Skocz do zawartości
IGNORED

Tuning SONY CDP XA-50ES


dario

Rekomendowane odpowiedzi

Pragnę poznać Waszych opinii na temat tuningu odtwarzacza CD SONY CDP XA-50ES.

Szkoda mi jest pozbyć się źródła, które dobrze sprawuje się. Może , ktoś z Was jest już po tuningu odtwarzacza CD. Mam namiary na Pana Swobodę w R.F.N , który to nieźle robi ,ale koszt tuningu w/w CD jest wysoki. Biorąc po uwagę obecny kurs EUR będzie to drogo kosztowało. Może w Polsce ,ktoś potrafi poprawnie tuningować CD?

PODSTAWOWE PYTANIE, CZY WARTO ???

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/5221-tuning-sony-cdp-xa-50es/
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy później...

Na stronie LC Audio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) pojawiła się informacja o możliwości poprawy brzmienia "pięćdziesiątek" z wmontowanym Zapfiltrem ( i nie tylko) przez pominięcie układu Current Pulse DAC. Wygląda to interesująco, ciekawe jakie są efekty takiej przeróbki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rany ludki jak wy kombinujecie w przypadku tego cedeka upgread trzeba przeprowadzic bardzo ostroznie aby nie wyszedł tzw Down-gread.Włozenie zap filtra zamiast curent pulse cofnie ten cd w rozwoju o 5 lat te kosci sa tam dodane celowo po to aby maksymalnie duzo wycisnąc z konwenterów C/A ..lepszym posunieciem jest zamontowanie lc-clocka 45MHz, dodanie dodatkowej płyty z miekkiej stali grubej na 4mm od spodu oraz doklejenie mat tłumiacych w kilku miejscach ale bez przesady bo tam sie wydziele duzo ciepła na serwo a sony pooszczedziło i nie dało tam zadnych radiatorków i to ciepło musi byc gdzies odprowadzone.warto tez podłaczyc gniazdo IEC zamiast zwykłego kabelka i zaopatrzyc sie w solidny kabel zasilajacy np u Vanavideo.

jak tunning ES 50 do do SVOBODY,to chyba jedyny gosc ktory zagearantuje pozadane efekty.sluchalem jego przerobionego ES 50.nie mam zaufania do przerobek,jakas kosmetyka to i owszem,ale gleboka ingerencja to juz bardzo ryzykowny zabieg.

lecz generalnie nie jestem fanem tej marki.mialem,okazje porownac 50 z Micromega Stage 6,w bezposrednim odsluchu,i zostawilem kiedys w systemie te druga.

faktem jest,ze sony to solidnie wykonany cd.

W tym wypadku kombinuję nie ja, tylko LC Audio ;-) Myślałem, że skoro oni proponują taką przeróbkę to nie byłby to downgrade...

Zmodyfikowanego 50ES z Zapfiltrem i Clockiem używam już od kilku lat, po wymianie kabla sieciowego, zainstalowaniu filtra AC gra całkiem nieźle.

Dzięki za podpowiedzi, zastanawiam się, czy nie warto wymienić kondensatorów przy dac'u z Nichiconów na Panasonic FC???

Marek

Być może ZAP filter jest lekarstwem na sterylność 50ki.Warto spróbować.

Często mam okazję słuchać przerobionej 30ki,jest to obecnie o niebo lepsze urządzenie od oryginału.

Sony z serii 30,50 kwalifikowało się praktycznie od razu po kupnie do dobrego tuningera,a można z nich dużo wycisnąć.

>Marek

Z moich doświadczeń wynika, że jeśli chcesz faktycznie usłyszeć dalszą poprawę zmieniając kondensatorki w cyfrówce (a masz już ZAPFilter i Clock), to musisz zastosować coś lepszego niż PanasonicFC czy Nichicon.

To powinny być raczej SANYO Oscon lub BlackGate'y.

Możesz też popracować nad zasilaniem - czy wszystkie kolejne elementy toru, od filtra cyfrowego do filtra wyjściowego mają odseparowane zasilanie? Jeżeli tak, to jakie są w nich stabilizatory napięcia? Jeżeli stare serie 78xx i/lub 79xx, to z pewnością zmiana na nowsze generacje takie jak LT1085,LT1033 albo co najmniej LT317 i LT337 powinna dużo poprawić.

co do xa 50 es to rzeczywiscie moge sie zgodzic ze brzmienie jest suche, sterylne acz szczegolowe natomiast 30 es wg mnie brzmieniowo nie moze byc wrzucona do tego samego worka gdyz w kategoriach obiektywnych gra gorzej od 50 tki ale gra dzwiekiem muzykalnym, z dobrze nasycona srednica i mocnym, soczystym, sprezystym basem i w kategorii cena / jakosc wg mnie wygrywa z 50 tka takze nawet bez przerobek jest bezpiecznym zakupem

 

upgread jaki ja zastosuje to prawdopodobnie dokupienie zewnetrznego daca ,najchetniej sonego:) ale 10 letni kosztuje kolo 1000 eurosow:)

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Marek w starszych seriach 559es,779es,505es,707es,5es,7es sony miało na wyjsciu układ podobny do zap filtra na wyjsciu a w nowszych dali zamiast stopnia wyjsciowego w klasie A taki specjalizowany scalak chyba 28 nozkowy cxa8042as fachowo zwany ekspanderem z tad czescto te cdeki popadaja w lekka klinicznosc.

W starszych seriach stosowano zawsze kondzioły Panasonica obok konwentera z napisem "passion" czarne podobne do Fc...moim zdaniem grają te kondziołki duzo lepiej dzwiek jest słodszy..nichicon Muse sa znakomitymi kondensatorami ale raczej w zasilaczu a nie obok daca...w moim cd 707es sa dwa w zasilaniu natomiast obok daca siedza panasoniki...FA ..miałem kiedys 50 denerwowało mnie w jej dzwieku tzw rozdwojenie jazni i lekkie problemy z lokalizacją..głownie przy muzyce strunowej..np Vollenweider..miałem wrazenie niekiedy ze słucham dwie harfy..XA50Es sprzedałem z przyczyn ekonomicznych kilka lat temu ..teraz pomny swych rozterek upolowałem rok temu 707

Jak otworzysz XA50, po prawej stronie od mechanizmu do płytki dochodzą 2 wiązki czarnych cieńkich kabli. Nie pamiętam teraz czy górny, czy dolny trzeba wymienic. Tylko przypadkiem nie pomyl kabli,bo wtyczki są obrócone o 180 stopni. Ta wymiana otworzy brzmienie i dźwięk bedzie bardziej plynny. Polecam krótki kabel ze srebra w teflonie, a gdy takiego nie masz, kawałek kabla miedzianego r-core 0,25mm czyli zwykłego telefonicznego. Można go ostroznie tam wmontowac. Zabieg kosztuje praktycznie 0zł, a poprawa jest. to tak na poczatek,zanim zaczniesz gzrebać w opampach itd... Ktoś wcześniej napisał o kablu sieciowym, koniecznie trzeba wymienic poprawa jest duża.

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi :-)

->mi$kin

Pewnie poeksperymentuję z Sanyo OSCON - powinny być łatwiej dostepne (Elfa).

Odtwarzacz ma w sumie kilkanaście stabilizatorów napięcia. W części cyfrowej mam M7907 (-7V?) M7806 (+6V) M7807 (+7V). Czym należałoby je zastąpić? LT1085,LT1033 tu chyba nie pasują?

-> Piotrek

W mojej piećdziesiątce cxa8042as nie znalazłem, o ile pamiętam były opampy 2604, które wylutowano podczas modyfikacji...

Problemy z lokalizacją ustąpiły chyba właśnie po zainstalowaniu Zapfiltra, conieco pomogło też usunięcie nadmiaru wewnętrznego okablowania (wyjścia słuchawkowego i regulowanego) (!) Pewnie to też zasługa Elaców....

Tak właśnie myślałem, że w miejscu Nichiconów Muse FA można by zastosować jakieś kondensatory o niskiej impedancji - miałem nadzieję, ze wystarczą dostępne na Wolumenie Panasonic FC (zdaje się, że midziałem je na zdjęciach nowego Gryphona Mikado;-)], ale pewnie zamówię Oscony. Różnica w cenie nie tak wielka.

 

->Piotr_DA

Od mechanizmu odchodzą w sumie ze 3 wiązki kabli, trudno cokolwiek tam zmieniać, zwłaszcza, że nie bardzo wiem, o który kabelek chodzi... Domyslam się, że modyfikacja miałaby dotyczyć kabla przesyłającego sygnał cyfrowy do DACów, chyba jednak nie odważę sie tam dłubać.

>Pierre

tak wstawiłem OS cony w czesci zasilania cyfry samego DACA (bo 707 ma całkowicie izolowane zasilanie cyfry i serva oraz audio) wybitnie porprawił sie bass i taka jakas trudna do zdefiniowania cisza.

W zasilaczu audio ktos mi ukradł małe orginalne kondensatory nippon chemicon 470/50V i własnie wygrzewam elny cerafine 470/63V na szczescie duze kondziołki 4700/63V- elna for audio zostały orginalne(uff)

W przyszłym roku kupie komplet operacyjnych ad OP275Gp które sa najbardziej zblizone parametrami do orginalnych Ne5532...w tym cd wykorzystano unikalne własnosci tego prostego scalaka polegajace na duzej odpornosci na pojemnosci na wyjsciu..czego nie maja tak popularne bardzo dobre skądinąd scalaki Burrbrowna NpOPA2604....jak je wstawiłem była kaszana dopiero niejaki pan Brumester mnie oswiecił ze ne5532 sa bardzo odporne na obciazenie pojemnoscia..dołaczam fotke in-side 707

[obrazekLUKASZ-176182_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>Piotr DA

Zaciekawił mnie twój wpis..swój 707ES w zeszłoroczne swieta dosc mocno potraktowałem oscyloskopem tektronikxa model THS720P..i wyłapałem w nim kilka drobnych niedociagniec min własnie dziwne smietki na sygnale z płytki servo do audio dokładniej na szynie nazwanej w serwisówce Data...teraz chyba wiem skad sie te smietki biorą...i chyba docelowo poszukam jakiegos solidnego cinkiego kilku-zyłowego ekranowanego kabelka.

Dzieki za info.

 

>Pierre

AAa jeszcze jedno oboc daca CXD2556Q jest scalak 74HCU04 do zegara 45Mhz który taktuje konwenter..scalak ten jest zasilany z typowego Plus5V i jak sie wepnie oscyloskop na to zasilanie to zamiast stałego przebiegu widzimy takie małe "sianko" które tam zapieprza sobie i sieje po całym układzie..wystarczy wylutowac istniejacy kondensator 100nF i w jego miejsce wstawic kondensator MKT o rozstawie 5mm firmy BC 1uF/63V problem znika jak reka odjał.

Drugi taki słaby punkt gdzie sieje to wyjscie optyczne tos-link tam tez trzeba wkleic zamiast 100nF jakies 470nF.

 

 

jedno wiem w ciagu tylko tego roku moja kolekcja płyt powiekszyła sie o jakies 40 pozycjii bo tak wspaniała i wciągająca jest teraz dla mnie muzyka z mojego CDP-X707ESa.

ja to stwierdziłem bez oscyloskopu, bo to słychać dość wyraźnie. na dowód dodaję zdjęcie , które zrobiłem zanim sprzedałem XA5ES. Rzeczywiście są tam 3 wiązki i zmienić nalezy tą z czerwonymi wtyczkami. Widać wetknięte kabelki miedziane. Zdjęcie mam większe jak ktoś chce to mogę wysłac na maila, tu miesci się tylko 40kB. Też bałem się to zrobic, ale potem jak już włozyłem te, to zostały na zawsze,bo bez nich już nie dało się słuchać. Kolejną wazną rzeczą, choć banalną jest uziemienie części analogowej. w 707ES nie ma tego problemu, bo jest miedź, ale w tańszych KONIECZNIE trzeba przykręcić wyjściowe chinche do obudowy poprzez blachę z miedzi, choć mały kawałek, ale TRZEBA!!! I jeszcze mała uwaga. Sony jest bardzo wrażliwy na to, jak wetknie się wtyczkę do gniazdka. należy sprawdzić połączenie nazwijmy "lewe" oraz "prawe".

[obrazekLUKASZ-176202_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>Piotr_DA

Z polaryzacją wtyczki to święta racja !

Mój soniak gra lepiej z wtyczką wetkniętą tak jak oznaczono jej kabel - z fazą od strony białego paska na nim.

Mam wtedy wyższe napięcie upływu na obudowie.

Przy tuningu głównym zagadnieniem jest korekcja zbocza filtrów wyjściowych, bo fabrycznie są za ostre co daje mało szczegółowy obraz dźwięku. Kiedy je się przesunie wyżej ( > 50 kHz ) to wtedy można słuchać. Właśnie to robił Svoboda + osobny pcb i inne układy ( na wyjściu dawał ultraszybkie bufory wideo ). Do tego osobne zasilanie i "włala" ! Kiedy mamy dobry filtr to zabieramy się za sekcję audio - uważam jednak, że NE trzeba było wyrzucić....

A potem reszta.

Pzdr.

Kupiłem na Wolumenie trochę OS-CONów, 33uF/20V (nie wiem czy nie podróbki, końcówka po kilkanaście gr/szt, w Elfie ponad 6zł). Czy jest sens używać je w zastępstwie Nichiconów 47uF? Czytałem gdzieś, że kondensatory Sanyo zastępują znacznie większe pojemności tradycyjnych elektrolitów...

Jeśli są to zielone nichicony to mogę podpowiedziec, ze takie same mam w przetworniku thety, więc podejrzewam, że raczej nie są najgorszej jakosci i nie trzeba ich wymieniać. Oczywiście mogę się mylić... Jeśli chcesz juz wymieniać, to raczej pojemnosci powinny być takie same. Stwierdzenie,ze kondensatory jakieśtam zastępują inne o większych pojemnosciach trochę przypomina mi stwierdzanie zawartości cukru w cukrze....

->Piotr To są właśnie zielone nichicony Muse FA... Może rzeczywiście nie warto ich ruszać...

Natomiast jeśli chodzi Sanyo, Japończycy sugerują wymianę kondensatora LClocka z Panasonica 10000uF na OSCON 1000uF (10x mniejsza pojemność) Ma to rzekomo mieć związek z ich "szybkością".

Witam !

>Piotr_DA

Chciałem wymienić, ale tak jakoś wyszło.... Były inne rzeczy do zrobienia. Oczywiście mam na nim ferryt i przyznam się

że na razie tak zostanie. Kabel będę wymieniać kiedy wrzeszcie zabiorę się za płytkę Swobody w/g Audio DYnamic :-)

Ale tak na serio z uporem maniaka polecam tuning filtrów wyjściowych. To jest KOLOSALNA poprawa !

Pozdr.

>Piotrek608

Sony filtruje zgodnie z czerwoną księgą - czyli ok. 21.2 kHz z nachyleniem ponad 60 dB. Tak strome zbocze zabija mikrodźwięki - imuls tylko w zarysie przypomina ten na wejściu - brakuje zupełnie wyższysch harmonicznych. Takie filtrowanie ma na celu usunięcie śmieci po kwantowaniu, ale w rzeczywistości zabija dźwięk. To wszystko zrozumiał niejaki p. Swoboda i zaprojektował swój filtr o częstotliwości odcięcia ok 70 kHz z łagodnym zboczem. Polecam również pewien eksperyment ( sam od niego zacząłem ): otóż POMIŃ wyjściowy filtr i posłuchaj. Różnica jest słyszalna od razu. Jednak filtr MUSI być - w końcu nie jesteśmy amatorami, jednak powinnien on mieć duzo wyższą f-3dB od fabrycznego i łagodne zbocze ( 12dB w zupełności wystarczy ). Włąśnie tak zmieniłem u siebie, ALE UWAGA ! w torze symetrycznym ! Tam jest klasyczny układ 12dB w dół. W torze niezbalansowanym są żyratory i aby je przerobić w/g mojego ( Swobody ) pomysłu trzeba trochę pobawić się w obliczenia. Gdzieś mam wzory, gdybyś był zainteresowany.

Właśnie owe sławne płytki swoboda modification to osobne żyratory + scalone bufory wyściowe + zasilacze + pcb.

W którymś starym Audio Video było to dokładnie opisane.

Pozdr.

Piotrek608>

O żyratorku możesz poczytac tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obliczonka też tam znajdziesz ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Marek>

Te OScony 33uF są zdecydowanie za małej pojemności! A ta ich cena też nieco podejrzana!

Układziki M7907,M7806,M7807 to raczej nie stabilizatory.

Szukaj raczej czegoś co wygląda jak elementy zaznaczone poniżej na czerwono!

[obrazekLUKASZ-177166_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

EEeee to sa stabilizatory tylko oni je tak nazwali Lm7806,LM7807,LM7907 TO SA 1A STABILIZATORY TOSCHIBY.

 

Polaryzacja wtyczki zmienia ale nie sa to wielki zmiany rzeczywiscie z Faza na białym pasku jest lepszy basiorek.

 

Dzieki serdeczne za link o Zyratorach i za info o filtrze dolno przepustowym..kurcze to strasznie ostro oni taam tna ten sygnał..rany 22,1KHz i 60 dB w dół przeciez to kilernia...Hmm pomyslimy zrobimy:):)

Aaa w ten zbawienczy wpływ os conow raczej nie wierzmy mam tu miernik rlc przed nosem wkładam OS-Cona 100/20V i pokazuje mi przy sygnale 1khz 103uF czyli raczej trudno sobie wmowic ze 33uF to bedzie jak 47...

 

Kupuj te pojemnosci jakie maja byc a nie jakies wydumane i nie pasujace.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.