Skocz do zawartości
IGNORED

Mobilne elementy do redukcji rezonansów pomieszczenia


Undziak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałbym Was prosić o konkretne podpowiedzi odnośnie minimalizacji modów własnych pomieszczenia. Mój problem polega na tym, że co 1-3 lata się przemieszczam i nie mogę sobie pozwolić na quasi-trwałe ustroje. Szukam optymalnych rozwiązań o dobrej relacji ceny do efektów.

Mój sprzęt: Gryphon Atilla, Audiolab 8200CD, ProAc D18 - sprzęt będzie ulegał dalszej wymianie.

Niemniej jednak problem tyczy się pomieszczenia - schemat na rysunku.

Tylna ściana jest kartonowa, reszta normlana. Proszę o powstrzymywanie się od śmiechu:) Wiem, że mam napaćkane dużo dywaników ale po ostatniej przeprowadzce okazało się, że mam ich za dużo w nowym mieszkaniu no i w ramach walki z akustyką wszystko wyłożyłem w pokoju.

Jest kilka rowiązań, ale nie wiem, które przyniesie mi najlepsze efekty: dyfuzory? absorbery? czy rozwiązania aktywne jak Bag End?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wczoraj troszkę się pobawiłem generatorem online i na słuch wyszło mi, że mam problem przy ok. 45Hz, 61Hz, 71Hz.

post-14352-0-06553500-1428858621_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego masz tak wąsko kolumny? Ja bym je odsunął od siebie na 230cm około. Miałem bardzo podobne pomieszczenie co Ty masz i udało mi się dużo z niego wyciągnąć. Ja osobiście lubię gdy rozpraszanie jest pomiędzy kolumnami i na 1 odbicia, reszta pustych ścian to pochłaniacze na bazie wełny mineralnej 50mm, bezpośrednio za kolumnami pochłaniacze niskotonowe na wełnie 10cm, do tego w każdym roku obliczone rezonatory helmholtza. Jak byś był zainteresowany to buduję na zamówienie dyfuzory helmholtza, pochłaniacze szeroko pasmowe, niskotonowe, rezonatory helmholtza, ostatnio dwa rezonatory były na allegro i zeszły za 1400zl!! Nie ja je wystawiałem, a zeszły tylko dlatego że ktoś tam nawciskał kitów i była nalepka firmy :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-30149-0-66456100-1428861869_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezonatory jeśli miałbym stosować to koniecznie regulowane. Bo nie wiem gdzie będę mieszkał za rok:)

Kolumny troszkę mogę rozsunąć, tak mniej więcej chciałem trójkąt równoboczny. Muszę przyznać, że jeszcze się nie bawiłem w ustawianie głośników.

 

 

Zapomniałem jeszcze dopisać, że częściej słucham poprzez DACa z Audiolaba niż z CD. Więc samo przez się przychodzi pytanie czy korekcja akustyczna poprzez software byłaby też skuteczna (przy możliwej małej ingerencji w jakość dźwięku)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da sie zbudowac regulowanych reoznatorow, jest to ustroj akustyczny ktory jest unwersalny, taksamo jak pochlaniacze szerokopasmowe. Ja wole trojkat rownoramienny . Wedlug mnie nie osiagniesz softerowo takich efektow jak normalna akustyka, nie ma szans.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już pisałem, adaptacja na basie to skomplikowana sprawa

 

jeśli ma być mobilnie, to TYLKO rozwiązanie aktywne

 

Bag End to, typowo dla amerykańskiego rynku, chwytliwa marketingowo, nowa nazwa "aktywny absorber" dla starej i znanej koncepcji, tak naprawdę to urządzenie niczego nie "absorbuje", a po prostu wykorzystuje modyfikacje pola dźwiękowego powstające w zakresie basu przy dodaniu dodatkowych źródeł niskich częstotliwości, to jest to samo podejście co dodanie dodatkowego subwoofera w systemie typu "multiple subs", bo to jest nic innego jak dodatkowy subwoofer strojony elektronicznie

 

taki sam efekt można uzyskać stosując zwykły subwoofer HiFi oraz cyfrową korekcję np. Behringer DEQ2496 z mikrofonem pomiarowym

 

w cenie 1900 Euro za Bag End można już się rozejrzeć za sensowną alternatywą

 

a mając zwykły dobrej klasy subwoofer można też spróbować najlepszego moim zdaniem rozwiązania jakim jest subwoofer w polu bliskim tj. bezpośrednio za fotelem odsłuchowym

 

jak nieraz już pisałem na forum - najlepsze rozwiązanie to dodatkowy osobny tor dla basu bez filtrowania kolumn głównych - np. z wykorzystaniem osobnego wyjścia cyfrowego ze źródła cyfrowego bezpośrednio do DEQ2496

 

urządzenie takie jak DEQ2496 zapewni i potrzebne wyrównanie czasowe tego dodatkowego kanału z kolumnami głównymi i ewentualnie potrzebne dodatkowe filtrowanie/korekcję

 

pomiary pokazujące efekt subwoofera w polu bliskim:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

do takich samych wniosków doszła firma HSU:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

z tym, że w systemach, w których chodzi o natężenie dźwięku na najniższym basie, KD głównie, zalecają kombinację subwoofera w polu bliskim oraz subwoofera w przednim rogu pokoju - do muzyki moim zdaniem ten drugi jest zbędny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj troszkę się pobawiłem generatorem online i na słuch wyszło mi, że mam problem przy ok. 45Hz, 61Hz, 71Hz.

 

no tak, po kolei - długość, szerokość, wysokość...

 

ciężko oj ciężko cokolwiek zrobić bez dużych pułapek, moja propozycja to dodatkowy sub w polu bliskim, osobny tor od odtwarzacza po cyfrze do DEQ2496 i spróbować wyciąć te mody parametrycznie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vicoustic Vari Bass.

Czytałem co nieco i jak ludzie piszą, aby zadziałał musiałbym kupić z 8-10 sztuk a to dla mnie przegięcie.

 

Proszę pamiętać, że ja wynajmuję mieszkanie i nie mogę zbyt ingerować. Coś mi się wydaje, że pozostaje korekcja softwarowa (gram z PC) lub hardwarowa.

Coś może przytaszczą do pokoju z wystawek;) Kupowanie mebli aby stały prawie puste nie ma sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRosze was przestancie, bedziesz za rure placil tyle kasy? To jest najzwyklejszy regulowany rezonator helholtza ktory moze dzialax w pasmie ponizej 100hz,ale to jest bardzo waskie pasmo rzedu 10hz najskuteczniejszego dzialania. Ja mam 6 rur , duzo tanszych i na pewno dzialaja taksamo. Jesli kolega chce to moge mu zrobic dyfuzory szeroko pasmowe ktore bede pasowaly do kazdego pomieszczenia, a jesli chodzi o bas to neistety tak sie nie da, trzeba zrobic pomiary i przygotowac rezonator pod mody pomeiszczenia. Ale zmiana czestotliwosci dzialaja takiego ustroju nie wymaga ogromnej ingerencji,.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vicoustic Vari Bass.

Czytałem co nieco i jak ludzie piszą, aby zadziałał musiałbym kupić z 8-10 sztuk a to dla mnie przegięcie.

 

pojedyncze mają bardzo niską skuteczność:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

to generalna cecha tego typu ustrojów

 

dlatego trzeba ich tyle wstawić, a że są wąskopasmowe, to żeby obsłużyć wszystkie trzy problematyczne częstotliwości choćby jako-tako... potrzeba by ich było z 16 sztuk albo więcej

ile chcą? ok. 500 Euro za 2 sztuki IIRC?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby efekt byl dobry nalezy uzyc min dwoch na dana czestotliwosc. Nie walczylem z tym dlugo, pewnie szlo by wycisnac wiecej. Ale efekt byl wyrazny, mocniejszy twardszy bas, pelniejszy, bardziej konturowy a nawet nizej schodzil.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-30149-0-13582700-1428957101_thumb.jpg

post-30149-0-06426500-1428957105_thumb.jpg

post-30149-0-33594800-1428957109_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Aby efekt byl dobry nalezy uzyc min dwoch na dana czestotliwosc<br />

 

to zależy od wielkości ustrojów, może dlatego tych Vicousticów trzeba więcej, co zresztą widać w pomiarach zaprezentowanych na stronie Acousticity - w zakresie, gdzie mamy zwykle góry i doliny +/-15 dB korekcja (i to wyłącznie w dół!) o 3-6 dB to naprawdę za mało

 

natomiast dużo się źle mówi o ręcznej korekcji parametrycznej, może stoi za tym marketing urządzeń ze zautomatyzowaną korekcją lub moda na takowe, tymczasem w testach z porównawczych z pomiarami korektor parametryczny programowany ręcznie okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do konca, u mnie sie ot nie sprawdzilo, mialem duzo wieksze rezonatory i tracily one swoja dobroc. Najlepiej wypadal rezonator o pojemnosci 60-70L. Oczywiscie mozna zastosowac kilka takich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuje za porady. Gdybym mieszkał w swoim mieszkaniu to dawno bym coś zrobił. Nota bene w swoim mieszkałem tylko 2 lata i akustyka akurat była dość dobra bez ingerencji.

Pytanie odnośnie korektorów parametrycznych. Gdzie je się wpina? Cyfrowo czy analogowo? Rzecz w tym, że będę chciał kupić lepszego DACa lub Streamera. Jakie tam będę złącza nie wiem, w związku z tym nie wiem gdzie wpinać. Grać będę z komputera pasywnego (mam taki od 2 lat) poprzez USB. Korektor przed Daciem czy za nim? Jeśli przed to potrzebuję wejścią USB, jeśli za Daciem to już po XLR. Chciałbym XLR bo mam takie we wzmacniaczu. Czy korektor nie zdegraduje znacząco jakości muzyki mojego toru? Co jeśli zechcę posłuchać 24/192 lub coś DSD?

A możę być i tak że spodoba mi się jakiś Streamer typu Linn Majik/Akurate... jest tam akurat funkcja Space.. ale jeśli będzie inny odtwarzacz to jak wpiąć korektor?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyfrowo przed DAC albo po DAC, ale tylko w osobnym torze basu

 

w ogóle jeśli gra Kolega z komputera, to może najlepiej zrobić to software'owo, ale na tym to ja już się nie znam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dobrze mysle to taki sposob moze poprawic pewne mody pomieszczenia poprzez ich wyciszenie, przez co wyrowna sie pasmo. ALe nie poprawi to poglosu, nie pomoze to w tai sposob jak normalna akustyka. Nie wie mczego kolega sie obawia, ja sam sie przeprowadzam i jezdze z dyfuzorami, z kolumnami gdzie jedna wazy 60kg, wzmak wazy 80kg,.. zyc trzeba:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALe nie poprawi to poglosu

 

ściszenie szczególnie dzwoniących częstotliwości jest korzystne także z tej perspektywy

 

a generalnie w tym zakresie pomaga subwoofer w polu bliskim

 

ponownie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.