Skocz do zawartości
IGNORED

Gramofon G601 i Daniel


karpusx

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze witam serdecznie wszystkich, albowiem jest to mój pierwszy wpis na tym forum.

Mam dwa adaptery: Fonika G601 i Daniel. Z powodu stanu wkładek trudno mówić o jakichś poważnych odsłuchach porównawczych. Dlatego pytam się: który lepiej odrestaurować?

Z Danielem jest dodatkowy problem: zepsute jest sterowanie obrotami tależa, bo bez względu na tryb uruchomienia, tależ cały czas kręci się bardzo szybko - czy ktoś wie co może być typową przyczyną, lub gdzie na terenie Bydgoszczy można takie cacko naprawić?

Pozdrawiam

karpusx

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepamiętam, czy w danielu pod tarczą tachometryczną byłas żarówka, czy fototranzystor. Jeżeli żarówka to ona najprawdopodobniej jest za to odpowiedzialne. Jak zdejmniesz talerz na osi silnkoa jest taka tarcza z otworami.

Pod tą tarczą powinna być żarówka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orany chyba zadużo wypiłem. Tam będzie żarówka. W nowszych był LED. Przecież fototranzystor nieświeci.

W nowszych fototranzystor był stosowany zamiast fotorezystora. Przepraszam za pomyłkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabianek

Dobrze chyba myślałeś.... hmmm. w jakims gramofonie był układ z fototranzystorem który oświetlała żarówka odbijająca sie od pasków na spodzie talerza. To był jakis prosty układ do regulacji obrotów.

Tylko w czym to było???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle myślałem. W polskich gramofonoach jako odbiornik światła były stosowane fotorezystory, a później fototranzystory. Jako źródło światła były stosowane wpierw żarówki , a potem diody LED. Daniel jest jednym z pierwszych gramofonów. Więc prawdopodobną przyczyną może być przepalenie żarówki. Z tym fototranzystorem dobrze myslałem jeżeli chodzi o obecność w niektórych gramofonach tylko pomyliłem jego funkcję jaką tam pełnił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o samego Daniela to nie wiem czy czegoś takiego niewymyślili jako sposobu sygnalaziacji przepalonej żarówki, ale było by to bezsensu. To działa tak, sygnał z fotorezystora jest rózniczkowany, a następnie uśredniany i porównywany z napięciem odniesienia. Jeżeli napięcie powstałe ,z uśredniania było mniejsze od wzorcowego to silnik zwiększał obroty. Logika by podpowiadała, że przy spalonej żarówce powinien kręcić jak oszalały. Natomiast niewiem, czy w Danielu niebyło jakiegoś układu , który odcianał zasilanie silnika w przypadku spalenia żarówki. Miałem bernarda i wystaeczyło zasłonić żarówkę, a silnik się rozpędzał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odpowiedzi. A co z częścią pytania: "który lepiej odrestaurować?"

A jeżeli już, to jaką wkładkę wrzucić żeby osiągnąć optimum jakości do ceny - tzn. gdzie się znajduje to ekstremum?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego który to musisz sam porównać dokładność wykonania. Fonica ma straszny rozrzut jakościowy i duzo zależy od egzemplarza. Zabacz, w którym talerz równiej się kręci, jest lepiej wywarzony. Sparawdź również czy niekolebie się ten mniejszy talerz w środku. Tak samo sprawdź elementy ramienia i tłumika do powelnego jego opuszczania, czy są sparawne.

Co do wkładek to niemam doswiadczenia. Nie jestem zwolennikiem gramofonów. Lecz nieneguję tych co myslą odwrotnie.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż ja też nie jestem zwolennikiem gramofonu. Słucham z CD, ale tak dla własnej przyjemności postanowiłem pobawić się troszkę tymi zabytkami, w końcu mogą stanowić wraz z płytami LP nawet pewną ozdobę w pokoju. Coż, świat CD jest dziś tak powszechny, że taki stary gramofon może stanowić swoistą ekstrawagancję!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum ekstrawagancji gramofon niestanowi. Tylko tak jak pisałem , wszystko zależry od egzeplarza.

Mi się marzy dobry szpulowiec. Tylko skąd taśmy brać :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Wczoraj zlokalizowałem uszkodzenie! Chodizło o żaróweczkę w regulatorze obrotów. Dziś ją kupię i będę miał gramofon! Jeszcze stówka na wkładkę i 1000 na przedwzmacniaczyk i zabawa się zacznie. Przedwzmacniacz i tak muszę kupić, bo słucham końcówki z pasywką, kupię więc odrazu z wejściem gramofonowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

WITAM WSZYSTKICH.

Śledzę od jakiegoś czasu Wasze dyskusje na temat szeroko pojętego AUDIO.Natknąłem się na kilka dyskusji na temat polskich gramofonów.Mam dwie maszyny z tamtych lat (BERNARD i DANIEL). Ponieważ opinie o DANIELu są różne, ale jednak lepsze niż o BERNARDzie, postanowiłem odkurzyć wspomnianego. I tu zaczęły się schody. Talerz przekracza znacznie (dawno zapomniane) 78 obr/min. Wyczytałem Wasze podpowiedzi na temat diody/żarówki pod talerzem, faktycznie nie świeci. Okazuje się, że nowa dioda też nie świeci, szybko znalazłem gdzieś parę VOLTów i nic.Dioda się świeci a talerz zaiwania jak szalony. Nie jestem elektronikiem i nie bardzo wiem co zrobić.Jeżeli Macie jakieś pomysły gdzie kopnąć i co pogłaskać będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta racja, Jóźwa.

 

Polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , dział AUDIO i b.grzecznie zadać pytanie (nie lubią tam "amatorów" - część forumowiczów żyje z napraw sprzetu). Najlepiej najpierw przeczytać regulamin.

 

BRob -> jeśli sprawy techniczne nie są Ci całkiem obce (a tak wygląda z Twojego postu - jakieś volty znalazłeś), to układ elektroniczny jest b. prosty. Na elektrodziejest schemat, a jeśli nie masz punktó do jego ściągnięcia, to mogę podesłać na mejla (jeśli go podasz - w "o mnie" jakoś pusto), ale wieczorem, z domu.

 

Pozdrowienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Rozważam zakup gramofonu i zastanawiam się który z wyżej wymienionych w praktyce jest lepszy?

Proszę o opinie posiadaczy.... Który powinienem kupić

 

Z góry dzięki za pomoc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jak znajdziesz G601 w dobrym stanie to będzie to lepszy wybór. Konstrukcyjnie mechanika jest zbliżona, natomiast elektronika w Danielu jest nieco zbyt rozbudowana w praktyce oznacza to jego małą "podatność serwisową". 601 wymaga stosunkowo niewielkich zmian, które pozwolą uzyskać satysfakcję z jego użytkowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No 601 to zostawię sobie. Mam wrażenie, że to najlepszy polski adapter. Mam również Daniela, jak pisałem wyżej i muszę powiedzieć, że DANIEL wygląda gorzej pod względem: masy tależa,koszulki gumowej (w G601 jest gumowo-aluminiowa), ramienia (w 601 ramię robi wrażenie, jest bardziej rozbudowane, robi wrażenie naprawdę urządzenia z klasą). Daniel wydaje się jakby bardziej "dla ludu" - kosztem jakości podstawowych komponentów zainstalowano automatykę. Zdecydowanie 601 wygląda bardziej rasowo! Czy też tak gra? nie wiem, bo jeszcze nie zdążyłem zmodernizować obu urządzeń. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kupiłem Daniela :-)

Mam pytanie: W jaki sposób podłączone są u Was wkładki do głowic? Są cztery złącza we wkładce i w głowicy. Czy połączone są prawy górny do prawego górnego, lewy do lewego itp, czy pozamieniane? Widziałem kilka zdjęć gramofonów i na każdym jest inaczej :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.