Skocz do zawartości
IGNORED

Dyfuzor Binarny (BAD Panel) - pytania o wymiary


qb3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W najbliższym czasie planuję zrobić pierwszą adaptację pomieszczenia odsłuchowego. Moim celem jest zbudowanie RFZ, aby móc spokojnie pracować nad dźwiękiem.

 

Pokój nie jest dość duży:

szer. 4 m,

dł. 4.66 m,

wys. 2.73 m (chyba 2.85 licząc od wylewki pod podłogą do sufitu).

 

Wrzucam wstępny projekt (szybki szkic) mojej adaptacji:

 

 

moj_projekt_adaptacji_m2.jpg

 

Wstępnie będę robić głównie absorbery szerokopasmowe na bazie PT 80, ale do kilku z nich chciałbym dodać w (prawdopodobnie w poźniejszym czasie) jako lico - płyty MDF 4 mm z otworami wg. siatki binarej aby mieć dyfuzory-absorbery w miejscach pierwszych odbić dźwięku. Widziałem, że tutaj na forum dużo osób posiada takie ustroje, które samemu wyprodukowało. Jeśli możecie to proszę Was o poradę.

 

Mam pytanie ws. wymiarów ponieważ jak wiadomo PT 80 posiada wymiary 100 x 50 cm, a produkowane panele BAD są wymiarów 60 x 60 cm. Znalazłem już wszystkie dostępne materiały jak arkusz do wyliczeń, rysunki, patenty itp., tylko nie mogę znaleźć informacji dotyczącej optymalnej średnicy otworów lub stosunku powierzchni podziurawionej do materiału. Mam już prawie wszystko gotowe w tym wstępny plik do frezowania jak i osobę co mi to wytnie. Zastanawiam się tylko co z tą średnicą....

 

Oryginalny panel BAD posiada otwory 12 mm. Czy powinienem zachować taką samą średnice w pomniejszonym panelu pasującym na PT 80 (z 60 x 60 cm na 50 x 50 cm)? Czy może lepiej zmniejszyć je do 10 mm, aby zachować taki sam stosunek otwory/materiał jaki posiada oryginalny panel BAD czyli około 16%?

 

Z drugiej strony myślałem już aby kupić do nich zamiast PT 80, Aku-Płytę, która ma 60 cm szerokości i rozwiązałoby to mój dylemat. Nie wiem co robić. Najbardziej zależy mi aby wyrównać pasmo, ale nie chciałbym zbyt przytłumić pomieszczenia.

 

P.S. Ponieważ BAD to dla mnie nowość i nigdy ich nie "słyszałem" chciałbym wiedzieć co o nich myślicie w stosunku do innych typów dyfuzorów. Może lepiej zainwestować w inne ustroje?

 

Pozdrawiam

Kuba

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę cię martwić, ale:

- tłumienie powinno być odpowiednie do warunków, a nie ile można. A do tego potrzebne są pomiary co i gdzie

- tłumienie pierwszych odbić zabija przestrzeń i przybija dźwięk do kolumn, tu trzeba rozpraszać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br /> tłumienie powinno być odpowiednie do warunków, a nie ile można. A do tego potrzebne są pomiary co i gdzie<br />

 

tak, ale nie tylko pomiary, ale także oszczędne dawkowanie i ewentualnie dokładanie tłumienia po odsłuchach

 

jednak ucho to ucho, mikrofon nie zastąpi ucha tak jak ucho mikrofonu, potrzebne i jedno i drugie

 

 

<br />- tłumienie pierwszych odbić zabija przestrzeń i przybija dźwięk do kolumn, tu trzeba rozpraszać<br /> <br /> <br />

 

co do tłumienia, jest to zbyt generalne stwierdzenie, by mogło być prawdziwe, ale owszem tak się może zdarzyć

 

natomiast rozpraszanie odbić bocznych jest równie dyskusyjne jak tłumienie

 

wszystko zależy od wielu czynników - opóźnienia odbicia, kąta odbicia itp. itd.

 

poziom odbić bocznych można szerokopasmowo i liniowo regulować za pomocą ekranów akustycznych

 

 

<br />Moim celem jest zbudowanie RFZ, aby móc spokojnie pracować nad dźwiękiem.<br />

 

pomysł ok, ale nie tak się to robi, nie za pomocą tłumienia, ile i jak się da, ale za pomocą geometrii

 

w tym pokoju będzie musiał też Kolega powalczyć basem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony myślałem już aby kupić do nich zamiast PT 80, Aku-Płytę, która ma 60 cm szerokości i rozwiązałoby to mój dylemat. Nie wiem co robić. Najbardziej zależy mi aby wyrównać pasmo, ale nie chciałbym zbyt przytłumić pomieszczenia.

 

PT80 jest tak zbite, że bez problemu możesz uciąć nożem brakujący 10 cm klocek i zrobić sobie 60 cm. Najwyżej dostaw dodatkowe podparcie na środku do ramki, jeśli robisz forumowym sposobem - ramka + surówka naciągnięta

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę cię martwić, ale:

- tłumienie powinno być odpowiednie do warunków, a nie ile można. A do tego potrzebne są pomiary co i gdzie

- tłumienie pierwszych odbić zabija przestrzeń i przybija dźwięk do kolumn, tu trzeba rozpraszać

 

Spokojnie, nie mam zamiaru przesadzić z tłumieniem dlatego też poszukuję info ws. panelów BAD, które łączyć będą absorbcje z rozpraszaniem. Zdaję sobie sprawę, że czysty panel PT80 będzie zabierać sporo górnego pasma. Jeśli jesteś w stanie udzielić mi informacji technicznej nt. średnic otworów to będę wdzięczny. Nie mam zamiaru robić nic na pałę. Mój szkic wstępny odzwierciedla miejsca gdzie prawdopodobnie pojawią się różne ustroje akustyczne. Mam zamiar zacząć od paru absorberów, później dyfuzory i bass trapy - pewnie RH bo mam straszne mody osiowe w pionie na 119 hz (II harmoniczna). Mikrofon pomiarowy posiadam od dawna i wiem jak go używać, ale wole robić testy używając oscylatora sinusoidalnego i chodząc po pokoju i porównywać to z kalkulatorami modów. Trzeba podkreślić, że ten pokój nie ma służyć za przyjemne słuchanie muzyki, a za pomieszczenie studyjne do produkcji muzyki i tworzenia miksów za pomocą monitorów bliskiego pola. W takim miejscu nie da się osiągnąć warunków audiofilskich ponieważ jest ono dość małe oraz niestety będzie w nim spory stół ze sprzętem no i 2-3 monitory LCD pomiędzy samymi odsłuchami. Z reguły w takich miejscach wełne mineralną pakuję się w sufity, ściany i nawet podłogi aby było totalne RFZ :) Moje pytanie postanowiłem umieścić tutaj na forum ponieważ dużo osób stąd porobiło sobie BADy o wymiarach 50x50cm i jestem ciekaw ich opinii oraz porównań do Schoredera itd.

 

 

pomysł ok, ale nie tak się to robi, nie za pomocą tłumienia, ile i jak się da, ale za pomocą geometrii

w tym pokoju będzie musiał też Kolega powalczyć basem

 

Tak zdaję sobie sprawę. Mam duży kłopot z paroma modami, ale będę robić nastepny pomiar dopiero po wstawieniu na próbę kilku absorberów. Aktualny pomiar to góry i doliny -+30dB. Najgorsze jest to że mam podłogę drewnianą na belkach co za tym idzie mam pod sobą spore płaskie pudło, które wpada w rezonans. Wiem, że idealnie nigdy w tym pokoju nie będzie, ale chce poprawić chociaż trochę warunki "gołych ścian". Zresztą to tymczasowe pomieszczenie na cały mój sprzęt,... pierwszy raz robię adaptację i chce do tego podejść jak najlepiej dlatego czytam i czytam, liczę , słucham i mierzę , czytam liczę i liczę co zawsze uwielbiałem robić :) W sumie jaram się samym eksperymentem co jak poprawi dzwięk w tym pokoju. Szkoda tylko, że nie mogę przestawić ścian pod innymi kątami i wbudować odsłuchów w narożniki...

 

 

PT80 jest tak zbite, że bez problemu możesz uciąć nożem brakujący 10 cm klocek i zrobić sobie 60 cm. Najwyżej dostaw dodatkowe podparcie na środku do ramki, jeśli robisz forumowym sposobem - ramka + surówka naciągnięta

 

Dzięki za info. Już o tym myślałem na równi z zakupem zamiast pt80 akupłyty. Szkoda, że multimax30 taka droga :(

 

P.S. Wciąż czekam na jakieś info. nt. średnic otworów siatki paneli BAD. Jak ktoś robił różne + robił pomiary/odsłuchy to bardzo proszę o odpowiedzi.

 

Pozdro

Kuba

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś w stanie udzielić mi informacji technicznej nt. średnic otworów to będę wdzięczny.

 

tu są wszelkie informacje:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

nota bene świetne forum

 

Najgorsze jest to że mam podłogę drewnianą na belkach co za tym idzie mam pod sobą spore płaskie pudło, które wpada w rezonans.

 

na sufit trzeba dać podwieszany absorber panelowy strojony na ten rezonans, to powinno zniwelować kłopoty z podłogą, taki sam na tylną ścianę, strojony oczywiście na rezonans po długości pokoju

 

 

 

Mam duży kłopot z paroma modami, ale będę robić nastepny pomiar dopiero po wstawieniu na próbę kilku absorberów. Aktualny pomiar to góry i doliny -+30dB.

 

a wie Kolega co najlepiej pomaga? - subwoofer w polu bliskim umieszczony bezpośrednio za oparciem fotela, najlepiej dipol, aktywnie korygowany, z delayem cyfrowym, żeby wyrównać czasowo z monitorami

 

dlaczego tak? a dlatego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

i potem dopiero dodawać ewentualnie pułapki

 

to jest różnica typu "niebo a ziemia"

 

 

Szkoda tylko, że nie mogę przestawić ścian pod innymi kątami i wbudować odsłuchów w narożniki...

 

ależ właśnie może Kolega - używając ekranów akustycznych odbijających dźwięk pod określonymi kątami można uzyskać taki sam efekt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu są wszelkie informacje:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

nota bene świetne forum

 

Tak, gearslutz to kopalnia wiedzy :) Przerobiłem watek BAD na tym forum chyba 3x i z niego uzyskałem mase info, ale nie mam tam dokładnej informacji co do tych wymiarów ponieważ tam robią wszystkie na szer. 60 pod wełny 703/705.

 

na sufit trzeba dać podwieszany absorber panelowy strojony na ten rezonans, to powinno zniwelować kłopoty z podłogą, taki sam na tylną ścianę, strojony oczywiście na rezonans po długości pokoju

 

Tak właśnie myslałem, że tu będę musiał dać coś konkretnego jak rezonatory. Czy Kolega ma tu na myśli płaski RH (z wieloma rurkami) strojony czy inny ustrój?

 

a wie Kolega co najlepiej pomaga? - subwoofer w polu bliskim umieszczony bezpośrednio za oparciem fotela, najlepiej dipol, aktywnie korygowany, z delayem cyfrowym, żeby wyrównać czasowo z monitorami

 

dlaczego tak? a dlatego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

i potem dopiero dodawać ewentualnie pułapki

 

to jest różnica typu "niebo a ziemia"

 

Super stonka z pomiarami. Słyszałem coś kiedyś o tym aby sub'em zniwelować mody od satelit, ale nie spodziewałem się, że taki to może dać efekt. Mimo, że dysponuję do moich monitorów także subwooferem dedykowanym do tego zestawu ( sub monopolowy w obudowie zamkniętej bez BR ) to raczej nie będę w stanie mięć go za plecami ponieważ w około mnie znajduję się nieco syntezatorów , klawiszy i innych sprzętów/mebli. Cały zestaw aktywnych odsłuchów (to 2szt. Dynaudio BM5a MkII + sub Dynaudio BM9S) niestety nie jest sterowany cyfrowo i aby zrobić taki bajer musiałbym bardzo kombinować w programach aby cofnąć ścieżki wysłane na sub'a. Może kiedyś poeksperymentuję, ale do pracy raczej sub w tym miejscu to odpada. Prawdopodobnie i tak miksować będę bez sub'a, który służyć będzie mi jako dopalacz do przesłuchiwania muzyki.

 

ależ właśnie może Kolega - używając ekranów akustycznych odbijających dźwięk pod określonymi kątami można uzyskać taki sam efekt

 

Ale czy w takim wypadku nie powinny to być ustroje o dużych powierzchniach (zwykłe dyfuzory rozpraszają średnie pasmo, a basu raczej nie ruszą)? Np. wygięte płyty-sklejki w łuki postawione w pionach + wełna pod nie - i tak przymocowane do ścian w miejscach pierwszych odbić? Widziałem takie rozwiązanie kiedyś. Fajnie to wygląda i podobno działa. No nic, to moja pierwsza adaptacja więc jak to zawsze bywa praktyka i teoria się spotyka ;) Zobaczymy co z tego wyjdzie. Zanim zacznę muszę jeszcze przeczytać książkę Everesta od deski do deski :) Dzięki za porady. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Czy Kolega ma tu na myśli płaski RH (z wieloma rurkami) strojony czy inny ustrój?<br />

 

membranowy/panelowy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

co do suba - można zrobić podstawę na kółkach i podsuwać w razie potrzeby, naprawdę warto spróbować

 

do korekcji można zastosować osobny zewnętrzny procesor, teraz to taniocha, albo można dać sam delay - Behringer FBQ100 to jakieś 400 zł, a korekcję robić dla całości

 

<br />Ale czy w takim wypadku nie powinny to być ustroje o dużych powierzchniach (zwykłe dyfuzory rozpraszają średnie pasmo, a basu raczej nie ruszą)? Np. wygięte płyty-sklejki w łuki postawione w pionach + wełna pod nie - i tak przymocowane do ścian w miejscach pierwszych odbić?<br />

 

to dyfuzory cylindryczne, mogą być ok, ale mi chodzi o ekrany, które odbijają dźwięk, o ścianki np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

robią na wymiar jakie trzeba, można zrobić taniej, nawet samemu np. ze sklejki świerkowej i jeśli sflankuje Kolega monitory takimi ściankami na skos, to efekt jest jakby pokój stał się ośmiokątny

 

 

<br />Zanim zacznę muszę jeszcze przeczytać książkę Everesta od deski do deski :) <br />

 

warto też Toole'a:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.