Skocz do zawartości
IGNORED

Bewitch 6550 kilka pytań


audiorabbit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów

 

Mam kilka pytań odnośnie tego wzmacniacza, prosiłbym o pomoc

 

1. Wiadomo ,że za dźwięk bardziej odpowiadają lampy sterujące niż lampy mocy. Wiadomo ,że powinny być sparowane i pomierzone.

Jak napisano cyt. " w stopniu wstępnym pracują lampy 6SL7 a w driverze 6SN7" Jeśli lampy nr 1 i 2 mam radzieckie a 3 i 4 Sylvanie - jak to się ma do dźwięku?

Czy tylko lampy nr 3 i 4 są odpowiedzialne za dźwięk i właśnie tych powinienem szukać wśród polecanych producentów ,a 1 i 2 mogą pozostać radzieckie, czy za wszelką cenę szukać sparowanej i pomierzonej kwadry ( o którą wcale nie tak prosto),

 

2. Czy lampy prostownicze to radzickie 5Z3P? Proszę o potwierdzenie. Taki zapis mam oczywiście na lampie, jednak wzbudziło to zdziwienie u osoby dobrze zorientowanej.

 

3. Czy po przeróbce do lamp 6Sn7 do których będę dążył, mogę do czasu zakupu w/w lamp dalej stosować 6Sl7?

 

4. Większość poleca lampy NOS, czy to samo tyczy się także KT88 czyli mocy, czy tutaj lepiej szukać lamp nowych z uwagi na to ,że mają być długowieczne i nie mają dużego wpływu na dźwięk?

 

5.Nie zgadza mi się kond w porównani do schematu, w Bewicthu jest 80v180uF a na schemacie bodajże 220uF. Wielu pisze ,że zależy od wersji wzmaka, czego się trzymać, konda czy planu? (niestety spuchł i wymaga wymiany)

 

Dziękuję za odpowiedzi..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Drobna poprawka Lampy 6sl7 Sylvanie mam nr 2i3 a nie jak napisałem nr 3i4. A więc lampy 2i3 to Sylvania a 1i4 to radzieckie lampy. Czy tak spakowane lampy zagrają poprawnie czyli które z lamp sterujących są odpowiedzialne za dźwięk.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensator wstaw taki jak na schemacie. Każda lampa odpowiada za dźwięk. Zarówno lampy mocy jak i sterujące wliczając lampę prostowniczą. Największe różnice powinieneś usłyszeć wymieniając lampy pracujące w stopniu wstępnym nie zapominaj też o lampie prostowniczej wbrew pozorom ma ona też bardzo duży wpływ na dźwięk.

Jeśli chodzi o dobre NOSy KT88 to życzę powodzenia :) Dobra kwadra będzie kosztowała więcej niż twój wzmacniacz. Dograj te co masz. Nie można bez przeróbek wzmacniacza sobie zamieniać 6sl7 z 6sn7.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lampy prostownicze to radzickie 5Z3P?

Chinskie 5Z3P,

Sowieckie 5Ц3С, zachodnie 5U4G.

Jeżeli ktoś się zdziwił, to dlatego że Chinole namieszali z oznaczeniami. Zachodnie 5Z3 mają cokół UX4.

 

3. Czy po przeróbce do lamp 6Sn7 do których będę dążył, mogę do czasu zakupu w/w lamp dalej stosować 6Sl7?

Nie.

 

5.Nie zgadza mi się kond w porównani do schematu, w Bewicthu jest 80v180uF a na schemacie bodajże 220uF. Wielu pisze ,że zależy od wersji wzmaka, czego się trzymać, konda czy planu? (niestety spuchł i wymaga wymiany)

To są kondensatory bocznikujące rezystory katodowe lamp mocy. Generalnie im lepsze jakościowo tym lepiej. Swobodnie można wstawić 220uF na napięcie nie mniejsze niż te 80V. Te kondy należy wymieniać jednocześnie w obu kanałach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Witam,

 

mam pytanie związane z wymianą lamp w Bewitch'u 6550. Wzmacniacz mam od nowości, tj. 5 lat i o dziwo(?), mimo że nie dokonywałem w nim żadnych modyfikacji, nie spaliły się w nim jeszcze żadne lampy - nawet prostownicze. Chciałbym je jednak wymienić na jakieś lepsze. Póki co są fabryczne: chińskie 6N8P x2 (V1 i V4), chińskie 6N9P x2 (V2 i V3), chińskie 5Z3PA x2 oraz rosyjskie 6550EH x4. Pytanie na jakie lampy można dokonać wymiany i w jakiej kolejności, tj. na wymianie których można uzyskać największą poprawę dźwięku, przy założeniu, że nie chcę wprowadzać modyfikacji w samym wzmacniaczu (bo się na tym zupełnie nie znam), tylko po prostu wetknąć nowe lampy zamiast starych?

 

Z tego co czytałem na forum, to ElectroHarmonix 6550 można spokojnie zostawić. Natomiast chińskie 6N9 wymienia się na sowieckie 6N9P bez żadnej przeróbki. Czy można je również bez modyfikacji wzmacniacza wymienić na 6SL7 lub 6N9S (zgodnie z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )? Czy zamiennikiem 6N8P jest 6SN7 i 6N8S? Lampy prostownicze 5Z3PA (bo takie mam, a nie 5Z3P - choć nie wiem czy to jest to samo) można zastąpić 5U4G albo 5Z3S? Co do kolejności od najważniejszych to: 6N9P, 6N8P, 5Z3PA i 6550? Czy jest jakaś ogólna reguła, że KT88 są lepsze niż 6550 na tym samym poziomie cenowym lub na odwrót?

 

Spotkałem się również z opinią - bodaj McGyver'a - że jeszcze lepszym rozwiązaniem niż modyfikowanie 6N9P na 6N8P jest wstawienie 12AX7 na cokołach -przejściówkach i wtedy zagra jeszcze lepiej. Czy chodzi o przejściówki 8PIN/9PIN jak np. tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ? Czy możliwe i sensowne jest zastosowanie np. 4 takich adapterów i 4 lamp 12AX7 w gniazdach V1-V4?

 

Kolejna rzecz to jakie marki/modele lamp polecacie (powiedzmy do 200-250 zł/szt) i jak duże pieniądze warto w nie inwestować by była poprawa, biorąc pod uwagę cenę wzmacniacza?

 

Przepraszam, jeśli komuś pytania wydają się niedorzeczne, ale jestem laikiem, a to pierwsza wymiana lamp.

 

Bardzo dziękuję za pomoc :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.