Skocz do zawartości
IGNORED

problem z nagrywaniem FLAC HDCD


giersz

Rekomendowane odpowiedzi

Aaaa, nie pojąłem. Masz 24-bitowe flaki i chcesz zrobić HDCD? To chyba nie bardzo możliwe, choć skoro ktoś tu zaprezentował program do dekodowania HDCD, to może i do zakodowania znajdziesz darmowy... Ale raczej to wątpliwie, bo technologia nie jest otwarta.

Nie tak, powinieneś wypalać na nosnikach DVD jako 24/96 audio itp. Jeśli to Cie interesuje to programy są dostępne od wielu lat. W ten sposób możesz "poprawiać" swoje płyty CD(zmiana z 16/44,1 na 25/96), pakować po kilka płyt CD na jedną DVD czy też zapisywać prawdziwe pliki 24/96 zx netu bez utraty jakości, natomiast ruchu odwrotnego tj. usiłowania zapisania sygnału 24/96 na płytę CD nie rozumiem.

giersz, 14 Lis 2007, 23:56

 

>Jakim programem wypalać pliki flac z bitratem przekraczajacym audio cd aby wypalic w formacie hdcd

>

>POzdrawiam i czekam na odp

 

 

Rozumiem, że masz jakieś ścieżki Flac na dysku, które zostały zgrane z płyty CD ze znaczkiem HDCD?

 

Czy chcesz zrobić upmix z pliku 44.1/16 do jakiegoś wyższego próbkowania? (z góry przyjmuję że to bez sensu, pewnie utacisz jakość przez ponowne kodowanie, a zwykły CD i tak odtwarza tylko 44.1/16)

 

Może było - ja znalazłem taki opis HDCD:

 

HDCD

 

Skrót od słów High Definition Compatible Digital. Jest to opracowanie pozwalające poprawić niektóre parametry zapisu na płycie kompaktowej bez utraty kompatybilności ze standardem CD. Kompatybilność jest obustronna, co oznacza, że zwykłe odtwarzacze, które nie zostały wyposażone w dekoder HDCD, mogą odczytywać płyty HDCD (choć owocuje to minimalną zmianą charakteru brzmienia). System ten opracowała amerykańska firma Pacific Microsonics. Kompatybilność opiera się na tym, że dodatkowe informacje wykorzystywane przez dekoder HDCD są zatopione w samym sygnale fonicznym. Z puntu widzenia odtwarzacza bez dekodera HDCD te dodatkowe informacje to tylko bardzo cichy szum maskowany przez sam sygnał.

 

Proces przygotowania nagrań HDCD zaczyna się od konwersji analogowo-cyfrowej wykonywanej z częstotliwością próbkowania 192 lub 176,4 kHz. Następnie sygnał jest konwertowany do częstotliwości próbkowania 96 lub 88,2 kHz i rozdzielczości 24 bitów przy pomocy specjalnych filtrów i poddany dalszej obróbce, po której uzyskuje się już sygnał o częstoliwości próbkowania 44,1 kHz właściwej dla płyty CD. W procesie tym można zmienić strukturę dynamiczną sygnału w zakresie najwyższych (Peak Extend) i najniższych (Low Level Range Extend) poziomów. Peak Extend w łagodny sposób ogranicza szczytowe wartości sygnału a Low Level Range Extend nieznacznie kompresuje sygnał w zakresie najniższych poziomów. W wyniku obu tych operacji można dopasować do możliwości zapisu CD sygnał o większej dynamice. Procesor HDCD wykorzystuje też zmienny filtr decymacyjny (antyaliasingowy), którego paramtery są na bieżąco dostosowywane do charakteru sygnału audio. Wykorzystany jest także specjalnie kształtowany dither.

 

Na płytach HDCD w najmniej znaczącym bicie dodatkowo zapisany jest pseudo-stochastyczny szum, który niesie informację o sposobie kodowania HDCD (parametry Peak Extend, Low Level Range Extend oraz wybór filtru decymacyjnego). Najmniej znaczący bit nie jest jednak wykorzystywany na stałe dla potrzeb HDCD, a jedynie przez około 2-5% czasu nagrania. Według zapewnień Pacific Microsonic zaszyte w ten sposób w sygnale fonicznym parametry kodowania są całkowicie niesłyszalne.

 

Odtwarzacze wyposażone w dekoder HDCD identyfikują i odczytują dodatkową informację zapisaną w najmniej znaczącym bicie, a następnie wykorzystują ją by rozszerzyć zakres dynamiki nagrania (chodzi o Peak Extend, Low Level Range Extend - wykonuje się proces odwrotny niż przy przygotowaniu nagrania) i wybrać parametry filtru decymacyjnego. Natomiast odtwarzacze nie wyposażone w HDCD nie są w stanie zinterpretować kodowania zapisanego w najmniej znaczącym bicie, a w konsekwencji nie mogą zmienić parametrów filtru ani rozszerzyć zakresu dynamiki i odtwarzają nagranie w takiej postaci w jakiej jest zarejestrowane na płycie, czyli z nieznacznie zmodyfikowaną strukturą dynamiczną.

>Jakim programem wypalać pliki flac z bitratem przekraczajacym audio cd aby wypalic w formacie hdcd

 

1. Jeśli plik flac jest zgrany z płyty w formacie hdcd to wystarczy najzwyklejszy program do nagrywania CD-Audio (np. EAC)

2. Jeśli plik jest w formacie np. DVD-Audio lub SACD i chcesz sobie z niego zrobić HDCD - mam złe wieści, algorytm jest chroniony patentami, a proces kodowania jest znacznie bardziej skomplikowany niż dekodowania, z uwagi na pewne przetwarzanie wstępne (dithering, czyli redukcja rozdzielczości bitowej zapisu), które nie jest odwracane przy dekodowaniu. Z tego co czytałem ostatnio w literaturze fachowej, właśnie stosowane w HDCD algorytmy ditheringu są najskrupulatniej strzeżoną tajemnicą. Słowem - tego nie zrobisz.

3. (dygresja) "polepszanie" nagrania CD przez nagranie jako DVD audio? Jak czytam o takich rzeczach to tarzam się ze śmiechu. Nie da się wyciągnąć z sygnału informacji której tam nie ma. Kropka.

 

Pozdrawiam

W sieci torrent krążą ścieżki audio "wyłuskane" z płyt DVD-Audio lub SACD. Kiedyś czytałem jak to zrobić, zabawy co niemiara, np. taki DTS 5.1 trzeba ponoć rozbić na 6 ścieżek mono, potem je przekonwerterować, znowu złożyć do kupy jakimś softem itd.

 

Nie wiem jak jest ze zwykłą ścieżką stereo, ale jak poradzili sobie z DTS, to może z gęstymi formatami też jest to możliwe.

konradskala, 15 Lis 2007, 21:20

>W sieci torrent krążą ścieżki audio "wyłuskane" z płyt DVD-Audio lub SACD.

 

Bo ludziom się wydaje, że jeśli włożą do komputerowego napędu płytę SACD to automatycznie zgrają materiał w większej rozdzielczości, a tymczasem zgrywa się warstwa CD. Nie ma żadnych doniesień, aby komus udało się zgrać gęstą warstwę z SACD i raczej to się nikomu w warunkach amatorskich nigdy nie uda.

Oto zrzut ze strony z torrentami.

 

Znalazłem takie coś: The Beatles - Love (DVD-Audio). Nie wiem co to warte, ale widzę, że w folderze AUDIO_TS znajdują się pliki i to ponad 4,7 giga. Wydaje mi się, że komuś jednak udało sie to jakoś zgrać na dysk bez kompresji.

 

Pozostałe pliki to ok. 2,7 giga w folderze VIDEO_TS, może teledyski, prezentacje itp.

Nie chciało sie załadować, tutaj ten obrazek:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.