Skocz do zawartości
IGNORED

Warszawska Jesień nadchodzi


gutten

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś ze słuchaczy Warszawskiej Jesieni nagrał może transmisję radiową niedzielnego koncertu finałowego i mógłby udostępnić pierwsze 2 symfonie, najlepiej z początkową zapowiedzią ?

Niestety, udało mi się nagrać jedynie drugą część tego maratonu i zalezy mi bardzo na zdobyciu początku. Będę wdzięczny za pomoc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat: "Warszawska Jesień" kontra "Warsaw Electronic Festival"

goście:

Jarosław Grzesica - organizator Warsaw Electronic Festival

Tadeusz Wielecki - dyr. Festiwalu Warszawska Jesień

Zenial (Łukasz Szałankiewicz) - sound-desinger, promotor

współczesnej muzyki elektronicznej

Cezary Duchnowski - kompozytor, uczestnik "Warszawskiej Jesieni 2004"

Katarzyna Dadak - Kozicka - muzykolog

Rafał Księżyk - krytyk muzyczny, AKTIVIST, Antena Krzyku

 

+ krótki wywiad z Leszkiem Możdżerem.

 

emisja: TV PULS 01.10.2004 godz. 17.00

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że WJ to już przeszłość, a odzewu specjalnie nie widzę, pozwolę sobie dopisać krótkie wrażenia z ostatniego koncertu (czyli maraton symfonii Lutosławskiego).

Symfonie mistrza rzadko są jak wiadomo rzadko wykonywane, a i to z różnym powodzeniem, natomiast na rynku fonograficznym króluje głównie seria Naxosu (Wit i NOSPR). I może nie miałbym do symfonii po Witem większych zastrzeżeń, gdyby nie dane mi było usłyszeć Kasprzyka. To, co ten człowiek zrobił z II i IV... wydawało mi się, że słyszę je od nowa. Nie będę opisywał co i jak, bo to trzeba było po prostu usłyszeć. Ten koncert powinien mieć jakąś bardizej nośną nazwę, np. "Re-discovering Lutosławski", byłoby bardziej adewatnie. Do tej pory nie za często wsłuchiwałem się w II, bo była dla mnie troszkę...hmmm... za awangardowa (mistrz by się pewnie obraził, jakby to usłyszał). Kasprzyk diametralnie zmienił moje chybione wyobrażenia. Dość powiedzieć, że ciarki długo nie przestawały mi chodzić po krzyżu. Czwarta symfonia to Absolut zaklęty w partyturze. Tego wieczoru chyba wszyscy to poczuli, łącznie z osobami, które z twórczością Lutosławskiego zetknęły się po raz pierwszy. Na koncert przyprowadziłem pewną białogłowę, która o naszym maestro wiedziała tylko tyle, że był taki i że coś tam pisał. Żebyście widzieli, jak ją wzięło :-)) Teraz regularnie dostaję od niej maile z peanami na cześć czwartej. Minął już ponad tydzień, a jej nie przeszło. No i powiedzcie mi teraz, że nowa muzyka jest hermetyczna i dla zwykłych zjadaczy chleba niedostępna.

 

Na podsumowanie WJ się nie zdobędę, bo wybrałem się tylko na cztery koncerty, z czego dwa okazały się dnem kompletnym i chcę o nich jak najszybciej zapomnieć ("Europa" Krupowicza, "Symfonia Hymnów" Augustyna). Tym drugim utworem można by dzieci straszyć. Rewelacyjny jak zwykle okazał się Nordlys Ensemble. Słyszałem też peany na cześć van der Aa i The Cikada Ensemble - niestety, nie poszedłem. No a dzień ostatni - jak wyżej.

 

PS. Specjalista od Muzyki Maści Wszelakiej czyli Jacek Hawryluk podsumował w GW piątkowy wieczór jednym zdaniem (cytat z pamięci): "zespołowi FN nie do końca udało się udźwignąć ciężar symfonii Lutosławskiego". Najwyraźniej dla Jacka Hawryluka ciężar słuchania i rozumienia okazał się wręcz przytłaczający.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.