Skocz do zawartości
IGNORED

Awaria tunera – co się stało ???


krzych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Może Forumowicze pomogą zdiagnozować problem… Otóż kupiłem tuner analogowy Yamaha T-05 (ok. 20-letni). Początkowo wszystko było OK, radio grało bardzo ładnie i nie było żadnych problemów. Jednak z czasem odbiornik zaczął zachowywać się dziwnie – najpierw sygnał UKF zanikał co jakiś czas na chwilę, ale powracał (trzeba było lekko ruszyć gałką); następnie działo się to coraz częściej; później tuner przestał odbierać sygnał w stereo (tylko mono), a w końcu – przestał w ogóle odbierać sygnał radiowy. Co się stało z radioodbiornikiem? Czy ewentualna naprawa jest opłacalna? Nie jestem elektronikiem i nie mam pojęcia, co się stało :-( Będę wdzięczny z pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wpis :-) A - tak orientacyjnie - ile taka naprawa może kosztowac ?? Za tuner zapłaciłem 100 PLN; jesli naprawa będzie drugie tyle, to sam nie wiem, co robić :-/ Kupować następny, czy naprawiac ten...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma pewności czy to nie jest przypadkiem coś bardziej banalnego (np. coś się odlutowało w obwodzie anteny, ale wewnątrz tunera)). Wtedy i naprawiać warto. Moze wystarczy też samo strojenie obwodów. Nie mam pojęcia ile naprawa może kosztować. Zawsze chyba istnieje opcja, żeby przed naprawą wycenić pracę u fachowca i potem zdecydować czy warto.

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrczę, mam nadzieję, że przyczyna awarii jest rzeczywiście prozaiczna i naprawa nie będzie kosztowała majątku :-) Radio zaniosę do jakiegoś magika, który sie na tym zna i nich on to obertrzy i wyceni... jar1 - bardzo dziękuję za pomoc !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Nooo nie ... Tuner był przez kilka dni u magika , który dokonał przeglądu i nic nie stwierdził :-/ Mówił nawet, że gdy radio stało u niego w "warsztacie" działało prawidłowo... A w domu nadal sygnał zanika (nawet na różnych antenach) od czasu do czasu. Będę musiał poszukać kogoś innego, kto by się zajął tą Yamahą. Forumowicze z Warszawy - jesli znacie dobrego fachowca, który mógłby coś zaradzić na ten problem - poprosze o wpis lub kontakt na priva (jest w "o mnie").

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam samodzielna wymiane elektrolitów (tak na początek) ELNY wlutowywać nie musisz więc majątku nie wydasz,a myślę,że to rozwiąże Twój problem:) Możliwe,że Twój magik ma poprostu dużo silniejszy sygnał radiowy niż Ty i przez te wyschnięte studnie łatwiej się on przedostaje.Pozatym co to za magik co nie wie,że 20 letnie elektrolity to już nie elektrolity;)

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Dreamer_1

Qrczę jest mały problem... ja mam wykształcenie humanistyczne, czyli dwie lewe ręce do takiego grzebania ;-D

Wiem, jak wyglądają kondensatory , ale jak to zmienić itd. zeby nie popsuć tunera, tu już nie wiem ... Zupełny brak praktyki wychodzi na jaw... Piszesz, że nie kondensatorów nie trzeba lutować... No to jak to "umieścić" w płytce ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dwóch antenach - pokojowej aktywnej (+18 dB) oraz takiej zwykłej do TV. Nie mam anteny zewnętrznej UKF ani kablówki, żeby to jeszcze sprawdzić :-/ Sygnał nie jest najsilniejszy w mojej części miasta, ale jak pisałem wyżej początkowo radio działało prawidłowo, z czasem coś się zaczęło niedobrego dziać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Marek

Aaaa to o to chodziło... :-) Nie zmienia to niestety postaci rzeczy, że trudno mi by było znaleźć zamiennik takiego koondensatora... Więc może ponowie mój apel o pomoc do Znających Się Na Rzeczy - jeśli ktoś umiałby i chciał zajrzeć w moje radyjko (oczywiście odpłatnie) - poproszę o kontakt na priva (w "o mnie")

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, czasami zasięg z czasem może się zmienić. Może w okolicy zbudowano coś nowego. A może przestano nadawać na częstotliwościach, na jakich do tej pory odbierałeś?

Na Twoim miejscu wziąłbym tuner gdzieś, gdzie jest ddobra antena i sprawdził jak działa.

pozdr

PS. Mam nadzieję, że tuner działa na zakresie >100MHz i nie ma to związku z 'wyciszeniem' pasma

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba tak, nie są to problemy związane np. ze złym przestrojeniem radia. Qrczę, zachciało mi się starego tunera analogowego ;-) Jak tylko dostałem ten tuner odbierał on (dość słabo, ale zawsze) jakieś stacje radiowe niemieckie i holenderskie (a było to w Warszawie), potem z czasem przestał i normalnie grały polskie stacje ... Do czasu, kiedy zaczęły zanikać (a następuje to po rozgrzaniu sprzętu, ok. 1 godzinę po włączeniu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodziło mi o to,że nie musisz wlutowywać drogiej ELNY. Pozatym dwudziestoletnie kondensatory na 150% straciły swoje właściwości i po nagrzaniu (słyszałem,że to dotyczy wiekrzości elektrolitów) jest z tym jeszcze gorzej. Teraz wystarczy jako tako utrzymać katalogową wartość pojemności nowych elektrolitów i może obędzie się bez dodatkowego strojenia.

Jutro odezwe się w wolnym czasie na Twojego priva i coś się wymyśli:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> jar1

Tuner stoi na odtwarzaczu CD, ale nie sądzę, żeby nagrzewał się od niego za bardzo, bo CD nie jest zbyt gorący...

 

-> Dreamer_1

OK, w takim razie czekam na sygnał na priva - będę wdzięczny za pomoc :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.