriody, podobne jak słynne 12AX7, tylko z mniejszym o 30% wzmocnieniem. Mam takie na wejściu pentodowego push-pulla, NOSy General Electric. Te grają dynamicznym, detalicznym, ale gładkim dźwiękiem z obszerną, poukładaną stereofonią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,grają dynamicznym, detalicznym, ale gładkim dźwiękiem z obszerną, poukładaną stereofonią."

 

To dobrze bo słyszałem niezbyt pochlebne opinie ,że ecc81 gra górą i bywa metaliczna , podobno jest dość nieliniowa .

Niestety nie znalanzłem żadnego ciekawego schematu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.