Jump to content
IGNORED

Kolumny bez lustrzanego odbicia


speedy

Recommended Posts

Nie wiedzialem jak to nazwac, wiec uzylem okreslenia "lustrzane odbicie".

Chodzi mi o to, co sadzicie o kolumnach w ktorych... hm... rozklad glosnikow jest doslownie identyczny zarowno w prawej jak i lewej, czyli inaczej mowiac, przykladowo w lewej mamy wysokotonowy z lewej, obok sredniotonowy, natomiast w prawej mamy ponownie wysokotonowy z lewej, obok sredniotonowy.

Jak by nie bylo, teoretycznie, z kazdej strony panuja inne warunki, a mimo tego takich konstrukcji jest w cale nie malo.

Bardzo dobrym przykladem sa wszystkim dobrze znane Altusy.

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że taki rozkład głośników ma zastosowanie czysto praktyczne, tyle tylko że głównie dla samego producenta. Maksymalne uproszczenie produkcji, magazynowania czy serwisu... to wszystko razem i z osobna znacznie ułatwia życie, nie mówiąc o tym że przy okazji obniża koszta własne fabryki.

Akustycznych zalet takiego rozwiązania jakoś nie widzę, chociaż mam u siebie na przykład Grundigi BOX 1500a, gdzie obie kolumny są lewe (albo prawe jak kto woli) i co prawda mocno wkurzający jest "efekt wizualny", ale przy założonych maskownicach (co akurat w tych kolumnach ma więcej zalet niż wad) praktycznie nie stwierdziłem żadnego przesunięcia w którąś stronę czy jakichkolwiek innych niepokojących objawów, nawet z nosem w głośnikach (czasami ich używam jako monitorów bliskiego pola)

Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Link to comment
Share on other sites

no bo teoretycznie, jesli chcemy aby miejsce odsluchowe znajdowalo sie doslownie na srodku (a napewno chcemy), to z jednej strony bedziemy mieli skierowanego wysokotonowca bezposrednio na ucho, a z drugiej np sredniotonowy.

ja takich kolumn nigdy nie mialem, dlatego pytam czy to tylko teoria, czy w praktyce przeszkadza bardziej wyczulonym sluchaczom?

z wlasnego doswiadczenia zauwazylem ze polozenie wysokotonowca ma ogromny wplyw. kazde odchylenie, zmiana pozycji ucha, w zauwazalny sposob zmienia brzmienie.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.