Jump to content

E#mc2 ponownie podbije nasze serca!

AudioRecki
AudioRecki

Czas płynie, a jak głosi mądre przysłowie... historia lubi się powtarzać. Tak było w latach 80 ubiegłego wieku, tak jak się okazało jest i teraz. Ale zacznijmy od początku. Album "Ogród Króla Świtu" w dniu swojej premiery okazał się niesamowitym sukcesem, czym zaskoczył mistrza elektroniki i dał paliwo do dalszego działania. Jak "wieść gminna niesie" wtedy to właśnie Piotr Nagłowski zaproponował wydanie singla, który w swym przekazie miał być wprost promocją i zapowiedzią drugiego albumu. Na wydawnictwie tym zostały wydane chyba dwa najbardziej dziś kultowe i uwielbiane przez melomanów utwory: „Ucieczka z tropiku" i „Dom w dolinie mgieł".  Tak narodził się drugi album muzyka i kolejny jego sukces komercyjny minionych lat:

 

Z teledyskiem „Ucieczka z tropiku" wiąże się także ogromny wzrost rozpoznawalności muzyka i jego popularność. W tamtym w telewizji Szczecin pracowali Falkiewicz, Lickiewicz i Oziewicz i to oni zaproponowali Markowi Bilińskiemu zrealizowanie na wskroś  nowoczesnego w swej formie i przekazie teledysku. 

Teledysk zdobył na ekranach telewizorów ogromną popularność, stał się swoistym dowodem na to, że muzyka instrumentalna może docierać do ogromnej liczby słuchaczy. W efekcie końcowym teledysk stał się klipem roku 1984, przy okazji docierając do 11 pozycji na  Liście Przebojów „Trójki" w kwietniu 1984. Rok 1984 na krajowej scenie muzycznej został więc mocno naznaczony nazwiskiem Bilińskiego, który wyznacza sobie nowy kierunek, zrealizowanie płyty jeszcze bardziej ambitnej od poprzedniej muzyki ambitniejszej niż na poprzedniej płycie. Ciężka praca, doskonałe pomysły, sukces komercyjny poprzedniego albumu i dwóch nowych utworów wydanych na singlu przynoszą kolejny sukces. Album okazuje się trafia do ogromnej rzeszy melomanów, a sam muzyk zyskuje niesamowitą nawet jak na tamte czasy popularność. Zajmuje przez pięć lat pierwsze miejsce w plebiscytach na najpopularniejszego instrumentalistę, rozpoczyna współpracę z warszawskim ośrodkiem TVP przy realizacji baletu W tym czasie zainteresowały się nim film i teatr. Romans z muzyką ilustracyjną rozpoczyna od dogrania muzyki do baletu „Mały Książę". Rozpoczyna się też w tamtym okresie (rok 1985) współpraca mistrza przy polsko-czeskiej koprodukcji  „List Gończy". 

 

Wracając jednak do drugiej płyty Bilińskiego "E#mc2" - co oczywiste przynosi on jeszcze większą popularność muzykowi, a sam album staje się wraz z upływem czasu pozycją kultową. Jak wspomniałem powyżej historia lubi się powtarzać, kilka tygodni temu na naszym rynku ukazała się reedycja pierwszego albumu "Ogród Króla Świtu" oraz zapowiedziana zastała reedycja drugiego o którym przyszło nam dziś wspominać. Sukces reedycji pierwszego albumu i ogromne nim zainteresowanie staje się potwierdzać, że są na tym świecie rzeczy nie poddające się przemijającemu czasowi. Dziś nadszedł więc ten moment, w którym przychodzi nam (jako jednym z pierwszych) zapowiedzieć kolejne, kultowe wydawnictwo sygnowane nazwiskiem Biliński Marek - reedycję albumu  E#mc2 .

 

Marek Biliński nie lubi być porównywany z J. M. Jarre'm i słusznie, bo na swoją rozpoznawalność i uznanie w pełni zasłużył, ale to właśnie album E#mc2 jest dowodem na to, że w latach 80 XX wieku, w czasach gdzie wielu mówiło "tu się nie da żyć" - rodziły się ogromne sukcesy, wielkie dzieła muzyczne i ogromna popularność. To ten album w ocenie wielu zapadł w pamięci jako ten absolutnie wyjątkowy, jedyny w swym rodzaju. 

Tak więc już w przyszłym tygodniu będzie można stać się (na nowo) swoistą częścią historii tego wydawnictwa, otóż dzięki uprzejmości właściciela firmy Nautilus z Krakowa odbędzie się 17 października wyjątkowe spotkanie mistrza Marka z jego fanami, zostanie przeprowadzony na najwyższym obecnie dostępnym poziomie audio odsłuch reedycji drugiego albumu oraz będzie można nabyć płytę. Przy okazji nic nie będzie stało na przeszkodzie, by otrzymać autograf mistrza na swoim egzemplarzu.

Wydarzenie zapowiada się więc nie mniej wybornie od poprzedniego, świetna atmosfera, wyjątkowe miejsce, doskonale przygotowana sala odsłuchowa i to, co najważniejsze w tym wszystkim - obecność Marka Bilińskiego.

 

 

 

Spotkanie z muzykiem odbędzie się 17 października w krakowskiej siedzibie firmy Nautilus. 

https://nautilus.net.pl

Zapraszamy także do odwiedzania kanału YT Marka Bilińskiego:

https://www.youtube.com/user/MarekBilinski/featured

 

AudioRecki

 User Feedback

Recommended Comments

Słucham właśnie reedycji tej płyty i prawdę mówiąc wstydziłbym się wypuszczać tak słabą muzycznie produkcję. Cała płyta brzmi jakby nagrał ją 15 latek zafascynowany możliwościami ówczesnych syntezatorów. Muzyczna wartość tej płyty jest żadna. Szkoda czasu, chyba że ktoś chce się przekonać jak bardzo źle i prymitywnie może brzmieć muzyka elektroniczna. 

Edited by Paweł C

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Paweł C powiedz czego słuchasz na co dzień, że tak krytykujesz (masz do tego prawo) Bilińskiego za płytę e#mc2?

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
9 godzin temu, zn21 napisał:

Paweł C powiedz czego słuchasz na co dzień, że tak krytykujesz (masz do tego prawo) Bilińskiego za płytę e#mc2?

Z elektroniki ostatni Yorke. Z cięższych brzmień ostatnie wydania koncertowe King Crimson. Z rubieży jazzu Molvaer i Skalpel. Z muzyki poważnej V Beethovena. Tego słuchałem przez weekend. 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Yamaha A-S1200

  Doskonale pamiętam zamieszanie, jakie blisko dekadę temu wywołała Yamaha ni stąd ni zowąd, po chwilowym zachłyśnięciu się kinem domowym, przypominając sobie o ortodoksyjnych audiofilach i czerpiąc inspiracje z własnej, nader bogatej historii prezentując  wiosną 2011 r. klasyczną serię 2000. Skąd owe zamieszanie? Cóż, w tamtych, wcale nie tak odległych czasach, szukając pochodzącego od japońskich „majorsów” stereo wybór był ograniczony praktycznie do dwóch marek – Denona i Marantza a pojawienie s

  Fr@ntz
  [email protected]
  Wzmacniacze

  Accuphase AD-2850 moduł RIAA

  Accuphase AD-2850 to moduł rozszerzenia, dedykowany do wyższych modeli przedwzmacniaczy Accuphase. Pozwala on relatywnie niskim kosztem (relatywnie, bo koszt tego modułu jest kilka razy niższy niż oddzielny preamp gramofonowy, np. C-47 oraz dodatkowe okablowanie, co nie znaczy, że jest on tani) uzyskać możliwość korzystania z gramofonu w systemach Accuphase.     Po zamontowaniu w kompatybilnym przedwzmacniaczu uzyskuje się możliwość korzystania przedwzmacniacza RIAA zarówno dla wkłade

  plastik1989
  plastik1989
  Akcesoria

  Marek Biliński - Wolne Loty reedycja

  Kolejna z serii reedycji płyt Marka Bilińskiego, wydanych z oryginalnych taśm matek, z bardzo łagodnym masteringiem. Według Twórcy płyta brzmi tak, jak powinna brzmieć w latach 80tych – lecz wtedy nie pozwalało na to ograniczenia sprzętowe.    Bardzo ładnie wydana, w środku prócz książeczki, zapis nutowy. Bezbarwny winyl, jest nie tylko ciekawy wizualnie, ale również powinien posiadać lepsze właściwości soniczne. Czarny kolor płyty winylowej wynika z barwnika jaki dodawany jest d

  plastik1989
  plastik1989
  Muzyka 1

  Hegel H95

  O ile w segmencie nazwijmy to ogólnie wybitnie konsumenckim i operującym na obszarze systemów domowej rozrywki, czyli nieco tracącego ostatnimi czasy na popularności, na rzecz soudbarów, kina domowego sezonowa fluktuacja modeli już nikogo nie dziwi, to w klasycznym stereo zbytnia nerwowość przy odświeżaniu oferty może przynieść więcej złego niż dobrego. Po prostu to nieco inny profil odbiorcy i nieco inne podejście do tematu, gdyż większość zakupów podejmowana jest nie dość, ze z rozmysłem, to j

  Fr@ntz
  [email protected]
  Wzmacniacze

  Denon DHT-S416

  Dopiero co wylegiwaliśmy się na plaży, bądź przemierzaliśmy wzdłuż i wszerz większe, czy też mniejsze pagórki a tu nie wiedzieć kiedy nastał wrzesień, skończyła się laba, dzieciarnia powróciła do szkolnego rygoru a my do codziennych obowiązków. Jednym słowem kanał. Całe szczęście nawet niespecjalnie śledząc branżowe publikatory gołym okiem widać, że schyłek lata to zarazem wysyp wszelakiej maści nowości, z którymi producenci czaili się przez kilka ostatnich miesięcy, mając cichą nadzieję, iż z i

  Fr@ntz
  [email protected]
  Kolumny
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.