Skocz do zawartości
IGNORED

Sprawność przy niskich częśtotliwościach


opteron

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pytanie dotyczy chyba każdego budżetowego sprzętu, mianowicie jest to spadek sprawności na krańcach przenoszonego pasma. Spotkałem o ile dobrze pamiętam końcówkę KRELL-a która nie miała żadnego spadku aż do 1Hz (albo nawet DC) i lekki spadek powyżej 100kHz. Ja natomiast posiadam sprzęt taki na jaki mnie stać, wg danych katalogowych wzmacniacz ten przenosi od 20Hz – 20kHz (+0.3dB; -3dB przy 10Hz i 70kHz.), natomiast na głośnikach mam spadek przy 32Hz aż -3dB. Pytanie jest następujące czy się opłaca i jak najlepiej to wyrównać, zbudować pasywny filtr (może w zwrotnicy) który obetnie mi o te 3dB wszystko poza niskim pasmem, czy raczej aktywny (przed wzmacniaczem) który mi podbije ten zakres?

 

(no chyba ze to jus musi tak byj) ;-)

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He do 1Hz to raczej nie :-)

Ale do ok. tych 32Hz było prawie liniowo, zdaje sobie sprawę że gdyby to było niezwykle potrzebne to pewnie producent zrobiłby taki myk w zwrotnicy, w końcu z 92dB to można by „uciąć” te 3dB, ale tuning sprzętu przeprowadza się z reguły pod własne ucho, a myślę że do by mi odpowiadało ale oczywiście jeśli to nie będzie miało znaczących skutków ubocznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne, że ciśnienie spada przy niskich f i nikt nie będzie z tym walczył zmniejszając efektywność całego zestawu.

 

Jeśli masz -3dB przy 32Hz to dzięki promieniowaniu ścian bez problemu powinieneś słyszeć 20Hz.

 

 

Jakie masz kolumny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są Tannoy-e M5

Wszystkie dan techniczne luknij prosze tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_igod_ > Głupie pytanie mam do Ciebie. Czy zbyt duża głębokość sprzężenia zwrotnego może być przyczyną "technicznego" brzmienia wzmacniacza? Wiadomo im głębsze tym więcej TIM ale szersze pasmo itd. ale pracuje nad Technicsem SU-V900 i zastanawiam się co w nim pozmieniać żeby grał bardziej muzykalnie.Wg. charakterystyki częstotliwościowej wzmocnienie w paśmie 20~20 ma prawie liniowe z lekkim spadkiem w przedziale 13~18 kHz.(łączna amplituda zmian w tym paśmie to około 0,6V). Pytam bo jestem zawzięty i ustawiłem sobie jako punkt honoru,że zrobie z tej elektrowni przyzwoicie grający sprzęcik:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opteron hmmm, prawdę mówiąc nie wyglądają, żeby miały -3dB aż tak nisko (32Hz).

 

To dane techniczne, czy był jakiś test w Audio?

 

Tak niskie strojenie małych głośników niesie duże ryzyko kluchowatego basu, bo trzeba osiągnąc niską częstotliwość rezonansową obudowy (Fb), a da się to zrobić tylko w jeden sposób. Mianowicie duża objętość obudowy i niskie strojenie. Duży b-r to długie charakterystyki impulsowe. To tak jak byś powiesił sprężynę i przyczepił do niej ciężki ciężarek, a potem lekki.

 

 

 

 

Dreamer tam jest sprzężenie napięciowe czy prądowe?

 

Pewnie to pierwsze. Czy tam przypadkiem w stopniu wyjściowym nie jest ten duży scalak?

 

Jeśli tak to w zasadzie zbyt dużo nie zdziałasz. Zapewne będzie dało się poszerzyć pasmo zewnętrznymi kondensatorami, zmienić wzmocnienie i pobawić się sprzężeniem.

 

Często przyczyną technicznego brzmienia jest sam preamp, może by tak lampka?

 

Na stronie republika.pl/audioton jest fajny pream na ECC88, robiłem go w wersji podstawowej + LM3886 i... coś w tym jest :), gdyby tak pokombinować mogło by to naprawdę fajnie zagrać.

 

IMHO zbyt głębokie sprzężenie nie jest dobre, walić TIM, to załatwi lampka ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_igod_

Właściwie to nie mam na czym polegać oprócz danych technicznych producenta :-( a nawet nie mam od kogo pożyczyć jako takiego mikrofonu żeby zrobić choć oględny pomiar.

Na generatorze wybrzmiewają dosyć nisko, ale tylko tyle jestem w stanie powiedzieć, no niestety, miałem nadzieje ze się będę mógł zasugerować tym co producent pisze. Jeśli gdzieś przypadkiem trafisz na jakiś test audio tych głośników, prosze pamiętaj o mnie, będę wdzięczny !!!

Aha no i efektu jako takiego kluchowatego basu nie stwierdziłem, przynajmniej po ich solidnym dociążeniu.

Reasumując, nie powinienem zmieniać czegokolwiek bez uprzedniego pomiaru ich faktycznej charakterystyki?

 

Dreamer_1

Czy ten Twój wzmak to SU-V900, czy SU-A900, jeśli ten drugi to chętnie posłużę Ci serwisówką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opteron to inaczej, taka metoda troche do du* ale czasami daje radę.

 

Podłącz generator i od 50Hz zjeżdżaj w dół.

 

Przy Fb głośniki powinny mieć niewielka amplitudę, z otworu powinno wiać niemiłosiernie i powinno być w miarę głośno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SU-V900 Ten dual mono z czterema tranzystorami na kanał i oddzielnymi trafami. Przedwzmacniacz nie ma tutaj znaczenia bo dźwięk idzie praktycznie bezpośrednio na końcówki mocy.Omija nawet wzmacniacz operacyjny w płytce sterującej końcówką mocy.

 

Chodzi mi tylko o to czy zbyt głębokie sprzężenie może dawać takie "techniczne" rezultaty?

 

Co do lampki to popatrzcie w moje "o mnie" :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_igod_

Po wstępnym teście, myślę że rezonans znalazłem przy f=37Hz, najgłośniej było 34-41Hz.

Z otworu wiało najbardziej przy 16Hz, ale to już chyba za pompkę tylko robiło :-)

 

Dreamer_1

To w takim razie jest to całkiem inny wzmak, moj chemat na nie wiele się zda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opteron > Niestety jest inny ale dziękuję za propozycję użyczenia schematu:)

 

_igod_ > Jaki to typ sprzężenia powiem Ci jak odezwie się znajomy,który miał mi załatwić oryginalną serwisówkę do tego wzmacniacza,a jak narazie niestety milczy:(

 

Chwilowo teoretyzuje i nadal nie wiem czy zbyt głębokie -S.Z może być przyczyną takiego brzmienia.

 

Sam chwilowo wymyśliłem,że to może być główna przyczyna ponieważ tak jak pisałem wcześniej pasmo ma dość ładnie pokryte,a znikoma ilość zniekształceń normalnych i TIM może być efektem tego,że Technics również i w mojej konstrukcji zastosował mostek ( jest przystososowany do pracy z 4 omami ),który jak wiadomo znosi sporo zniekształceń w tym mam wrażenie i również TIM. Chwilowo zdenerwował mnie fakt,że głupi,kit norda na 2x TDA 2030 zagrał bardziej muzykalnie (wprawdzie zastosowałem lepsiejsze elementy RC) od tego mojego Technicsa:p

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_igod_

Co byś o tym myślał, dać sobie spokój ze zmianami trwałymi w głośnikach?

Może zrobić sobie owy filtr i wpiąć go np. w pętle magnetofonową pod wzmaka, zawsze będzie można to jednym przyciskiem wyłączyć itd.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.