Skocz do zawartości
IGNORED

modyfikacja i rezencja XiangSheng 708B


zulus

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zaprezentować zmodyfikowanego, przeze mnie XiangSheng 708B.

Lista modyfikacji:

 

- Wymiana potencjometru na niebieskiego Alpsa 100k,

- wymiana kondensatorów sprzęgających na Jantzen Audio Cross Cap,

- wymiana kondensatorów na wyjściu również na 150uF Jantzeny,

- wymiana kondensatorów w filtracyjnych w anodach ,

- dołożenie kondensatorów anodach fliftujących 100nF równolegle z dużymi 22uF,

- wymiana rezystorów w siatkach na wejściu na niskoszumowe DALE 680ohm,

- wymiana lamp na NOSY 1x GE 5670 i 2 x SYLVANIA 6DJ8.

- przegrupowanie wszystkich płytek w obudowie, żeby zmieściły się wielkie polipropylenowe kondensatory.

 

Od razu napiszę, że wzmacniacz na oryginalnych elementach grał bardzo dobrze ale dopiero po wygrzaniu (ok. 100h) dlatego twierdzę, że chińskie lampy potrafią dobrze grać tylko potrzebują więcej czasu na wygrzanie i w zasadzie nie mam im nic do zarzucenia. Do wad wzmacniacza mogę zaliczyć:

 

- Delikatny brum prawię niesłyszalny,

- delikatną tendencje do syczenia(coś jak artefakty w mp3) i lekkie coś jakby trzeszczenie,

- tandetny potencjometr który po kilku tygodniach używania już trzeszczał a dodatkowo ponieważ wzmacniacz ma dość duże wzmocnienie regulacja odbywała się na kilku pierwszych milimetrach pokrętła.

 

Cała modyfikacja była można by powiedzieć dla sportu, doświadczenia i nadziei na „fundamentalną zmianę jakości” i oczywiście pozbycie się jego powyższych wad. Co ciekawe po wymianie elektrolitycznych kondensatorów w anodach na takiej samej wartości Jantzeny brum został sprowadzany do zera ale uwypukliły się opisane wyżej syczenie. Całe szczęście dało się łatwo na tym zapanować dokładając w anodach 2 sztuki kondensatorków 100nF odzyskanych z modyfikacji MA.

Efekt końcowy:

 

Zniknęły brumy, syki, trzaski, potencjometr dobrze pracuję wzmacniacz w zakresie akceptowalnego dla ucha wzmocnienia nie ma szumów. Dźwięk jest rewelacyjny dla mnie to jest hi-end. Mnogość szczegółów, basu jest w sam raz, piękny wokal i przestrzeń. Testowaliśmy go ze słuchawkami Sennheiser HD 595 i Philips SHP8900 w obydwu przypadkach rewelacja. Co ciekawe PHILPSY grały tak samo dobrze jak HD 595 to tego stopnia, że właściciel i zwolennik Sennheiser stwierdził, że różnicę są subtelne, że nie można na ich podstawie twierdzić, które słuchawki są lepsze. Do testów mieliśmy jeszcze jeden egzemplarz 708B który od moje różnił się chińską lampą na wejściu(pozostałe 2 również), zwykłe elektrolity na wyjściu i zwykły potencjometr. Po kilku odsłuchach wydało się, że mój gra lepiej ale te stwierdzenie zostało obalone ślepym testem i standardową wymówką audiofila „bo byłem zestresowany (oczywiście dla nas należących do niższej kasty tych nie słyszących kabelków to był żart)” 

 

Podsumowując poza oczyszczeniem i ustabilizowaniem wzmacniacza poprawa dźwięku jest ale nie „fundamentalna”, może dlatego, że nowe lampy przepracowały dopiero kilkanaście godzin ale według mnie doszedłem do możliwości moich uszy. Nie stwierdziłem też żeby polipropylenowe kondensatory na wyjściu były w oczywisty sposób lepsze od elektrolitów ale na pewno są bezpieczniejsze 

 

Może za kilka tygodni wymienię kondensatory sprzęgające na Jantzeny czerwone i zobaczymy so będzie. Wzmacniacz kosztował mnie ok. 330zł i drugie tyle włożyłem w tunning. Wszystkim go polecam nawet wersje fabryczna jest bardzo dobra.

Teraz przymierzam się do budowy kompletnego klona 708B od zera bo uważam, że jest to dobry schemat. Na koniec dodam, że ten wzmacniacz bardzo dobrze sprawdza się jako przed wzmacniacz to tranzystora właściwie poprawiając dźwięk w każdym aspekcie.

A teraz kilka fotek z wnętrza:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-19478-100000143 1215275502_thumb.jpg

post-19478-100000144 1215275502_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

330 to kosztuję tylko tylko jak się ściąga z innymi wzmacniaczami. Jak się ściąga samego trzeba doliczyć chyba 40 funtów za przesyłkę + jakieś małe cło i oczywiście ryzyko.

Kolega do identycznie przerobionego włożył Siemensy ecc88 i jest zachwycony a myślał, że już lepiej być nie może :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 9 miesięcy temu...

Witam

 

Posiadam od niedawna Xiang Sheng 708B, niestety trafiłem egzemplarz który wymaga tuningu.

Oryginalny potencjometr nie nadawał się do niczego, potrafił zmieniać poziom głośności po dotknięciu a cała regulacja odbywała się na pierwszych 2 mm :(

 

Wymieniłem go na niebieskiego Alpsa, i przy okazji zamieniłem lampy na rosyjskie 6N3P i czeskie Tesle E88CC.

Potencjometr działa ok, ale niestety z kolejnym problemem nie potrafię już sobie poradzić. Wzmacniacz dosyć mocno "brumi". Na AKG-701 jest to mniej słyszalne chociaż psujące przyjemność ze słuchania, a na Sony MDR-V900HD brumienie jest bardzo wyraźne.

 

Proszę o poradę co z tym zrobić - najchętniej bez przebudowania całego wzmacniacza :)

Ewentualnie czy ktoś podejmie się tuningu ?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzmacniacz to wrzód na tyłku (bynajmniej egzemplarz, z którym mnie było dane się zetknąć).

Mój tuning polegał na wywaleniu wszystkiego i wstawieniu całkiem nowego układu, bo jak widać z powyższych wpisów egzemplarze różnią się między sobą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.