Skocz do zawartości
IGNORED

Rezystor antyparazytowy


bmxmen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak wiadomo, sa lampy ktore teoretycznie wymagaja rezystora antyparazytowego dzieki ktoremu nie ulegaja wzbudzeniu sie. Ale czy taki rezystor, ktory przeciez jest dodatkiem w torze audio ( jest w siatce lampy) wiec rowniez toeretycznie moge pogorszyc dzwiek, ale czy na pewno? Moze jednak rezystor moze pozytywnie wplynac na brzmienie? Dobrze obliczony rezystor obcina nie potrzebne dla audio pasmo, wiec moze i tez czysci reszte pasma? Troche objasnien i rysunkow w linku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Prosze o wypowiedzi osob ktore testowalo takie rezystory, czy cos sie zmienilo w brzmieniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/129078-rezystor-antyparazytowy/
Udostępnij na innych stronach

Gdyby przyjąć teoretycznie idealną lampę o nieskończonej impedancji siatki to:

Przez ten rezystor nie płynie prąd sygnału.

Lampa jest sterowana napięciowo, dlatego wartość tego rezystora może mieć szeroką wartość... bez wpływu na sygnał.

Prądy jakie płyną w siatce, a płyną, nie musza mieć związku z sygnałem i rezystorem antyparazytowym (ten tylko przeciwdziała wzbudzaniu). Długo by rozwijać temat...

 

Oczywiście jak jesteś psychicznie podatny to i usłyszysz...

Ale wcześniej zastanów się nad bardziej krytycznymi rezystorami; w katodach, anodach...

Jest tego trochę...

Sa rezystory grajace niemalze przezroczyscie. Problem bardziej lezy czy warto taki rezystor antyparazytowy dawac i czy samo dodanie, czyli zwezenie pasma lampy daje jakies korzysci. Np u mnie w wzmaku, bez rezystora antyP na lampie E86C przykladajac reke do przewodow sygnalowych pojawialo sie buczenie, moze to wlasnie bylo te wzbudzanie sie. Dopiero dodanie odpowiednich ekranow tego przewodu zniweczylo ten efekt, a moze latwiej wlasnie bylo by dac taki rezystor. Z wlasnych doswiadczen wynika ze najwiekszy wplyw na brzmienie mial rezystor LOAD w drabince( ten przez ktory bez posrednio plynie sygnal ) jakby nie patrzec przez antyparazyt tez jest na drodze sygnalu. Nastepnie najwieksze zmiany to rezystor katodowy.

Rezystor AP stanowi z pojemnością siatki jakiś tam filtr.

Tylko zdać sobie trzeba sprawę jaka to jest pojemność... i do czego...?

Siatka-Katoda, Siatka-Anoda, Siatka-Siatka_n (od tetrody w górę), i wreszcie Siatka-Masa... O innych nie wspomnę (Siatka-chassis,...)...

Jedna pojemności działają bootstarpująco (S-K), inne są sprzężeniami ujemnymi, dodatnimi,...

 

To ile tych pF ma wypadkowa pojemność Siatki do powiedzmy masy?

Jaki to filtr z Ra na poziomie kilku kom`ów?

W wielu przypadkach rezystor antyparazytowy jest potrzebny. Ważne by był o jak najmniejszej indukcyjności tak aby rezonanse z pojemnością wejściową lampy były przesunięte w górę pasma.

Rezystor antyparazytowy służy właśnie do utrudniania wzbudzania się lampy na wysokich częstotliwościach.

Do niczego więcej.

A jak się może wzbudzać lampa?

Trzeba by narysować układ zastępczy z tymi wszystkimi pojemnościami o których wcześniej napisałem. Okaże się, że można się dopatrzeć tam układów generatorów np. Colpittsa.

Wprowadzenie rezystancji, de facto w obwód rezonansowy złożony z pojemności siatka-katoda, katoda-masa, indukcyjności montażowych w obwodzie siatki..., tłumi chęć do oscylacji. Ze względu na pikofaradowe pojemności i indukcyjności na poziomie poniżej mikrohenrów, układy lampowe lubią generować na częstotliwościach rzędu kilku MHz do kilkuset MHz.

Oczywiście podatność na wzbudzanie jest różna, bywa również, że stopień lampowy generuje na progu wzbudzenia (z małym natężeniem nie powodującym jakichś istotnych przesunięć punktów pracy). Coś jest nie tak z dźwiękiem ale nie wiadomo co...

 

I rozróżnienie na lampy m.cz., że niby nie dadzą rady generować w.cz.... To bzdura, potrafią doskonale w tym zakresie pracować, szczególnie "pasożytniczo"...

Duzo przydatnych informacji. Dziekuje. A tak przechodzac do sedna, jesli lampa sie wzbudza na wysokich czestotliwosciach, jest to zwykle powyzej progu audio czy to ma jakis negatywny wplyw na dzwiek?

Zazwyczaj tak.

Nie mówię o oczywistych przesterach lampy, przy silnych wzbudzeniach.

Przy łagodnych oscylacjach również na skutek nieliniowości lamp dochodzi do różnych intermodulacji, których składowe mogą być słyszalne (szmery, pełzania, które możemy ledwo wyczuwać). Pamiętajmy, że więcej niż jedna lampa może oscylować (wówczas wprost dosyć silny sygnał może powstawać w paśmie akustycznym w niemal dowolnym jego miejscu; gwizdy, dudnienia)...

Ale bez paniki. Bywa, że i bez R antyparazytowego lampa się nie wzbudzi.

Warto podpiąć oscyloskop we właściwych punktach aby nie mieć wątpliwości.

W poprzednim wzmacniaczu gdzie stosowalem rowniez E86C i dosc podobna topologie pierwszego stopnia, wlasnie slyszalem takie szmery w glosniku:),Nie sadzilem iz to moze byc wzbudzanie sie lampy. Tutaj tego niby nie slysze, ale jak sam napisalem nie mam pewnosci co sie dzieje poza pasmem audio. Osobiscie nie lubie nic dodawac do toru audio, jest to kolejny elementy w torze sygnalu. Jednak jak sie okazuje jego danie moze dac wieksze korzysci. W obydwoch wzmacniacza jest ten sam efekt ze jak zblize lape do przewodu sygnalowego to zaczyna pojawiac sie glosniejszy brum, stad musialem zasosowac porzadne ekranowanie, moze ten rezystor ten brum zmniejszy. Ciezko wykonac skomplikowany wzmacniacz ktory jest idealnie cichy.

Brumy są zapewne wynikiem pojemnościowego sprzężenia.

Zbliżając rękę do wysokorezystancyjnych obwodów siatek, spływają ładunki jakie indukują się w ciele od okalającej nas sieci energetycznej.

Tu R antyparazytowy nie pomoże.

 

Takie zachowanie wzmacniaczy jest typowe. Ale nikt nie powiedział, że w siatkach mają być rezystory o dużej wartości (R siatkowy, tj ten z siatki do masy, katody...).

I jeszcze uwaga do ekranowania. Zawsze zwiększa on wszelkie pasożytnicze pojemności. Zazwyczaj jest wymagane, zalecane... Ale trzeba to robić z głową i przede wszystkim ustalać właściwy potencjał ekranów.

sygnalowego to zaczyna pojawiac sie glosniejszy brum, stad musialem zasosowac porzadne ekranowanie,

E86c ,jest to lampa o duzym nachyleniu i dużym wzmocnieniu , jest bardzo podatna na wzbudzenie i przy duzej czułości przenosi masę syfu (w złej aplikacji).Trzeba bardzo dobrze zaprojektować i wykonać układ. Uwaga ta lampa ma wiele wyprowadzeń siatki co może dodatkowo zakłócać jej pracę w niesprzyjających warunkach.

 

Przy ekranowaniu trzeba dobrze zapiąć ekran ,żeby nie było sprzężeń przez masę.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.