Skocz do zawartości
IGNORED

CoCo - SPDIF Converter & Conditioner


Rekomendowane odpowiedzi

Rochu, faktycznie masz rację. Spojrzałem pobieżnie i myślałem, że to jest jedno urządzenie, a tam są dwa. Zauważyłem jeszcze jedną różnicę: gdy patrzysz na zdjęcie CoCo, to nikt nie gra dla Elizy.

rochu, 14 Lip 2009, 16:47 i Edwardzie:

 

W uzupelnieniu tego co napisal Rochu:

 

DIP classic:

Its main functions:

* Jitter reduction/signal conditioning - redukcja jitteru

* Signal Boosting(to 6 times higher) - wzmocnienie sygnalu do 6 razy

* Ground Isolation(to avoid noise/hum) - izolacja galwaniczna

* Format change(from Opto to RCA, from RCA to Balanced, etc) - mozliwosc zmiany formatu danych z optycznego na rca, z rca na zbalancowany)

* Data Alignment (new data stream output) - stworzenie strumienia danych jakby od nowa

 

The most dramatic feature is the Classic’s built-in precision clock. Najwazniejsza cecha DIP jest jego precyzyjny zegar.

 

The original clock retrieved from the transport is abandoned. A new reference clock is introduced to hold the sampling frequency at a precision 44.1KHz (standard CD format, hence the name "Classic"). - Oryginalny zegar odzyskiwany z sygnalu jest odrzucany. DIP wprowadza swoja wlasna czestotliwosc probkowania dokladnie 44,1KHz (standardowy format CD, stąd nazwa CLASSIC)

 

This precision clock allows any conventional D/A converter to operate with far better precision and efficiency, resulting in higher definition, better instrument localization, wider and deeper sound field , and above all, more involving music enjoyment. Ten dokladny zegar umozliwia kazdemy DACowi prace z z wieksza dokladnoscia i efketywnoscia, a w rezultacie poprawe i tu marketingowe ble-ble

------------------------------------------------------------------------------------------

Gdyby mi się chciało, tak jak mi się nie chce...

Edward - skonstruowales fajne urzadzenie - mam DIPa - uzywam od kilku lat, jestem z niego bardzo zadowolony. Zycze Ci zeby twoje CoCo dzialalo co najmniej tak dobrze jak DIP. I tyle. I bez urazy!

------------------------------------------------------------------------------------------

Gdyby mi się chciało, tak jak mi się nie chce...

Chris01, ależ czym miałbyś mnie urazić? :-) Najważniejsze, abyśmy byli zadowoleni z tego, co mamy. A od czasu do czasu można zmajstrować coś nowego, to też daje dużą frajdę.

 

W przypadku DIP-a zastanawia mnie tylko to wzmocnienie sygnału. Nie bardzo wiem, czemu ma służyć. Standardowo sygnał SPDIF ma wartość 0,5 Vp-p i taki poziom przewiduje specyfikacja standardu. Sześciokrotne wzmocnienie sygnału w pewnych nieszczęśliwych okolicznościach może zaszkodzić sygnałowi a nie pomóc. Skoro jednak projektant tak wymyślił, to pewnie miał w tym swój cel.

jak chcesz to moge zmierzyc u siebie sygnal z DIPa to przynajmniej sprawdzimy czy ten marketingowy bełkot o wzmocnieniu sygnału ma cokolwiek wspólnego z rzeczywsistością

 

K.

------------------------------------------------------------------------------------------

Gdyby mi się chciało, tak jak mi się nie chce...

Informacja dla osób zamawiających:

 

Oba układy scalone mają dość gęsty raster wyprowadzeń co 0,65 mm, a szerokość wyprowadzeń to 0,3 mm. Obudowa WM8804 ma wymiary 7x5 mm, a LT1762 to 3x3 mm. Jeśli ktoś obawia się o to, czy uda mu się poprawnie przylutować te układy, proszę dać znać, otrzymasz wtedy płytkę już z wlutowanymi tymi dwoma układami. Po lutowaniu płytka będzie umyta ultradźwiękowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bardzo ładne urządzenie. Gratuluję estetyki wykonania.

Kilka lat temu kupiłem używany Monarchy DIP Upsampler. Ponieważ nie współpracował prawidłowo z moim przetwornikiem przy ustawieniu na 24/96, zwróciłem się z prośbą o pomoc do producenta.

Zaproponowano, abym zmienił jeden z rezystorów, aby obniżyć napięcie na wyjściu z fabrycznych 5V. Skoro zbyt wysokie napięcie może sprawiać problemy, nie rozumiem, po co takie stosuje Monarchy...

Wyższe napięcie wyjściowe to większy slew rate. Za duże napięcie może jednak "przytkać" odbiornik SPFIF (lub inny element), którego producent i tak gwarantuje poprawne działanie przy amplitudzie rzędu 120mV. Może też powodować nasycanie się rdzenia transformatora wejściowego, jeśli taki zastosowano. W każdym razie, poziom napięcia kilku V jest bardziej odpowiedni dla wejść w standardzie AES/EBU (5V nominalnie).

Przy okazji mam pytanie otwarte:

wykonując połączenie spdif w standardzie 75, lub 50 omów, stosuje sie odpowiednie kable , gniazda, rezystory, a co z prowadzeniem sygnału na płytce, chodzi mi o odstep ścieżek, jej grubość, fizyczne rozgiecie blaszek gniazda itp , ma ktos wiedzę, lub doświadczenie?

Wydaje mi się, że przy kilku centymetrach to nie stanowi problemu tym bardziej, że częstotliwości nie są duże. Oglądałem przebiegi tuż przy układzie, na transformatorze, na gnieździe wyjściowym i na końcu kabla 1-, 3- i 10-metrowego. Różnice są minimalne, a sygnał wciąż ma bardzo ładny przebieg. Warunkiem jednak jest prawidłowe terminowanie rezystorem 75 omów po stronie odbiornika! Brak terminatora powoduje doskonale widoczne odbicia i dzwonienie.

 

Przewody SPDIF powinny mieć oporność falową 75 omów, tak przewiduje standard SPDIF. Warto też (moim skromnym zdaniem) stosować złącza BNC, a nie RCA, dlatego też na wyjściu CoCo zamontowałem gniazdo BNC.

Tak przy okazji zapytam, jakie macie doświadczenia co do rodzaju i wartośći kondensatora sprzęgającego dla sygnału SPDIF. W notach katalogowych zwykle zalecana jest wartość 10nF dobry ceramik, natomiast w praktyce spotyka się wartości od 10 do 100nF i więcej. Wartość ta pewnie będzie miała wpływ na kształt zbocza sygnału. Czy ktoś może to próbował zmierzyć.

Noty katalogowe dla CSów (CS8416) przewidują 10n, a dla DIRa (TI) przewiduje 100n (nota do płytki EVB, bo w zwykłej nie jest to zaznaczone).

Osobiście nie mierzyłem i dla DIRa wstawiałem 100n.

W Wolfsonie też mam 100n (wg noty).

A ponieważ Wolfson jako producent zaleca trzymać się not, więc tak jest.

Czyli Crystal stosuje 10n, jakby ktos pomierzył byłoby miło.

No właśnie, przydały by się pomiary, bo skoro stosuje się układy formujące kształt przebiegu a zwłaszcza zbocza w tym też np. szybkie bramki to także dobór tego kondensatora może mieć istotne znaczenie.

SPDIF stosuje kod bi-fazowy BMC, co oznacza, ze zbocze nastepuje w srodku trwania bitu dla 1 a na poczatku lub koncu bitu dla zera.

Wynika z tego, ze w spektrum nie ma DC a miedzy DC a powiedzmy 10% bitrate raczej niewiele. Tak wiec powiekszanie takiego kondensatorka ponad to, co sugeruje datasheet raczej sie mija...

dward

14 Lip 2009, 16:09

>2. płytki drukowane - 66 zł/kpl

 

- Ile?!

Czy moje oczy dobrze widzą?

 

Edward, czy to jest projekt DIY czy też działalność gospodarcza? Rok temu sam kupowałem gotową płytkę od człowieka który wysoko (finansowo :D) ceni swoją twórczość i wyniosło mnie to:

 

twistedpearaudio

S/PDIF (WM8804) Receiver Board (no parts) $14.00 USD

 

Tyle że on płaci podatki...

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Gagacku,

 

Płytki wykonuję w firmie Satland (www.prototypy.com). Na pewno są firmy tańsze, ale płytki od nich mam na prawdę bardzo dobrej jakości, dlatego korzystam z ich usług. Na stronie znajduje się kalkulator PCB. Można wejść i sprawdzić cenę. Kalkulacja przy założeniu 10 sztuk.

 

Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości czy to jest projekt DIY czy też działalność gospodarcza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeszcze mały suplement a porpos ceny płytki. Z ciekawości sprawdziłem ile kosztowałaby wspomniana przez Gagacka płytka z twistedpearaudio. Jeśli dobrze oszacowałem rozmiar tej płytki na 85x50 mm to przy 10 sztukach koszt wykonania w Satlandzie wyniósłby 30,48 zł przy sitodruku jednostronnym i 33,73 przy dwustronnym. Ze zdjęć to nie wynika, ale pewnie jest jednostronny.

Przyznaję że byłem bardzo zdziwiony ceną i stąd uwaga, ale jeżeli wybrałeś właśnie takiego usługodawcę to oczywiście rozumiem, Twój wybór i za swoją uwagę przepraszam.

BDW, płytka twistedpearaudio jest dwustronna i zapewniam że z bardzo dużą marżą. Tym bardziej nie porównuj jej do cen drogiego wykonawcy, bo to jest pozbawione sensu.

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Puśćmy to w niepamięć.

 

W przypadku produkcji jakiegokolwiek elementu działa efekt skali, który drastycznie obniża koszty. W naszych realiach prawie żaden wykonawca nie chce rozmawiać z osobą, która zleca jedną sztukę czy nawet kilka, a do tego marudzi coś o wysokiej jakości. A jeśli już nawet zdecyduje się wykonać usługę, to efekt często jest taki, że można się rozpłakać i nie za bardzo wiadomo czy z żalu, czy ze śmiechu. A wszystko to jest bolesne dla kieszeni, kosztuje masę czasu i nerwów.

 

Jeśli znajdę producenta PCB, który będzie znacznie tańszy od Satlandu, bez marudzenia wykona pojedynczy egzemplarz w rozsądnym czasie i zapewni taką samą jakość, to BARDZO chętnie skorzystam. Rozmawiałem z kilkoma innymi krajowymi wykonawcami, w każdym przypadku dostawałem kłody pod nogi.

 

Podobnie jeśli znajdę znacznie tańszą obudowę niż Hammonda, a tak samo estetyczną, praktyczną i co ważne łatwo dostępną w handlu, to przemyślę temat przeprojektowania urządzenia.

> Edward

 

Polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Robią prototypy po około 25zł/dm2 netto, minimalna wielkość formatki 2dm2, czas do 10 dni roboczych. Koszt uruchomienia produkcji jest zerowy jeżeli dostarczamy własne klisze z obrazem formatki i plik z owiertem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • 2 tygodnie później...

Płytki zamówione, będą u mnie około 5 sierpnia. Wtedy będę pakował zestawy i wysyłał lub umawiał się na odbiór osobisty jeśli ktoś woli.

Edwardzie

Jeśli jest jeszcze taka możliwość, to też pisałbym się na to zamówienie.

 

Zamówiłbym podany komplet oprócz złącz optycznych i wyjścia na chinch.

Szanowny Edwardzie.

Zmieniłem zdanie za na namową kolegi i proszę o kompletne urządzenie wraz z obudową ale bez "optyki".

Oczywiśćie dwa takie CoCo , bo drugie dla kolegi.

Zebrałem wszystko w tabeli. Proszę o sprawdzenie czy wszystko się zgadza i uzupełnienie informacji oznaczonych znakami zapytania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.