Jump to content

E#mc2 ponownie podbije nasze serca!

AudioRecki
AudioRecki
Sign in to follow this  

Czas płynie, a jak głosi mądre przysłowie... historia lubi się powtarzać. Tak było w latach 80 ubiegłego wieku, tak jak się okazało jest i teraz. Ale zacznijmy od początku. Album "Ogród Króla Świtu" w dniu swojej premiery okazał się niesamowitym sukcesem, czym zaskoczył mistrza elektroniki i dał paliwo do dalszego działania. Jak "wieść gminna niesie" wtedy to właśnie Piotr Nagłowski zaproponował wydanie singla, który w swym przekazie miał być wprost promocją i zapowiedzią drugiego albumu. Na wydawnictwie tym zostały wydane chyba dwa najbardziej dziś kultowe i uwielbiane przez melomanów utwory: „Ucieczka z tropiku" i „Dom w dolinie mgieł".  Tak narodził się drugi album muzyka i kolejny jego sukces komercyjny minionych lat:

 

Z teledyskiem „Ucieczka z tropiku" wiąże się także ogromny wzrost rozpoznawalności muzyka i jego popularność. W tamtym w telewizji Szczecin pracowali Falkiewicz, Lickiewicz i Oziewicz i to oni zaproponowali Markowi Bilińskiemu zrealizowanie na wskroś  nowoczesnego w swej formie i przekazie teledysku. 

Teledysk zdobył na ekranach telewizorów ogromną popularność, stał się swoistym dowodem na to, że muzyka instrumentalna może docierać do ogromnej liczby słuchaczy. W efekcie końcowym teledysk stał się klipem roku 1984, przy okazji docierając do 11 pozycji na  Liście Przebojów „Trójki" w kwietniu 1984. Rok 1984 na krajowej scenie muzycznej został więc mocno naznaczony nazwiskiem Bilińskiego, który wyznacza sobie nowy kierunek, zrealizowanie płyty jeszcze bardziej ambitnej od poprzedniej muzyki ambitniejszej niż na poprzedniej płycie. Ciężka praca, doskonałe pomysły, sukces komercyjny poprzedniego albumu i dwóch nowych utworów wydanych na singlu przynoszą kolejny sukces. Album okazuje się trafia do ogromnej rzeszy melomanów, a sam muzyk zyskuje niesamowitą nawet jak na tamte czasy popularność. Zajmuje przez pięć lat pierwsze miejsce w plebiscytach na najpopularniejszego instrumentalistę, rozpoczyna współpracę z warszawskim ośrodkiem TVP przy realizacji baletu W tym czasie zainteresowały się nim film i teatr. Romans z muzyką ilustracyjną rozpoczyna od dogrania muzyki do baletu „Mały Książę". Rozpoczyna się też w tamtym okresie (rok 1985) współpraca mistrza przy polsko-czeskiej koprodukcji  „List Gończy". 

 

Wracając jednak do drugiej płyty Bilińskiego "E#mc2" - co oczywiste przynosi on jeszcze większą popularność muzykowi, a sam album staje się wraz z upływem czasu pozycją kultową. Jak wspomniałem powyżej historia lubi się powtarzać, kilka tygodni temu na naszym rynku ukazała się reedycja pierwszego albumu "Ogród Króla Świtu" oraz zapowiedziana zastała reedycja drugiego o którym przyszło nam dziś wspominać. Sukces reedycji pierwszego albumu i ogromne nim zainteresowanie staje się potwierdzać, że są na tym świecie rzeczy nie poddające się przemijającemu czasowi. Dziś nadszedł więc ten moment, w którym przychodzi nam (jako jednym z pierwszych) zapowiedzieć kolejne, kultowe wydawnictwo sygnowane nazwiskiem Biliński Marek - reedycję albumu  E#mc2 .

 

Marek Biliński nie lubi być porównywany z J. M. Jarre'm i słusznie, bo na swoją rozpoznawalność i uznanie w pełni zasłużył, ale to właśnie album E#mc2 jest dowodem na to, że w latach 80 XX wieku, w czasach gdzie wielu mówiło "tu się nie da żyć" - rodziły się ogromne sukcesy, wielkie dzieła muzyczne i ogromna popularność. To ten album w ocenie wielu zapadł w pamięci jako ten absolutnie wyjątkowy, jedyny w swym rodzaju. 

Tak więc już w przyszłym tygodniu będzie można stać się (na nowo) swoistą częścią historii tego wydawnictwa, otóż dzięki uprzejmości właściciela firmy Nautilus z Krakowa odbędzie się 17 października wyjątkowe spotkanie mistrza Marka z jego fanami, zostanie przeprowadzony na najwyższym obecnie dostępnym poziomie audio odsłuch reedycji drugiego albumu oraz będzie można nabyć płytę. Przy okazji nic nie będzie stało na przeszkodzie, by otrzymać autograf mistrza na swoim egzemplarzu.

Wydarzenie zapowiada się więc nie mniej wybornie od poprzedniego, świetna atmosfera, wyjątkowe miejsce, doskonale przygotowana sala odsłuchowa i to, co najważniejsze w tym wszystkim - obecność Marka Bilińskiego.

 

 

 

Spotkanie z muzykiem odbędzie się 17 października w krakowskiej siedzibie firmy Nautilus. 

https://nautilus.net.pl

Zapraszamy także do odwiedzania kanału YT Marka Bilińskiego:

https://www.youtube.com/user/MarekBilinski/featured

 

AudioRecki

 

Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

Słucham właśnie reedycji tej płyty i prawdę mówiąc wstydziłbym się wypuszczać tak słabą muzycznie produkcję. Cała płyta brzmi jakby nagrał ją 15 latek zafascynowany możliwościami ówczesnych syntezatorów. Muzyczna wartość tej płyty jest żadna. Szkoda czasu, chyba że ktoś chce się przekonać jak bardzo źle i prymitywnie może brzmieć muzyka elektroniczna. 

Edited by Paweł C

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Paweł C powiedz czego słuchasz na co dzień, że tak krytykujesz (masz do tego prawo) Bilińskiego za płytę e#mc2?

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
9 godzin temu, zn21 napisał:

Paweł C powiedz czego słuchasz na co dzień, że tak krytykujesz (masz do tego prawo) Bilińskiego za płytę e#mc2?

Z elektroniki ostatni Yorke. Z cięższych brzmień ostatnie wydania koncertowe King Crimson. Z rubieży jazzu Molvaer i Skalpel. Z muzyki poważnej V Beethovena. Tego słuchałem przez weekend. 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Życzenia Świąteczne

  Jak co roku składamy życzenia naszym Forumowiczom, Klubowiczom i Czytelników Magazynu. Wam i Waszym bliskim z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia:                                                                                               

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy

  Hildur Guðnadóttir i soundtrack z filmu Joker.

  Hildur Guðnadóttir należy do tych artystów młodego pokolenia (ur. 1982 r.), którzy potrafią zachwycić swoją muzyką czy kompozycją bez względu na wiek słuchacza. I pomimo faktu, że (może) część melomanów (jeszcze) nie zna bliżej jej twórczości, to ona sama ma za sobą naprawdę bogate doświadczenie zawodowe. Współpracowała bowiem i tworzyła dla naprawdę wielu, w jej bogatym CV znajdziemy więc: Islandzki Teatr Narodowy, Islandzką Orkiestrę Symfoniczną, Brytyjski Instytut Filmowy czy Królewską Operę 

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka

  ONKYO TX-8390. Japoński amplituner stereo w akcji.

  Onkyo od lat zaznacza się na rynku ze swoimi produktami audio-video, trafiając do sporego grona klientów zainteresowanych produktami trwałymi, przystępnymi cenowo i co ważne - dobrze brzmiącymi. W ofercie tego giganta znajdziemy szeroką ofertę amplitunerów tak wielokanałowych jak i stereo. TX-8390 nie jest więc jedynym amplitunerem stereo w ofercie tej firmy, czym więc nowa konstrukcja ma przekonać klientów do zakupu? Na pewno współpraca z systemem SONOS i jest to naprawdę poważny atut na plus,

  AudioRecki
  AudioRecki
  Wzmacniacze 5

  Współpraca audiostereo ze sklepem PR dla naszych Klubowiczów.

  Jak wspomnieliśmy w części ogólnodostępnej Magazynu, audiostereo ma przyjemność poinformować Was o wzajemnej współpracy ze Sklepem Polskiego Radia.  Współpraca obejmuje możliwość skorzystania z całej oferty sklepu ze specjalnym rabatem dla naszych Klubowiczów, którzy zarejestrują się w sklepie PR na stronie https://sklep.polskieradio.pl Szczegóły znajdziecie w poniższych linkach: https://www.audiostereo.pl/polskie-radio-sklep/polskie-radio-współpraca/ https://www.audiostereo.

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy

  Polskie Radio i audiostereo rozpoczynają wspólną współpracę!

  Wystarczy kilka sekund przed komputerem by sprawdzić, jak bogatą historię posiada Polskie Radio. O wpływie stacji na kilka pokoleń Polaków nie trzeba nawet wspominać, bo jest to sprawa oczywista. Mając więc na uwadze tylko te dwa szczegóły spośród wielu obejmujących Polskie Radio, mamy przyjemność powiadomić wszystkich Forumowiczów i Klubowicz o rozpoczęciu współpracy Forum AudioStereo ze Sklepem Polskiego Radia.  Związane z tym działania obejmują m.in.: możliwość korzystania przez naszych

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.