Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz sluchawkowy


Konrad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Proszę o pomoc jak zasilić układ wzmacniacza na TPA6120 (pcb made in veteran) z dwóch akumulatorków 9V (2X9V) aby nie doszło do sytuacji kiedy na skutek różnych czynników napięcia z obu ogniw będą od siebie odbiegały.

 

Pozdrawiam

wstach1

Na jednym z biegunów zasilania musi być dołączony do układu równolegle do masy rezystor wyrównujący pobór prądu z obu gałęzi. Oczywiście na tym, gdzie pobór prądu jest mniejszy. R=U*(I2-I1) gdzie U to nap. zasilania (1 akukulator), I2 prąd w gałęzi o większym poborze (mA), I1 - prąd w gałęzi o mniejszym poborze prądu (mA), R - rezystancja opornika wyrównującego, w kiloomach.

>Na jednym z biegunów zasilania musi być dołączony do układu równolegle do masy rezystor wyrównujący

>pobór prądu z obu gałęzi. Oczywiście na tym, gdzie pobór prądu jest mniejszy. R=U*(I2-I1) gdzie U to

>nap. zasilania (1 akukulator), I2 prąd w gałęzi o większym poborze (mA), I1 - prąd w gałęzi o

>mniejszym poborze prądu (mA), R - rezystancja opornika wyrównującego, w kiloomach.

 

Bardzo to jest jasne, zwłaszcza bez rysunku. ;-) Ja wiem, o co chodzi, ale to prymitywne i energochłonne rozwiązanie, tzn. im mniejszy rezystor tym większa skuteczność środka zaradczego, i szybciej siada bateria.

Najlepiej będzie tak, tylko te kondy tak z kilkanaście-kilkadziesiąt razy większe, zwłaszcza do niskoomowych słuchawek:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jest i rysunek. Przykładowo dla nap. dodatniego, dla ujemnego podobnie. Rezystor musi być za wyłącznikiem zasilania, przy układzie aby uniknąć rozładowywania akumulatora przez niego. Poza tym, niewielka asymetria napięć zasilania nie robi na takich wzmacniaczach żadnego wrażenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>Jest i rysunek. Przykładowo dla nap. dodatniego, dla ujemnego podobnie. Rezystor musi być za

>wyłącznikiem zasilania, przy układzie aby uniknąć rozładowywania akumulatora przez niego. Poza tym,

>niewielka asymetria napięć zasilania nie robi na takich wzmacniaczach żadnego wrażenia.

 

Ja myślałem o dwóch, równolegle z kondensatorami, a to już za Chiny Ludowe nie wiem, jak może pomóc. Przecież nie wiemy, która bateria ma jakie napięcie i która szybciej padnie. Dlaczego mam rozładowywać akurat tę górną?

Ten schemat, który podałem, to układ Rail Splittera, który w przypadku niezrównoważenia napięcia może pociągnąć lub wydać z siebie o 50mA powodując, że napiecie będzie równe (Ub1+Ub2)/2, bo do tego służy i takie ma zadanie TLE2426.

To już trzeba zmierzyć - porównać prąd pobierany z gałęzi + i - i obliczyć wartość R. Zakładam, że na początku napięcia naładowanych akumulatorów są takie same, a w wyniku nierównego obciążenia podczas eksploatacji jedna rozławowuje się szybciejm a więc napięcie spada bardziej. Rezytor ma to wyrównać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

to wystarczy na okablowanie?? Czy średnica przewodu jest wystarczająca czy moze lepiej 0.6mm??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>To już trzeba zmierzyć - porównać prąd pobierany z gałęzi + i - i obliczyć wartość R. Zakładam, że

>na początku napięcia naładowanych akumulatorów są takie same, a w wyniku nierównego obciążenia

>podczas eksploatacji jedna rozławowuje się szybciejm a więc napięcie spada bardziej. Rezytor ma to

>wyrównać.

 

To bez sensu. To ma być układ, który potrafi wyrównać masę do środka zasilania niezależnie od napięć baterii, oczywiście w realnym zakresie, i niczego nie trzeba mierzyć. Po porstu TLE2426 na wyjściu zawsze daje połowę z tego co ma między IN i COMMON. Jeśli napięcia baterii nie są równe, wtedy TLE2426 próbuje "dojechać" do połowy zasilania dostarczając lub pobierając prąd. Jeśli górna bateria ma mniejsze napięcie, wtedy TLE2426 zaczyna ciągnąć prąd do siebie, czyli z tej dolnej, a napięcie odłożone tym prądem na rezystorze powoduje, że na wyjściu TLE znów jest połowa napięcia zasilania. Gdy dolna bateria jest słabsza, TLE wypuszcza z siebie tyle prądu, że na rezystorze znów się odkłada napięcie, tylko w przeciwnym kierunku, a bilans prądowy znów powoduje, że bateria słabsza jest mniej obciążona.

Z powyższego wynika, że układ podany przeze mnie nie tylko wyrównuje symetrię zasilania, ale też dba o równomierne zużywanie obu ogniw, co jest ważne, gdy nagle jedno z nich jest bliskie rozładowania. Warunkiem jest tylko, żeby obie modele obu baterii były identyczne, gdyż każdy typ baterii ma inną charakterystykę napięciową rozładowania.

wstach1, 17 Mar 2007, 12:01

 

>A może trzeba poprostu z 18V utworzyć wirtualny punkt masy za pomocą TLki i w ten sposób będzie to

>zawsze połowa zasilania?

 

Będzie, tylko że wydajność prądowa TLE2426 to 20-50mA zależnie od wersji. TPA6120 daje z kanałów do 1A w szczycie bodajże, czyli już kupa.

Wybierz sobie coś stąd:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) choć ja robię i tak po swojemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Niestety, nie doszły do mnie w zeszłym tygodniu płytki (co dziwne, bo podobno w czwartek wysłane), więc roześlę dopiero pod koniec tego tygodnia. Resztę elementów już posiadam, ale nie byłem w stanie rozesłać ich do osób, które nie zamawiały płytek, za co bardzo przepraszam.

 

Proszę o dane adresowe:

Milsso

Georg

robertk (nie otrzymałem również przelewu)

grip

Durbi

Czy macie jakiś patent na zwiększenie ilości dołu we wzmaku słuchawkowym na LT1210. Gra bardzo fajnie, ale brakuje mi emocji w muzyce bardziej rozrywkowej. Przy klasyce nie mam uwag. Best buy jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny.

Raczej nie jest to wina słuchawek. Słucham na Sennheiser HD595. Przy głośniejszym odsłuchu średnica i wysokie biorą górę nad pozostałą częścią pasma. Chyba że ja mam coś ze słuchem ;-)

zephyr, 22 Mar 2007, 13:25

 

>Raczej nie jest to wina słuchawek. Słucham na Sennheiser HD595. Przy głośniejszym odsłuchu średnica

>i wysokie biorą górę nad pozostałą częścią pasma. Chyba że ja mam coś ze słuchem ;-)

 

Po pierwsze - jakie masz sprzęganie ze źródłem, przez kondensator? Ja preferuję stałoprądowe.

 

Po drugie (i przede wszystkim) - zobacz sobie jak wygląda wykres impedancji tych słuchawek (www.headphone.com), to wszystko zrozumiesz. Te słuchawki trzeba zbuforować rezystorami, najlepiej metalizowanymi 0.6W 1% lub lepiej, rezystancja powiedzmy 75 Ohm, wtedy się efekt imepdancji skompensuje i będą Ci te HD-ki skakać po uszach.

michelangelo, 22 Mar 2007, 13:44

 

Sugerujesz żeby zewrzeć kondensatory na wejściu sygnału? I jak byś mógł jaśniej wytłumaczyć mi w jaki sposób zbuforować słuchawki tymi rezystorami. Jestem "elektronikiem", który potrafi wziąć lutownicę w łapy i poskładać układ, ale nie wiele więcej. Z wykształcenia jestem elektrykiem więc proszę o wyrozumiałość. Jestem wdzięczny, że istnieje takie forum, gdzie ludzie bezinteresownie poświęcają swój czas i wiedzę, aby inni mogli cieszyć uszy.

zephyr, 22 Mar 2007, 14:42

 

>michelangelo, 22 Mar 2007, 13:44

>

>Sugerujesz żeby zewrzeć kondensatory na wejściu sygnału? I jak byś mógł jaśniej wytłumaczyć mi w

>jaki sposób zbuforować słuchawki tymi rezystorami. Jestem "elektronikiem", który potrafi wziąć

>lutownicę w łapy i poskładać układ, ale nie wiele więcej. Z wykształcenia jestem elektrykiem więc

>proszę o wyrozumiałość. Jestem wdzięczny, że istnieje takie forum, gdzie ludzie bezinteresownie

>poświęcają swój czas i wiedzę, aby inni mogli cieszyć uszy.

 

Zacznij od punktu 2, chodzi o to, by w szereg z każdym kanałem słuchawek był rezystor wyrównujący bilans mocy w okolicy górki na impedancji w stosunku do reszty. Mam te słuchawy i najlepiej mi się ich słucha ze wzmacniacza własnej produkcji z rezystorami 75 Ohm. Im większa, tym więcej basu.

 

Co do wejścia sprzęganego kondensatorem, za nim pewnie masz jakiś rezystor do masy, czyli daje to filtr dolnoprzepustowy, którego częstotliwość -3dB będziesz umiał policzyć, gdyż jesteś elektrykiem. Zalecane (przeze mnie) wartości to 100kOhm i 0.47-1uF, lub ich ekwiwalent po wymnożeniu. Alternatywnie, jeśli masz potencjometr głośności w układzie, to daj zamiast konda rezystor = 1/10 rezystancji nominalnej potencjometru. Tak jest kulturalniej niż zwierać, i nie chce mi się tłumaczyć dlaczego. ;-)

michelangelo, 22 Mar 2007, 16:20

 

Dzięki za wskazówki. Spróbuję się pobawić z tym wzmakiem. Zdecydowanie jest tego wart. Na razie mam w zasilaczu trafo 30VA 2x9V na rdzeniu EI. Czy zamiana na zalewany ERA lub toroid przynosi dużą poprawę? Brakuje mi jeszcze płytki do zasilacza (na razie na płytce uniwersalnej). Nie masz przypadkiem czegoś na zbyciu abym mógł polutować zasilacz na stałe i włożyć całość do obudowy?

 

Odnośnie podskakiwania HD'ków na głowie to nie o to mi chodzi. Chcę delikatnie i z umiarem zwiększyć ilość dołu. Nie chodzi mi o to żeby zrobić sobie dyskotekę (umcyk.... umcyk..... umcyk) na głowie. W takim wypadku słuchałbym na wyjściu słuchawkowym z yamahy rxv-595.

 

Po porównaniu jakości wyjścia słuchawkowego ze squeezeboxa i LT11210 to zupełnie inna bajka. Wzmacniacz słuchawkowy w squeezebox'ie jest nijaki, brakuje mu energii. LT brzmi bardzo szczegółowo i dokładnie.

 

Wprowadzę zmiany i zdam relację.

 

Respect

ZPH

>michelangelo, 22 Mar 2007, 16:20

>

>Dzięki za wskazówki. Spróbuję się pobawić z tym wzmakiem. Zdecydowanie jest tego wart. Na razie mam

>w zasilaczu trafo 30VA 2x9V na rdzeniu EI. Czy zamiana na zalewany ERA lub toroid przynosi dużą

>poprawę? Brakuje mi jeszcze płytki do zasilacza (na razie na płytce uniwersalnej). Nie masz

>przypadkiem czegoś na zbyciu abym mógł polutować zasilacz na stałe i włożyć całość do obudowy?

 

W zbawczą rolę trafa nie wierzę. To jest urządzenie o niewielkim poborze energii. Do niskoimpedancyjnych słuchawek to polecam nie żałować kondensatorów na zasilaniu, tak z 2*4700uF dla HD-ków styknie. Co do płytek, to nie mam, a i tak przez najbliższe tygodnie jestem poza zasięgem mojego "warsztatu", więc nie pomogę.

 

>Odnośnie podskakiwania HD'ków na głowie to nie o to mi chodzi. Chcę delikatnie i z umiarem zwiększyć

>ilość dołu. Nie chodzi mi o to żeby zrobić sobie dyskotekę (umcyk.... umcyk..... umcyk) na głowie. W

>takim wypadku słuchałbym na wyjściu słuchawkowym z yamahy rxv-595.

 

To była metafora, możesz zacząć od np. 68 Ohm, łatwiej dostać, bo typowy. Większe R - więcej basu, mniejsze R - mniej basu i jaśniej.

 

>Po porównaniu jakości wyjścia słuchawkowego ze squeezeboxa i LT11210 to zupełnie inna bajka.

>Wzmacniacz słuchawkowy w squeezebox'ie jest nijaki, brakuje mu energii. LT brzmi bardzo szczegółowo

>i dokładnie.

 

Przyponij sobie, ile kosztuje LT1210. Wzmacniacz zintegrowany ze sprzętem stacjonarnym to kilka zł za części w porywach. Są nieliczne wyjątki, ale też kosztują odpowiednio.

 

Pozdrawiam!

Właśnie wysłałem paczki do wszystkich oprócz:

- prov (czekam na dodatkowe elementy)

- akekeabebe (odbiór osobisty)

- basill (czekam na dodatkowe elementy)

- jopjop (czekam na dodatkowe elementy, brak wpłaty, brak danych)

- robertk (brak wpłaty, brak danych)

 

Jednocześnie dziękuję za cierpliwość. Gdyby coś było nie tak proszę o maila (zakładam, że mówię o tym zbytecznie ;) ).

Mam ten wzmacniacz (esh0) od jakiegos czasu. Slucham z sennheiserami hd595. Gra calkiem spoko, bardzo czysto. Zero jakichkolwiek szumow, mimo ze blisko w obudwie stoi trafo (i to nie toroid :) ). Jak dla mnie jest troszke za malo basu. Musze pokombinowac z elektrolitami na wyjsciu, bo tymczasowo sa takie jakie mialem pod reka:).

Rechol, jeśli masz mało basu to:

- wywal elektrolity z wyjścia. Tak naprawdę one tam nie są konieczne, bo wzmacniacz jest zasilany napięciem symetrycznym, więc tylko gdy DC pojawi się na wejściu to będzie DC na wyjściu (lub gdy coś się uszkodzi). Ja obecnie wywaliłem je i gra dużo lepiej.

- zmień opampa, a już napewno zmień go jeśli masz OPA2134.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.