Skocz do zawartości
IGNORED

Powtarzalność brzmienia


Zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Nieraz spotykając się z odmiennymi ocenami wpływu na brzmienie danego modelu urządzenia zastanawiałem się nad kwestią powtarzalności parametrów.

 

Czy ktoś kiedyś porównywał dwa takie same wzmacniacze czy pary kolumn i stwierdził znaczące różnice?

 

Druga, bardziej drażliwa kwestia, to wprowadzanie zmian do urządzeń bez zmiany ich nazwy i wyglądu zewnętrznego lub wręcz "rasowanie" ich do testów lub pokazów.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/5859-powtarzalno%C5%9B%C4%87-brzmienia/
Udostępnij na innych stronach

Zbig-> w dawnych czasach testowałem wzmacniacz foniki. Tam trudno było mówić o powtarzalności pomiędzy kanałami, a co dopiero wzmacniaczami. Naszczeście to forum jest poświecone lepszemu sprzetowi i dlatego niezabierałem głosu w tej kwesti.

Testowałem kiedyś monitory Yamaha Ns10 M w ilości..... 30 !!! par. Tak trzydziestu!!!

Bylo to u dystrybutora - miałem wybrać 4 najlepsze pary. Po kilku godzinach wziąłem 4kartony leżące najbliżej mnie :-) Wnioski nasuwają sie same.

Zbig > podobno można.. rożne rzeczy usłyszeć i ... jak wiesz niektórzy słyszą :-)

Ja poprzez ten przyklad chcialem tylko powiedzieć, że Yamaha ze swoimi bądź co bądź legendarnymi monitorami,

jest perfekcyjna - a to znaczy,że w , przynajmniej obrębie jednej dostawy brzmienie jest idealnie takie same.

Niestety to zjawisko zaczęlo się zmieniać - z nie błachej wcale przyczyny. Membrana jest robiona z kartonu produkowanego z pewnego ( nie znam nazwy) gatunku drzewa rosnącego tylko w Amazonii - niestety drzewo wyginęło jakieś 3 lata temu i Yamaha korzysta z zapasów drewna- " mieszając " teraz z innymi gatunkami.

Żadna prowokacja tylko pytanie o powtarzalność parametrów - w domyśle proces technologiczny i kontrolę jakości... sytuacje gdzie kilka sztuk tego samego modelu np. wzmacniacza gra zupełnie inaczej nie są hipotetyczne... celowała w tym kiedyś taka chińska (?) firma która współpracowała najpierw z NAD'em a później robiła nadopodobne budżetowe komponenty.... poza tym przypomniała mi się jeszcze opowieść bodajże Kena I. o testowaniu 18.000 chińskich lamp z których każda gra inaczej :)))

 

Pzdr.

->Zbig

Czasem przyczyną różnic brzmieniowych mogą być zmiany konstrukcyjne wielu urządzeń. Bardzo często producent zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian (ulepszeń) bez informowania o tym... Tak np jest w przypadku Classé CAP-151 - wersja sprzed dwóch lat różni się nieco zasilaczem, zastosowane kondensatory i oporniki też chyba są nieco inne (przynajmniej "kolorystycznie").

Roznice sa!Wynika to z malej powt.zastosowanych elementow.Czesto bylem swiadkiem klutni w sklepach,gdy klient domagal sie wymiany klocka[CD], z powodu roznicy brzmienia w kanalach.Handlowiec[jak to bywa malo kumaty w kwestji elektroniki],mowil ze to bezsensu bo to H-End.A wiadomo ze w filtrach lajzy daja elementy o tol.gorszej niz+/- 5%.A powinno byc pon.1%!Jak stad wynika =>10% roznicy w kanalach,mozna wylapac,niemuszac byc audiomaniakiem!

Fabianek > cyt ... tak własnie powstają plotki. Nikt nienapisał , że słyszy różnicy przy przegięciu kabla. Wysuwacie zbyt daleko idące wnioski :)))...

A co masz na myśli ? bo dziś kojarzę sprawnie inaczej ?

Oczywiście że róznice moga byś. Dużo zależy od rodzaju konstrukcji. Szczególnie w lampach, gdzie jest bardzo małe sprzęzenie zwrotne lub wcale.

Dochodzą jeszcze różne warunki zewnetrzne, inna jakość zasilania z sieci, zakłócenia.

Wzzystko to mozna uzasadnić technicznie.

pozdr

Jarek

Fadeover-> Myślałem, że derzysz do mojej wypowiedzie w wątku, który jest już na bocznicy. Jak się okazało to w wątku bis faktycznie ktoś napisał, że słychać różnicę.

 

Przepraszam za zamieszanie.

Przepraszam ABs ale nie mogę zgodzić... różnice pomiędzy egzemplarzami są dla mnie nie do przyjęcia... albo mamy do czynienia z kontrolowanym procesem technologicznym, albo z kupowaniem sałaty na straganie gdzie każda główka jest inna :))) brak dbałości o takie podstawowe sprawy wiele mówi o producencie.

 

Pzdr.

ABs!Roznice sa zawsze!Tylko w teorii sa idealy.Sam stos.rezystory o tol.0.1%w phonostagach co przy wzmoc.np.1000V/V co i tak daje roznice!A ze wkladki sa bardziej nierowne od preampow to inna sprawa.

Zamysłem wątku była bardziej wymiana prakycznych doświadczeń, np. znajomy kupił taki sam model wzmacniacza, zrobiliście porównanie i okazuje się że są duże różnice w brzmieniu.

>lolo

nie chodzilo mi o roznice w charakterze brzmienia, ale o pewne niuanse, zwiazane z selekcja i doborem elementow, partia produkcji, zmianami konstrukcyjnymi, czystoscia montazu. Czym sprzet wyzszej klasy tym te roznice miedzy egzemplarzami powinny zanikac.

Nie do końca, bo na sprzęcie wyższej klasy słyszysz o wiele więcej detali, które mogą być bardziej wrażliwe na różnice jakościowe. Tak jak w wysokiej klasy świetnie wyciszonym samochodzie - wszystko w środku musi być znakomicie spasowane, bo słychac każdy szmer.

Czyli powtorzmy - roznice sa zawsze!

Poruszajac sie w obrebie tego samego urzadzenia i zastosowanej w nim poprawnej aplikacji roznice te wynikaja z doboru i selekcji elementow ("markowe" podzespoly, selekcja, czystosc montazu = wieksza powtarzalnosc) W przypadku opisanych tu monitorow Yamahy warunki te zostaly spelnione idealnie i to powinno byc wzorcem dla wszystkich producentow ;)

ABs> No chyba tak . To są bardzo popularne monitory , jak Wiesz, mają charakterystyczna białą membranę,

i są można powiedzieć uniwersalną ''walutą'' na całym świecie. Pisząc waluta mam na myśli ,że zawsze można te kolumny dobrze sprzedać lub kupić.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.