Skocz do zawartości
IGNORED

TA-F590ES a TA-F690ES


lipaso

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zastanawia mnie czy jest sens przerabiania 5 w 6. W zasadzie wzmacniacze są prawie identyczne, różnią się kilkoma detalami. Te detale które ja zauważyłem:

 

- 2x12000uf przed trafo w 690

- cewki powietrzne L303 i L304 o nie znanej indukcyjności w 690 (w serwisówce nie ma wartości)

- kilka kondensatorów więcej w 690 i lepszej jakości a niektóre o innym napięciu i pojemności (w 590 mylar a w 690 mica i styroflex)

- inne trafo

- inny pilot (w zasadzie nie ważne)

- wyjście na przedwzmacniacz w 690

 

Ten 590es to straszny muł (gra jak by głośniki były w drugim pokoju) może nie taki jak 3es, ale dźwięk jest bardzo mało szczegółowy, co innego słyszałem o 690es. Trafo jest okrągłe, chyba toroidalne, zastanawia mnie wymiana na zwykłe EI Sony. Będę wdzięczny za wszelkie porady i wypowiedzi.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/48305-ta-f590es-a-ta-f690es/
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wstawiennictwo:) Bardzo bym był wdzięczny Piotrkowi jeśli by zechciał zabrać głos w tej sprawie, bo z tego co czytałem bardzo pozytywnie wypowiadał się o 690es, ale jak go tu zwabić?

F530 ma wade fabryczną mała ale ma łatwo sie wzbudza bo preamp sieje i podbudza koncówki mocy stąd wzmaki łatwo sie jarają co ciekawe..f730 nie ma tej wady...do czego prowadza oszczednosci na czym się da.

Jak masz do wyboru 590 a 690 wez ten wyzszy poprostu łatwiej jest dopłacić niz sie potem nad tym modlić..bo orginalne a nawet podobnej klasy elementy bedzie trudno dokupić dzisiaj i nie wiadomo jak to zagra w realu.

Niestety już mam tego 590 więc próbuję coś poprawić, bo dźwięki jest nie za fajny i wydaje mi się że w dużej mierze za sprawą tych kondensatorów poliestrowych i węglowych w torze sygnałowym. Czyli ogólnie oszczędności. Właśnie to mnie trapi z tymi elementami, bo sony jak już używał elementów to były naprawdę niezłej jakości. Styroflexy były na folii miedzianej dlatego nie mam bladego pojęcia gdzie takie coś można zdobyć, prawdopodobnie tylko z innego sony. Podejrzewam jednak że nawet wstawienie polipropylenów mogło by wyjść na dobre.

Iukar, człowieczku nie chce mi się z tobą pisać, masz jakiś problem ze sobą? Podejrzewam że nie wiesz nawet co to jest kondensator a polipropylenowy to też dla ciebie nie najłatwiejsze słowo, więc łaskawie sprawdź w kiblu czy cie nie ma i grzecznie proszę NIE PISZ TU, bo wprowadzasz zamęt.

Chyba pozostaje tylko zmieniać po kolei i odsłuchiwać, zastanawiają mnie tylko te dwie cewki powietrzne opisane w serwisówce tylko jako air-coil bez indukcyjności (znajdują się zaraz na wejściu w zasilaczu - przy przekaźnikach, wiecie może czemu one mają służyć?

lipaso, 11 Sty 2009, 17:53

 

>Chyba pozostaje tylko zmieniać po kolei i odsłuchiwać, zastanawiają mnie tylko te dwie cewki

>powietrzne opisane w serwisówce tylko jako air-coil bez indukcyjności (znajdują się zaraz na wejściu

>w zasilaczu - przy przekaźnikach, wiecie może czemu one mają służyć?

 

Chodzi o L301 i L351? Ale one są na wyjściu, a nie na wejściu, tuż przed przekaźnikami podającymi sygnał na terminale głośnikowe.

Gość V-savage

(Konto usunięte)

lipaso, 11 Sty 2009, 17:53

Jeśli to są cewki na wyjściu wzmaka, to z tego co wiem kompensują pojemność kabli. Nie mają raczej wpływu na dźwięk i stosuje się je we wszystkich wzmacniaczach

Dokładnie są to 303 i 304 jaką to może mieć indukcyjność może ktoś by taką informacje zamieścił? Zastanawia mnie również różna wartość kondensatorów w zależności od odbiorców. Niemcy mają inne preferencje od anglików - jak to rozumieć?

miałem sony 690 es ponad pól roku. dynamiczny, zywy, neutralny, bardzo wyrownany dzwiek, jeden z najneutralniejszych wzmacniaczy jakie miałem a troche tego było. zadnego ocieplenia ani osuszenia dzwieku. poprostu neutralny. sprzedałem bo miał ciut za mało detali i grał wąsko. przegrał z marantzem pm-78. generalnie 690 to dobry wzmak, ale jezeli mowimy o kwocie około 600zł. jednak jego cena rynkowa to ok 800 950zł, ja swojego z pilotem sprzedałem za chyba 949, a za tą kase mozna lepiej.

>Niemcy mają inne preferencje od anglików - jak to rozumieć?

Mialem kilka wzmacniaczy SONY, troszke nizszej klasy. Na rynek niemiecki w kazdym z nich byly w roznych miejscach kondensatory zabezpieczajace o malych pojemnosciach. Nie wiem czy dobrze zrobilem, ale w ramach zalecanego na tym Forum tuningu wiele z nich powyrzucalem,

Czyli w czym się różnią preferencje Niemców od Anglików? Czy myślicie że zastąpienie kondów poliestrowych w torze audio, mikowymi może coś zmienić czy lepsze by były MKP lub polistyreny które są w f690? Bo na pewno zamienię te ceramiczne w torze audio na mikowe - słyszałem już o tym wiele i podejrzewam, że sama ta podmianka da jakiś efekt. Poliestrowe mają to do siebie że ostro zmieniają pojemność ze wzrostem częstotliwości więc MKP powinny pomóc ale nie wiem jak by się zachowały mikowe? Nigdzie tych polistyrenów nie mogę znaleźć z takimi pojemnościami więc może spróbuję z tymi mikowymi.

 

pozdr

te kondki cewki,oporniki w wzmakach na rynku niemieckim sa powodowane jakoscia niemieckiej sieci elektrycznej ..jest duuzo gorsza od naszej..malostabilbna z pikami.ponoc w latach 90 rozjechało im sie zerowanie czy uziemnienie bo było wiekszosciowo oparte na rurach wodociagowych..jak zaczeto stosowac rurki z pcv zaczeło im sie pierniczyc..wiec wzmaki na ich rynek były dodatkowo obklejone zmulaczami..

Zerowanie to bardziej ochrona przeciwporażeniowa, ale rozumiem że mieli problemy z przepięciami. Tylko to chyba zamiast dawać kondensatory lepiej było dawać warystory albo jakieś diody szybki, chociaż pewnie ktoś nad tym myślałe więc nie będę drążył.

 

Dzięki wiem już na czym stoję, bo ciężko mi było zrozumieć temat. Czy w ogóle był temat na forum traktujący o tych zabezpieczeniach pojemnościowych bo jakoś znaleźć nie mogę? Co ewentualnie można by wyrzucić w 690es? Bo nie chciał bym wymieniać elementów które potem wyrzucę:) Chociaż podejrzewam że te zabezpieczenia to raczej jakieś duże pojemności i to raczej na początku toru zasilającego a nie w torze sygnałowym.

 

pozdr

>...Czy w ogóle był temat na forum traktujący o tych zabezpieczeniach pojemnościowych...

Bylo o tym dawniej, napewno,

>podejrzewam że te zabezpieczenia to raczej jakieś duże pojemności i to raczej na początku toru zasilającego a nie w torze sygnałowym.

Pamietam, ze chodzilo takze o wlasnie b.male pojemnosci (ok. 100pF), w torze sygnalowym : jak pamietam zalecano wyrzucic kondenasatory blokujace sygnal. Ja to kiedys zrobilem, i jak na razie jest OK. Ale czy to poprawilo tony wysokie, tego na 100% nie powiem, ale wzmacniacz nie spalil sie do dzis,

Od niedługiego czasu, posiadam TA-F670ES.Nie jest przystosowany do zdalnego sterowania, czyli prawdopodobnie, jest to model wcześniejszy od 690-tki.

Niestety internet jest bardzo ubogi w informacjedotyczące tego wzmacniacza. Czy ktoś z Was ma może wiedzę, w jakich latach był produkowany? Jakie ma słabe, mocne strony, itp ?

Przepraszam, że wchodzę w ten wątek, ale uznałem, że nie ma sensu zakładać osobnego tematu.

  • 2 tygodnie później...

Po zmianach i wygrzaniu elektrolitów już słychać różnicę, poprawiła się głębia przy niższych częstotliwościach, szczegółowość i stereo ale pogorszyła się trochę szybkość basu ale tylko trochę, nie buczy ani nie ciągnie się - może to dlatego że tego basu było mniej przed modyfikacją i to jest złudzenie. Ogólnie gra jest warta świeczki. Chociaż na początku się przestraszyłem wysokie tony były ostre i nieprzyjemne, zamieniłem elektrolity te co mają większą pojemność w 690 na Panasonic FC. Poliestry i kondy ceramiczne zamieniłem na silver mica i styrofleksy miflexa.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.