Skocz do zawartości
IGNORED

pytanie o skutki wytłumienia


EMiL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przymierzam się do delikatnej modyfikacji monitorków od pianocrafta. Mam zamiar wymienić kable na cordial 2,5mm, wytłumić ścianki matami bitumicznymi i dokleić wzmocnienia. Fabrycznie na dnie kolumienek leży trochę włókniny, ścianki mają grubość 1,5cm i są z mdf-u, wzmocnienia są w postaci klocków drewnianych.

Po dodaniu włókniny poprawił się bas tzn. jest go więcej,jest lepiej słyszalny- zmieniła się (moim zdaniem na korzyść) równowaga tonalna. Co zmieni się w brzmieniu po modyfikacji? Monitorek będzie cięższy, ścianki będą mniej drgały ale zmniejszy się objętość obudowy. Jak to wszystko wpłynie na dzwięk?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/9931-pytanie-o-skutki-wyt%C5%82umienia/
Udostępnij na innych stronach

Zwiększanie ilości wytłumienia włókniną raczej nie zwiększa ilości basu, a poprawia jego charakter (kontrolę, konturowość). Może też uspokoić, co subiektywnie odbierane będzie jako zwiekszenie ilości basu.

 

Mdf 1,5 cm raczej solidny nie jest, więc maty bitumiczne i klocki wiążące ścianki będą OK pod warunkiem, że objętość obudowy nie zmieni się o więcej, niż około 10%. Trudno mi się wypowiadać o szczegółach, bo nie wiem jak są zaprojektowane i nastrojone te obudowy.

 

Próbowałeś dociążać obudowy (jakaś sterta książek, kamienne płyty itp. na górnej ściance)? Można też złapać skrzynki ściskami stolarskimi i obserwować efekty. Przy takich zabawach spory wpływ ma również jakość podstawek.

- Maty bitumiczne zmniejsza drgania scianek, na tym mozna tylko zyskac

 

- Wloknina i inne wytlumienia moga czesciowo pomoc z falami stojacymi, ale ze wzgledu na ich nieliniowy charakter moga oslabic dynamike / konturowosc basu jezeli przesadzi sie z iloscia

 

- Wzmocnienia sa OK, ale jezeli obudowa jest z MDF, to dla bezpieczenstwa ja bym zrobil wzmocnienia z takiego samego materialu - drewno moze inaczej rozszerzac sie pod wplywem zmian wilgotnosci i temperatury i jak sie skurczy wzgledem MDF to moze sie odkleic i brzeczec.

 

- Jezeli w wyniku zainstalowania wzmocnien objetosc sie zmniejszy, to mozna pomyslec o zastosowaniu nieco dluzszego tunelu BR

Dzieki panowie. Z książkami na kolumnie próbowałem, ale mało to dało moim zdaniem. Z powodu ograniczonej przestrzeni podstawek nie używam, głośniki stoją na podkładkach i to niezaprzeczalnie poprawiło ich brzmienie.

 

Dodałem włókniny najpierw do jednego monitorka- więc o autosugestii nie ma mowy. Ten drobiazg zachęcił mnie do dalszego kombinowania i pojawiły się pytania:

1 czy mogę (z dobrym skutkiem) obkleić matami, wszystkie ścianki?

2 czy stosować miejscowo dwie warstwy?

3 czym można bezpiecznie powiększyć otwór na kabel w płytce zwrotnicy?

4 jak wpłynie na brzmienie przylutowanie kabli do głośników?

 

Co do wzmocnień, chyba nie będę doklejał, w środku jest ich sporo (klocki po dwa, trzy na każdą krawędz).

Wyczytałem, że mata zmniejsza bas, ktoś inny napisał o zamulaniu brzmienia. SYtuacje te zaistniały w drogich kolumnach, bo podobno tannoy m2 po wytłumieniu matami gra dużo lepiej.

Czy możecie się do tego ustosunkować?

Może poprostu w bardziej zaawansowanych konstrukcjach gdyby przynosiło to poprawę wykonałby to producent, a w tanich nie starczyło funduszy?

Pamiętaj, że 20% inwestycji daje 80% efektu, pozostałe 20% nie jest warte wysiłu ;)

 

Płytki zwrotnic dobrze rozwierca się ostrym wiertłem do metalu, kładąc je na drewnie. Najpierw trzeba się oczywiście upewnić, czy po rozwierceniu będzie do czego lutować. Do głośników też lutuj.

Spinki do głosników są wygodniejsze w konstrukcjach DIY w trakcie prób - ale nie sprawdzałem co jest lepsze (spinka czy lut ;)

 

Koval - napisz coś więcej o swojej konstrukcji na Monacorze (jeśli to nie jest twój projekt komercyjny).

pozdr.

Maty przyklejone, wyszło bardzo fajnie.

Próbowałem kupić cordiala cls225-651, straciłem kilka dni a obdzwoniłem pół Polski bez rezultatu. Mówi się trudno, wsadze do środka alphard 1,5mm o czystości 5N.

Słów kilka o zwrotnicy:w sekcji niskotonowej kondensator elektrolityczny i cewka, chyba rdzeniowa;

w wysokotonowej elektrolit, opornik drutowy i cewka, chyba powietrzna ( jak można je odróżnić?).

 

Zwrotnica zaprojektowana z audiofilską prostotą ;)

Czy wymiana elektrolitów na jantzen o tych samych wartościach poprawi brzmienie?

Proszę mi napisać, czy ewentualnie wymieniać tylko dla wysokotonowego, czy dla obu głośników.

Właściwie to nie wiem czy druga cewka też nie jest rdzeniowa.

Co może zmienić się w brzmieniu po zamianie na jantzen?

Podobno w tanich kolumnach taka wymiana może nie przynieść nic dobrego, czy soprany nie staną się ostre?

  • 2 miesiące później...

Napiszę kilka słów o tym co dały maty, trudno znaleść informacje na ten temat na necie.

 

Membrana niskośredniotonowca drga dużo bardziej przy każdym poziomie głośności. Wedłu mnie dzieje się tak dlatego, że głośnik nie może przekazać drgań na obudowę więc zaczyna sam bardziej pracować.

Podobno solidniejsza obudowa obniża dobroć głośnika- na wytłumaczeniu czysto technicznym to się nie znam ;-)

Monitorki zaczęły odtwarzać ciekawie bas, to napewno. Bez modyfikacji na "lateralus'ie" tool'a musiałem domyślać się o co chodzi bebniarzowi, nie było za bardzo słychać stopy. Dołożenie włókniny pomogło w przywrócenie równowagi tonalnej (sopranów było za dużo a basu za mało) ale bas nadal był rozlazły i niewyraźny.

Doklejenie mat na każdą ze ścianek sprawiło, że nie szukam już basu, jest w każdym momencie obecny- dużo twardszy od pierwotnego. Pomimo pokoju ponad 20sto metrowego, nie kręcę już basem. Ustawienie- jak monitory bliskiego pola.

Póki co gra na ilości włókniny jak w oryginale, dołożenie zbyt dużej ilości spłyca dynamikę i zaciera szczegóły.

 

Polecam każdemu taki upgrade, niespodziewany efekt za małą kasę.

Jeszcze kilka drobiazgów: cewka dla wysokotonowego jest jednak powietrzna, opisane zmiany w brzmieniu nie są skutkiem wymiany kabli i kondensatorów w środku, elementy te wymienię ale narazie są one niedostępne.

  • 3 miesiące później...

Witam. Potrzebuję pomocy w sprawach budowy/wytłumienia kolum, bo kompletnie się na tym nie znam. Otóż posiadam na tylach takie dziwne podstawkowce Dual Mini 2000. Grają całkiem przyjemnie czasami nawet lepiej niż podłogowe tonsile. Problem polega na tym, że kiedy wydobywa się z nich dźwięk o niskich częstotliwościach (kontrabas, gitara basowa) pojawia się dziwne "furkotanie" 9sorki za określenie, ale mamnadziję, że wyrażam się jasno). Tzn. nie wydobywasię ono w głośnika tylko z otworu bass-reflex, dlatego nie określiłbym tego jako charczenie głośnika, tylko właśnie takie "furkotanie" z bass-reflexu. Mam nadzieję, że to nie wina głośnika. Czy macie jakiś pomysł co może być przyczyną tego?? Bardzo proszę o pomoc i z góry serdeczne dzięki.

Luxmany i winyle 

Viniu, to 'furkotnie' zapewne jest spowodowane za mala srednica rury bass-reflex. Klopot w tym, ze jak ja zwiekszysz to i rure bedziesz musial wydluzyc. Konkretna wyliczanke mozna okreslic znajac parametry glosnika i objetosc obudowy. Jesli obudowa ma mala glebokosc to wiele nie poradisz, bo dluzsza rura sie nie zmiesci.

Dzięki za wstępną pomoc. problem jednak dotyczy kolumienek oryginalnych... nie jest to wyrów DIY, więc czy to możliwe żeby otwór bass-reflex został źle zaprojektowany??

Luxmany i winyle 

Pewnie, ze moze dotyczyc fabrycznych, zwlaszcza w nizszym przedziale cenowym - te projektowane sa przede wszystkim by ladnie wygladaly, a nie zeby wydusic z nich max dzwieku.

 

Sprobuj z twardego kartonu dorobic cos na ksztalt rozszerzajacego sie lejka, tak aby wylot mial jakies 7 cm srednicy i z 5 cm dlugosci. Zamocuj go w wylocie otworu bass-reflex. Jesli przestanie popierdywac to znak, ze otwor jest za maly. Ale jak juz pisalem: aby okreslic dokladne wymiary otworu trzeba znac parametry glosnika i objetosc obudowy.

Jeżeli firmowy BR furkocze, to może oznaczać to, że mieli problem z niskim dostrojeniem małej objętości. Rura o większej średnicy nie zmieści się pewnie na długość, żeby utrzymać częstotliwość dostrojenia. Tekturowe wyloty raczej tu nie pomogą, ja bym zasugerował zastosowanie membrany biernej.

Misiomor, _test_ z kartonem, jest po to by _sprawdzic_ czy rzeczywiscie otwor jest winien tych znieksztalcen w basie. A Ty od razu z grubej rury ;-) Membrana bierna w zdefinowanej, nie do tego celu obudowie, ha! Chcesz kolege do bankructwa doprowadzic? He ;-)

Jeżeli chcemy przetestować czy to BR jest źródłem furkotania, to można go po prostu na chwilę zatkać, poza tym kolega Viniu chyba już określił źródło problemu. PR-y - na forum już było jak je robić, wyszukiwarka powinna pomóc - sam pisałem jak zrobić PR z np. tanich Tesli, nikomu nie każę kupować od razu SP17R Seasa lub co gorsza 18W0 scana.

membrana bierna to rzeczywiście dobry pomysł - tylko realizacja raczej trudna a efekt niepewny. trzeba mieć jednak trochę doświadczenia by się bawić w te klocki.

furkotanie to zawirowania czy też turbulencje powietrza w zbyt wąskim i przydługawym BR na wyższych poziomach głośności. można obudową zestroić wyżej przez obcięcie rurki lub wstawienie szerszej o tej samej długości. w końcu pracują te kolumienki jako tyły (z tego co zrozumiałem). można także zastosować rurkę o większej średnicy i wygiętą pod kątem prostym tak by zmieściła się w obudowie.

I teraz juz cos wiem. Próbowałem zatkaś bassreflex i efekt był taki, że "furkotanie" zanikło z tym, że ilościowo niskie częstotliwości zaniknęły razem z nim. Spróbuje dzisiaj z tym "lejem" kartonowym... A co do membrany biernej: istnieje możliwość zrobienia samemu membrany ?? Np. po demontażu innego głośnika??

Luxmany i winyle 

Viniu zapomnij o membranie biernej. Dobranie wlasciwych parametrow - wagi i rozmiarow - do zastanej obudowy bedzie graniczyc z cudem, nie wspominajac o kosztach. Nie wszystkie glosniki basowe dobrze wspolpracuja w takim ukladzie.

Do pawelg:

 

Jak się nie wie jak, to wtedy rzeczywiście graniczy to z cudem. Nie uważaj jednak wszystkich za ciemną masę. Membrana bierna nie ma sensu tylko tam, gdzie BR może mieć odpowiednią średnicę, co niestety nie jest prawdą w kolumnach kolegi Viniu.

  • 3 tygodnie później...

Witam, u mnie "furkotanie" wystepowalo gdy zrezygnowalem na jakis czas z wytlumienia. Spowodowane to jest chyba dyfrakcja dzwieku na nie zaokraglonym wylocie bass refleksu- przynajmniej tak jest u mnie.

  • 2 miesiące później...

Witam !!!

 

Troszkę odświeże temat bo nie chcę zakładać nowego wątku :

 

Własnie jestem na etapie budowy suba na sls10 i zatrzymałem ise własnie na BR poniewaz okazało sie że będę musiał go zagiąć pod kątem 90stopni kolankiem pcv.

bardzo prawdopodone tez jest że będzie potrzeba przedłużania firmowych BR rurkami pcv.

jednak moje pytanie jest zasadnicze:

 

1) ponieważ br delikatnie się zwęża ku końcowi gdzie ma być łaczenie z pcv to czy takie elementy moga na siebie zachodzić tworząc wewnatrz krawędź okragłą(czarny wewnatrz sielonej, zielona wewnatrz rózowej) czy raczej powinienem je przycinac na styk i oszlifować wewnątrz??

Jeśłi krawędzie moga być to jak najlepeij żeby na siebie zachodziły przy założeniu przepływu powietrza jak na rysunku ??

 

2) czy na końcu (wewnątrz obud)poiwnno być takie samo zakończenie profilowane jak na wylocie (w ściance suba) a co za tym idzie będe musiał kupić dwa firmowe BR.??

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Drogi eMiLu,

nie rezygnuj pochopnie z wytłumienia, raczej z bass reflexu, na początek zatkaj go czymś szczelnie, możesz być pozytywnie zaskoczony, poprawa może być największa ze wszystkich dotychczas przez Ciebie zaobserwowanych.

Pozdrawiam,

graaf

  • 3 tygodnie później...

Witam !!!

Pytanie znów konstrukcyjne:)

Czy usytuowanie poprzeczki jak na zdjęciu

powinno być poprawne akustycznie??

Chodzi mi po pierwsze o to czy otwory nie zmienią akustyki i nie powstana

świstty?? czy lepiej dac pełna poprzeczkę.

Zaznaczę że druga poprzeczka ma iść idealnie pod tą którą widac tylko pod

innym kątem tj.lustrzane odbicie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.