Skocz do zawartości
IGNORED

Pc jako podstawa KD, spdif itd.


Randall

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, postaram się jak najzwięźlej. Temat 50/50% powinien był być w dziale KD/PCAudio, nie chciałem dzielić.

 

Niedawno zebrałem się na modernizację dźwięku w swoim pc, cel jak w temacie. Zaczęło się od zakupu zamiast nowego monitora tv lcd - LG 32LC52 (co zmusiło do rezygnacji z DivX na rzecz x264). Dotychczas używałem starego zestawu 5.1 creativa, teraz, po przemeblowaniu zwyczajnie nie starczał do znośnego dla ucha oglądania czegokolwiek. Jako że mam PS2 a w planach PS3 i X360 szukałem zestawu z wejściami cyfrowymi - takiego do którego podłącze wszystkie urządzenia. Wybór padł na Logitecha Z-5500 (do kupienia nówka za 950 pln). Jako że z natury dociekliwy ze mnie człowiek, zacząłem szukać wiedzy, aż w końcu trafiłem na to i inne mu podobne fora, gdzie dominująca opinia na temat tego typu zestawów głosi - "pierdziawki komputerowe". Skończyło się na tym że na dzień przed zakupem straciłem cały zapał i finalnie trafiłem do sklepu HIFI. Z niskim budżetem starczyło na Koda AV-500 i Jamo S416 HCS 3 (w sumie 1250 pln - nie piszcie "trzeba było dołożyć i..." dołożyłem co mogłem).

Tu zaczęły się problemy i pytania z nimi związane.

Zainstalowany mam pakiet kodeków CCCP + najnowszy AC3 filter.

1) Czy istnieje możliwość przetwarzania sygnału wielokanałowego z gier na sygnał rozpoznawalny przez wzmacniacz? DTS/AC3? teoretycznie opcje w AC3filter i faqach do niego na to wskazują, niestety nie powiodło mi się to. Komputer podłączony poprzez kabel coax. Jeżeli trzeba do tego odpowiednią kartę - patrz niżej.

2) Obecnie mam równie wiekową co stare głośniczki kartę SB Audigy gamer. Czy jakość układów ma jakieś znaczenie przy słuchaniu muzyki/filmach? Z tego co zrozumiałem przy formatach cyfrowych jest ona jedynie "pomostem" w przesyłaniu sygnału a dźwięk generuje amplituner.

3) Zdaję sobie sprawę ze ów amplituner jest raczej budżetowy ;) czy jeśli kupie dobrą kartę i podłączę sygnał analogowo, uzyskam lepszy (słyszalną różnicę) dźwięk w muzyce? (np. układy generujące lepsze niż w amplitunerze). W obecnej chwili mp3 raczej nie da się słuchać, w porównaniu z flac/ape brzmią +- jakbym głośniki przykrył kocem, także przerzucam się na bezstratne kodeki.

4) jeżeli 3 tak - to jaką kartę za powiedzmy +- 350 zł. Zależy mi na wyjściach/wejściach cyfrowych, jakości dźwięku, radzeniu sobie z nowymi formatami DVD/HD audio, najmniej na oszczędności proca/efektach w grach. Wzmacniacz ma 2 coax i jeden optyk, zajęty obecnie przez PS2, w przyszłosci PS3(jako odtwarzacz blue ray)/X360. Ewentualnie karta taka mogłaby służyć jako mixer pomiędzy konsolami (wszystkie mają wyjścia audio toslink) a wzmacniaczem, chciałbym uniknąć przełączania kabli.

5) Głośniki cacy, niestety podczas oglądania filmu DTS/DD lub w grach Pro Logic (zwłaszcza) wyraźnie słyszalna jest różnica dźwięku pomiędzy centrum i satelitami a przodem - brak niskich tonów, co za tym idzie jakiego suba do 500 pln? (sub tylko do filmów/grania, do muzyki przednie stereo daje rade aż miło - dla mnie rewelacja wręcz)

Rozważam to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) lub to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Mam mały pokój - 12m, raczej nie zależy mi na mocy, a tym jak to gra.

 

Pozdrawiam i liczę na pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

1.) Karta dźwiękowa musi kodować "w locie" do DD lub DTS (w grach jest EAX, którego nie prześlesz cyfrowo)- np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2.) Dobrze rozumiesz :-)

3.) Im lepszy sprzęt tym gorzej będzie brzmiała muzyka z mp3. Teoretycznie dobra karta dźwiękowa z dobrym konwerterem CA powinna poprawić sprawę, ale pytanie ile będzie kosztować. Na pewno dobrym rozwiązaniem byłby zewnętrzny DAC, np. Beresfors, ale to koszt rzędu 600zł, czyli chyba sporo za dużo jak na cenę Twojego zestawu. Z drugiej strony dalej piszesz, że audio tak jak masz odpowiada Ci - więc po co kombinować i dokładać?

4.) Obecnie żadna karta dźwiękowa nie obsługuje nowych formatów dźwięku. Auzentech ma w planach coś takiego (było na forum; poszukaj)

5.) Tu nie pomogę. W 12m2 ostrożnie żeby Cię nie zadudniło

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gromi, 1 Lip 2008, 19:37

 

>1.) Karta dźwiękowa musi kodować "w locie" do DD lub DTS (w grach jest EAX, którego nie prześlesz

>cyfrowo)- np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Prześle i to bezproblemowo. EAX to nie standard transmisji tylko "sposób" nakładania filtrów na poszczególne dźwięki. Przez SPDIF bez kompresji stratnej do AC3/DTS będą max 2 kanały w grach z EAX ale przy HDMI już do 8 kanałów - proste jak udowa cepa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gromi, 1 Lip 2008, 19:37

 

>1.) Karta dźwiękowa musi kodować "w locie" do DD lub DTS (w grach jest EAX, którego nie prześlesz

>cyfrowo)- np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Prześle i to bezproblemowo. EAX to nie standard transmisji tylko "sposób" nakładania filtrów na poszczególne dźwięki. Przez SPDIF bez kompresji stratnej do AC3/DTS będą max 2 kanały w grach z EAX ale przy HDMI już do 8 kanałów - proste jak budowa cepa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi.

 

Natrafiłem na problem - mianowicie przester słyszalny w wysokich partiach (flety, wokal operowy) rzecz nie do zniesienia, poszukałem na forumie i sie okazało, że to przez Windowsowy mixer, wystarczyło sciszyć do ok 50% i dźwięk jest ok.

 

Dlatego poważnie podchodzę do kupna karty audio, obecnie w grę wchodza:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

szczególnie ta druga ma poszukiwane możliwości (encoding DD/DTS na zywo wszystkiego) ale gorsze bebechy jak sądzę, no i droższa.

Ktoś zna ją/używa lub zna kartę o podobnych możliwościach? Ew. czy Prodigy HIFI też potrafi takie rzeczy, bo opis jest lakoniczny? Dobrze by było co by karta omijała sterowniki windy, czyli asio preferowane - doszedłem do tego po perypetiach z konfigurowaniem dźwięku dotychczas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem rozwiązywanie problemu programowego przez wymianę karty dźwiękowej nie jest trafnym pomysłem.

 

Skoro to wina miksera winzgrozy to na każdej karcie powinieneś mieć identycznie.

 

Swoją drogą dziwne - na przy SPDIF mam na 100% i nie mam przesteru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pośpieszyłem się:(

Generalnie zgłaszanie i ściszanie przy formatach skompresowanych nic nie daje. Paskudne trzaski dalej są słyszalne w DD mniej w DTS więcej. Dorwałem koncert Jarre in China i nie da rady słuchać momentami.

Spróbuje dziś odpalić na zintegrowanej karcie. Jak ktoś ma jakieś pomysły, będę zobowiązany wielce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Generalnie zgłaszanie i ściszanie przy formatach skompresowanych nic nie daje.

 

- to jest normalne ... tak ma być ... było by dziwne gdyby działało biorąc pod uwagę to czym w istocie jest AC3/DD lub DTS

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel spdif, hgw jakiej firmy, poszedlem do unitry i dali mi taki, ze niby lepszy. Metrowy kabelek, średnicy tak pól centymetra, ale z dwu stron chinch więc dołożyłem przelotkę jack-rca mono. Mimo to, IMHO to nie kabel, bo nie ma żadnych zakłóceń w dźwięku nieskompresowanym (jak wzmacniacz wykrywa PCM). Dziś walczyłem z układem zintegrowanym, mam realteka ALC883, na pudle od mobo jak wół stoi 7.1 HD audio z spdif, ale mimo to nie udało mi sie spdif uruchomić ani znaleźć opcji do przydzielenia do któregoś z jacków tego wyjścia. Stery w wersji WDM 1,98.

Co ciekawe gdy odtwarzałem film w DD z aktywnym zintegrowanym układem, to AC3 filter w zakładkach korektora pokazywał jak karta gra (dynamicznie poruszające sie słupki dla wszystkich kanałów), jak puszcze to samo na audigy, wszystkie kanały są cały czas na maksa... wnerwia mnie to powoli, jutro reinstalne winde, minimum kodeków, gołe stery...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam realtek 883 - mam wyjście SPDIF RCA więc nie wiem czego szukasz w jackach :P (i działa idealnie przy 192 khz !!!)

 

>korektora pokazywał jak karta gra (dynamicznie poruszające sie słupki dla wszystkich kanałów), jak

>puszcze to samo na audigy, wszystkie kanały są cały czas na maksa..

 

LOL - i niech zgadnę ... na audigy przy max głośności masz wspomniane przesterowania/charczenie a przy Realtek 883 jest wszystko idealnie ... ?

 

Moja rada - wywal ten syf audigy - do spdif Realtek 883 jest po prostu lepszy (nie zniekształca przy 44,1 khz i potrafi pracować poprawnie przy 44,1 , 48 , 96 i 192 khz ... a Audigy 1 pracuje jedynie dobrze przy 48 Khz ... przy 96 jest syf (brak sopranów - gra jakby pracował przy 32 khz) przy 44,1k też jest syf (wysokie IMD słyszane jako ostrzejsze soprany) ... a na Realtek zawsze jest bezbłędnie ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym ze płyta nie ma wyjścia coax rca, audio tylko w postaci 6x minijack i żaden z nich (wtykałem do wszystkich) nie wyświetlał opcji ustawienia jako wyjscie spdif. Zatem nie wiem jak zagrałby realtek, bo z ww przyczyny nie mogłem go podłączyć do wzmaka. ale faktycznie wyglada jakby na audigy z blizej nie wyjaśnionej przyczyny był maksymalny przester wszystkich kanałów. Zabieram sie do reinstalki windy. W sumie to i tak zmienię te kartę na coś porządnego, kwestia kiedy i na co.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie potrzebny Ci śledź gigabyte spdif - sprawdź w instrukcji płyty czy są piny.

 

>W sumie to i tak zmienię te kartę na coś porządnego, kwestia kiedy i na co.

Jeśli uruchomisz Realtek to kupno karty nic Ci nie zmieni wzgl. Realtek przy połączeniu cyfrowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddaje się ;) Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazuja że moje mobo nie posiada wyjscia cyfrowego. Ma 6 jackow z tyłu, wyjście na 2 na panel przedni, lecz żadne z nich, na żadnym sterowniku, nie daje sie ustawic jako s/pdif out.

Jakoś się przemęczę, Za miesiąc skończę modernizacje pokoju do kina, dokupię suba i będę się zastanawiał nad kartą.

Ps. Jutro ma wpaść kumpel z laptokiem z X-FI, zobaczymy czy podobny efekt będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką płytę posiadasz (model i rev.) ?m ja mam gigabyte i mam wyjścia cyfrowe optyczne i koncentryczne wyprowadzone na tylnim panelu koło portów usb, napisz model to zerknę, być może potrzebujesz śledzia z SPDIF

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no ta plyta nie posiada cyfrowych,jedynie analog:

 

jesli sluchasz lossless to tylko foobar.

zainstaluj do karty najnowsze stery z neta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 33

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.