Skocz do zawartości
IGNORED

AD 797 optymalizacja zasilania


Danielus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Chciałem rozpocząć temat dotyczący zagadnień związanych z optymalnym zasilaniem op-ampów i rozpatrzeć go na przykładzie AD797 nad, którym chcę trochę popracować.

 

A więc do rzeczy. W moim kompakcje jest zasilany symetrycznie +-15. Jednak producent zastosował pewne rozwiązanie w kwestii filtracji zasilania, które budzi moje wątpliwości. Chodzi dokładnie że tuż przy układzie jest jeden kondensator 0.1uF, który zwiera ze sobą linie zasilania dodatnią z ujemną. Do tej pory spotykałem się ze zwieraniem każdej linii z osobna do masy.

 

Więc pierwsze pytanie czy warto by było dokonać takiej przeróbki żeby układ był zrobiony tak jak w ostatnim zdaniu??

 

Drugie dotyczy pewnego rozwiązania, które sugeruje producent w nocje AD797. Dotyczy ono oczywiście zwierania każdej linii z osobna lecz są zasugerowane konkretne wartości i typy. Tzn Producent proponuje żeby zrobić to za pomocą tantala o wartości 4.7uF z ceramicznym bypassem 0.1uF.

Podaje link do noty strona 10

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Co o tym sądzicie??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/42364-ad-797-optymalizacja-zasilania/
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że nie powinieneś niczego zmieniać. Są sytuacje, w których wręcz musisz odsprzęgać zasilanie między + a -, a nie do masy, np. gdy masa analogowa jest aktywna. Jakbyś odsprzągł zasilania do takiej masy, to zbudujesz oscylator. O skutkach sonicznych, tudzież pirotechnicznych chyba nie muszę pisać? :)

Para ceramik + kondensator tantalowy przewidziana jest do naprawd szerokopsamowej pracy gdzie cz. graniczne mogą być rzędu kilkunastu MHz. W audio raczej ogranicza się pasmo do ok. 400 kHz tak żeby jeszcze liniowo przenieść z DACa prdukty oversamplingu bez generowania IMD a nast. je odfiltrować.

 

W tym miejscu tantale i ceramiki raczej kłócą się z praktyką audio - mógłby tam być np. ceramik 1nF ale mikowy, a elektrolit aluminiowy. Czasem lepiej jest usuwać zakółcenia asymetryczne z szyn zasilania niewielką pojemnością między biegunami, niż wpuszczać je w masę która może być referncją dla wrażliwej cz. układu (DAC, I/V itd).

A czy warto do odsprzęgania stosować małe pojemności kondensatorów foliowych?? Bo chodzi mi po głowie taki pomysł żeby Wime 0.1uF, która jest przy opie zastąpić e-capem na BG N 2x0.1uF i bezpośrednio do nóżek opa przylutować Relcapa 1 lub powiedzmy 10nF. Myśłicie że ma to jakiś sens?? Dodam że przy stabilizatorze są dwa elektrolity po 47uF.

do blokowania zasilania najlepiej nadaja sie kondensatory 100nF ceramiczne, z dobrego dielektryka x7r, lub cog (te niestety chyba praktycznie nie wystepuja w 100nF, najwieksze jakie spotkalem w handlu go 10nF). Ważne jest też przy blokowaniu zasilania stosowanie wydzielonej petli pradowej dla kondensatorow blokujacych to jest aby zminimalizować przenoszenie się "szpilek" prądowych do głównej masy / zasilania, w praktyce realizuje się to przez umieszczenie kondensatorow blokujących przy samych nóżkach i upewnienie się że nożka nie ma oddzielnego połączenia poza tym do kondensatora blokującego, dlatego często należy uważać przy "wylewaniu" masy lub autoruterach w programach do projektowania PCB gdyż nie stosują się one do tych zaleceń. Oczywiście powyższe uwagi mają na celu stworzenie jak najlepszych warunków pracy dla ukladów elektronicznych i takie też stosuje sie na Eval Boardach rekomendowanych przez producentów danych układów. Warto też przy projektowaniu układu należy zadbać aby w najdalszym miejscu od stabilizatora zasilania znalazl sie dobry elektrolit, wtedy odpadnie tez problem ze spadkiem napiecia ktory moze wystepowac przy "długich" połączeniach na płytce.

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Dokładnie tak jak podał ahaja - ja stosuje tantale i ceramiki SMD ułozone na sobie i podlutowane od spodu. W VSPS wytestowałem wiekszosc kostek ( NE AD OPA LME) z róznymi wzmocnieniami i zawsze było stabilnie.

Jezeli w oryginalnym układzie nie siedział AD to radziłbym dac kondy bo lubia "pojechac"

>Jacek

 

dla 400kHz będzie to 400pF i 1k lub inne wartości tak by stała czasowa RC się nie zmieniła istotnie (czyli 200pF i 2k etc z tolerancją +/-30%) włączone równolegle w NFB (w przypadku OPA1632 - dwa takie od obu wyjść). W praktyce chodzi o dobranie pojemności do istniejącego rezystora NFB. Układy takie jak AD797 wymagają szeregowego rezystora 100ohm z kondensatorem większym niż ok. 30pF w NFB.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.