Jump to content
IGNORED

mission m34i - czy ktoś tunningował?


se8a

Recommended Posts

Czy ktoś z forumowiczów ulepszał m34i, co osiągnał?

Zastanawiałem się co można by porawić w tej konstrukcji.

Wydaje mi się, że najsłabsze w tych kolumnach są wysokotonowe głośniki, trochę brak rozdzielczości, delikatności i lekkości wysokich tonów, wokale mogły by być bardziej bezpośrednie, czy wymieniał ktoś może kopułki na inne, a może jakieś zmiany w zwrotnicy?

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś pisałem do Studio16Hertz z pytaniem o możliwość upgrade'u i jego cenę. Odpowiedź była prosta, lepiej je sprzedać. Wiem, że mieli w tym swój interes, przecież są producentem i chcą sprzedać swój towar, ale ciężko będzie z aplikacją wysokotonowca ze względu na położenie obecnego, jego wielkość i mocowanie. Midwoofery też nie są najwyższych lotów, podobno pochodzą z Taiwańskiej firmy NMB, która produkuje masę dla różnych producentów kolumn. Także odradzali jakikolwiek upgrade. Skóra niewarta wyprawki. Ja czaję się na Sonus Olivę, ewentualnie QBA, wolę coś z lokalnego rynku, ale najpierw trzeba "oddać" obecne w dobre ręce :)

Link to comment
Share on other sites

Też tak myślałem bo wysokotonowce są małe i mają małe magnesy neodymowe i cięzko coś tam wcisnąć innego.

Jednak sprzedawać ich na razie nie zamierzam bo ogólnie jestem zadowolony, są cięzkie dobrze wykonane ale wiadomo słyszało się lepsze i zacząłem rozmyślać jakby tu usunąć pewne niedoskonałośći mianowicie tą troszkę "szorstką" górę.

Dzieki Scout.

Link to comment
Share on other sites

Ja zapodałem po 5 kilo obciążenia do komory balastowej. Jest na plus. Z jakimi kablami se8a u Ciebie grają? Zauważyłem, że są podatne na jakość podłączeń i rodzaj kabli, tu chyba łatwy byłby test ABX :) Lubią bi-wire, ale trzeba uważać z różnymi kablami bo pasmo się rozjeżdża. Przynajmniej u mnie.

I nie ma za co :)

Link to comment
Share on other sites

Ja też zapełniłem komory balastowe piaskiem :)

Mam do nich podpięte Cordiale CLS 425. Najpierw był bi-amping ale stwierdziłem że gra gorzej

( ostrzej ) i pozostał tylko bi-wiring.

Wcześniej używałem jakiegoś kabla o przekroju 4mm2 i po podłączeniu Cordiali stwierdziłem, że na tamtych był mocniejszy bas.

Muszę poszukać bo mam w domu kabelek Jamo i zobaczyć jak by z nim grało, jeżeli mówisz że takie wrażliwe są to spróbuję.

Link to comment
Share on other sites

No szału nie ma, ampli HK 3380. Grały już na OFC 2,5mm kw, potem na DNM Reson, potem na DIY skrętka 5kat., a teraz na Belkinach PCOCC w bi-wire. Jest najostrzej z całego arsenału, ale i najlepsza rozdzielczość i rozciągnięcie pasma w górę i kontrola dołu, w sumie o to chodziło :) Loreena McKennitt brzmi duuużo lepiej :)

Podłączenie kabli musi być solidne.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Scout ja stwierdziłem, że nic nie będę grzebał w kolumnach bo to bez sensu chyba jest, spróbuję je sprzedać ale za rozsądną cenę tylko i wyłącznie bo mam je w stanie jak nówki i wtedy poszukać kolumn które spełnią moje preferencje dzwiękowe.

Z drugiej strony to szkoda mi sprzedawac tych kolumn bo mało jest konstrukcji w tej cenie, które są tak dobrze wykonane. Ogólnie grają super tylko te wysokie tony mnie czasem drażnią w stereo, że brak im tej delikatności i lekkości, którą słyszałem w innych konstrukcjach.

Myślę, że temat możemy zamknąć.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Czy ktoś z forumowiczów ulepszał m34i, co osiągnał?

(...) a może jakieś zmiany w zwrotnicy?

Odgrzewam ten temat jak stary zimny kotlet, bo może komuś się przyda, a zawsze lepiej jest podzielić się doświadczeniem.

Przekopałem wszystkie dostępne mi zasoby netu w poszukiwaniu tych odpowiedzi i nic nie znalazłem - widocznie kolumny tanie masowe ci co kupili to nie słyszą ich wad, bądź widzą ich same zalety (bo te kolumny mają zalety) ale o tym później.

Posiadam te kolumny (oprócz kilku innych par) i próbowałem coś z nimi zrobić już od 3 lat grzebiąc w nich w ramach hobby szczególnie jesiennymi i zimowymi popołudniami.

Doszedłem do wniosku że ingerencja w same głośniki nie ma sensu ze względu na koszty. A wszystkie inne zabiegi voodoo czy żonglerka kablami, bi-wire i inne - szkoda czasu próbowałem.

 

Kable zostawić takie jakie tam zastosowano - są poprawnie obliczone.

Wytłumienie również zrobiono starannie i nie żałowano włókniny - można jedynie wyjąć ją z komory za basrefleksem i wcisnąć do komory ze zwrotnicą.

Na pewno warto wypełnić komorę balastową - u mnie stoją stabilniej.

Kolce... kolce są do ustawiania kolumn na dywanach i wykładzinach jeśli ktoś posiada takie podłoże w pokoju odsłuchowym natomiast jeśli macie panele lub inną twardą posadzkę odkręćcie kolce, nie będą wam potrzebne. Pod kolumny (z przykręconymi cokołami lub bez jak komu pasuje) podłóżcie przyciętą równo wykładzinę lub matę filcową lub tylko nóżki (kółeczka) z filcu - np. w miejscu nagwintowanych gniazd na kolce. Dobrze sprawdzają się też wszelkie podkładki gumowe.

Teraz rzecz bardzo ważna, zwory w gniazdach... Fabryczne zwory są do wyrzucenia, to kiepska blacha z niewiadomego pochodzenia stopu... lipnie złocona (często nie styka i powoduje różnice w brzmieniu między kolumnami!!!) zamiast tych "zwor" użyjcie dobrej jakości rozsądnie grubego przewodu głośnikowego i dobrze dokręćcie, będzie lepiej i pewniej.

 

Tyle co do "tuningu" bezinwazyjnego.

 

Natomiast jeśli chcecie zrobić coś więcej to:

Wymieńcie kondensatory elektrolityczne w torze wysokotonowym. Niestety nie będzie to łatwe i tanie, gdyż producent zaprojektował tor wysokotonowy z użyciem monstrualnych pojemności(jak na tej klasy sprzęt)

Zwrotnica to klasyczny układ trzeciego rzędu z pojemnościami 9,5uF przed cewką indukcyjną i 84,68uF (!!!) za. Widzimy więc, że producent nie olał sprawy i próbował starannie "przykleić" zakres wysokotonowy do reszty pasma (która była chyba dość problematyczna dla zastosowanych głośników średnio-niskotonowych gdyż część zwrotnicy dla nich przeznaczona zawiera pewne komplikacje takie jak dodatkowe filtry kompensacyjne. Wracając do toru wysokotonowego wszystkie elektrolity w tym torze są zbocznikowane dobrej jakości kondensatorami foliowymi więc tragedii nie ma ale aby poprawić trzymanie parametrów w czasie i lekkie zamulenie góry warto wymienić wszystkie te pojemności na foliowe - ja łączyłem równolegle różne wartości np po 22uF po 10uF i td. ( i bez szaleństw tu zwykłe żółte manty wystarczą)

 

Można też wymienić resztę kondensatorów elektrolitycznych zwrotnicy od toru nisko-średniotonowego jak i obwodów kompensacyjnych na foliowe, ale tu poprawa brzmieniowa nie jest drastyczna chodzi o przedłużenie życia - wiadomo elektrolity szczególnie tanie nie trzymają długo parametrów. (Ja wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne na foliowe MKT i MKP (bo takie miałem)

I tu pojawia się wspomniany problem z trudnościami.. mianowicie miejsce! miejsca mamy mało bo płytka choć nie najmniejsza to jest cholernie gęsto napakowana.. Ja robiłem to na "pająka" z góry i od spodu płytki. ;)

 

I teraz rzecz kluczowa. Jak wspomniałem bawiłem się tym od ponad dwóch lat i przerobiłem większe i mniejsze zmiany w filtracji łącznie z przeprojektowaniem zwrotnicy. Głośniki "miski" średnioniskotonowe mają jakiś problem z rezonansem własnym i dlatego producent narobił się z komplikacjami w zwrotnicy i nic lepszego sami nie zrobimy.. ale nie jest tragicznie! ;)

Okazało się, ze w moim przypadku poza wcześniej wspomnianymi zmianami wystarczyła jeszcze mała drobnostka!!!

W torze wysokotonowym przed filtrem jak i za filtrem wstawiono po jednym rezystorze o wartości 1 Ohm. ... I jakież się okazało moje zdziwienie jak metodą prób i błędów zmieniłem ten rezystor "przed filtrem" czyli NIE ten przed samym głośnikiem z 1 na 3 Ohm. (!!!) faza głośniczka wysokotonowego się przesunęła! i to słychać od razu - lepiej lokalizowane źródła. Kolumny zniknęły! A wysokich tonów co zdawałoby się dziwne wcale drastycznie nie ubyło. Zmieniła się charakterystyka filtra w ten sposób, że na plan pierwszy wysunęła się dolna część zakresu wysokotonowego - tak jak lubię. Zmienił się sposób prezentacji średnicy.

Dziwna przepaść jest gdy zamiast tej rezystancji 3 Ohm wstawimy wartości sąsiednie 2 lub 4 np. To w ogóle nie gra.. a 3 jest jak strzał w 10! Nie wiem dlaczego producent to pominął?!

Na pewno nie można stwierdzić czy wszyscy na swoich sprzętach podzielicie moje uwagi. Natomiast warto przed włożeniem kasy w pojemności i być może zmianę kolumn pobawić się tymi rezystorami.. Efekt jest bardzo radykalny i znaczący (u mnie na in plus)

 

Tyle moich wypocin, mam nadzieję, że choć trochę pomogłem tym którzy potrafią trzymać lutownicę mają trochę pojęcia o budowie zwrotnicy i chcą pobawić się ze swoimi m34i ;)

 

P.S.

Nie pomieszajcie fazy głośnika wysokotonowego przy odłączaniu od niego zworek !! ;) jeśli źle podłączycie kolumny grają bardzo denerwująco.

 

pozdrawiam paweł.

Link to comment
Share on other sites

W torze wysokotonowym przed filtrem jak i za filtrem wstawiono po jednym rezystorze o wartości 1 Ohm. ... I jakież się okazało moje zdziwienie jak metodą prób i błędów zmieniłem ten rezystor "przed filtrem" czyli NIE ten przed samym głośnikiem z 1 na 3 Ohm. (!!!) faza głośniczka wysokotonowego się przesunęła! i to słychać od razu - lepiej lokalizowane źródła

 

 

dzięki :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Czy ktoś z forumowiczów ulepszał m34i, co osiągnał?

Ja zapełniłem komory balastowe po 3kg każdą. Poza tym stwierdziłęm że bowiring pogarsza dźwięk więc wróciłem do single wiring.

Wzmacniacz Kenwood ka-5040, CD Denon 710, Kable RCA po wielu testach okazało się że złotym środkiem są DLS SL-1-rewelacja. Nie polecam kabli srebrzonych. Przewody głośnikowe to dedykoowane konfekcjonowanie w firmie Audionova. 20 zł/m + widełki. Wszystko gra teraz wyśmienicie chociaż trable mam minimalnie cowfnięte na skali wzmacniacza. Lubię ciepłe analogowe brzmienie :) Jest super. Polecam taki komplet

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.