Skocz do zawartości
IGNORED

wyostrzenie dźwięku kolumn


klemens

Rekomendowane odpowiedzi

z pewna taką niesmiałoscią zabieram głos na forum dla fachowców - zapewne zostanę zbesztany że robię z forum "przedszkole" ale zaryzykuję:

mam dość tanie kolumny Celestiona cały zestaw kinowy: podłogowe F30, central F35 i surroundy F10 kupowałem je do "ostrego" amplitunera Onkyo żeby go trochę złagodzić i ukulturalnić (na posiadanych wczesniej Paradigmach średnie tony były jakby wycofane i stłumione) sprzedawca doradził mi Celestiony, posłuchałem i kupiłem i byłem bardzo zadowolony i wlaściwie nadal jestem ale niedawno zmieniłem amplituner na harman/kardon avr 230 który gra znacznie ładniej od Onkyo tylko ma zupełnie inny charakter: nie kłuje wysokimi tonami, bas jest ładny, średnica pełna i soczysta ale paradoksalnie brakuje mi troche góry która jest niby ładna i szczególowa ale mogłaby być nieco bardziej wyeksponowana. Wiem że najlepiej byłoby po prostu wymienić głośniki ale na B&W 603 z którymi wiem że harman gra rewelwcyjnie na razie mnie nie stac pomyslałem zatem o półśrodkach rozważam:

1) bi-wiring z jakimiś "ostrymi" kablami do sekcji wysokotonwej (tlko jakimi) to chyba najprostsze tylko czy coś da ?

2) tuning kolumn ale w tym temacie jestem zielony nie wiem czy wogóle by coś pomogła wymiana jakiś kondensatorów czy okablowania - co dziwne Celestiony mają tytanowe kopułki czyli powinny grać raczej ostro chyba że się mylę ?

Z niecierpliwością czekam na jakieś wskazówki

pozdro

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/7993-wyostrzenie-d%C5%BAwi%C4%99ku-kolumn/
Udostępnij na innych stronach

klemens>>

 

Spokojnie ! Nikt Cię nie "zbeszta", a w przedszkolu wszyscy kiedyś byli.

Co do głośników to zanim zaczniesz kombinować z zwrotnicą (mniejsze rezystory w szeregu na wysokich, zmiana kondensatorów w sekcji wysokich na jakieś poprawiające dżwięk np SCR) proponuję pokombinować z ustawieniem. Po pierwsze jak najdalej od ścian tylnych i bocznych - mniej basu więc lepiej slychać wysokie, skieruj głośniki frontowe do środka. Wysokotonówka jest bardzo kierunkowa - będzie lepiej słychać. Ja zawsze szukałem złagodzenia wysokich więc robiłem dokładnie odwrotnie. Tyle że w układzie stereo a nie w kinie domowym .Stąd moje proste rady. Poza tym zastanów się czy rzeczywiście masz za mało wysokich. Włącz większe wzmocnienie i zobacz czy czasem się nie wyrównuje. Pozdrawiam

dzieki ale z ustawieniem specjalnie nie pokombinuje chyba całkiem dobre tym bardziej że stereofonia jest jak na "kinowy" sprzęt naprawdę świetna - przestałem uzywać trybów wielokanałowych do muzyki w stereo bo przestrzen jest po prostu lepsza na dwóch kanałach - po właczeniu centralnego scena traci głębie. Wysokich tonów mogłoby byc więcej po prostu słyszałem ten sam sprżet na B&W i np. uderzenia talerzy brzmiały głośniej, muzyka była przez to bardziej ożywiona.

efekt wyeksponowania wysokich powinna dać wymiana kondensatorów w zwrotnicy ( część wysokotonowa ) na polipropyleny MKP SCR ( akkus )

Jeśli tego będzie mało proponuję wymiane okablowania w środku na wysokich na jakiś srzebrzony kabel

lub inny rozjaśniający ( Flatline Gold np. - chociaż to już przegięcie )

Aby odczytać wartość kondensatorów trzeba wyjąć zwrotnicę , odszukać kondensator w zwrotnicy na wysokich ( patrzeć jak idą kable ) i odczytać wartość na kondensatorze ( jeśli jej nie ma trzeba niestety pomierzyć a to wymagałoby jego wylutowania ) proponuję więc znaleźć kumpla co zna się trochę na elektronice i lutownicy

 

pozdro

  • 8 lat później...

Witam

Odkopię temat bo nie chcę nowego wątku specjalnie zakładać.

Posiadam kolumny AE100 i brakuje mi w nich trochę wysokich tonów - szczegóły i detale są słyszalne ale "gdzieś tam" a nie "tu". Chodził mi po głowie pomysł, żeby wymienić głośniki wysokotonowe na jakieś inne ale szybko został odrzucony przez konieczność przeprojektowania zwrotnicy pod nowe głośniki. Wertując forum, dotarłem do informacji, że wymiana kondensatorów lub dołożenie kondensatora do zwrotnicy może pomóc wyostrzyć nieco dźwięk.

 

I tu moje pytanie, co można ulepszyć - wymienić na inne lub dodać, żeby zyskać trochę góry w brzmieniu?

 

Fotka zwrotnicy:

 

p1040127j.jpg

Przydało by się zwrotnicę odkręcić i zrobić jej schemat wg ścieżek.

 

Uwypuklenie wysokich można dokonać na kilka sposobów. Omówię to łopatologicznie

1. Zmiana efektywności kopułki poprzez:

a) zmniejszenie wartości opornika szeregowego z kopułką

b) zwiększenie wartości opornika równoległego z kopułką (jeśli jest).

2. Można też zmienić podziały głośników poprzez:

a) zmiana wartości kondensatora kopułki

b) zmianę wartości cewki basowego, jeśli jest powietrzna, można do niej dołożyć "rdzeń" w postaci nakrętki, nic nie kosztuje, a efekt słychać ;-)

 

Tak więc sama zwiększanie pojemności kondensatora niekoniecznie zadziała zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, bo wtedy pasma będą na siebie nachodzić. Może właśnie stworzenie "dziury" w paśmie zadziała tak jak chcesz.

Pozostają jeszcze elementy "2-go rzędu", czyli cewka przy kopułce (chyba też "3-go", czyli 2-gi kondensator przy kopułce) i kondensator przy basowym. One też swoje "grają".

 

A jaka jest impedancja samych kolumn, 4, czy 8ohm?

 

Praktycznie możesz kontrolnie zewrzeć opornik 0,9ohm lub wylutować nóżkę z 4,7ohma. Posłuchaj na małej mocy i daj znać jakie efekty. Prawdopodobnie 0,9 jest szeregowo, a 4,7 jest równolegle. Choć może też być że 4,7 jest szeregowo, a 0,9 jest do masy za tym drugim kondensatorem....

Cewka basowego jest niestety rdzeniowa, więc nie można jej "dociążyć"

Najprostszą metodą jest: 1. zworki out 2. kable od gniazda HF do zwrotnicy i od zwrotnicy do kopułki wymienić na solid 0,5 mm 3. dotychczasowe głośnikowce dać na dół, a HF połączyć zw wzmacniaczem solidem o średnicy 0,5 mm. Albo druga wersja - kabel 0,5 mm podłączyć do HF i wymienić kable wewnętrzne do kopułki, nie ruszając zworek. Elementy w zwrotnicy to przyzwoite polipropyleny; lepiej tam nie grzebać. Jeśli będzie jeszcze za mało wysokich, to można zmniejszyć szeregowy do tweetera, ale w granicach jednego Ohma, żeby nie psuć zwrotnicy, chyba że jest tam dwuelementowy typowy L- pad; wtedy można po przeliczeniu go zmienić. Ale wygląda raczej na tłumienie szeregowym rezystorem głośnika 8 Ohm o 4 dB, albo 4 Ohm o 7 dB, więc max, co możesz zmniejszyć to do 3,3 Ohma ( byłoby to albo 3 - przy czterech, albo 5 dB - przy 4 omowym byłby to zysk 2 dB) . Jak bardziej zmniejszysz, zwrotnica będzie się stopniowo rozstrajać. Powodzenia. A może wystarczy tylko dotychczasowe kable przełożyć do HF i już będzie lepiej?

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

Dziękuję za odpowiedź, pokombinuję z kabelkami bo to dość prosta sprawa. Jak nie będzie zadowalających efektów to pomyślimy dalej.

 

A jaka jest impedancja samych kolumn, 4, czy 8ohm?

 

Kolumny są 6ohm.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.